Hayvan Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Bu konuyu okuyanlar

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Merhaba hayvan sahiplenmeyi düşünen arkadaşlar için birkaç gerçeği paylaşmak istiyorum.Öncelikle hayvanların keyif için eve hapsedilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum.Keyiften kastım birine hediye veya aa çok güzel rengi ne hoş, herkesin var benimde olsun...Ömürlük dost olcaklarını kabul ederek özgürlüklerini tamamen elinden almadan bir hayvan sahiplenmeyi gerçekten istiyorsanız bunu birlikte yaşadığınız insanlarında istemesi ilk koşul.Tamam demek değil bütün zorluklarını bilerek kabul etmekten bahsediyorum.Yoksa bir anlık istekle alınan hayvanların sonu ya demir parmaklıklar arkası barınaklar ya da sokak oluyor.

1. Ailenize,birlikte yaşadığınız ev arkadaşlarınıza onun bir canlı olduğunu, ağladığını, etrafı dağıttığını,tüy döktüğünü, uzun bir süre sizle olcağını,masraflarını,hasta olabilceğini, eğer köpekse tuvalet eğitiminin uzun sürebilceğini vs anlatmanız gerekiyor.

2. İlk aşama tamamsa bir tavsiye olarak para verip almaktansa mahallenizde veya barınaklarda zor durumda olan hayvanlardan sahiplenmeniz en iyisi olacaktır. Siz para verdikçe o hayvanlar satılmaya devam edecek unutmayın.Renk cins olarak her türden hayvanı bulabilirsinz merak etmeyin.

3. İşin zorluğunu kabul ettiniz ancak baştan pes edecek bu iş yıllarca sürmez taşınmam gerek evlenmem gerek vs diyorsanız o hayvanı ev hayatına size alıştırmadan sahiplendirin.İleriyi düşünmeden devam etmeyin size alışan eve alışan hayvanlar dışarda yaşamayıyor.Bu yüzden eve alma niyetinz yok ama hayvanları çok seviyorsanız onları uygun yerlerde sokakta besleyebilrisnz.Size alıştıkça sevmenize de izin vereceklerdir.(Hayvan düşmanı komşuların hoplamayacğı yerler olursa iyi olur)

4. Kediler nisbeten bakımı daha kolay hayvanlar tuvalet eğitimleri hızlı olur kuma yaparlar. Uyuma süreleri çoktur.Tabi sağda solda koşup sizi tırmalamayacak değiller.Hasta olabilirler. Kızgınlık dönemlerinde dişiler miyavlayarak,erkekler sağa sola işaret bırakarak canınızı sıkabirler.(Eğer bir bahçenşz varsa çıkıp girmeleri iyi olabilir ama kaçma kaybolma riskide var maalesef). Köpek beslemedim ancak az çok biliyorum tuvalet eğitimi özellikle kediler gibi değil kasları tam gelişene kadar kazalar olabiliyor dışarı çıkarp gezmeniz oynamanız gerek ayrıca havlamalarıda oluyor baskılar bu yüzden daha da artacaktır çevreden.Kısacası bu canlar keyfimiz için yaratılmamışlar en güzeli onlarında özgürce yaşaması siz bir parça ekmek verdiğinizde peşinizi bırakmaz size vefa gösterirler.Herkes kapısının önüne biraz artan yemeğini koysa onlarda zaten sessizce yaşayıp gidiyorlar...Eğer aldıysanız evinize onları bırakmanızın ölmeleri demek olduğunu bilin.Sokak araba bilmedikleri için çoğu kaza sonucu hayatını kaybediyor...İnsanoğlu olarak her şeye hakkımızın olduğunu sanmamalıyız.