Hırsızı yakalayan polise maaş ödülü

Bu konuyu okuyanlar

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Yine birileri bazı meslekleri kutsallastiriyor arkadasim bu ülkede para karşılığı yapılan hiç bir iş in kutsallığı yoktur kimse kimseye zorla git x y z mesleklerinde çalıs diye kafasına silah dayamiyor adam artılarıni eksilerini hesaplıyor alacağı parayı hesaplayıp o o mesleği seçiyor vatan kurtarayım diye mesleğe girenlerin sayısi kaçtır

BlitzHan

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Zaten hırsız yakalamak için maaş alımiyorlarmi

Reaksiyon puanı
0
İşini iyi yapan öğretmen de ödüllendirilsin o zaman, bir astsubay da, her meslek grubundan işini iyi yapanlar..

Eşitlik ilkesi bu mu?

Kardeş zaten 657 ye tabi olan herkes için geçerli bir durum bu. Taltif yönetmeliği denen bir şey var. Bu sadece polisi kapsayan bir durum değil.

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
1- taltif ney la

2- bir aylık taltif 50-100 tl arasında degısıyormus 3 taltif vereceklerine göre en yuksek degerden olsa 300 lira için hırsız mı yakalanır lan barı en az bı 500 kaat yapın adına taltif falan değil de teşvik primi deyin la :D :D bizde anlayak ne donuyor ortada :D

FullScreen

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Hiç bir yorumu okumadan yazıyorum. Sistem güzel . Ama verecekleri ücret babalarının parası değil çok fazla. 5 de birini versinler.Tutuklanınca da yarısı.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Hiç bir yorumu okumadan yazıyorum. Sistem güzel . Ama verecekleri ücret babalarının parası değil çok fazla. 5 de birini versinler.Tutuklanınca da yarısı.

Tabi önce bir maaş ödül iki maaş ödül yazmışsınız atladık.Haberlerde de öyle duyduk taltif nedir ki öyleyse gayet süper sistem.

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Bak kardeşcağız, bu ülkede yıllık 400 binin üzerinde hırsızlık vakası meydana geliyor.Buna karşılık ne kadar polis var? 250 bin. Nerdeyse yarısı.Daha bitmedi.Bu 250 bin polisten müdürünü çık,amirini çık,büroda çalışanını çık, branşlı personelini çık (trafik,kaçakçılık,vs) geriye ne kalıyor? Önleyici hizmetler, asayiş asıl hırsızla muhattap olanlar ki asayiş bile kendi içinde bir sürü kola ayrılıyor cinayet,gasp vs diye. sen 250 bin polisin kaçıyla hırsızlıkla mücadele ediyorsun? 25-30 bin taş çatlasa 50 bin.Şimdi 400 küsür bin sadece hırsızlık olayına (sadece diyorum çünkü bunun hırsızlık haricinde daha neleri var) bu kadar polisle baş etmeye çalışırsan polis mi suçlu oluyor?Polis mi göreve ihanet ediyor? Bu nasıl bir genellemedir?
Sen bir banka memurunu,öğrenciyi,hemşireyi nasıl polisle ve yaptığı şeyle kıyaslayabilirsin?
Bir banka memuru hayatında kaç kere hırsızla muhattap olur?Ya da bir hemşire? veya öğrenci? Bir hırsızı yakalamak iğne vurmak kadar basit midir?
Özel sektörde bile personel veriminin artırılması yönünde benzer teşvikler sunulurken, ülkenin iç güvenliğinden sorumlu bir birimin bundan yararlanmasın da ne gibi bir sakınca görülür anlamış değilim?

25 milyon öğrenci var ! 1 milyonu bile bulmayan öğretmen sayısına karşın.
Potansiyel 50 milyon hasta var ! 125 bin hemşireye karşın.
---

400 bin vak'anın en kötü ihtimalle yarısı kadar hırsız var !
50 bin polis bir yılda 50 bin hırsız yakalayamıyor,vak'ayı çözemiyor !
| (200.000/100)*23 =46000 |

Bir hırsızlık vak'asını çözmek için sadece 1 polis çalışmıyor,kamera görüntüleri tarayan ayrı bir birim,şahitlerle konuşan ayrı bir birim,parmak izleri gibi delilleri inceleyen ayrı bir birim vesaire.İş zannettiğin gibi sadece asayişe de kalmıyor.
Bir bölümüne organize suçlar birimi de bakıyor.Zaten olay çözüldükten sonra hırsızın kimlik bilgilerine arandığı yazılıyor.
O andan sonra otel,pansiyon gibi tesislere dahi giriş yapsa polise bilgisi gidiyor. Sadece polisin otele gidip şahsı alması kalıyor.

Fransa'da toplam 210 bin civarı polis var,nüfusları 66 milyon.
Almanya'da da toplam 250 bin civarı polis var ! Nüfusları 82 milyon.
Bizde de toplam 250 bin civarı polis var.Nüfusumuz 74 milyon.

