HDD Sorunu

Raxerin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Merhaba Arkadaşlar,

Lenovo IdeaPad 330 kullanıyorum. Cihazda Ryzen3 ve Radeon 535 2GB var. Genel kullanım ve oyunlarda cihazdaki HDD'nin darboğaz yaptığını düşünüyorum.

İçerisinde WD 5400rpm 128MB 1 TB (WD10SPZX-24Z10) disk var.

CD kısmına bir aparat alıp bu HDD yi oraya alarak ana yuvaya bir SSD alacağım.

Bunları araştırken HDD'lere de biraz göz gezdirdim. Yine WD Blue serisi 1 TB 7200rpm 64MB (WD10EZEX) diski gördüm. Genel bilgim rpm daha yüksekse diskin performansının arttığı yönünde. Ancak cache kısmında 128-64 ne anlam ifade ediyor çok bilgim yok.

Yani HDD kısmında böyle bir değişiklik yaptığımda rpm artıyor ancak cache düşüyor. Bu bana performans anlamında nasıl yansır?

Kardeşim böyle bir zahmete niye giriyorsun al SSD, HDD yi depolama yap diyebilirsiniz ancak mevcut kullandığım o kadar yavaş ki bunu düşünmeye itti :)

Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,810
HDD performansı olarak tabi ki 7200rpm her zaman 5400 den büyüktür. 7200 rpm daha hızlı dönüş sağlayarak okuma yazma hızlarını rahatlatır, ısınmasına da ufak çaplı etkisi olur.
Cache olayına gelince tabi ki 128 daha iyi olur.
Ancak benim tavsiyemi dinlemek istersen hiç kafa yorma gel beni dinle. HDD yerinde HDD kalsın, DVD oynatıcıyı söküp oraya bütçen az ise 500GB'lik, yeterli ise 1TB'lik SSD al.
Windows'u SSD'ye kur ve Allah'ın cezası HDD'leri zaten hiç kullanmak istemeyeceksin

Hatta Amazonda 495 liraya indirime girmiş olan şu SSD'yi al gerisini sonra düşünürsün:

Raxerin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
HDD performansı olarak tabi ki 7200rpm her zaman 5400 den büyüktür. 7200 rpm daha hızlı dönüş sağlayarak okuma yazma hızlarını rahatlatır, ısınmasına da ufak çaplı etkisi olur.
Cache olayına gelince tabi ki 128 daha iyi olur.
Ancak benim tavsiyemi dinlemek istersen hiç kafa yorma gel beni dinle. HDD yerinde HDD kalsın, DVD oynatıcıyı söküp oraya bütçen az ise 500GB'lik, yeterli ise 1TB'lik SSD al.
Windows'u SSD'ye kur ve Allah'ın cezası HDD'leri zaten hiç kullanmak istemeyeceksin

Hatta Amazonda 495 liraya indirime girmiş olan şu SSD'yi al gerisini sonra düşünürsün:

DVD oynatıcıyı söküp zaten SSD alacağım oraya. Bezdirdi Windows'un HDD üzerine kurulu olması beni.
Hazır girişmişken HDD'yi de 7200'e yükseltsem gözle görülür bir fark olur mu diye merak ettim aslında.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,810
Yok hocam HDD'nin 7200 olması gözle görülür hiçbir fark yapmaz boş yere paranı harcama güven bana
Ama SSD konusunda tutup da benim yaptığım gibi 250gb lik Samsung Evo 860 falan almaya kalkma. En az 500 gb lik olsun zira onun 100-150 GB si Windows tur driver lardır falan kafadan ıvır zıvıra gidiyor. En az 500'lük al SSD'yi.
Yine dediğim gibi link attığım SSD gayet iyi özelliklere sahip, Amazon tarafından satılıyor yani güvenilir ve epey sağlam indirime girmiş. Bir değerlendir derim

Raxerin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Yok hocam HDD'nin 7200 olması gözle görülür hiçbir fark yapmaz boş yere paranı harcama güven bana
Ama SSD konusunda tutup da benim yaptığım gibi 250gb lik Samsung Evo 860 falan almaya kalkma. En az 500 gb lik olsun zira onun 100-150 GB si Windows tur driver lardır falan kafadan ıvır zıvıra gidiyor. En az 500'lük al SSD'yi.
Yine dediğim gibi link attığım SSD gayet iyi özelliklere sahip, Amazon tarafından satılıyor yani güvenilir ve epey sağlam indirime girmiş. Bir değerlendir derim

