Helsinki'de 3 Altın Birden

ALPARS

Profesör
2 Ağustos 2011
3,883
8
218
gulcan_mingirdan_altin_madalya13410791830_h897708.jpg

Helsinki'de devam eden Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda üç altın birden kazandık.
Milli atlet Gülcan Mıngır, Avrupa AtletizmŞampiyonası’nda bayanlar 3000 metre engellide şampiyon oldu.

Helsinki Olimpiyat Stadı’nda devam eden şampiyonanın akşam seansında, milli atlet Mıngır bayanlar 3000 metre engelli finalinde yarıştı.

8. kulvarda başladığı yarışta kendine ilk grupta yer bulan milli atlet, yarışın bitmesine bir turkalaya kadar ikinci sırada koştu. Son turun başlarında ilk sıraya yükselen Gülcan Mıngır’ın hemen arkasındaki rakibi Ukraynalı Svitlana Shmidt’in tüm çabaları yetersiz kaldı ve milli atlet, 9:32.36’lık derecesiyle altın madalyayı boynuna taktı.

Türkiye rekortmeni milli atlet, şampiyonada madalya kazanan ilk kadın atlet oldu.

Gümüş madalyanın sahibi 9:33.03’lük zamanıyla Ukraynalı Shmidt olurken, Alman Antje Möldner-Schmidt 9:36.37’lik derecesiyle bronz madalya kazandı.

Mıngır

Milli atlet Gülcan Mıngır, yarışın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ”Aslında ilk 3 için gelmiştim ancak seçmelerden sonra altın madalya kazanabileceğime inandım” dedi.

Kontrollü bir yarış koştuğunu belirten Avrupa şampiyonu atlet, ”Son 200 metrede hızlı ve dayanıklı olan kazanacaktı, bunu başardım. Aileme, Türkiye Atletizm Federasyonu’na, kulübüm Üsküdar Belediye Spor’a ve tüm Türkiye’ye teşekkür ederim” diye konuştu.

Helsinki'de 2. altın madalya

Milli atlet Polat Kemboi Arıkan, Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 10 bin metrede altınmadalya kazandı.
Helsinki Olimpiyat Stadı’nda devam eden şampiyonada, Arıkan, 28:22.27’lik derecesiyle Avrupa şampiyonu olurken, İtalyan Daniele Meucci gümüş, Rus Yevgeniy Rybakov bronz madalya kazandı.
Şampiyonada ikinci madalyasını elde eden Polat Kemboi Arıkan, 5000 metrede ise bronz madalyayı boynuna takmıştı.

3. ALTIN NEVİN'DEN

Helsinki'de devam eden Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 100 metre engelli finalindeNevin Yanıt, 12.81'lik derecesiyle birinci oldu ve altın madalya kazandı.
 
12 Mart 2011
35,206
10,327
293
atletizm bizim en zayıf kaldığımız sporlardan biriydi. bi türlü sırtımız yerden kalkmadı. dolgu malzemesi olduk hep.
ne ki artık yavaş yavaş bu işi kotarmaya, ön sıralarda yer almaya başladık artık. sanırım bunda sistemli ve uzun yıllara dayanan azimli çalışmaların büyük rolü var.

bi zamanlar umutlarımızı yeşerttiği halde evlilik ve ailevi rezaletlerden bi türlü kurtulamayan süreyya ayhan fiyaskosundan sonra "biz bu işi başaramayacağız bi türlü, olmuyor işte!" diyorduk ki, oldu hamdolsun.

sanırım bu şampiyon olanlardan biri yabancı kökenli olmasına rağmen diğer ikisi kendi öz evladımız. yeterli destek verildiğinde ve sistemli çalışıldığında demek ki olmayacak bişey yok. oluyor ve başarabiliyoruz.

umarım bu üç şampiyonumuz da kısa sürede yanıp sönen mumlar gibi kaybolup giden süreyya ve elvan gibi olmaz, başarılarını sürdürürler.
 
Üst