Hırsızı yakalayan polise maaş ödülü

BobRoss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Söyler misin bana 100₺ ile kim zengin olmuştu polis olsun? Bunun müzdariplikle bir alakası yok. Temelinde bunun polislede bir alakası yok aslında. Maksat vukuatların önüne geçmek. Bunun önüne geçmesi gereken birim sağlık personeli olmadığına göre yapılan şeyler gayet olumlu. Emniyet mensuplarına karşı antipatiniz olmasın sonuç ta onlar size siz onlara muhtaçsınız :) madde 47: 3359 sayılı kanuna aşağıdaki madde eklenmiştir. Ek madde 12: sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçu 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı ceza muhakemesi kanunun 100. Maddesinin 3. Fıkrası kapsamında tutuklama nedeni varsayılan suçlardandır.

Evet bahsettiğin kanun çıktı. Sağlık personelinin yazdığı tutanak ile direk kamu davası açılabiliyor.Suç teşkil eden bir durum olsun yada olmasın.Hastane yönetimi kabul ederse tutanağı tabi. Ayrıca antipatim mesleğimle alakalı değil tamamen kişisel :)

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
O kadar eZbere ve yanlı konuşuyorsun ki anlamaman normal. Tamam polise karşı antipatin olabilir ama buna duygusallık katıpta koca bir kurumu töhmet altında bırakma. Meseleye gelecek olursak sen meselenin öZünü hala kavrayamamışsın ki kavratacakta değilim zaten. Zaten geçmişte polise hırsız yakalıyorsun diye herhangi bir iyileştirme yapılmadı. Zaten polis teşkilatı içerisinde ki BELLİ birimlerin görevi bu. Ama bu düzenlemeyle teşkilat içerisinde ki tüm birimleri konunun içine dahil ederek bir nebzede olsun vukuatların önüne geçenilmektir amaç. Bunu anlamıyorsun işte. Maksat "bir elin nesi var iki elin sesi var" şu fazla mesai işine girelim bakalım senin dediğin gibi mi oluyormuş... Polis fazla mesai alıyor demişsin ama ya bilmiyorsun yada tamamen uydurmuşssun. Daha yeni başbabakana taslak halinde sunuldu polise fazla mesai ücreti. Yani ortada fazla mesai filan yok. Aç bak internette ajansların haberlerine. Günde 14-15 saat çalışır ki bu büyük şehirlerde bazen 18-19 saati bulur mübalağasız! Ama bir kuruş fazla mesai almaz. Zaten fazla mesai diye birşey yok! Hemşire ayda 5 kere nöbet tutar, öğretmen ayda 10 kere ek derse girer onların ki fazla mesai olur ama polis bazen haftada 70 saatin üzerinde çalışır verimliliği artırmak adına teşvik deyince millet hoplar! Madem onların ki fazla mesai polis hergün fazla mesai yapıyor akşam 5 ten sonra yakaladığı her hırsıZ için teşvik alsın köye mu? Ameliyat konusuna gelince zaten doktora ameliyat parasını sen ödemiyorsunki devlet ödüyor niye bir kuruş ödemedim dedin anlamadım? Ayrıca ben doktor haketmediniz parayı alıyor diye de birşey demedim. Bunun da bir nevi teşvik olduğunu göstermeye çalıştım. Yoksa ameliyat etmek doktorun görevi değil mi? Adaletsiz olan ne var Allah aşkına? Fazla mesaiyse polis hepsinden fazla mesai yapıyor ve kuruş almıyor. Adaletsizlik varsa burda var. Siz daha neyin adaletsiz neyin adaletli olduğunun şuurunda değilsiniz ki benim argümanlarımı komik bulurken kendiniz komik duruma düşüyorsunuz. Kimse çalıştığı şartları bahane etmiyor. Emin ol ekmeğimi elime aldım diye şükür ediyor.tepki koyulan , şey ne zaman bir iyileştirme yapılsa millet hopluyor. Türkiye'de yıllık 120 tane fizik öğretmeni alıyorlar. KPSS den 90 ınn üzerinde Alman gerekiyor ki atanabilesin. Üniversitelerin fiZik bölümünden ne kdar kişi mezun oluyor onu da sen düşün? Sonra ne oluyor bu atanamayanlar biliyormusun polis oluyor :) yıllık 20 binin üzerinde Üniversitesi mezunu polis alınıyor ki bu ilerleyen yıllarda dhada artacak. Şimdi bu sadece fizik bölümü bunun daha edebiyatı var tarihi var matematiği var var da var...üniversiteden mezun olan insanlar mesleğini yapamıyor vesselam. Şu sendika konusuna hiç gelmeyelim. Daha adaletten bahsediyorsunuz ama herhangi bir sendikaya polis müdahale ettiğinde hopluyorsunuZ ama söz konusu sendikasız polis olunca ağzınızı açıp iki kelam etmiyorsunuz aksine aldığı teşviği eleştiriyorsunuz pehhhh. Anlamamaya ısrar ediyorsunuZ. Kimse 100 ₺ zengin olmaz fakirde olmaz. Allah'a şükür polisin durumu Türkiye de ki bir çok devlet memurundan iyice. Mesele para değil adı üzerinde teşvik. Ayrıyeten aydınlattığı her olay için puan alır polis. Bunlar tamamen iş odaklı başarı odaklı aksaklık varsa çözüm odaklı şeyler. Emin olun polislik mesleği 100. ₺ için yapılacak bir meslek değil. Ben hala aynı fikirdeyim. Koca paragrafda yazdığınız tek şey para,sendika, fazla mesai, öğretmen hemşire başka birşey yok. Hala yüZeyselsiniz hala sığ düşiniyorsunuZ.