Anladım hocam çok teşekkürler. Son olarak Windows'un ne kadar yer kapladığını öğrenmenin bir yolu var mıdır? Ona göre gözü karartıp 1TB bakabilirim :)

İnternette 30-40 kaplıyor diyenler bile olmuş. Dediğin gibi 100-150 arası yer kaplayacaksa yetersiz gelebilir.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,810
Ya şöyle söyleyeyim. Hani Windows bu az çok bilirsin.
İlk format attığımda 30gb kapladı. Sürücülerle beraber 40gb kapladı.
Tabi sürücüleri de SSD'ye kuralım ki hızlı olsun değil mi :)
Zamanla Steam olsun oyun platformları olsun vs tabi bunun sonradan yüklenen Directx i var, visual c si var, Windows güncellemeleri var derken 70-80 gb i buldu.
Ha dedim tarayıcıyı, winrarı, office'i falan da kurayım. Bazı programlar da kurarken nereye kuracağını söylemeden setup ekranından next next gitmen gerekiyor direk C ye kuruyor.
En son bir baktım 250 GB'lik SSD fat32 ntsfc falan güvenli disk olayından dolayı zaten tam 250 olmuyor 232 falan olarak çıkıyor. Kalmış bana 150 gb alan :D
Bir iki Total War falan yükleyeyim dedim oyun aralarında yüklenmesi uzun sürüyor çünkü. En son diskime bir baktım ki ne göreyim 120gb alan kalmış ve GTA5 ücretsiz olmuş.
Ben 100gb lik gta5'i o diske yüklesem işin içinden çıkamayacağım diye HDD'ye kurdum onu da. GTA 5'i açma tuşuna basıyorum gidip dolaşıp geliyorum daha yeni menü ekranı açılmış oluyor sonra online ye basıyorum 10 dk sonra açılıyor falan
Ben SSD'me gta da yükleyemeyeceksem ne anlamı kalır SSD'm olmasının
Tabi 250 yeter sandık Windows yükleyeceğiz sadece dedik hız kazansın dedik almış bulunduk. Kullandıktan sonra da iadesi olmuyor bunların biliyorsun. Pişman oldum yani 500 falan alsam olacakmış
Sen de 500 mü 1TB mi diyorsun bütçen çıkarsa 1TB al bak keyfine tabi. Üstteki yaşadıklarımdan ders çıkar :D

Raxerin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Ya şöyle söyleyeyim. Hani Windows bu az çok bilirsin.
İlk format attığımda 30gb kapladı. Sürücülerle beraber 40gb kapladı.
Tabi sürücüleri de SSD'ye kuralım ki hızlı olsun değil mi :)
Zamanla Steam olsun oyun platformları olsun vs tabi bunun sonradan yüklenen Directx i var, visual c si var, Windows güncellemeleri var derken 70-80 gb i buldu.
Ha dedim tarayıcıyı, winrarı, office'i falan da kurayım. Bazı programlar da kurarken nereye kuracağını söylemeden setup ekranından next next gitmen gerekiyor direk C ye kuruyor.
En son bir baktım 250 GB'lik SSD fat32 ntsfc falan güvenli disk olayından dolayı zaten tam 250 olmuyor 232 falan olarak çıkıyor. Kalmış bana 150 gb alan :D
Bir iki Total War falan yükleyeyim dedim oyun aralarında yüklenmesi uzun sürüyor çünkü. En son diskime bir baktım ki ne göreyim 120gb alan kalmış ve GTA5 ücretsiz olmuş.
Ben 100gb lik gta5'i o diske yüklesem işin içinden çıkamayacağım diye HDD'ye kurdum onu da. GTA 5'i açma tuşuna basıyorum gidip dolaşıp geliyorum daha yeni menü ekranı açılmış oluyor sonra online ye basıyorum 10 dk sonra açılıyor falan
Ben SSD'me gta da yükleyemeyeceksem ne anlamı kalır SSD'm olmasının
Tabi 250 yeter sandık Windows yükleyeceğiz sadece dedik hız kazansın dedik almış bulunduk. Kullandıktan sonra da iadesi olmuyor bunların biliyorsun. Pişman oldum yani 500 falan alsam olacakmış
Sen de 500 mü 1TB mi diyorsun bütçen çıkarsa 1TB al bak keyfine tabi. Üstteki yaşadıklarımdan ders çıkar :D