Polis sayımız az diye sızlanmanın bir anlamı yok . Avrupa'nın en iyi devletlerine oranla fazla bile polis sayısı.

%23 çok kötü bir orandır, hangi kurumda olursa olsun,hangi özel sektörde olursa olsun %23'lük bir başarı arttırılmak için taltif sistemi devreye sokulmaz.(Türkiye hariç diyelim artık.)

Kanunlarda ciddi değişiklikler gerekir.

Not: İğne yapmak hırsızla uğraşmaktan çok daha ciddi bir iştir.1 milimetrelik sapma ile yapılan iğne ölümcül olabilir.1 dozaj az yada fazla ölüme sebebiyet verebilir.Yanlış kan verimi-alımı ölümcüldür !
Hırsızlar çok nadir polisle yada vatandaşla çatışmaya girer.
Her meslek grubu kendi eğitimini alır,polis hırsızlık vak'alarını çözmek için eğitim almasa söylediklerin bir anlam ifade edebilirdi.Verilen örneklere de bu kadar takılma,anlatmak istediğini anlamaya çalış lütfen.

Reaksiyon puanı
0
25 milyon öğrenci var ! 1 milyonu bile bulmayan öğretmen sayısına karşın.
Potansiyel 50 milyon hasta var ! 125 bin hemşireye karşın.
---

400 bin vak'anın en kötü ihtimalle yarısı kadar hırsız var !
50 bin polis bir yılda 50 bin hırsız yakalayamıyor,vak'ayı çözemiyor !
| (200.000/100)*23 =46000 |

Bir hırsızlık vak'asını çözmek için sadece 1 polis çalışmıyor,kamera görüntüleri tarayan ayrı bir birim,şahitlerle konuşan ayrı bir birim,parmak izleri gibi delilleri inceleyen ayrı bir birim vesaire.İş zannettiğin gibi sadece asayişe de kalmıyor.
Bir bölümüne organize suçlar birimi de bakıyor.Zaten olay çözüldükten sonra hırsızın kimlik bilgilerine arandığı yazılıyor.
O andan sonra otel,pansiyon gibi tesislere dahi giriş yapsa polise bilgisi gidiyor. Sadece polisin otele gidip şahsı alması kalıyor.

Fransa'da toplam 210 bin civarı polis var,nüfusları 66 milyon.
Almanya'da da toplam 250 bin civarı polis var ! Nüfusları 82 milyon.
Bizde de toplam 250 bin civarı polis var.Nüfusumuz 74 milyon.

Polis sayımız az diye sızlanmanın bir anlamı yok . Avrupa'nın en iyi devletlerine oranla fazla bile polis sayısı.

%23 çok kötü bir orandır, hangi kurumda olursa olsun,hangi özel sektörde olursa olsun %23'lük bir başarı arttırılmak için taltif sistemi devreye sokulmaz.(Türkiye hariç diyelim artık.)

Kanunlarda ciddi değişiklikler gerekir.

Not: İğne yapmak hırsızla uğraşmaktan çok daha ciddi bir iştir.1 milimetrelik sapma ile yapılan iğne ölümcül olabilir.1 dozaj az yada fazla ölüme sebebiyet verebilir.Yanlış kan verimi-alımı ölümcüldür !
Hırsızlar çok nadir polisle yada vatandaşla çatışmaya girer.
Her meslek grubu kendi eğitimini alır,polis hırsızlık vak'alarını çözmek için eğitim almasa söylediklerin bir anlam ifade edebilirdi.Verilen örneklere de bu kadar takılma,anlatmak istediğini anlamaya çalış lütfen.

Allah aşkına bu nasıl bir mantıktır? Bura da değerlendirme yaparken yapılan işe göre değerlendirme yapıyoruz. Bir hırsızla öğrenci aynı mı? Veya hastayla hırsız? 25 milyon öğrencinin tamamı hukuka aykırı mı davranıyor? veya 50 milyon potansiyel hasta? Öğretmen,hemşire açısından baktığımız da hangisi potansiyel suçlu? Muhattaplar aynı karakter ve özellikte mi?Burada sizin mücadele ettiğiniz bir hasta veya öğrenci değil,bir suçlu illaki risk daha fazla.Bu bir başarısızlık gibi görünse de altında çok farklı sebepler yatıyor.Sizde bunu anlamak istemiyorsunuz.Verdiğiniz örnek kurguda çok yanlış şeyler var.Öyle dediğiniz gibi olmuyor malesef.O saydığınız birimler tamamen aracı birimler(olay yeri vs) Kamera görüntülerini inceleyen,tanıkları dinleyen birim sadece asayiş biriminin hırsızlık bürosudur.Burada sadece olay yeri inceleme ekibini istisna tutabiliriz.Ve bu ekip ben kendi ilimden örnek vereyim 10 u geçmez sayısı.Ayrıca şahsı otel,pansiyon gibi yerlerden alanda yine otelin,pansiyonun bağlı olduğu karakol ekibidir.Dediğiniz gibi onlarca ekip çalışmaz.
Avrupa ülkelerinden örnek vermenizde bir o kadar saçma.Çünkü Avrupa ülkelerinde polislerin sendikal hakları var.Adamların zaten teşvike veya taltife ihtiyaçları yok.Çalışma saatleri olsun,şartları olsun 10 numara.Adamların tuzu kuru.Türkiye de sendika kurmak,sendikaya üye olmak,sendikal faaliyetlerde bulunmak meslekten ihracı gerektirir.
Bu alınan kararda gerçek manada teşvik amaçlıdır. Personelin bu yoğun mesaisini dahada yoğunlaştırarak bunu teşvikle telafi etmeye yönelik bir durumdur.Yani gerçekten gereklidir.

