Her MD5 in bir MD5 i vardır

illoarmad

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.
Beterin beteri vardır.
Her yokuşun bir inişi vardır.
Her yolun bir sonu bir başı vardır.
Her aşkın sonunda göz yaşı vardır,
Akar damla damla sel olur gider.

Konumuzla alakasız bu girişten sonra, MD5 çıktıları 128 bit oluyor. 127 bitlik verinin md5 özetini almak, çakışma getirecek, 129 bitlik verinin de ters yönde çakışma getirecek. 128 bitlik bütün verilerin (bunlarda binevi MD5 özeti gibi oluyor.) MD5 özetlerini alsak, bunlar birbiriyle eşleşmiş olmayacak mı? (Ordan matematikten kümelere girdik ve çoğumuzun ezberleyip ne olduğunu bilmediği, açık saçık, kapalı, içine kapanık küme şu bu falan filan dedik varsayalım.) Bunun tablosunu xxl (iks iks larç) veri doldurabileceğimiz veri depolama alanına(alanlarına) koysak, bu çok manyak çok şeker cici bişey olmaz mıydı? Hayır koyalım demiyorum, eğer koysaydık diyorum.

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
[MENTION=25201]cgrszone[/MENTION], mümkün mü üstad ?
ayrıca sizinde kriptografi tutkunu olduğunuzu biliyorum, yinelenebilir kriptoloji sistemlerin tasarımı gibi birşey mi bu ?

Reaksiyon puanı
188
MD5 gibi şeylerde verilerin doğrulama hash'i çıkartılırken veri kelebek etkisine uğratılır. Yani veride yapılacak en ufak bir değişiklik komple farklı bir hash'in ortaya çıkmasına sebep olur. Veriden 1 bit de eksilse ya da 1 bit fazla da olsa ortaya çıkacak sonuçlar kesinlikle birbirinden çok farklı olacaktır.

Verileri çakıştırma ihtimali yok mudur? Vardır ama bu ihtimal milyonda, milyarda hatta belki trilyonda 1 ihtimaldir...

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
MD5 gibi şeylerde verilerin doğrulama hash'i çıkartılırken veri kelebek etkisine uğratılır. Yani veride yapılacak en ufak bir değişiklik komple farklı bir hash'in ortaya çıkmasına sebep olur. Veriden 1 bit de eksilse ya da 1 bit fazla da olsa ortaya çıkacak sonuçlar kesinlikle birbirinden çok farklı olacaktır.

Verileri çakıştırma ihtimali yok mudur? Vardır ama bu ihtimal milyonda, milyarda hatta belki trilyonda 1 ihtimaldir...
340282366920938463463374607431768211456'ta 1 olsa gerek.

kanalistanbul

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Konuya giriş tarzını beğendim, bende bunu yapıcam artık forumda.Daha çok ilgi çeker:D

illoarmad

Asistan
Reaksiyon puanı
0
340282366920938463463374607431768211456'ta 1 olsa gerek.

2^128 diyorsun :)

MD5'in bence vakti geçti Artık kendi yaptığım uygulamalarda olabildiğince whirlpool (http://en.wikipedia.org/wiki/Whirlpool_(cryptography)) algoritmasını kullanmaya özen gösteriyorum.

MD5 hala çok kullanılıyor.

Çakışmadan kastım şudur.

MD5 verileri zaten 128 bit, biz bütün 128 bitlik verilerin MD5 özetini alırsak sonuç yine verilerin kümesinin içinde olacak yani kapalı küme. Bu da demektir ki tersten de gitsek düzdende gitsek her veriye tek sonuç, her sonuca tek veri olacak, mümkün olan şey bu zaten. :)) Ama zaman ve depolama şuanki teknolojide yeter mi? Bu bahsettiğim MD5 in çürümesi için yeterli. Yani özetten çıkaracağımız veri yerine tablodan istediğimiz veriyi kaktırabiliriz, sanki özetten veriye ulaşmak gibi olur.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
MD5 bu işler için yaşlandı. Yerine MD6 geliyor ancak henüz yaygın değil.