Teşekkürler dostum çok yardımcı oldun :)

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,810
Ne demek dostum yakın zamanda SSD takmış biri olarak yardımım dokunabildiyse ne mutlu bana
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ha mesela Lenovo bilgisayarlarda disk problemleri çok fazla çıkıyor. Arkadaşta Lenovo bilgisayar vardı ona da aynı SSD'den takmıştık o her açılışta mavi ekran hatası vermişti. Üç dört defa daha aynı diskten temiz format atmamıza rağmen öyle saçma bir problemle karşılaşmıştık. En son arkadaş çözümü buldu esc esc deyince biosa atıyormuş tekrar esc deyince normal şekilde açılıp kullanıyormuş üç esc ile bilgisayar açmaya başladı zaten SSD olunca birkaç saniyede açılıyor :D senin de Lenovo olduğu için ve eski bir Lenovo kullanıcısı olan ben eski bilgisayarımda sık sık mavi ekran hatası aldığım için Lenovo bilgisayarlara pek güvenemiyorum umarım öyle bir hatayla karşılaşmazsın

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,758
HDD’yi değiştirmeniz bir fark yaratmaz. SSD’yi ana porta alıp, HDD’yi ise CD bölmesine alacağınız aparatla takın.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,810
Port fark etmiyor. Hiç HDD ile uğraşmayıp direk SSD'yi DVD girişine aparatla taktım ben. Hız konusunda da performansta da bir düşüş yaşamadım

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,225
ne kadar WD diskleri beğenmiş olsamda Ezex kod isimli Wd disklerden uzak durun derim. Çalışma esnasında bozuk sanabileceğiniz sesler gelme ihtimali çok yüksek.
Ses taraftan Üretim sorunlu modeller EZEX kodlu HDD ler.

Bu arada Windows 10 bu kadar mı açılıyor belleğe yüklenirken? Baya abartıyorlar zaman geçtikçe.

Ben 8.1 kullanırım Tüm driverlerle ıvır zıvır programlarla ve Photoshopla Corel DraW la 40 gb kapasiteye zor yaklaşıyorum.
C+dilleri falan filan uzatabilirim kurulumunu yaptığım programların listesini ama yazma gereği duymuyorum.

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Normal HDD olduğu için muhtemelen windows 10 diski %100 çalıştırıyordu. Oda yavaş çalışmasına neden oluyor. SSD almanız tavsiye edilir.

Bu arada HDD'nin %100 çalışma sorunu Microsoft kaynaklı. 5-6 yıl sonra aklı başına gelip Windows 10 2004 sürümünde bu hatayı giderdikleri için kendilerini tebrik ediyorum :)

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,225
Normal HDD olduğu için muhtemelen windows 10 diski %100 çalıştırıyordu. Oda yavaş çalışmasına neden oluyor. SSD almanız tavsiye edilir.

Bu arada HDD'nin %100 çalışma sorunu Microsoft kaynaklı. 5-6 yıl sonra aklı başına gelip Windows 10 2004 sürümünde bu hatayı giderdikleri için kendilerini tebrik ediyorum :)
2004 sürümü ne zaman kullanıma açılmış? Yani yayınlanma tarihi.

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
2004 sürümü ne zaman kullanıma açılmış? Yani yayınlanma tarihi.

Şuan geliştiriciler için açık. Bazı sitelerde indirme linki mevcut. Ama biraz daha beklemek lazım. Bazı restart sorunları varmış.

Zaten yeni sürüm çıkınca hemen yüklememek gerekiyor. Hataları olabiliyor.

%100 kullanım sebebi en önemli etkeni cihaz kullanırken dahi arka planda sürekli indexleme yapıyordu. Artık cihaz kullanılırken bunu yapmayacak yada çok az yapacak.

Cortana ise ülkemizde kullanılmamasına rağmen yüklü geliyordu. Buda ayrı uygulama olarak çalışacak.