BobRoss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İşini yaptı diye ödülün mantığı nedir yahu ? O zaman Doktor'da bırakın hastayı geri döndürmeyi muayene etse bile ikramiye vermek lazım ? Tapu Dairesinde memur tapuyu başkasına üstüne geçirdiğinde tapudan hisse alsın ! Toplu taşıma şöferleri duraktan yolcu aldı diye fazladan yıllık izin verilse ?

Reaksiyon puanı
0
İşini yaptı diye ödülün mantığı nedir yahu ? O zaman Doktor'da bırakın hastayı geri döndürmeyi muayene etse bile ikramiye vermek lazım ? Tapu Dairesinde memur tapuyu başkasına üstüne geçirdiğinde tapudan hisse alsın ! Toplu taşıma şöferleri duraktan yolcu aldı diye fazladan yıllık izin verilse ?

Dostum teşvik ve taltif sadece polis için geçerli bir durum değil.657 ye bağlı tüm memurlar için geçerli.

anfy

Doçent
Reaksiyon puanı
4
657'ye tabiiyim. Bana hiç teşvik vermediler.:)

Aynen bende öyle. üstelik o yakalandı diye taltif alınan hırsızı yakalandıktan sonra barındıran cezaevinde. yani bana da demiyorlar ki sen bu suçluyu toplumdan, toplumu bu suçludan koruyorsun, adamın tüm ihtiyaçlarını yerine getiriyorsun al sana taltif diyen daha çıkmadı. Bizden daha çok kısıyorlar :) demekki bizden kısılanlar diğer memur arkadaşlara taltif olarak veriliyor :)

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Allah aşkına bu nasıl bir mantıktır? Bura da değerlendirme yaparken yapılan işe göre değerlendirme yapıyoruz. Bir hırsızla öğrenci aynı mı? Veya hastayla hırsız? 25 milyon öğrencinin tamamı hukuka aykırı mı davranıyor? veya 50 milyon potansiyel hasta? Öğretmen,hemşire açısından baktığımız da hangisi potansiyel suçlu? Muhattaplar aynı karakter ve özellikte mi?Burada sizin mücadele ettiğiniz bir hasta veya öğrenci değil,bir suçlu illaki risk daha fazla.Bu bir başarısızlık gibi görünse de altında çok farklı sebepler yatıyor.Sizde bunu anlamak istemiyorsunuz.Verdiğiniz örnek kurguda çok yanlış şeyler var.Öyle dediğiniz gibi olmuyor malesef.O saydığınız birimler tamamen aracı birimler(olay yeri vs) Kamera görüntülerini inceleyen,tanıkları dinleyen birim sadece asayiş biriminin hırsızlık bürosudur.Burada sadece olay yeri inceleme ekibini istisna tutabiliriz.Ve bu ekip ben kendi ilimden örnek vereyim 10 u geçmez sayısı.Ayrıca şahsı otel,pansiyon gibi yerlerden alanda yine otelin,pansiyonun bağlı olduğu karakol ekibidir.Dediğiniz gibi onlarca ekip çalışmaz.
Avrupa ülkelerinden örnek vermenizde bir o kadar saçma.Çünkü Avrupa ülkelerinde polislerin sendikal hakları var.Adamların zaten teşvike veya taltife ihtiyaçları yok.Çalışma saatleri olsun,şartları olsun 10 numara.Adamların tuzu kuru.Türkiye de sendika kurmak,sendikaya üye olmak,sendikal faaliyetlerde bulunmak meslekten ihracı gerektirir.
Bu alınan kararda gerçek manada teşvik amaçlıdır. Personelin bu yoğun mesaisini dahada yoğunlaştırarak bunu teşvikle telafi etmeye yönelik bir durumdur.Yani gerçekten gereklidir.

