Hayatim Ceza.

Bu konuyu okuyanlar

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Su ceza basliklarini gorunce aklima lise yillari geliyor,
Her yanlisa ceza verilen mekanlardan biri idi o zamanlar,
Kravatsiz gidenlerin kufurle siniftan atildigi, yanlis kitapla derse girenlerin sinifta dalga gecilerek yerine sutlandigi zamanlar.
15 sene falan oncesi tabi simdi varmi boyle guzel hareketler bilemiyorum.
Ceza nedir, neden verilir, kim verir, kimlere verir.
En basit anlamiyla tabi bize anlatilani budur,
Hurriyetlerimizin baskalarinin hurriyetlerine mudahele ettigi yerde verilen tepki.
Bildigimiz anlamiysa sucun karsiligi.

Kimi zaman uyari, kimi zaman dayak, kimi zaman hakaret falan filan...
Tabi bu cezayi verenin egolarinin sinirlariylada alakali birsey veyahut ne kadar caninin yandigida diyebiliriz.
Siddet iceren cezalara ornek verirsek : Asma, yakma, kesme, dograma, kiyma kusbasi gibi sekillemeler oldugu gibi tekme-tokat-kafa en basitinden kulak cekme falan :pinch:
Yaptirim cezalarida genelde parasal yada hapis oluyor bazende surgun ve men olabiliyor sucun agirligina bagli olarak.

Bu cezalari en iyi niyetle bakarsak artik hukuk denilen ve ne anlama geldigi hala tam olarak cozulemeyen bir sistem tarafindan verildigi icin biraz tarafsizlik ve demokrasi var gibi.
Ama yinede bunun bir cok kurbani oluyor ve pardon yanlislik oldu seklinde basli basina destansi bir ozurle gonlunuz aliniyor.
Tabi parasal cezalarda hata varsa bu ozuru hakedebilmeniz icin once o parayi odemeniz gerekiyor eh her seyin bir bedeli var.

Bu basligi cezayi yada suc'u anlatmak icin acmadim tabi;
Internet yani sanal dunyamiz,
Herkesin herkes olabildigi herseyin hemen hemen mumkun oldugu sanal dunyamiz ve sanal dunyamizin gercek cezalari.
Ama suclar ve cezalar ne kadar gercek olsada bu hala tartisilan bir konu yani ne suctur ne degildir neye ne olcude ceza verilir bu tam anlamiyla acikliga kavusmadi hala.
Mesela bir kisinin kredi karti numarasinin calinmasi kimi cevrelerde kisinin hatasi goruluyor ve suc / ceza oraninin farkli olmasi gerektigi savunuluyor.
Yani kredi karti numaranizi caldirmaniz sizin bilgisayar guvenliginizin eksikliginden kaynaklandigi icin tipki evin kapisini acik birakip gittikten sonra hak talep etmek gibi birsey.
Bu isin hukuksal boyutuna basit bir ornek.
Gelelim sosyal hayatimizin internetteki yansimalarina,
Amaci adindan belli olan ve kumsaldaki kum taneleri ile yarisir hale gelen forum sitelerinde uygulanan cezalara, bir kac ornek topladim ilginc.

Kizlara laf atanlar forumdan atilacaktir.
Kufur edenler forumdan atilacaktir.
Bot olmak yasaktir.
Admine sovmek yasaktir.
Gereksiz baslik acmak yasaktir.
Ozelden taciz yasaktir.

Tabi bu yasaklari cignemenin cezasi forumdan Banned dedigimiz o guzelim rutbeyi alarak izmir marsi ile ugurlanmak oluyor.
Yani gidisi oluyor donusu olmuyor.
Muebbet.
2. sans yok.
kisa sureli yasaklamak yok.
Birde reklami yapilarak tebaya goz dagi veriliyorki otoriteye karsi gelmek neymis gorulsun.
Yada amatorlugun getirdigi bilgisizlikten kaynaklanan cezalandirmalar var.
O foruma uye oldugu gun ayni zamanda yasaklandigi gun oluyor, Hatira defterine dusmek icin bir olay daha.

Bu sadece forum portallari ile ilgili degil bir cok internet sitesinde, blogda, yada interaktif portallarda gecerli.
Mesela Facebook, myspace gibi sitelerden yasaklanmak cok kolay hemde suresiz.
Agir bir suc islemeye gerek yok haksizliklari elestirmek bile sizi yerle yeksan etmeye yetiyor.
Psikolojimiz buna alisik tabi cezaya tahammul edebiliyoruz her ne kadar sinirimizda olsa.
Lakin bu, o cezayi veren biz oldugumuzda verecegimiz cezayi hafifletmek soyle dursun kat kat artiriyor intikam pilavi soguk yeniyor tabi.
Eskiden IRC kanallarinda Op'lar emniyet muduru gibiydi,
o gun +o nun kafasi bozuksa +b yada +B seklinde ders notu ile alakasiz harfler kazanabiliyorduk.
Buda eskiden olan olaylardi tabi simdi yine aynimi bilmiyorum.
Bildigim birsey varsa.
Hayatimiz ceza.
Ekmek arasi yada bir bardakta olabilir.
Bir sekilde gidamiz galiba.:excl:

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Çok güzel bir yazı, kim yazmış peki?

spybot

Guru