Htc bootloader unlock,root,rom ??

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Ben cihazımın hafızasını arttırmak ve birazda işlemciyi hızlandırmak amaçlı root yapıp rom yüklemeyi düşünüyorum. Garantisinin bitmesine bikaç ay kaldı. Ama sorularım var.
Başlıyorum..

Bootloader kilidini kaldırınca tam olarak ne olur ? Telefonu açtığımda sıfırlanıyor falan diyorlar hani türkçe olmucakmı tel ? Sıfırlanmaktan kasıt nedir ? Uygulamalar falan ? Hani sadece bootloader kilidini açıp aynı şekil kullanmaya devam etsem ne değişir ?

Root yaptım diyelim. Rom falan yüklemedim root yaptım. Öyle kullanıyorum o zaman ne değişir ?

Mesela cyaonegen(yazamadım galiba) modun jelly bean wildfire s romunu yükledim(telim wildfire s) diyelim. Türkçe kullanamaz mıyım ? Neler değişmiş olur ? Bir sorun olur mu ?

Bıktım şu hafıza sorunundan ve işlemcinin yavaşlığından. Aynı hızda işlemcili desire cde dead trigger kasmadan oynanıyormuş ya. (bir sitede okudum) ben bunda jetpackte anam ağlıyor resmen.

lütfen cevaplayın ...

Not: Dediğim gibi telefonum vodafone kampanyasından alınmış wildfire s.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
bizim forumda bu işten tam olarak anlayan kimse yok galiba. daha önce ben de yeltenmiştim, yardım görmeyince vazgeçtim.

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Telefona android 4 romu attığımda. Telefon gene herşeyi çalışır şekilde ve türkçe olacakmı mesela ? o da var ?

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
Bende Desire C var Jetpack Joyride ne Dead Trigger'ı bile biraz kasarak en düşük ayarlarda oynatıyor. :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Root yaptığın zaman üretici firma tarafından açıışta varsayılan olarak çalışan programların çalışmasını engelleyebilirsin ki bu baya önemli bir avantaj. Çünkü ram'den kazanmış olacaksın. İkincisi işlemciye overclock yapıp daha da hızlanmasını sağlarsın. Root olmadan yüklenmeyen bir çok program var onları yükleyerek telefonun özelliklerini arttıtırsın.

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Android 4 yüklersem dead trigger değilde işlemciye overclock yaparım jetpack falan bir iki güzel oyunu oynayabilirim diye düşünüyorum rahatça. Ama bilgi sahibi olmam lazım elimde patlayabilir yoksa

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Ben şu soruyu cevaplayayım diğerlerinide bu işin müdavimleri var onlar cevaplasın..
Root yaptım diyelim. Rom falan yüklemedim root yaptım. Öyle kullanıyorum o zaman ne değişir ?
Bazı program ve oyunları root olmadan telefona yükleyemiyorsun rootlayınca hepsini rahatca yükleyebiliyorsun..
Rootlayınca telefonun garanti kapsamından çıkıyor ama rootlu durumu geri alabilme durumuda var..

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Bu iş cihazın hafızasını arttırmaz, depolama alanını dahili hafızası dışına taşıyabilir veya kullanılan remi azaltır.
Bootloader kilidini kaldırınca telefon formatlanarak unlocked durumuna geliyor. O şekilde s off işlemine başlayıp root ve rom işlemlerine başlanır. Unlocked şekilde kullanacaksan kilidi boşa kaldırmış ve tabi ki boşa formatlamış olursun.

Root yaptığınızda rom yüklenmese bile telefonla gelen orijinal uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Türkçe olur mu bilmiyorum ama marketten morelocale uygulamasını indirirseniz dil sıkıntısı kalmaz. Ancak mesajlar kısmı ne olur bilmiyorum, klavyesi yani.