Yani polisin aldığı maaşa hırsız yakalanmaz mı ?
Polislik mesleğini seçerken herkes biliyordu haklarını,maaş miktarını vesaire.
Zorla polis yapmıyorlar insanları.Aldıkları para az geliyorsa bıraksınlar işi.

Hala aynı muhabbeti yapıyorsunuz.
Polis hırsızı yakalamak için eğitim alıyor !
Hemşire değil!
Öğretmen,avukat,bankacı hırsız yakalamak için mi eğitiliyor yoksa ?

Polisin aldığı eğitim yetersiz deyin anlayalım.
Polis için hırsız yakalamak ne kadar riskli ise hemşire içinde iğne yapmak o kadar risklidir.
Polisten iğne yapmasını beklemiyoruz,eğitimini aldığı görevini yapmasını bekliyoruz.

Başarısızlığı paraya bağlamak çok saçma,bir o kadar da iğrenç.
Polisin maaş az,sendikal haklarımız yok diyerek hırsızlıkla uğraşmadığını düşünmek istemiyorum.
Öyleyse vay halimize daha iyi para verse hırsız yardımcı bile olacak demektir.

Bugün sağlık personelimiz daha çok risk altında.
Hiç birine mesleklerinin okulunda kendilerini koruma eğitimi verilmiyor.

Polis eğer hırsızla çatışamıyor,dövüşemiyorsa yine eğitiminde aksaklık vardır.
100 lira ile birden bire iyi dövüşçü olmayacaklar.
100 lira ile birden bire zehir zemberek akıllara sahip olmayacaklar.

BobRoss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Önüne gelen herkese vermiyorlar zaten.657 ye tabisin ama daha kanunu bilmiyorsun.Hangi durumlar da verilir-verilmez?

Mesajımı düzgün bir şekilde okumadığınız sanırım. Kanunu bildiğiniz varsayarak, mesajımda belirtmiş olduğum meslek gruplarının ek ödeme alamayacağını bildiğinizmi ima ediyosunuz ?

Reaksiyon puanı
0
Yani polisin aldığı maaşa hırsız yakalanmaz mı ?
Polislik mesleğini seçerken herkes biliyordu haklarını,maaş miktarını vesaire.
Zorla polis yapmıyorlar insanları.Aldıkları para az geliyorsa bıraksınlar işi.

Hala aynı muhabbeti yapıyorsunuz.
Polis hırsızı yakalamak için eğitim alıyor !
Hemşire değil!
Öğretmen,avukat,bankacı hırsız yakalamak için mi eğitiliyor yoksa ?

Polisin aldığı eğitim yetersiz deyin anlayalım.
Polis için hırsız yakalamak ne kadar riskli ise hemşire içinde iğne yapmak o kadar risklidir.
Polisten iğne yapmasını beklemiyoruz,eğitimini aldığı görevini yapmasını bekliyoruz.

Başarısızlığı paraya bağlamak çok saçma,bir o kadar da iğrenç.
Polisin maaş az,sendikal haklarımız yok diyerek hırsızlıkla uğraşmadığını düşünmek istemiyorum.
Öyleyse vay halimize daha iyi para verse hırsız yardımcı bile olacak demektir.

Bugün sağlık personelimiz daha çok risk altında.
Hiç birine mesleklerinin okulunda kendilerini koruma eğitimi verilmiyor.

Polis eğer hırsızla çatışamıyor,dövüşemiyorsa yine eğitiminde aksaklık vardır.
100 lira ile birden bire iyi dövüşçü olmayacaklar.
100 lira ile birden bire zehir zemberek akıllara sahip olmayacaklar.

Hala aynı muhabbeti yapan sensin muhterem.Meseleye o kadar yüzeysel ve sığ bakıyorsun ki arkasındakini göremiyorsun.
Eğer bir insandan başarı bekliyorsan o insanın kafasında ki tüm soru işaretlerini silmelisin.Geleceğe yönelik kaygılarının olmaması gerekir.Kafasının boş, sadece iş odaklı olması gerekir.Doğru insanları zorla polis yapmıyorlar ama zorla amele de yapmıyorlar.Hayat şartları bi noktada oraya sürüklüyor.4 yıl üniversite okuyup sonra polis olan arkadaşlar çok sevdiği,istediği için mi oluyorlar?
Hayır polis sadece hırsızı yakalamak için eğitim almıyor.Toplumun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik her türlü eğitimi alıyor.Okulda hırsızı yakalamak için aldığı tek eğitim yakın savunma!Öğretmen ek ders ücreti alıyor.Neden alıyor? Eğitim vermek onun asli görevi değil mi? Hemşire nöbete kalıyor nöbet parası alıyor? Neden alıyor? Görevi değil mi?Doktor her ameliyat için devletten para alıyor. Ameliyat etmek onun görevi değil mi? Hasta ameliyat masasında kaldığında kimse doktora hesap sormuyor değil mi? Başarısızlığı paraya filan bağlamıyorum ben o tamamen sizin fikriniz.Ama sizin gibi de görevi kötüye kullanma gibi ağır ithamlarda bulunmuyorum.Sadece olaya farklı pencereden bakıyorum.Ortada bir başarısızlık varsa bunun çözümü için gayet güzel adımlar bunlar.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Mesajımı düzgün bir şekilde okumadığınız sanırım. Kanunu bildiğiniz varsayarak, mesajımda belirtmiş olduğum meslek gruplarının ek ödeme alamayacağını bildiğinizmi ima ediyosunuz ?
Dostum elmayla armutu birbirine karıştırma.Saydığın meslek gruplarının hangisinde risk var söyler misin? Ya da kanunsuzlukla mücadele var?

