Yardım Bilgisayarımdan gereken performansı alamıyorum

Bu konuyu okuyanlar

RYCLES

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba, 3 hafta önce hazır sistem aldım ve oyunlarda sistemimin vermesi gereken performansı alamıyorum. Youtube da test videolarını izlediğim zaman benim oyunlarda aldığım performansın iki katını alıyor adamlar, aynı ayarlarda ve aynı oyunlarda.

-SİSTEMİM
SUNRISE-13100F / INTEL I3-13100F / GALAX GeForce RTX 4060 Ti EX 1-Click OC 8GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR

Bu arada bende i5 12400f takılı, sistemi alırken işlemciyi özelleştirerek aldım yani değiştirdim.
ETS 2 de ortalama 160 fps alıyorum.
Crysis 2 resmastered de ortalama 140-150 fps alıyorum.
Crysis 3 remastered de ortalama 90-120 fps alıyorum.
PAYDAY 2 de ortalama 160 fps alıyorum.
Valorant da ortalama 300 fps alıyorum.
1k ve yüksek grafik ayarlarında alıyorum bu değerleri.

Benimle aynı sisteme sahip olan kişiler hatta i3 13100F işlemciye sahip olanlar Gta 5, Forza Horizon 5, Cod Warzone 2 gibi oyunlarda en düşük 165 fps alıyor 1k max ayarlarda.

Açıkçası Crysis 3 remastered gibi bir oyunda 100 fps veren bir sistemin Forza Horizon 5 gibi bir oyunu kaldırması bile şüpheli, lütfen bu konu hakkında bilgisi olanlar varsa yardımlarını bekliyorum.

Fade_rr

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Pek bilmiyorum ama bilgisayarın darboğaz olmuş olabilir

RYCLES

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pek bilmiyorum ama bilgisayarın darboğaz olmuş olabilir
darboğaz yapmıyor hocam dediğim gibi benimkinden daha düşük işlemciye sahip olan kişiler kat kat fazla fps alıyor benden, 4-5 tane oyun denedim hepsinde de böyle.

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
367
darboğaz yapmıyor hocam dediğim gibi benimkinden daha düşük işlemciye sahip olan kişiler kat kat fazla fps alıyor benden, 4-5 tane oyun denedim hepsinde de böyle.
RAM seçerken hata yapmış olabilirsin. 15 12400f için en az 16 GB gerekir.

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
367
Şu an sistemde hangi Windows sürümü var?

RYCLES

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Rycles kurulumundamı hata var bilmiyorum ancak ben rtx 3060 kullanıyorum ve senle aldığım fpsler aynı bence sisteminde bir parça darboğaz yapıyor.Senin monitörün ndeir?
gigabyte 23.8" g24f-2 165hz (180hz oc)

huzeyfecetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Monitörün için bu yeterli sanırım dediğim gibi ancak ilerleyen zamanda ekran kartının yorulmadan tam çalışmasını istiyorsan 4k monitör şart.Oyun modunu aktifleştirdin mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayarlar>Oyun>Oyun Modu

RYCLES

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Monitörün için bu yeterli sanırım dediğim gibi ancak ilerleyen zamanda ekran kartının yorulmadan tam çalışmasını istiyorsan 4k monitör şart.Oyun modunu aktifleştirdin mi?
Muhtemelen kurulum yaptığım zaman aktifleştirmişimdir. Tam olarak nerden aktifleştiriyoruz? Bu arada oyunları 4k da oynayabiliyorum, tam 4k görüntü vermese de görüntüyü baya iyi bir şekilde iyileştiriyor. Ama 4 k yaptığım zaman fps de büyük bir şekilde düşme yaşıyorum, mesela ets2 de fps 30-80 arasına düşüyor.

huzeyfecetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Muhtemelen kurulum yaptığım zaman aktifleştirmişimdir. Tam olarak nerden aktifleştiriyoruz? Bu arada oyunları 4k da oynayabiliyorum, tam 4k görüntü vermese de görüntüyü baya iyi bir şekilde iyileştiriyor. Ama 4 k yaptığım zaman fps de büyük bir şekilde düşme yaşıyorum, mesela ets2 de fps 30-80 arasına düşüyor.
Ayarlara giriyorsun w11 arama kısmından aşağıda oyun yazar zaten soltarafta(ekran güvenlik vs. yazan yerde) oraya tıklıyorsun game bar yakalamalar ve oyun modu var oyun moduna tıkla onu açık yap

RYCLES

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ayarlara giriyorsun w11 arama kısmından aşağıda oyun yazar zaten soltarafta(ekran güvenlik vs. yazan yerde) oraya tıklıyorsun game bar yakalamalar ve oyun modu var oyun moduna tıkla onu açık yap
O da açık.

Reaksiyon puanı
8,023
Sürücü durumu nedir hepsi güncel mi? Arkaplanda çalışan ve sistemi yoran başka uygulama var mı ve sıcaklıklar ne durumda?

barisbiyik

CEO
Moderatör
SDN
Reaksiyon puanı
1,053
Driverlar güncel mi?

RYCLES

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sürücü durumu nedir hepsi güncel mi? Arkaplanda çalışan ve sistemi yoran başka uygulama var mı ve sıcaklıklar ne durumda?
Tüm sürücüler tamamen güncel. Arkada çalışan uygulama varken de yokken de denedim fps değerlerinde bir değişiklik olmuyor. Sıcaklık max gpu 60-65 derece, cpu da 60-65 derece. O da çok zor çıkıyor bu sıcaklığa ETS 2 de 4k olunca çıkıyor anca diğer türlü çıkmıyor bu kadar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Driverlar güncel mi?
Tüm hepsi güncel. Özellikle kontrol ettim, ekran kartını da daha 2 gün önce güncelledim.

Son mesajlar