Telefonun vodafone olması birşeyi değiştirmez heralde, orijinal romu bulunca sıkıntı olmaz

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
Android 4 yüklersem dead trigger değilde işlemciye overclock yaparım jetpack falan bir iki güzel oyunu oynayabilirim diye düşünüyorum rahatça. Ama bilgi sahibi olmam lazım elimde patlayabilir yoksa
Root-Rom için buraya bir göz at.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Ben şu soruyu cevaplayayım diğerlerinide bu işin müdavimleri var onlar cevaplasın..
Bazı program ve oyunları root olmadan telefona yükleyemiyorsun rootlayınca hepsini rahatca yükleyebiliyorsun..
Rootlayınca telefonun garanti kapsamından çıkıyor ama rootlu durumu geri alabilme durumuda var..
Root geri alma işlemi de yapsa bootloader kısmına baktıklarında garanti dışı olduğunu anlarlar.

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
Evet sanırım bootloader kilidi açıldığında ''unlocked'' oluyor ama kapandığın da ''relocked'' oluyor.Yani ''locked'' olmuyor.

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Yani fabrika ayarları diyor ya hani. Bootloaderyapınca mı root yapınca mı yoksa yeni rom yükleyincemi tel ingilizceye dönecek ve uygulamalar ayarlar silinecek ? Ve türkçeyi bir daha nasıl yüklerim ?

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Bootloader kilidi açılırken formatlanır
Rom yüklerken formatlanır
Root format atmaz.

ingilizce olması rom yapımcısına bağlı, belki Türkçe olur, belki de olmaz.
Türkçe olmazsa morelocale 2 yüklersiniz

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Root işlemi için önce s-off işlemi yapmanız gerek. Aynı zamanda bootloader menusunude yüklüyor. Sadece bir kez yapıyorsunuz bu işlemi.

Root işlemide sadece bir defaya mahsus.

Root işlemi ile birçok işlemi yapma yetkisi kazanıyorsunuz. Işlemci hızını arttırma, gereksiz sistem uygulamalarını kaldırma, hemen hemen tüm uygulamaları hafıza kartına taşıma gibi.

Gerçi hafıza kartında ext alan oluşturarak bu alanı telefon hafızası olarak da kullanabilirsiniz. Böylece uygulama taşımaya da gerek kalmıyor. Class 10 sd kart tavsiye edilir.

Rom yükleme olayına gelince, özellikle cyonagen mod romlari ve bir çok rom tam Türkçe desteği sunuyor. Morelocale2 ye gerek duymazsiniz.

Mevcut rom ile fabrika ayarlarina dönerseniz de Türkçe olarak kullanabilirsiniz.

Rom indireceginiz sitelerde rom ile ilgili changelog bölümü, çalışan, çalışmayan özellikler şeklinde bilgiler sunar. Örneğin çoğu romda FM radyo çalışmaz, bazı Romlarda kamera ile ilgili fotoğraf ve video sorunu var. Bunlara dikkat edin.

Ve son olarak rom yükleme işine bulaşırsaniz sürekli rom degistireceksiniz... Kaç kere rom yükleyip kaldirdigimi hatırlamıyorum. :D

uygar2580

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar htclerde eskisi gibi değil artık yani en azından samsunglar gibi sadece clockworkmod (CWM) (rom yüklemeye yarayan bios gibi birşey) yükleyip dilediğiniz uyumlu romu kolayca yükleyemiyoruz. Her modelde yok ama ilk olarak unlock yapmak gerekiyor. fastboot diye bir olay var. cihazınıza uyumlu fastboot klasörünü indirip c:\ ye atmanız gerekiyor.

http://htcdev.com/ sitesine üye olmanız gerekiyor. Bu siteden Unlock Bootloader işlemlerini yapın. fastboot altında (başlat-cmd) get identifier token li bir kod var. Bu kodu kopyalayıp htcdev sitesine gönderiyorsunuz, onlarda size unlock.bin dosyası gönderiyorlar. Bu dosya ile tekrar fastboot işlemlerini yaptığınızda telefonu unlock yapabilirsiniz. Youtubeda anlatım videoları var. Android 4.1 ve üzeri yüklemek istiyorsanız CID denen olay var. Farklı ülkelere göre telefonların CID numaraları oluyor. Mesela benimki hongkong cihazı HTC_622 olarak geçiyor. Uyumlu hboot sürümünü daha 2 hafta önce çıkartabildiler bende ondan sonra yükleyebildim. xda-developers sitesini kurcalayın tabi ingilizce gerekiyor.