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
nasıl şimdi puan alsınlar diye haybeden ceza yazıyorlarsa nasıl yanyana gelen üç kişiye örgüt diyorlarsa bundan sonra telkinle!!!hırsız olanlar olacaktır hatta yemin edeceklerdir abi valla çaldım
polis düzenine giderken demokrasiden uzaklaşmak
demokrasiden uzaklaşırken oligarşiye yaklaşmak
yani asker devleti yerine polis devleti
türkiye gençleriyle yapılarıyla hızla ilerlerken devletin bu kayamalarıyla beşer onar yıl geriye gidiyor
Hırsızlığı çok mu seviyorum
hayır maddi manevi hırsızlığın karşısındayım ama bu düzen puan için zorla hırsız yapılan gençleri topluma kazandıracak

BobRoss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yahu sürekli kendinle çelişiyosun. Bi diyosun tüm 657 alıyo bi diyosun önüne gelene vermiyolar bi diyosun risk faktörü. Kanunu bilebilirsin ama kanun içinde ki kanunsuzluğu göremiyosun. Kaç polis darp ediliyo görevinin başındayken ? Yada kaç polis darp edildikten sonra savcı omzunun sıvazlıyor ? Bir de bunu sağlık grubuyla kıyasla. Kaç sağlık personeli görevi başındayken darp ediliyo ? Kaç kişi devlet yetkilisi arkasında duruyo ?

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
burdan polislere iyi ekmek çıkar
nasılsa yakalanan hırsızı salıveriyorlar
anlaş bi hırsızla 5 kere yakalasan ohh mis gibi ikramiye
hırsız mutlu polis mutlu

Reaksiyon puanı
10,325
Hala aynı muhabbeti yapan sensin muhterem.Meseleye o kadar yüzeysel ve sığ bakıyorsun ki arkasındakini göremiyorsun.
Eğer bir insandan başarı bekliyorsan o insanın kafasında ki tüm soru işaretlerini silmelisin.Geleceğe yönelik kaygılarının olmaması gerekir.Kafasının boş, sadece iş odaklı olması gerekir.Doğru insanları zorla polis yapmıyorlar ama zorla amele de yapmıyorlar.Hayat şartları bi noktada oraya sürüklüyor.4 yıl üniversite okuyup sonra polis olan arkadaşlar çok sevdiği,istediği için mi oluyorlar?
Hayır polis sadece hırsızı yakalamak için eğitim almıyor.Toplumun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik her türlü eğitimi alıyor.Okulda hırsızı yakalamak için aldığı tek eğitim yakın savunma!Öğretmen ek ders ücreti alıyor.Neden alıyor? Eğitim vermek onun asli görevi değil mi? Hemşire nöbete kalıyor nöbet parası alıyor? Neden alıyor? Görevi değil mi?Doktor her ameliyat için devletten para alıyor. Ameliyat etmek onun görevi değil mi? Hasta ameliyat masasında kaldığında kimse doktora hesap sormuyor değil mi? Başarısızlığı paraya filan bağlamıyorum ben o tamamen sizin fikriniz.Ama sizin gibi de görevi kötüye kullanma gibi ağır ithamlarda bulunmuyorum.Sadece olaya farklı pencereden bakıyorum.Ortada bir başarısızlık varsa bunun çözümü için gayet güzel adımlar bunlar.

budur!
afaki düşünce ile perde arkasını görmek arasındaki fark...
buna denir!

mrsmyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Daha ne denirki arkadaşımız harbiden yazmışsın, eline saglik

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Gereksiz bir uygulama. Bir mühendis sistemdeki bir problemi çözünce çift maaş mı alıyor yada itfaiyeci yangın yerine erken yetişince çift maaş mı alıyor. Herkes görevini yapıp normal alması gereken maaş neyse onu almalı.

mrsmyy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gereksiz bir uygulama. Bir mühendis sistemdeki bir problemi çözünce çift maaş mı alıyor yada itfaiyeci yangın yerine erken yetişince çift maaş mı alıyor. Herkes görevini yapıp normal alması gereken maaş neyse onu almalı.

