Hava sirkülasyonu için ne yapılmalı?

Bu konuyu okuyanlar

kadir çetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Intel i7 8700 3.2 GHz işlemci.

ASUS Prime H310M-A anakart.

MSI RTX 3070 Ventus 2X OC ekran kartı.

Deepcool gamer storm captain 120EX sıvı soğutucu.

Herkese merhabalar, sanırım bilgisayarım ile hava sirkülasyonu sorunu yaşıyorum. Önde bir tek fan var soğuk hava alan ve arkadan deepcool marka sıvı soğutucu ile içerdeki havayı dışarı atıyor kasam bu sebeple ekran kartım yüksek bazlı callofduty vb. oyunlarda 75 dereceye kadar çıkıyor kart yeni nesil olduğu için aklıma takıldı ve kartın bu kadar ısınacağını sanmıyorum 750W +80 Plus Powerboost psu kullanıyorum bununla ilgili bana yardımcı olabilir misiniz? Sizcede hava sirkülasyonu ile mi bu kadar ısınıyor yoksa kartımda mı bir sıkıntı var eğer ikisinden biriyse bana yardımcı olur musunuz? Ve bir hava sirkülasyonu iyi olan kasa önerir misiniz veya başka öneriliriniz varsa yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Not: Kasa için bütçe en fazla 600TL.

Kasa fotoğrafları buraya yükleyemedim boyut yüklü diyor

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Oc kart için yükte o sıcaklık normal ventus serisinin soğutması da orta seviye o derece iyi kartın yeni nesil olması daha az ısınacağı anlamına gelmez..

kadir çetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Oc kart için yükte o sıcaklık normal ventus serisinin soğutması da orta seviye o derece iyi kartın yeni nesil olması daha az ısınacağı anlamına gelmez..
Boş yere canımı sıkmama gerek yok yani fakat bir sorum daha var. Kasanın yan kapağını açınca 66 dereceye düştü kart oyüzden 10 derece farketti

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Boş yere canımı sıkmama gerek yok yani fakat bir sorum daha var. Kasanın yan kapağını açınca 66 dereceye düştü kart oyüzden 10 derece farketti
Öyle kullanabilirsin kasa biraz küçük olduğu için komple mesh kasada değil önde tek fan var ordan girecek hava kısıtlı aslında kasanın hava sirkülasyonu zayıf olduğu için bu durum oluyor normalde de zaten ekran kartı için 75 derece yüksek bir sıcaklık değil kasa alacaksan mesh kasa alman senin için daha iyi olur öne üç fan arkaya egzos fanı sıvı soğutmayıda tepeye takarsın sorunsuzca kullanırsın..

kadir çetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öyle kullanabilirsin kasa biraz küçük olduğu için komple mesh kasada değil önde tek fan var ordan girecek hava kısıtlı aslında kasanın hava sirkülasyonu zayıf olduğu için bu durum oluyor normalde de zaten ekran kartı için 75 derece yüksek bir sıcaklık değil kasa alacaksan mesh kasa alman senin için daha iyi olur öne üç fan arkaya egzos fanı sıvı soğutmayıda tepeye takarsın sorunsuzca kullanırsın..
Sana son sorum olucak yardımın için teşekkürlerimi sunuyorum. Powerboost 750w +80 plus power kullanıyorum bu büyük bir sıkıntı mı benim için poweri değişmem için biraz süre olarak idare edebilir mi herkes çok gömdü bu markayı

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Sana son sorum olucak yardımın için teşekkürlerimi sunuyorum. Powerboost 750w +80 plus power kullanıyorum bu büyük bir sıkıntı mı benim için poweri değişmem için biraz süre olarak idare edebilir mi herkes çok gömdü bu markayı
Hocam bilgisayar sağlığını geçtim, birkaç yıl önce PSU patladığı için vefat eden bir çocuk haberlere çıkmıştı... En kötü sistemde bile, kaliteli PSU kullanmak gerekir.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Bir çok kişi kullanıyor ama ben iyi bir sisteme iyi bir psu alınmasını öneririm bütçe ile alakalı şimdilik idare eder ama eline para geçtiğinde değiştirebilirsin..

umit4421

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,110
Kasanız azda olsa ön taraftan hava alıyor. Bence ısı değerleri normal önü mesh kasada alsanız 2-3 derece fark eder. O psu' yu yakın biraz zamanda değiştirmenizi öneririm.

kadir çetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam bilgisayar sağlığını geçtim, birkaç yıl önce PSU patladığı için vefat eden bir çocuk haberlere çıkmıştı... En kötü sistemde bile, kaliteli PSU kullanmak gerekir.
en kısa sürede el atacağım satışa koydum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kasanız azda olsa ön taraftan hava alıyor. Bence ısı değerleri normal önü mesh kasada alsanız 2-3 derece fark eder. O psu' yu yakın biraz zamanda değiştirmenizi öneririm.
en kısa sürede değişeceğim hızlı şekilde power marka önerisi olarak thermaltake öneriyorlar sizce nasıl

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
en kısa sürede el atacağım satışa koydum
Mesaj otomatik birleştirildi:

en kısa sürede değişeceğim hızlı şekilde power marka önerisi olarak thermaltake öneriyorlar sizce nasıl
Kaliteli bir marka. High Power, Fsp, Cooler Master, Sharkoon, Aerocool gibi markaları da tercih edebilirsiniz.

onuroncu06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekran kartım tek fan olduğu için çok fazla ısınıyor hatta yandaki cam panelden elini dayadığında baya hissedilir şekilde, en iyi hava sirkülasyonunu nasıl yapabilirim? İçerideki fanları bu şekilde yerleştirdim. Ekran kartının altındaki fanla ekran kartı fanı birbiri ile zıt yönde, kart aşağı üflerken alttaki fan da yukarıya üflüyor. Toplamda üstteki fanlarla beraber 3 egzoz fan vardır. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• 5bc53eb7-66d6-4a3d-b60a-4327384232e6.jpg
    5bc53eb7-66d6-4a3d-b60a-4327384232e6.jpg
    71.2 KB · Görüntüleme: 90
  • 8bb08734-8746-42b4-bc57-3778c1224567.jpg
    8bb08734-8746-42b4-bc57-3778c1224567.jpg
    89.6 KB · Görüntüleme: 86
  • 957b1c5a-5674-4d91-abb0-6f54f49bc8c9.jpg
    957b1c5a-5674-4d91-abb0-6f54f49bc8c9.jpg
    88.7 KB · Görüntüleme: 84