Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Kripto Paralar Hakkında Açıklama | Kripto Paraya Vergi Mi Geliyor?

Bu konuyu okuyanlar

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Açıklaması;

"Kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları biz de paylaşıyoruz. Konuya ilişkin gelişmeler ve ülkemizdeki durum, Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede Bakan Yardımcımız başkanlığında; Merkez Bankası, BDDK, SPK ve ilgili diğer kurumlarla işbirliği halinda çalışmalar yürütülmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

WindowseXPerience

Namı diğer vindovs ikspi :)
Reaksiyon puanı
197
Bir bu kaldı zaten.

Ekli dosyalar

• images (19).jpeg
    images (19).jpeg
    13.7 KB · Görüntüleme: 56

benefe

8/6 Numara Oyuncusu
Discord Yetkilisi
Reaksiyon puanı
1,606
Aman aman neler oluyor böyle

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Bu konuda biraz araştırma yaptım ve gördüğüm kadarıyla dünyada çoğu ülke zaten Kripto paradan vergi alıyormuş .

Açıkçası devletin fakirden fukaradan alt gelir seviyesinden vergi alacağına bir alt sınır belirleyerek o miktarın üstünde kripto parası olan Bitcoin i olandan vergi alaması gayet mantıklı bence.
300-500 bin TL lik veya 3-5 Trilyonluk Mining sistem kuran adamdan veya tüm parasını altına dolara borsaya değilde Bitcoin'e yatıran adamlar vergi alsın tabi devlet normal bir vatandaşı neden rahatsız eder bu olay anlamış değilim...

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Bence gelmesinde bir sakınca yok. Sonuçta mining ile bir kazanç var ortada ve vergisi de alınabilir. Rig kurarken parçanın vergisi tek seferliğine malzeme içinde veriliyor elektriğin vergisi yine kendisine ait. Sonrasında kişi kazanç sağlıyor ama vergisi yok. Bu kişiler yüzünden ekran kartı fiyatları hem yüksek hem de bulunamıyor. Biz son kullanıcıların dolaylı yoldan işine yarayacak bir şey olabilir.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
Ekran kartı stokları bitiyordu, bizim için iyi oldu ama bu karar ne kadar mantıklı, orası tartışılır.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Sadece mining yapanlardan alacaklarını sanmıyorum. Bu, kripto para alıp/satan herkes için geçerli olacaktır. Zaten aktif olarak yürütülen politikada değer artışı kazancı olarak eğer bu paralardan herhangi bir şekilde bir mining geliri veya değer artışından elde edilen gelir şeklinde kazanç sağlanıyorsa yıl sonunda beyan edilmesi gerekiyor. Yeni getirilecek uygulama muhtemelen aynı bankalardan döviz alım/satımı gibi, satın alacağınız zaman sizden belirli bir oranda peşinen vergi kesecek. Zarar veya kar edip etmediğinize bakmaksızın yani. Devlet tabiki bir vergi almalı sonuçta türk vatandaşıyız ve vergi vermek vatandaşlık görevidir. Buna itiraz eden yok göremiyorum. Önemli olan adaletli vergi politikaları ve vergileri kullanım amaçlarıdır.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
Sadece mining yapanlardan alacaklarını sanmıyorum. Bu, kripto para alıp/satan herkes için geçerli olacaktır. Zaten aktif olarak yürütülen politikada değer artışı kazancı olarak eğer bu paralardan herhangi bir şekilde bir mining geliri veya değer artışından elde edilen gelir şeklinde kazanç sağlanıyorsa yıl sonunda beyan edilmesi gerekiyor. Yeni getirilecek uygulama muhtemelen aynı bankalardan döviz alım/satımı gibi, satın alacağınız zaman sizden belirli bir oranda peşinen vergi kesecek. Zarar veya kar edip etmediğinize bakmaksızın yani. Devlet tabiki bir vergi almalı sonuçta türk vatandaşıyız ve vergi vermek vatandaşlık görevidir. Buna itiraz eden yok göremiyorum. Önemli olan adaletli vergi politikaları ve vergileri kullanım amaçlarıdır.
Biz Türkler vergi öderiz. :laughing:

Vergilerin gerçekten önemli alanlarda uygulandığını görsek bir sorun olmaz fakat ben bi' icraat göremiyorum.

''Wolfred1ght''

Profesör
Reaksiyon puanı
2,290
MB:Bundan bir kaç ay önce kripto paralar ile ilgili deneme süreçleri gibi şeylerden söz etti.2021 sonunda Kripto para üretebilir.kullandırabilir gibi şeyler de ima etti.
Ama şuan da Kripto paraların devletler düzeyinden de çok bağımsız hale gelmesi açıkçası herkesi korkutuyor.Zannımca vergi alırlarsa %20 vergi alırlar.Almazlarsa da çeşitli kripto paraların alınmasını sağlarlar veya ileri ki dönemlerde çıkartmayı hazırladıkları kripto parayı teşvik ederler.

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808
TR için Bitcoin devri bitiyor.

Musk gibi zenginleri daha da zengin etti.
Orta ve fakirin elinde patladı.