Arkadasim biz o bölümü gectik cvbin zaten verildi git pöh19un cvplarini oku oburleri konusmak icin mualefet etmisler hic kafani karıştırma doğru cevaba ulas;)

Reaksiyon puanı
0
yahu sürekli kendinle çelişiyosun. Bi diyosun tüm 657 alıyo bi diyosun önüne gelene vermiyolar bi diyosun risk faktörü. Kanunu bilebilirsin ama kanun içinde ki kanunsuzluğu göremiyosun. Kaç polis darp ediliyo görevinin başındayken ? Yada kaç polis darp edildikten sonra savcı omzunun sıvazlıyor ? Bir de bunu sağlık grubuyla kıyasla. Kaç sağlık personeli görevi başındayken darp ediliyo ? Kaç kişi devlet yetkilisi arkasında duruyo ?

Hakikaten çok komiksin :) bak yukarıda hangi durumlarda verilir-verilmez yazmışım. Demek ki verildiği durumlar olduğu gibi verilmediği de durumlar da varmış :) bu çelişkimi şimdi? Sen konuyu farklı boyutlara çekiyorsun. Ama cevap vereyim. Valla çevik kuvvetin darp edilmediği gün yok maalesef. Eğer onları polis olarak görüyorsan tabi. Çok değil daha 1 yıl olmadı malum olayların vuku bulmasına. Sizin darptan kastınız bir polisin ölmesi midir? Unutmayın buz dağının birde görünmeyen kısmı var. Ayrıyeten sağlık personelini korumaya yönelik tam gün yasası adı altında torba yasa çıkartıldı. Sağlık personeline mukavemette bulunanlar tutuklu yargılanacaklar bundan ötesi nedir? İdam mı etsinler daha?

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8

Ek ders : Fazladan mesaidir !
Nöbet: Fazladan mesaidir !

Nasıl ki öğretmenin ek dersten aldığı ücret aslında fazla mesaisinin ücreti ise,
aynı şekilde hemşirenin nöbetinden aldığı da fazla mesai ücretidir !
Polis arkadaşlar da fazla mesai ücreti alıyor.(Bence az,o tartışılır ama konumuzla alakalı değil.)

Ameliyat parasına gelirsek; Üniversite ve özel hastanelerde var.Özel konu dışı.
Üniversite hastanesinde ise doktoru sen seçersen var !

Bezmiâlem'de iki kez ameliyat oldum,ikisinde de bir tek kuruş ödemedim.
İki ameliyata da Öğretim görevlisi doktor girdi.Doçent istese idim belki bıçak parası isterlerdi !
Bunu da geçelim.
Yanlışı yanlışla örtmeye çalışmak.
Doktor hak etmediği parayı alıyor diye Polis de mi alsın ?
Adaletsizliğe çare başka bir adaletsizlik mi yaratmaktır ?

Onu da geçelim. Ülke de yapılacak 2-3 meslek yok !
Polisliği seçenlerin şartları bahane etmesi gerçekten çok komik.
Şartlar geriye kalan yüzlerce mesleğin yolunu tek tek mi kapattı da polis oldular.

Polis olmak bir üniversite mezununun yapabileceği diğer mesleklerden daha zor elemelere sahip.

Sendikal haklara sahip olamadıklarını mesleğe başladıklarına değil,mesleği seçmeden önce öğrenebilirler.
Sır değil polisin sendikaya üye olmasının yasak olması.Komik bir bahane.

Gelecek kaygısı milyarderler hariç hemen hemen herkeste olan bir şey.
Gelecek kaygımız var demek her ihtimalde komik. Kimin yok ki ?

Silah belimizde tetikte geziyoruz desen eyvallah,da bilmiyor muydun arkadaş polisliğin tehlikeli olduğunu ?
Kandırdılar mı seni polislik çok güvenli meslek diye sorarlar adama ?

Maaş az de tamam diyelim.Mesai ücreti az alıyoruz de tamam diyelim.
Ama rüşvet alır gibi hırsız yakaladım bana bi' çorba parası atın muhabbeti gibi bir sistem polise yakışmaz.

Polisin aldığı eğitim hırsızı yakalamak için yeterli mi değil mi ?
Polis hırsızı yakalamayı bilmiyor,öğretmiyorlar madem 100 lira ile birden bire beynine mi yüklenecek ?

Hangimizin yüzeysel düşündüğü çok açık ortada.
Öğretmenin,hemşirenin fazla mesaisini taltifle bir tutuyorsun.

