Herkes 9 Ay Eşit Askerlik Yapacak

emreiii

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Bugün itibariyle Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturacak Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner'in yeniden gündeme getirdiği tek tip askerlik uygulamasının detaylarına ortaya çıktı.

Zorunlu askerlik hizmetini sadeleştiren tek tip askerlik düzenlemesinde dokuz aylık bir süre üzerinde çalışıldığı öğrenildi. Yeni model hayata geçtiğinde dört yıllık üniversite mezunu olanlar ile olmayanlar aynı sürede vatani görevini yapacak. Kısa dönem askerlik sistemini rafa kaldıracak bu modelde, dokuz ay boyunca herkes aynı karavanadan yemek yiyecek. Önceki gün görevini Orgeneral Erdal Ceylanoğlu'na devreden Org. Koşaner, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, tek tip askerlik düzenlemesine biran önce geçileceğini belirtilerek, "Vatan hizmetinin herkes için eşit şartlarda yapılması, ayrıca eğitimli insan gücümüzden daha uzun süre ve daha etkin şekilde yararlanılmasına imkan yaratılması önem arz etmektedir" demişti.

45 GÜN ÖZEL SİLAH EĞİTİMİ

Ayrıntılara göre yeni uygulamayla eğitim sisteminde de bazı değişikliliklere gidilecek. Terörle mücadelenin yoğun olduğu bölgelerde görev yapan er ve erbaşların eğitimsiz olduğu eleştirilerini dikkate alan Türk Silahlı Kuvvetleri, tek tip askerlik düzenlemesinde askerlere özel bir silah eğitimi verecek. Acemilik döneminden sonra herkes 45 gün süren özel silah eğitimi alacak. Yeni uygulamayla yedek subaylık da tarihe karışacak. Hazırlıkları iki yıl önce başlayan tek tip askerlik çalışması tamamlandıktan sonra kanun taslağı TBMM'ye gönderilecek. Tek tip askerliğin taslak çalışmasına göre 9 aylık sürede acemilik ve usta birliği dönemleri de komutanlık ve birliklere göre değişiklikler içerecek. Bu süreyi kuvvetler belirleyecek. Planlamaya göre acemi eğitimi 20 ile 30 gün arasında verilecek. Yemin töreninden sonra ikinci döneme geçilecek. Bu dönemin ise 45 gün sürmesi planlanıyor. Bu süre içinde askerler özellikle silah kullanma konusunda özel eğitimden geçirilecek. Bu sürenin sonunda da personelin birlik görevlendirilmesi yapılacak.

YEDEK SUBAYLIK TARİH OLUYOR

Yeni düzenlemeyle, TSK'nın ihtiyacı doğrultusunda dört yıllık üniversite mezunları arasından seçilen yedek subaylık dönemi de sona erecek. 12 ay süreliğine takım komutanı olarak kıtalarında gören yapan yedek subaylar da er statüsüyle zorunlu askerlik hizmeti yapacaklar. Takım komutanları ise mesleği askerlik olan sözleşmeli subaylardan oluşacak. Bedelli askerliğin çıkmaması için gerekçe gösterilen TSK'daki asker açığı da tek tip askerlik uygulaması sayesinde kapanmış olacak. Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, 29 Nisan 2009'da düzenlediği İkinci İletişim Toplantısı'nda 2008 yılı itibariyle TSK'nın asker ihtiyacının ancak yüzde 65.49'unu karşılayabildiklerini açıklamıştı. Asker açığının kapanması halinde bedelli askerliğin yeniden gündeme gelebileceği öngörülüyor. Türkiye'de 400 bin dolayında kişinin bedelli askerlik beklediği belirtiliyor.

5 FARKLI UYGULAMA VAR

Askerlik çağına gelmiş kişiler, kısa dönem, yedek subay ve uzun dönem askerlik yapabiliyor. Buna göre ilköğretim ve lise mezunu vatandaşlar 15 ay askerlik yapıyor. Üniversite mezunu olanlar ise askerliklerini 6 ay kısa ve yedeksubay olarak 12 ay yapabiliyor. Yurtdışında yaşayanlar ise 28 günlük paralı eğitimle askerliklerini tamamlayabiliyor. Gündemdeki bedelli askerlikte ise parayı yatıranlar 28 günlük eğitim alıyor.

Kaynak

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
asker açığı var diyorlar, askerlik süremce hiçbir vatana yararlı iş yapmadım. sadece komutanların kişisel olarak, kantin alışverişleri, sabah kahvaltıları ve çay servisi yaptım.askerlik yaptığım yerdeki askerlerin yüzde seksenbeşi bu işi yapıyordu. hala asker yetersiz diyorlar. askerlere yatacak yer bulamazken bunu söylemeleri ne garip. onlara asker değil modern köleler lazım..

post34

Doçent
Reaksiyon puanı
37
Türkiye'de 400 bin dolayında kişinin bedelli askerlik beklediği belirtiliyor.
Yuh be arkadaş bedelli askerlik nasıl bir zihniyettir. Her Türk askerlik görevini yapmak zorundadır kanun var, geçerli bir sebebi olmayanları tenzih ederim ama bunların milli kimlikleri ile ilgili şüphelerim var. Devlet ticari bir kazanç görmemeli bu olayı herkes askerliğini yapsın para vermek istiyen yine versin.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Bence iyi olur. Acemilik eğitimlerini biraz daha sıkı ve kaliteli yapsalar ne kaybederler anlamıyorum. 15 ay askerlik fazla. Bende uzun dönem yaptım. Askerliğimin 7. ayından sonra hiç bir şey yapmadım. Bence fuzuli. Acemi eğitimini gerçekten güzel ve uzun tutsalar. Zaten yaşı büyük olanları ve hastalığı olanları ayırıyorlar orada. O yüzden sorun olacağını sanmıyorum.

