Her Şeyi YÖK Etmek İçin Mi?

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
fatih_altayli_teketek.gif
Fatih Altaylı

fatihaltayli@haberturk.com
Her şeyi YÖK etmek için mi?

05 Eylül 2010 Pazar, 13:13:29

HAFTAYA bugün hepimiz sandık başında olacağız inşallah.
“Anayasa değişikliğine”
hayır ya da evet diyeceğiz.
Herkesin oyu kendine.
Konuştuğum herkes, “Hayır vereceğim ama evetler kazanacak” diyor. Her ne hikmetse.
Bana da soruyorlar, “Ne oy vereceksin” diye.
Açıklamaya niyetim yok. Oyumun rengi yüzde 99 oranında belli olsa da açıkçası son kararımı sandık başında vermeyi düşünüyorum.
Birkaç gün AKP Hükümeti’nin önemli bakanlarından birine söylediklerimi sizinle paylaşmak istiyorum aslında. Nasıl karar vereceğimi, vicdanımı nasıl dinleyeceğimi anlamanız için belki de.
Adını vermeyeceğim Bakan’la referandum konusunu konuştum. Dinleyin bakalım siz ne diyeceksiniz:
“Bana göre 12 Eylül Anayasası’nın en somut, en kanlı canlı uygulaması YÖK’tür. Olmayan bir kurum ihdas edilmiş, bugüne kadar varlığını sürdürmüştür. Üniversitelerdeki düşünce özgürlüğünün, bilimsel özgürlüğün, üniversiter bağımsızlığın temeline dinamit koymuştur.
Eğer bu Anayasa değişikliğinde 12 Eylül’ün en önemli artığı YÖK’ü de ortadan kaldırsaydınız oyum kesinlikle evet olurdu.
Ancak siz bunu yapmadınız.
YÖK’ü olduğu gibi korudunuz. Bu da bende bu Anayasa değişikliğinin gerçekten 12 Eylül’ün izlerini silmek amacıyla yapıldığı konusunda kuşku doğuruyor, samimiyetinizi sorgulamama sebep oluyor.
Üstelik de YÖK Başkanı’nı değiştirinceye kadar YÖK’ten en fazla şikâyet eden sizin partinizdi.
Ama anlıyorum ki, siz kurumun işleyişine veya varlığına değil kurumda egemen olan fikre karşıymışsınız. YÖK sizden olunca varlığında, uygulamalarında bir sorun yokmuş.
Şimdi kaygım şu:
Siz bu Anayasa değişikliğiyle tüm kurumları YÖK’leştirmek istiyorsunuz.”

Bakan dinledi.
“YÖK’ü de kaldırmak gerekirdi aslında. Haklısınız. O da bir dahaki sefere”
dedi.
Ben gazı aldığım için durmadım:
“HSYK konusunda da AB standardı dediniz. Doğru Avrupa’da da pek çok ülkede Meclis seçiyor üyelerin bazılarını. Ama orada salt çoğunlukla değil, nitelikli çoğunlukla seçiliyor. Bu da bir uzlaşma kültürü, bir ortak kabul gerektiriyor. Bizde ise salt çoğunlukla seçilecek. Bunu da doğru bulmuyorum.”

Konuk Bakan bu fikrime pek katılmadı.
Aslında bir şey daha söylemek istiyordum ama fırsat kalmadı.
Hani diyorlar ya, “Kamu çalışanlarına da sendika getiriyoruz. Hem de isterlerse birden fazla sendikaya üye olabilecekler” diye.
O da komik.
Grev hakkı yok, ne yapayım ben öyle kamu sendikasını.
İşte bunlar kafamı karıştırıyor.
Ama biliyorum ki, oy verecek seçmenin yüzde 99’u HSYK’nın ne demek olduğunu dahi bilmeden oy verecek.
Türkiye’ye süper demokrasi gelecek.
Bu yanıtları merak ediyorum!
HANEFİ Avcı’nın kitabı hâlâ tartışılıyor, hâlâ konuşuluyor.
Ve ben hâlâ bu kitaba, yazarından dolayı ihtiyatla yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum.
Çünkü kafamda fazlasıyla soru işareti oluşturuyor Avcı’nın kitabı.
Cemaatlerle arası hiç de kötü olmayan, bir dönem arkasına cemaatlerin ve hatta cemaatin desteğini alan Avcı’nın hedefi ne?
Bir dönem“hukuksuz dinlemelerin kralı” olan Avcı şimdi niye dertli?
Baktığınız zaman Avcı’nın kitabında Gülen Cemaati ile ilgili yıllardır konuşulan, hemen herkesçe malum iddiaların tekrarından başka bir şey yok.
Kimileri diyor ki: “Yakın dostu Emin Arslan’a yapılanlara kızdı. Bu kitabı o yüzden yazdı.”
Acaba diyorum ben de!
Çünkü başka bilgilere göre Emin Arslan hakkında verilmiş bir “gizli tanık” ifadesi var.
Bu ifadede Arslan’a yönelik çok ağır suçlamalar var.
Hanefi Avcı
acaba bu ifadeyi vereni “çok yakından tanıyor olabilir mi”?
Çok derken, aynaya bakınca görecek kadar yakınlıktan bahsediyorum.
Ya da Hanefi Avcı acaba neden önce Edirne’ye, ardından Eskişehir’e atandı.
Biliyorsunuz, Edirne’de CHP’li bir belediye başkanı vardı ve devrilmiyordu.
Sonra odasında bile dinleme cihazları bulundu.
Suçlandı, yargılandı.
Sonra o Hanefi Avcı, Eskişehir’e atandı.
Yine yıkılmayan bir muhalif belediye başkanının kentine.
Niye?
Bu soruların yanıtlarını bulabilirsem kitabı ona göre değerlendireceğim.
Ah bir bulabilsem!
NE ZAMAN ADAM OLURUZ?
Bazı şeyleri kendimizi değil vatanımızı sevdiğimiz için yaptığımız zaman.

