Hat Değerleri ve Kopma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
Yaklaşık iki haftadır sürekli hız düşmesi ve hat kopması problemi yaşıyorum. Bir bakıyorum hat kopmuş, bir bakıyorum hız düşmüş. Hız düştüğü zaman modemi resetliyorum, hız yine eski haline dönüyor fakat bir müddet sonra tekrar düşüyor. Bu sefer kopmalar başlıyor. 8 Mbit'e kadara abone olmama rağmen sabit alabildiğim hız 2047 kbps. Kopma olmazsa bu hızdan bir şikayetim yok, benim için önemli olan videoları beklemeden izleyebilmek. Bu hız da bunun için yeterli. Ama kopma, hız düşüşü olunca lanet ediyorum.

Hat değerlerim bunlar:

ADSL Hat DurumuSHOWTIME.L0
ADSL ModuG992.5
Gönderme Hızı637 kbps
İndirme Hızı1981 kbps
İndirme Hızı Zayıflaması43
Gönderme Hızı Zayıflaması27
İndirme Hızı SNR Marjı10.1
Gönderme Hızı SNR Marjı9.0
Üretici ID'siTP-LINK
Firmware Versiyonu3919b415
CRC hataları6200
Gönderme Hızı BER739e-7
İndirme Hızı BER978e-7
Yukarı Çıkış Gücü12
Aşağı Çıkış Gücü19
ES837
SES139
UAS179

Bu değerlere göre sanırım problem var. SNR Marj denilen olay 5-11db arasında sürekli değişiyor.

Buna göre problem nedir ve ne yapmam gerekiyor. TTNet servisi çağıracağım ama sorunun ne olduğunu bilirsem ona göre yönlendiririm elemanları ki çoğunun ihtisas alanı kablo değiştirmek. Enselerinde boza pişirebilmem için problemi ve ne yapılması gerektiğini bilmem lazım. Yardım ve görüşler için şimdiden teşekkür ederim.

Webkurum

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Bazı abonelerın hızını sabıtleyıp sonra santale uzaklıga vs baglıyorlar. Kontrol edın sabıtse arayın kaldırsınlar.

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
Hızı zaten sabitlemişler 3Mbit'e. 6-7 ay öncesi 5-6 MBit hız alıyordum, yine böyle kopmalar baş gösterince 3'e sabitlemişlerdi ama stabildi. Yine oynayıp kopmalar yaşanır diye, 3 MBit'te yeterli bir hız olduğundan sesimi çıkarmamıştım. Bu problem son 2 haftadır başgösterdi. Daha ne kadara kadar sabitliyecekler ki? 3'ün altı hız benim için problem olur.

Bu değerlere göre sorun nedir onu öğrenebilirsem daha kesin bir sonuca ulaşırım diye umuyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben sabit 8mb hız alıyordum. snr 10-15 arası, iyi gidiyordu. bundan 1,5 ay önce netde kopmalar oldu aradım ttneti hızı 2048e düşürdü şuanda snr 7-8. ve hiç bir şekildede bunu düzeltmiyorlar. alt yapıdamı sorun var burda mı bilmem ama hiç bir şeyle ilgilenen yok.
niye anlattım şunun için, geçmiş olsun kardeşim. müşteri hizmetlerini arayarak hiç bir şey halledemezsin. adamlara bir kaç şey öğretmişler onları yapıyorlar. bunu sende evde yapabilirsin.
tavsiyem telekom müdürlüğüne git anlat derdini olursa olur. olmazsa olmaz.

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
ADSL modunu değiştirip hat değerlerine bir bakın faydası olabilir.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Hep şükrediyorum kendi hattıma :D
Status:Up
Downstream Rate:11264 kbps
Upstream Rate:957 kbps

8mbit ile gördüğüm hız :)
Buda speedtest

Gerçekten olay santrala yakınlığınıza ve yoğunluğa bakıyor.
Normalde bende 6.5-7.5 arası görüyordum. Geçen hafta c.tesi günü sokağa asfalt çalışması yaparken bizim binanın arkasındaki AVM nin telefon hattının direğini yamultmuşlar kablolar kopmuş o gün bugün internet uçuk bende

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
Hep şükrediyorum kendi hattıma :D
Status:Up
Downstream Rate:11264 kbps
Upstream Rate:957 kbps

8mbit ile gördüğüm hız :)
Buda speedtest

Gerçekten olay santrala yakınlığınıza ve yoğunluğa bakıyor.
Normalde bende 6.5-7.5 arası görüyordum. Geçen hafta c.tesi günü sokağa asfalt çalışması yaparken bizim binanın arkasındaki AVM nin telefon hattının direğini yamultmuşlar kablolar kopmuş o gün bugün internet uçuk bende

Kaşınıyon mu sen, he? :p Nispet yapar gibi, de get yahu :D

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Kaşınıyon mu sen, he? :p Nispet yapar gibi, de get yahu :D
Pis fakirler :D :D

İşin şakası bir tarafada dediğim gibi olay uzaklık ve yoğunlukla alakalı.
Şunu düşünün bulunduğunuz semte ne zaman telekom altyapısı yapıldı?
Bizim buraya nerden baksan 20 sene önce yapıldı.
20 sene önce 1000 kişi yaşarken şuan 4000 kişi yaşıyor, hiç biri yetmez gibi birde AVM kuruldu!

