Hdd Eski Performansı Vermiyor Sorun Ne Olabilir ?

Bu konuyu okuyanlar

Jwexus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar iyi geceler. Acer nitro 5 bir laptop kullanıyorum. Özellikleri gtx1650 16 gb ram amd ryzen7 3750 h 256 gb ssd 1 tb hdd. Cihazın performansından gayet memnunum. Lakin hdd artık eski performansı vermiyor. Gta 5 ultra ayarlarda rahat 60 fps alırken şu anda 40 fpse kadar düşüyor. Online girdiğim zaman ise 35 fps üstüne çıkmıyor. Aynı şekilde eskiden cs go adlı oyunda ultra ayarlarda 120 fps alırken şu an 98 fps gibi değerler alıyorum. Hdd üzerine kurulu oyunlarda 20 25 kadar fps kaybı var. Ssd üzerine kurduğum forest witcher dying light gibi oyunlarda ise ultra ayarlarda çok rahat 60 fps alıyorum. Cihaz herhangi bir darbe almadı veya sıvı teması olmadı. Hd tune ile taradığım zamanda bad sector çıkmadı. Bu durum neden yaşanıyor olabilir bir fikriniz var mıdır ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Barisdkmn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar iyi geceler. Acer nitro 5 bir laptop kullanıyorum. Özellikleri gtx1650 16 gb ram amd ryzen7 3750 h 256 gb ssd 1 tb hdd. Cihazın performansından gayet memnunum. Lakin hdd artık eski performansı vermiyor. Gta 5 ultra ayarlarda rahat 60 fps alırken şu anda 40 fpse kadar düşüyor. Online girdiğim zaman ise 35 fps üstüne çıkmıyor. Aynı şekilde eskiden cs go adlı oyunda ultra ayarlarda 120 fps alırken şu an 98 fps gibi değerler alıyorum. Hdd üzerine kurulu oyunlarda 20 25 kadar fps kaybı var. Ssd üzerine kurduğum forest witcher dying light gibi oyunlarda ise ultra ayarlarda çok rahat 60 fps alıyorum. Cihaz herhangi bir darbe almadı veya sıvı teması olmadı. Hd tune ile taradığım zamanda bad sector çıkmadı. Bu durum neden yaşanıyor olabilir bir fikriniz var mıdır ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Sorunun hdd den kaynaklı olduğuna emin misiniz? Son windows güncellemesiyle performans çok düştü. Eğer güncellediyseniz sistem kurtarma (önceki windows sürümüne dönme) deneyebilirsiniz.

Jwexus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sorunun hdd den kaynaklı olduğuna emin misiniz? Son windows güncellemesiyle performans çok düştü. Eğer güncellediyseniz sistem kurtarma (önceki windows sürümüne dönme) deneyebilirsiniz.
İyi akşamlar. Bu durumu son 5 6 aydır yaşıyordum ama hdd kullanmadığım için sorun etmiyordum. Dediğiniz güncellemeden önce de bu sorunu yaşıyordum. Virüs ile alakalı bir durum olabilir diye kaspersky ile tam tarama yaptım ama bir sonuç çıkmadı. Format atmam da bir işe yaramadı. Acer care center üzerinden hdd taradığım esnads ise tarama yapılırken hdd olduğu kısımdan okuka yazma sesi dışında anormal bir sürtme ve cızırtı geldiğini de fark ettim. Sorunun hdd üzerinde olmasını düşünmemi sağlayan asıl durum ise aynı oyunları hdd ve ssd üzerine kurup aynı grafik ayarlarıyla oynadığımda hdd üzerinde oynanırken normale kıyasla 20 kadar fps kaybı olması ve sürekli tekrarlanan lakin bir kaç saniyelik süren droplar yememdi. Ssd üzerine kurduğum zaman ise böyle sorunlarla karşılaşmadım.

Alex4883

Doçent
Reaksiyon puanı
255
Lanet güncelleme 1tb lık verimi çöp etti ama sorun, ssd ve hdd arasındaki hız farkı ile alakalı olabilir bazı hdd ve ssd ler arasında oldıkça büyük bir hız farkı vardır bu , bilgisayardaki optimizasyonu etkileyebilir

Jwexus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Lanet güncelleme 1tb lık verimi çöp etti ama sorun, ssd ve hdd arasındaki hız farkı ile alakalı olabilir bazı hdd ve ssd ler arasında oldıkça büyük bir hız farkı vardır bu , bilgisayardaki optimizasyonu etkileyebilir
Anladım cevaplarınız için teşekkür ederim. Mayıs'ın 20si gibi cihazı alalı 1 sene olacak ve genel bakım için servise yollayacağım. O zaman hdd sorununu da servise bildiririm. Acaba servis gerekmeden kendim halledebilir miyim diye düşünmüştüm ama anlaşılan servis gerekecek.

Son mesajlar