“Hastane yapmaktan çok Atatürk Havalimanı’nı yok etme operasyonu”

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Atatürk Havalimanı’nda inşaatı devam eden hastanenin bugün çekilen fotoğrafları, üç pistten ikisinin kırılarak yok edildiğini ortaya koydu. Sadece inşaat değeri milyarlarca lira olan iki pistin üzerine inşaat yapılması, “Hastane yapmaktan çok Atatürk Havalimanı’nı yok etme operasyonu” olarak değerlendiriliyor.

whatsapp-image-2020-04-14-at-15.17.46-1_16_9_1586866765-880x495.jpeg

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, corona virüsü salgını için Atatürk Havalimanı'na inşa edilmeye başlanan sahra hastanesine tepkiler büyüyor.

İnşaatın bugün çekilen fotoğrafları, hastanenin 1.7/3.5 sağ ve sol pistlerinin tam ortasına konumlandırıldığını ve iki pistin de kırılarak kalıcı bir şekilde kullanılmaz hale getirdiği net bir şekilde ortaya koydu.

whatsapp-image-2020-04-14-at-15.17.46.jpeg

Atatürk Havalimanı'na inşa edilmesi kararı alınan 1000 yataklı hastanenin zemin betonu dökülmeye başlandı (FOTO: SÖZCÜ)

CHP’Lİ KARABAT: PİSTLER KIRILDI, 2 MİLYAR DOLAR ÇÖP OLDU!

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, havalimanında yapımına başlanan pandemi hastanesinin yerinin çok yanlış seçildiğini belirterek, “İki pist kullanılamaz hale geldi. Bunun maliyeti 2 milyar dolar” dedi.

“Atatürk Havalimanı'na hastane inşa edilecek” denildiğinde herkesin aklına 325 bin metrekarelik terminal binası gelmişti” diyen Karabat, sözlerini şöyle sürdürdü.

* Ne de olsa ısıtma soğutma, havalandırma, sıcak su, kanalizasyon dahil altyapısı tamam, ayrıca 8 bin 500 araçlık otoparkı ve 13 bin kişiye yemek çıkarabilecek kapasitede bir mutfağı bulunan bir bina söz konusu. Belediye otobüsleri ve metroyla ulaşım imkanı da var.

* Ancak halihazırda binanın içinde hiçbir şey yapılmıyor. İnşaata başlanan yerin terminalin tersine hiçbir altyapısı bulunmuyor. Girişi çıkışı da yok. Bu nedenle iş makinelerinin girip çıkabilmesi için dış duvarı yıkıldı. Dahası söz konusu noktaya halihazırda bir toplu ulaşım bağlantısı da yok.

VURAL: MİLLETİN VERGİSİYLE YAPILMIŞ BİR YATIRIMDI, DEĞERLENDİRİLMELİYDİ

Pistin kendi bakanlığı döneminde tamamlandığını belirten eski Ulaştırma Bakanı Oktay Vural ise şu değerlendirmeyi yaptı:

* Bu pistler vergilerle yapılmış bir yatırımdır. Hastane yapılınca bu iki pistin kullanılması mümkün değil. Böyle bir hastanenin kalıcı bir şekilde hizmet vermesi planlanmışsa, bu pistlerin de kullanılabileceği şekilde, kargo binasının bulunduğu A apronu gibi bir başka noktada yapılması değerlendirilebilirdi.

* Bu şekilde Sayın Bakan’ın 7 Nisan'da yaptığı açıklamada, hem ambulans uçakları hem iller ve yurt dışı transfer açısından da kullanılacağına dair açıklaması karşılık bulurdu. Alternatifleri ortaya koyan bir fizibilite olması lazımdır. Yedek havalimanı olarak kullanılabilirdi. İhtiyaç halinde bu pistler kullanılabilirdi.

“İKİ PİSTİN BİRDEN DEVRE DIŞI BIRAKILMASI ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL”

SÖZCÜ’ye konuşan eski Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, “Mevcut iki pistin birden devre dışı bırakılması anlaşılabilir gibi değildir. Uluslararası havacılık kuralları gereği hiçbir değerlendirme yapılmadan hastane yapmaktan daha çok Atatürk Havalimanını kapatmaya ve yok etmeye yönelik bir çalışma yapıldığı anlaşılıyor” dedi.

“SABİHA GÖKÇEN’E 10 YILDIR BİR PİST YAPAMADIK”

Pist yapmanın çok zor bir süreç ve maliyet gerektirdiğini vurgulayan Erdağı, “Sabiha Gökçen Havalimanı'na 10 yıldır yeni bir pist yapılamadı. Bu pistin arazi hariç 1 milyar TL altyapı, 500 milyon TL pist ve keşif artışlarıyla birlikte en az 2 milyar TL'ye mal olacağı anlaşılmaktadır. Durum buyken Atatürk Havalimanı’nda arazi hariç iki pist için yaklaşık 4 milyar TL'nin çöpe atılmasını anlamak mümkün değildir” şeklinde konuştu.

whatsapp-image-2020-04-14-at-15.17.46-1.jpeg

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da biri Atatürk Havalimanı, biri de Sancaktepe’de olmak üzere bin yataklı iki hastane inşa edileceğini söylemişti. (FOTO: SÖZCÜ)
HAVASEN: PİSTLERİN KATLEDİLMESİ MANTIKLI DEĞİL

HAVASEN Genel Başkanı Kaptan Pilot Seçkin Konak ise, “Hastane, mevcut binalarda daha hızlı inşa edilebilecekken neden yapılmadı sorusunun cevabını hiçbirimiz bulamıyoruz. Hastane için hazır yapılar varken pistlerin katledilmesi mantıklı bir çözüm değildir” diye konuştu.