20 sene önce 1000 kişi yaşan yere alt yapı yapmışsın 20 yıl sonra nufüs katlana katlana artmış alt yapı halen aynı.

Sizin yapmanız gereken toplu olarak (mahalle sakinleri olarak) TTNET ve size hizmet veren telekom santrale yazılı sözlü itirazda, bulunmanız gerek. Mahallenizdeki alt yapıdan o santral sorumlu, eğer sıkıntınız altyapıdaysa ki emin olun ondan. bu sorunu çözecek kişi yine telekomdur TTNET değil.
Vu bu hizmeti ücretsiz olarak vermek zorundalar. Ben benim binamın girişindeki kutuyu ücretsiz olarak değiştirttim telekoma 1 kuruşda para almadılar.

Amacım mahalledeki ana dağıtım kutusunu değiştirtmek.
1 hafta internetsiz kalıyım razıyım ama değiştirsinler artık şunu 20 yıllık kutu nerdeyse benle yaşıt olacak :D

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Ben bizim saha dolabında kaç tane ADSL abonesi olduğuna bakmıştım da fazla yoktu, inşallah da artmaz:)

Vefasiz

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Sen ara TTNET servisi gelsin servis ttnet gibi değil çok iyi ilgileniyorlar benden söylemedi ben kaç kez çağırdım bende de bu olay oluyordu..Apartmanda ki kablolardan kaynaklanıyorlar dedi istersenız ayrı bi kablo çekersiz sizin için dediler kablo çektiler şimdi herşey gayet güzel :)

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
Sen ara TTNET servisi gelsin servis ttnet gibi değil çok iyi ilgileniyorlar benden söylemedi ben kaç kez çağırdım bende de bu olay oluyordu..Apartmanda ki kablolardan kaynaklanıyorlar dedi istersenız ayrı bi kablo çekersiz sizin için dediler kablo çektiler şimdi herşey gayet güzel :)

Tek yaptıkları o zaten, kablo çekmek. Zaten 1 ay önce falan net toptan gitmişti, geldiler yeni kablo çektiler. Hatta ucunu bağlamadılar "Hocam sen anlıyorsun heralde bu işlerden, sen bağlarsın, acil işimiz var." deyip gittilerdi. Neyse çağıralım bakalım yine ne olacak.

Vefasiz

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Tek yaptıkları o zaten, kablo çekmek. Zaten 1 ay önce falan net toptan gitmişti, geldiler yeni kablo çektiler. Hatta ucunu bağlamadılar "Hocam sen anlıyorsun heralde bu işlerden, sen bağlarsın, acil işimiz var." deyip gittilerdi. Neyse çağıralım bakalım yine ne olacak.

Olay sağlıklı ve stabil şekilde nete girmek değil mi bırak kablo çeksinler.""Hocam sen anlıyorsun heralde bu işlerden, sen bağlarsın, acil işimiz var." diyende ilk kez görüyorum garip..

superquantum

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Lütfen bu mesajı olduğu gibi kopyalayıp başka forumlarda, sosyal medyada da paylaşın.

Yıllardır fahiş fiyalarla bizleri sömüren

Yüksek ücretlere rağmen afrika ülkesi kalitesinde hizmet sunan

Müşterisiyle ilgilenmeyen, ciddiye almayan

Ülkenin en çok kazanan firmalarından birisi olmasını bizim gibi saflara borçlu olan

Sürekli kopma, hız düşüklüğü vb. sorunlar yaşatan

2003 yılından beri ucuzlayan iletişim sektörünün aksine 4GB gibi komik kotalarla milleti dolandıran,

Bunca sıkıntı yetmezmiş gibi adil kullanım kotasını zorla dayatan...

Sırf karlılığı düşmesin diye istese 1 senede her eve döşeyeceği fiber kabloları sadece kutulara kadar getirip insanlar fiber alınca telefonlarını kestirmesinler adsl sistemine insanları mecbur kılan
100mbit hız yerine sizi 8mbit hızlarla kandıran,

Faturalarınıza abuk subuk ücretler ekliyerek 29 lirayı 58 lira yapmayı başaran,

Yalın internet kullanmak istediğinizde sizden 20 lira haksız ücret talep eden,

Her ay onlarca lira sabit ücreti telefon hatlarınızdan tahsil eden,

Şehir dışı ile şehir içi aramaları aynı fiyata getirerek görüşmelerinizin %95'ni kapsayan şehir içi görüşmelerinizde dolaylı yoldan size daha pahalıya hizmet sunan...

Daha sayamadığımız onlarca problem...

Ülkenin stratejik öneme sahip olan iletişim sektöründe ülkemizin iletişim bağlarını elinde tutan bir firmadan çektiğiniz eziyetler yetmedi mi?

Bizler artık sömürülmeye hayır demek için toparlanıyor Türk Telekom'un ülkemizi ve bizleri sömürmesine hayır demek istiyoruz.

Katılmasanız bile sizden ricamız bu mesajı olduğu gibi kopyalayıp bir forum, sosyal meday fb, twitter vb bir grupta yayınlamanız ve bizlere bir şekilde destek olmanız.

Bizlere katılacak ciddiyet sahibi, cesur, sömürüye hayır diyebilecek, mücadeleci Aktivistler Arıyoruz.

Bize ulaşmak için:
https://www.facebook.com/telekommagdurlari