haberturk.com

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
NE ZAMAN ADAM OLURUZ?
Bazı şeyleri kendimizi değil vatanımızı sevdiğimiz için yaptığımız zaman.

Aynen öyle...

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Yök tam bağımsız mı olmalı tam bağımlı mı?

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Konu AKP'yi eleştirme olunca Forumda "siyaset yasağı" baya bir esnemiş.Hoş ben her zaman esnek olmasından yanayım.:)
Gelelim burda yazılanlara;

HSYK’ın şuanki yapısı: HSYK şuan Yargıtay'ın seçtiği 3 ve Danıştay'ın seçtiği 2 üye ile Adalet Bakanı ve Müsteşardan oluşmaktadır. Yargıtay ve Danıştay her bir üye için 3 kişi aday göstermekte, Cumhurbaşkanı da bu 3 kişiden birini üye olarak atamaktadır.

Yeni değişiklikle HSYK'nin yapıs
ı:
- Adalet Bakanı ve Müsteşarı,
- 4 üye Cumhurbaşkanınca (Hukuk dallarında görev yapan öğretim üyeleri ile avukatlar arasından)
- 3 üye Yargıtay tarafından
- 2 üye Danıştay tarafından,
- 1 üye Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulunca
- 7 üye
adli yargı hakim ve savcılarınca
- 3 üye
idari yargı hakim ve savcılarınca seçilecektir.

Görüldüğü gibi demokrasi daha çoğulcu hale gelmiş durumda. Eskiden “birinin” ya da “birilerinin” tercihi yerine şimdi “pekçok kişinin” tercihi kurulu belirlemekte.Dahası hali hazırdaki Anayasa’ya göre HSYK kararları için yargı yolu kapalı.Yeni sistemde ise açık.Buda “hukuk devletine” yararaşır dir düzenlemedir.

Gülen cemaati konusunda ise iddialar artık “çılgınlık” düzeyinden de çıkmış “paranoyak” bir ruh halinin belirtisi olmuştur.Aslında bakarsanız mantık şu; biz bu ülkeyi yönetirsek sorun yok ama eğer bizim dışımızda birileri yönetirse “ülke ele geçirilmiş” olur.Örneğin ben bu güne kadar; "CHP devleti ele geçirmeye çalışıyor”diye bir söz duymadım. Ya da “ordu da devleti ele geçirmeye çalışıyor”, ya da “yüksek yargı devleti ele geçirmeye çalışıyor”, diye bir söz duymadım.
Ama Söz konusu AKP’liler ya da Fethullahçılar olunca devleti ele geçirmeye çalışıyor sözü eksik olmuyor.

Ne yani bu ülkede sadece sizin mi söz sahibi olma hakkınız var?

MdbK

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Eklemeyi unutmuşum; Hanefi Avcı'nın iddiaları hezeyanlardan ibaret.:)
PKK'lıların iddiaları bile ciddiye alınıp emekli generaller içeri alınabiliyorken derin devlet ile mücadele etmiş hatta Susurluk olayının aydınlatılmasında kilit rol oynamış bir istihbaratçının iddialarını ciddiye almayalım mı?

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Eklemeyi unutmuşum; Hanefi Avcı'nın iddiaları hezeyanlardan ibaret.:)

---------- saat 12:39 eklendi ---------- önceki mesaj saat 11:55 eklenmişti ----------

Bir önceki mesajımız onaylanmamış Sanırım. Eğer benim yazdığım siyasi içerik ise bu konu başlı başına siyasi içerik.İdeolojik davranmayın Sayın mod. arkadaşlar.:) Yazıda baştan sona kadar AKP eleştirilmekte.Ya konuyu açmayın ya da tek taraflı görüşleri onaylayıp, diğerine ideolojik yaklaşmayın.

PKK'lıların iddiaları bile ciddiye alınıp emekli generaller içeri alınabiliyorken derin devlet ile mücadele etmiş hatta Susurluk olayının aydınlatılmasında kilit rol oynamış bir istihbaratçının iddialarını ciddiye almayalım mı?

Konuşalım ama önce mod arkadaşlar ideoloojik davranmasınlar.SPYBOT geçenlerde yazdığım "evlenirken bile bu kadar büyük bir mutlulukla evet dememiştik" yorumuma sansür koymuştu. Şimdi ise A'dan Z'ye siyasi kokan bu yazıyı burada paylaşmış.Yorumlarımızı ise onaylanmamış.

Bence konuşalım.Ben "hezeyan" olduğunu söylerim siz olmadığını; ama şartlarımız eşit olmalı.İdeolojik saplantıları olan bir mod. hakemlik yapamaz.

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
En üsteki mesajımı hangi mod arkadaş onayladıysa teşekkür ediyorum. :)