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
[MENTION=30923]CiiixXx[/MENTION] çok iyi açıklamış, ben de aynılarını söyleyecektim :)

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Yani boot kilidini açtığımda teli ilk almış gibi uygulamaları falan baştan yükleyeceğim. Hmm. Peki mesela hafıza kartım var 16 gblik. Ben root yaptım. Bu hafıza kartındaki 10 gbyi wildfire s telefonumun hafızasına verdim diyelim. Ömür boyu o hafıza duruyormu yerinde yoksa hafıza kartını çıkartınca eskisi gibi 150 mbmi olucak hafızası ?

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Mevcut romu kullanacaksanız boot kilidini açmanıza ve clockwork mod yüklemenize hiç gerek yok.

Bu şekilde Root da pek bir fayda sağlamaz zaten.

Hafıza kartına 10gb ext alanda oldukça fantastik olur. Clockwork mod 4gb a kadar ext alan oluşturmaya musade ediyor. Zaten fazlasina da gerek yok bence. Yine de 10 gb yapacağım derseniz, mini tool partition magic home programı ile bilgisayarıniz üzerinden yapabilirsiniz.

Yeni rom kurulumunda sistem dosyaları ext alana yuklenecegi icin hafıza kartını çıkardığınızda doğal olarak cihaz acilsa da çalışmaz.

Ext formatı linux a özgü olduğundan windows ta bu bolumu göremezsiniz. Ancak Mini tool programı ile görebilir ve mudahele edebilirsiniz.

Oluşturduğunuz bölüm kadar alanı hafıza kartında aktif olarak kullanamazsiniz. Örneğin 4 gb ext alan olusturdunuz dersek, hafıza kartınızın kapasitesi 12 gb a düşer. Tabi ext alanı daha sonra kaldırmak mümkün.

Not: Nikon fotoğraf makinası ile hafıza kartını formatlarsaniz ext mext alayini siliyor, kısayoldan :D

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Tüketimciliği özendirmeyi hiç sevmem ama, güzelce az bir farkla yapma şansınız varsa bunu satıp biraz ekleyip, yine ikinci el bir Desire S bakın derim, istediğiniz teknik bilgiler verilmişlen farklı bir şey eklemek istedim.
Wildfire biraz, arada kalmış bir model.

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Liseye gidiyorum bu telefona babamı zor ikna etmiştim desire si bende çok istiyordum ama olmadı işte. Bende elimden geldiğince bunu sınırlarını zorlamak istiyorum. Bu telefona modifiye yapıp daha iyi kullanabilecekken neden hala böyle devam edeyim ki ?

Hayır bu romda kalmıcam android 4 ve üstü sisteme sahip güzel bir rom yükleyeceğim. Şu cyagenojen(neyse işte hala yazamıyom) 9,10 vb romları varmış nasıllar bilmiyorum ama bakacağım biraz.

Yani hafıza kartı telefonun ayrılmaz bir parçası olmak zorunda kalacak ext alan yaptığımda ? hmm.

Aslında ilk 8 gblik bir hafıza kartı düşündüm 4 sistem 4 sd kart diye.Mesela ben teli usbden bağlayıp disk sürücüsü diye gösterttiğimde pcde hafıza kartı bölümünü görebiliyorum dimi ? Peki ya sistem bölümünü ?

Clockwork mod ne tam olarak anlayamadım onu da mı yapıcam bu ne oluyor ?

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Sdn anasayfada htc için anlatımı var bootloader kilidi nasıl kaldırılır diye ama diğer markaları bilmiyorum ?

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Evet hafiza kartı telefonu kullanmak istediğiniz sürece takılı olmalı. Ancak bu hafıza kartını artık hep telefonda kullanacaksınız anlamina gelmiyor. Eski haline döndürerek başka cihazlarda da kullanabilirsiniz. Veya Ext bölümü kaldırarak bölümleri birleştirip yeniden farklı boyutlarda Ext alan oluşturabilirsiniz. Tabi bu durumda romu yeniden yüklemeniz gerekir

Ext alanı, telefona yukleyeceginiz bazı dosya yöneticisi programları ile, linux ile veya windowsta mini tool partition programı ve benzeri programlar ile görebilirsiniz.