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
Askeri amele gibi kullanıyorlar 9 a düşürseler ne olcak :)

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
asker açığı var diyorlar, askerlik süremce hiçbir vatana yararlı iş yapmadım. sadece komutanların kişisel olarak, kantin alışverişleri, sabah kahvaltıları ve çay servisi yaptım.askerlik yaptığım yerdeki askerlerin yüzde seksenbeşi bu işi yapıyordu. hala asker yetersiz diyorlar. askerlere yatacak yer bulamazken bunu söylemeleri ne garip. onlara asker değil modern köleler lazım..
Cok dogru.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Kaç aydrı şu haber hortlayıp duruyor. Bir şey yapın artık. Bakın gidiyorum askere, düşürün şunu ben bitirmeden :)

erhandenizz

Doçent
Reaksiyon puanı
2
askerlik dediğin profesyonel olacak. 2 yada en fazla 3 ay ama adam gibi askerlik. eğitimini öyle bi vereceklerki her an her saniye hazır olan bir asker. attığını vurabilen savaş bilgisine sahip olabilen bir asker eğitecekler. şimdiki gibi 15 ayda 15 kurşun atan asker dağa çıksa ne olur savaşsa ne olur. geleceğimizden endişelenmeye başlıyoruz gitgide...

Yunus ÖZCAN

Doçent
Reaksiyon puanı
9
kısa dönem yapacaklar kızabilir ama böylece azda olsa eşitliğin geldiğini düşünüyorum

eğitimde de azda olsa eşitlik gelecek
bkz:Düz liseler Anadolu Lisesi oluyor

Belgarath

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Haberde yapılan yanlışta şu dövizli askerlik konusu. Hala bedelli diyorlar bedelli ile dövizli arasında fark var. Bedelli sadece 17 ağustos depremi için çıkmış özel bir durum, dövizli ise yurt dışında yaşayan vatandaşlar için hazırlanmış bir görev. Ayrıca 28 gün değil 21 gündür, 5200 avroyu da taksitle ödeyebiliyorlar.

Kısa dönemin kalkması saçma olur, o kadar gereksiz insan var ki askeriyede o kişilerle aynı sürede aynı koşulda askerlik yapacaklara şimdiden kolaylık versin Allah.

Üniversite mezunlarının yerinde olsam giderim yutrtdışına hem çalışırım 3 yıl sonra da 21 gün askerlik yaparım, parasını da 5 taksitte öderim..

mperk

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Şimdi üni mezunları er olacak öylemi
Sı*tık

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
Kimi Görürseler askere alıyorlar eziyet amelelik yaptırıyorlar başka birşey yok komutanlarda yan gelip yatıyorlar oh neymiş bin başı yerim bin başını!!!

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Okumuş adamlar cahil adamı aynı yere koyarsan kan çıkar!

Slokr

Profesör
Reaksiyon puanı
33
Eşitliğin göreceli olduğu bir yerde yaşadığımızı düşünürsek , pek mümkün değil :)

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Biz profesyonel ordu beklerken bunlar halen saçma sapan işler peşinde...

ERL

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Subaylarda askerlik görevlerini er olarak yapsın o zaman!

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
herkez 15 ay yapsın asker eksiği var ne de olsa. ordu devlet içinde devlet gibi olduğu sürece bütçe de yetmez insan da.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
adam doktorasını yapıp askere gelecek , ona bi hapçıyla aynı muameleyimi yapacaklar?!?

bukadar eşitlik insana fazla

O Nizamiye kapısından girdikten sonra istersen 10 tane üniversite diploman olsun. (Kısa dönemler için söylüyorum.) Komutanlar için herkes aynı. Paşa akraban varsa durum değişir de, başka türlü evet hapçıyla doktora yapanı bir tutabilirler.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Orduyu tasfiye etmek lazım, gençlerimiz köle olmasın! :p

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Tek tipe karşıyım üniversite okuyanların birazcık önceliği olsun yine 6 ay kısa dönem yapsınlar ama 15 ay uzun dönemde çok uzun 9 ay olsa çok güzel olur. Bunun yanında profesyonel askerlikte olmalıdır her yönüyle daha iyi olur farklı olarak işsiz gençlere iş kapısı olur.

gezegen

Profesör
Reaksiyon puanı
37
üni mezunu deyip durmayın ya dünyada ilk 500 de üniversitemizmi var sanki

sanki eğitim üst seviyede her mezun olan bilim insanı oluyor aman onnarı kazanalım peh