BobRoss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hakikaten çok komiksin :) bak yukarıda hangi durumlarda verilir-verilmez yazmışım. Demek ki verildiği durumlar olduğu gibi verilmediği de durumlar da varmış :) bu çelişkimi şimdi? Sen konuyu farklı boyutlara çekiyorsun. Ama cevap vereyim. Valla çevik kuvvetin darp edilmediği gün yok maalesef. Eğer onları polis olarak görüyorsan tabi. Çok değil daha 1 yıl olmadı malum olayların vuku bulmasına. Sizin darptan kastınız bir polisin ölmesi midir? Unutmayın buz dağının birde görünmeyen kısmı var. Ayrıyeten sağlık personelini korumaya yönelik tam gün yasası adı altında torba yasa çıkartıldı. Sağlık personeline mukavemette bulunanlar tutuklu yargılanacaklar bundan ötesi nedir? İdam mı etsinler daha?

Tabi ki görünmeyen kısmı vardır.İşleri kolay veya darp edilmiyorlar demiyorum diyemem de zaten. Sadece polislerin müzdarip olduğu kanısı çıkıyor ortaya kamuoyunda benim rahatsızlığımda bundan kaynaklı. Emniyet mensularında karşı bi antipatim olduğu için belkide kısır düşünüyor olabilir haklısındır da belkide. Ayrıca tam gün yasası sağlık personelini değil "Hoca" statünde olanları kapsayan bir yasa.

Reaksiyon puanı
0
Ek ders : Fazladan mesaidir !
Nöbet: Fazladan mesaidir !

Nasıl ki öğretmenin ek dersten aldığı ücret aslında fazla mesaisinin ücreti ise,
aynı şekilde hemşirenin nöbetinden aldığı da fazla mesai ücretidir !
Polis arkadaşlar da fazla mesai ücreti alıyor.(Bence az,o tartışılır ama konumuzla alakalı değil.)

Ameliyat parasına gelirsek; Üniversite ve özel hastanelerde var.Özel konu dışı.
Üniversite hastanesinde ise doktoru sen seçersen var !

Bezmiâlem'de iki kez ameliyat oldum,ikisinde de bir tek kuruş ödemedim.
İki ameliyata da Öğretim görevlisi doktor girdi.Doçent istese idim belki bıçak parası isterlerdi !
Bunu da geçelim.
Yanlışı yanlışla örtmeye çalışmak.
Doktor hak etmediği parayı alıyor diye Polis de mi alsın ?
Adaletsizliğe çare başka bir adaletsizlik mi yaratmaktır ?

Onu da geçelim. Ülke de yapılacak 2-3 meslek yok !
Polisliği seçenlerin şartları bahane etmesi gerçekten çok komik.
Şartlar geriye kalan yüzlerce mesleğin yolunu tek tek mi kapattı da polis oldular.

Polis olmak bir üniversite mezununun yapabileceği diğer mesleklerden daha zor elemelere sahip.

Sendikal haklara sahip olamadıklarını mesleğe başladıklarına değil,mesleği seçmeden önce öğrenebilirler.
Sır değil polisin sendikaya üye olmasının yasak olması.Komik bir bahane.

Gelecek kaygısı milyarderler hariç hemen hemen herkeste olan bir şey.
Gelecek kaygımız var demek her ihtimalde komik. Kimin yok ki ?

Silah belimizde tetikte geziyoruz desen eyvallah,da bilmiyor muydun arkadaş polisliğin tehlikeli olduğunu ?
Kandırdılar mı seni polislik çok güvenli meslek diye sorarlar adama ?

Maaş az de tamam diyelim.Mesai ücreti az alıyoruz de tamam diyelim.
Ama rüşvet alır gibi hırsız yakaladım bana bi' çorba parası atın muhabbeti gibi bir sistem polise yakışmaz.

Polisin aldığı eğitim hırsızı yakalamak için yeterli mi değil mi ?
Polis hırsızı yakalamayı bilmiyor,öğretmiyorlar madem 100 lira ile birden bire beynine mi yüklenecek ?

Hangimizin yüzeysel düşündüğü çok açık ortada.
Öğretmenin,hemşirenin fazla mesaisini taltifle bir tutuyorsun.