Polise antipatim var demedim,ima da etmedim.
Not: Artık hemen hemen herkesin en az bir tanıdığı polis.

4 yıllık üniversite bitir, 6 ay eğitim al polis ol !
Polisin aldığı maaşın içinde 250 lira fazla mesai ücreti vardı.(Şuan ne kadar bilmiyorum,umurumda da değil)
Saat üzerinden hesaplanmıyor diye fazla mesai ücreti demiyorsanız siz bilemem.

O ameliyat ücreti alıyor dediğin doktor, 6 sene üniversite okuyor,
ardından uzman olabilmek için en az 4 sene daha okuyor.
(TUS'da var. KPSS dediğin şey TUS'dan çok zor bir şey değil.)
Üstüne meslekte geçirdiği yıllar da cabası.

Kaldı ki doktorların maaşlarına ek olarak ameliyat parası eklenmiyor.
(Bir iki belge ile yardımcı olabilirsin.)
Hastanenin döner sermayesinden aldıkları paraya ise karışma hakkımız yok.
Ameliyat etmek doktorun görevi, ama nasıl her polisin görevi hırsız yakalamak değilse
her doktorun da görevi ameliyat etmek değil.

Bahsettiğin ameliyat parası,halk dilinde bıçak parasıdır.
Bıçak parasını da daha önce söylediğim gibi "Hoca"lar isteyebilir.

Kusura bakma üniversiteden mezun olanlar kolaya kaçmasa yapabilirler kendi mesleklerini.
Önlerinde sadece 6 ay eğitim sonunda Polislik durunca,kendi mesleklerini bir kenara itiyorlar.

**-- En önemli kısım --**

İki yorum da benim tüm on yıllarca süren bilgi birikimimi,sosyal ilişkilerimi.
Empati yeteneği mi vesaire. Kısacası hayatımı 2-3 yorumda nasıl öğrendin ?

Nasıl oldu da benim sendika müdahalelerinde hopladığımı bildiniz ?
Nasıl oldu da benim sendikasız polis için hiç tepki göstermediğimi anladınız ?

%23'ü başarı olarak kabul ediyorsanız, taltif(ödül) sistemini uygulayabilirsiniz.
Polisin aldığı maaş zerre umurumda değil,ne de bir başkasının.
%23 verilecek 100 lira ile arttırılamaz dedim,hala diyorum. Bir yerler de bir eksik,yanlış var !
%40-50 olsa oran tamam diyeceğim de. %23 be kardeşim.

Bir yerde ciddi bir sorun var ve bu sorun da 100 liralık (taltif,teşvik adı ne olursa olsun) bir ek gelirle halledilemez.

Sen hala sığ düşündüğümü varsay...
Üstünden biraz vakit geçtikten sonra yorumlarımı tekrar oku,tekrar yargıla.

kayhankaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ödül ve ceza.
Bence mantıklı bir uygulama olabilir inşallah sonuçları olumlu olur.

Reaksiyon puanı
10,325
Ödül ve ceza.
Bence mantıklı bir uygulama olabilir inşallah sonuçları olumlu olur.

yahu polise teşvikten önce hırsızı hapiste tutacak, layığını verecek kanun maddeleri çıkarmak lazım aslında.
polis zaten yakalıyor çoğu zaman, yakalıyor, öbür kapıdan çıkıp gidiyor adam.
e ben de polis olsam öbür kapıdan bırakılacak olduktan sonra niye yakalayım ki boşu boşuna.
ezcümle, burda çürük olan polis değil, sistemdir.

Coulers79

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Komisyonlu hırsızlar çoğalmasında işini iyi yapan ödül alsın problem değil.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
Ülke de Hırsızları Yakalıyanları içeri atıyorlar.Hırsızlar Serbest Kalıyor.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Bu saatten sonra kimse hırsız falan yakalamaz adamlar büyük çaplı bir operasyon yaptı ondan sonra adamlari yerlerinden ettiler en iyisi suya sabuna dokunmayan polis bu saatten sonra görünen bu