Hafıza kartını bu şekilde ayırıp bilgisayara taktığınızda disk sürücü olarak sadece 4 gb'lık fat32 bölümü görebilirsiniz.

Not: hafıza kartını bölmeden önce mutlaka yedegini alın, zira hafıza kartı bolumlenirken formatlaniyor.

Clockwork mod ise, kilidi kaldırmanın en kolay yolu. Kilidi kaldırdıktan sonra birçok işlemi yapacağınız modlari yüklüyor. Bunu bir konuda başka bir siteden alıntı yaparak anlatmistim. Linki bulabilirsem paylasirim. Diğer türlü Htc nin yöntemi çok karisik ve teferruatli...

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
http://forum.shiftdelete.net/htc/274201-htc-desire-4-0-3-yukleyecegim-2.html

Burada s-off işlemini anlatmıştım. Çok basit ve hızlı aslında.

Işleme başlamadan önce htc sync yüklü ama kapalı olsun. Cihazın suruculer yüklü olmali.
Clockwork mod ise kilit açıldıktan sonra yukleyeceginiz bootloader menusu.

Cihazin orjinalindede var boot menusu ama içeriğini bilmiyorum.

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Yani o zaman ben burda anlatıldığı gibi önce bootloader kilidini kaldıracağım, sonra clockwork mod yapacağım, sonra root yapacağım. ? rom yüklemeden ext alan ayarlanabiliyor dimi ? sanırım evet.garanti gidecek. cihaz formatlanacak. ama dahili hafızayı arttıracağım, işlemciye overclock çekeceğim.

Birde şu netteki her cihaz için ayrı olan kapağıyla beraber verilen 3500 mAH batarya alacağımki işlemciyle bataryayı dengeleyeyim yoksa bataryayı sömürür bu cihaz.

Merak ettiğim bir şey daha var.
Ben şu cm10 modu mu yüklemeliyim yoksa cm9 mu ? CM9 yeni stabil oldu diye bir şeyler duydum ama ? Ben istiyorumki en sonki android sürümü(4.1.2 jellbean sanırım) htc sence 4.0la beraber olanı yani htc için olanını telefona kurayım.

Sadece htc sense rom mu kuracağım yoksa sadece android 4 rom mu (cm9 veya 10) htc sense yok mu bu android 4 romlarda ? Ve kurulum yaparken tel açıldığında türkçe dil seçeneği vardır dimi güzel bir şekilde ?

Ve işlemcisi 750-800 mhz arası overclocklanmış wildfire s ne kadar dayanır android 4e ? (oyun oynarken falan ? )

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Wildfire S için CM10 önermem pek. Çok hızlı bir SD kart ile olabilir belki ama, yine de CM9'da (ICS) kalmak daha akıllıca olacaktır.
JB olunca bir cacık olmuyor merak etmeyin. :)

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Genel olarak sıralama bu şekilde...

Önce s-off ve clockworkmod, sonra Root, daha sonra hafıza kartında ext bolum oluşturma ve romu hafiza kartına atarak kurma.

Bataryali kapaklar konusunda fikrim yok, cihaz kalınlığıni arttırıyor.

Sense 4 lu android 4.1 romu Htc desire de denedim görsel olarak çok hos ama ram yeterli olmadigi icin müthiş kasiyor cihazı. Abartısız bir işlem icin 45 50 saniye bekledigim çok oldu. Ama o donanımla Htc Desire C nasıl stabil çalışıyor anlamıyorum.

Genelde romların cogu nexus romlari. Launchersiz hafif romlar. Kullandığım tüm android 4 romlarda % 20 de batarya uyarısı vererek kapanıyordu cihaz. Normal kullanımda bir günü zor çıkarıyor maalesef...

Türkçe konusunda sıkıntı yasamazsin.

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Launchersiz derken ?

Batarya kalibrasyonu yapsam sorun kalmaz dimi batarya konusunda ?

Yani senseli 4.1 wildfire ste çalışmaz ? Peki ya sense olmadan ? Oyunlar mesela 4.1de nasıl çalışır ?