O kadar eZbere ve yanlı konuşuyorsun ki anlamaman normal. Tamam polise karşı antipatin olabilir ama buna duygusallık katıpta koca bir kurumu töhmet altında bırakma. Meseleye gelecek olursak sen meselenin öZünü hala kavrayamamışsın ki kavratacakta değilim zaten. Zaten geçmişte polise hırsız yakalıyorsun diye herhangi bir iyileştirme yapılmadı. Zaten polis teşkilatı içerisinde ki BELLİ birimlerin görevi bu. Ama bu düzenlemeyle teşkilat içerisinde ki tüm birimleri konunun içine dahil ederek bir nebzede olsun vukuatların önüne geçenilmektir amaç. Bunu anlamıyorsun işte. Maksat "bir elin nesi var iki elin sesi var" şu fazla mesai işine girelim bakalım senin dediğin gibi mi oluyormuş... Polis fazla mesai alıyor demişsin ama ya bilmiyorsun yada tamamen uydurmuşssun. Daha yeni başbabakana taslak halinde sunuldu polise fazla mesai ücreti. Yani ortada fazla mesai filan yok. Aç bak internette ajansların haberlerine. Günde 14-15 saat çalışır ki bu büyük şehirlerde bazen 18-19 saati bulur mübalağasız! Ama bir kuruş fazla mesai almaz. Zaten fazla mesai diye birşey yok! Hemşire ayda 5 kere nöbet tutar, öğretmen ayda 10 kere ek derse girer onların ki fazla mesai olur ama polis bazen haftada 70 saatin üzerinde çalışır verimliliği artırmak adına teşvik deyince millet hoplar! Madem onların ki fazla mesai polis hergün fazla mesai yapıyor akşam 5 ten sonra yakaladığı her hırsıZ için teşvik alsın köye mu? Ameliyat konusuna gelince zaten doktora ameliyat parasını sen ödemiyorsunki devlet ödüyor niye bir kuruş ödemedim dedin anlamadım? Ayrıca ben doktor haketmediniz parayı alıyor diye de birşey demedim. Bunun da bir nevi teşvik olduğunu göstermeye çalıştım. Yoksa ameliyat etmek doktorun görevi değil mi? Adaletsiz olan ne var Allah aşkına? Fazla mesaiyse polis hepsinden fazla mesai yapıyor ve kuruş almıyor. Adaletsizlik varsa burda var. Siz daha neyin adaletsiz neyin adaletli olduğunun şuurunda değilsiniz ki benim argümanlarımı komik bulurken kendiniz komik duruma düşüyorsunuz. Kimse çalıştığı şartları bahane etmiyor. Emin ol ekmeğimi elime aldım diye şükür ediyor.tepki koyulan , şey ne zaman bir iyileştirme yapılsa millet hopluyor. Türkiye'de yıllık 120 tane fizik öğretmeni alıyorlar. KPSS den 90 ınn üzerinde Alman gerekiyor ki atanabilesin. Üniversitelerin fiZik bölümünden ne kdar kişi mezun oluyor onu da sen düşün? Sonra ne oluyor bu atanamayanlar biliyormusun polis oluyor :) yıllık 20 binin üzerinde Üniversitesi mezunu polis alınıyor ki bu ilerleyen yıllarda dhada artacak. Şimdi bu sadece fizik bölümü bunun daha edebiyatı var tarihi var matematiği var var da var...üniversiteden mezun olan insanlar mesleğini yapamıyor vesselam. Şu sendika konusuna hiç gelmeyelim. Daha adaletten bahsediyorsunuz ama herhangi bir sendikaya polis müdahale ettiğinde hopluyorsunuZ ama söz konusu sendikasız polis olunca ağzınızı açıp iki kelam etmiyorsunuz aksine aldığı teşviği eleştiriyorsunuz pehhhh. Anlamamaya ısrar ediyorsunuZ. Kimse 100 ₺ zengin olmaz fakirde olmaz. Allah'a şükür polisin durumu Türkiye de ki bir çok devlet memurundan iyice. Mesele para değil adı üzerinde teşvik. Ayrıyeten aydınlattığı her olay için puan alır polis. Bunlar tamamen iş odaklı başarı odaklı aksaklık varsa çözüm odaklı şeyler. Emin olun polislik mesleği 100. ₺ için yapılacak bir meslek değil. Ben hala aynı fikirdeyim. Koca paragrafda yazdığınız tek şey para,sendika, fazla mesai, öğretmen hemşire başka birşey yok. Hala yüZeyselsiniz hala sığ düşiniyorsunuZ.

Reaksiyon puanı
0
Tabi ki görünmeyen kısmı vardır.İşleri kolay veya darp edilmiyorlar demiyorum diyemem de zaten. Sadece polislerin müzdarip olduğu kanısı çıkıyor ortaya kamuoyunda benim rahatsızlığımda bundan kaynaklı. Emniyet mensularında karşı bi antipatim olduğu için belkide kısır düşünüyor olabilir haklısındır da belkide. Ayrıca tam gün yasası sağlık personelini değil "Hoca" statünde olanları kapsayan bir yasa.

Söyler misin bana 100₺ ile kim zengin olmuştu polis olsun? Bunun müzdariplikle bir alakası yok. Temelinde bunun polislede bir alakası yok aslında. Maksat vukuatların önüne geçmek. Bunun önüne geçmesi gereken birim sağlık personeli olmadığına göre yapılan şeyler gayet olumlu. Emniyet mensuplarına karşı antipatiniz olmasın sonuç ta onlar size siz onlara muhtaçsınız :) madde 47: 3359 sayılı kanuna aşağıdaki madde eklenmiştir. Ek madde 12: sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçu 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı ceza muhakemesi kanunun 100. Maddesinin 3. Fıkrası kapsamında tutuklama nedeni varsayılan suçlardandır.