“İŞ JETİ SEKTÖRÜ İÇİN İDEAL DURUMDA”

“Atatürk Havalimanı ve pistler; var olan ve tekrar yapılması için çok fazla para harcanması gereken değerler”
diyen Konak, şunları söyledi:

* Halihazırda devlet uçakları da kullanıyor bu meydanı, kargo orada, iş adamlarının uçakları orada… Birçok büyük şehirde, şehir içinde kalmış bu tür meydanlar var ve işletiliyor.

* Kapasite olarak özellikle iş jeti trafiği için ideal bir durumda. Kullanılmaya devam edilebilir ve hazır pistlerin muhafazası da sağlanabilirdi. Meydanın şehir içinde aktif kalması ve havacılığa meraklı olanlar için yeniden düzenlenmesi yani pistleri muhafaza ederek bir kısmı park alanı olabilecek şekilde düzenlenebilir.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

DİĞER BOŞ ALANLAR NEDEN KULLANILMADI?:
Atatürk Havalimanı 11 milyon 650 bin metrekare arazisiyle dünyadaki metropoller arasında şehir içerisindeki en büyük araziye sahip. Meydandaki boş araziler neden kullanılmadı?

HASTALAR GÜRÜLTÜYE NASIL DAYANACAK? Üçüncü pist kullanılıyor. Yoğun bakımdaki hastalar, hastanenin hemen yanı başındaki pistten kalkan uçakların gürültüsüne nasıl dayanacak?

ACİL DURUMLARDA NE OLACAK? İstanbul Havalimanı'nın açılmasından sonra yaşanan olaylar hala Atatürk Havalimanı'na ihtiyaç olduğunu gösterdi. Meteorolojik zorluklar, yoğun kar, şiddetli rüzgar veya olası kaza durumunda ne olacak?

SHGM DEĞERLENDİRME YAPTI MI? Hastanenin kullanılmaya devam edilecek 0.5-2.3 pistine çok yakın olması nedeniyle bu piste mania oluşturabilecek seyrüsefer cihazlarını da etkileyecektir. SHGM tarafından değerlendirilme yapıldı mı?

DEPREMDE BİNLERCE HAYAT TEHLİKEYE GİRMEYECEK Mİ? Beklenen İstanbul depreminde, şehrin merkezindeki bu pistler binlerce insanın hayatını kurtarabileceği düşünüldü mü?

SÖZCÜ ÖZEL HABERİDİR !

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
O kadar para çöp oldu ise kul hakkım haram olsun onlara.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Algı yatarma gene efsane :D
İki pistin tam ortasına yapımış hastane sırf kullanılmasın diye birde :) Ya siz fotolarada mı bakmıyorsunuz. Havalimanının en uc kısmı orası az dikkatli baksanız göreceksiniz bir tarafı denize çıkıyor diğer tarafından yol geçiyor. Ama haberde ikili pistin tam ortasına yapılmış deniyor. Zaten bilmem farkındamısın Atatürk Havalimanı taşındı yenisi yapıldı orası aktif kullanılmıyor ve ilerde kullanılmasıda düşünülmüyor. ( Acil durumlar için 1 pistti aktif duruyor. Bu pistlerede jet özel uçak vb inebilir inmek istese ama şehir merkezinde büyük ucakların ineceği hava limanı istenmiyor )
Resimlerden görüldüğü kadarıyla hastane şu sarı ile işaretlediğim yer yapılıyor.

1586899122223.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

Tam kesin bulamadım ama Onedio haberine göre pistlere hiç dokunulmamış bile. Havalimanının ucundaki boş araziye yapılıyor hastane ama 1-2 güne kesinleşir bu yalanda Sözcü'nün hanesine yalan yanlış haberden -1 puan olarak yazar...
1586900291178.png

Son düzenleme:

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
Algı yatarma gene efsane :D
İki pistin tam ortasına yapımış hastane sırf kullanılmasın diye birde :) Ya siz fotolarada mı bakmıyorsunuz. Havalimanının en uc kısmı orası az dikkatli baksanız göreceksiniz bir tarafı denize çıkıyor diğer tarafından yol geçiyor. Ama haberde ikili pistin tam ortasına yapılmış deniyor. Zaten bilmem farkındamısın Atatürk Havalimanı taşındı yenisi yapıldı orası aktif kullanılmıyor ve ilerde kullanılmasıda düşünülmüyor. ( Acil durumlar için 1 pistti aktif duruyor. Bu pistlerede jet özel uçak vb inebilir inmek istese ama şehir merkezinde büyük ucakların ineceği hava limanı istenmiyor )
Resimlerden görüldüğü kadarıyla hastane şu sarı ile işaretlediğim yer yapılıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 93392
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tam kesin bulamadım ama Onedio haberine göre pistlere hiç dokunulmamış bile. Havalimanının ucundaki boş araziye yapılıyor hastane ama 1-2 güne kesinleşir bu yalanda Sözcü'nün hanesine yalan yanlış haberden -1 puan olarak yazar...
Ekli dosyayı görüntüle 93395
en uç kısmı olması fark etmez. pistin sonu değil ortasına yapmışlar çünkü. aynı zamanda terminal ne güne duruyordu?

Çay Perisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
938
Devlet hastanelerini kapatıp şehir hastaneleri yaparsan ve bu hastanelere milyonlarca dolar harcayıp müteahhitleri zengin edersen ve onca boş alan varken isminde Atatürk geçen bir yeri bilerek kapatıp oraya da yine milyonlar harcayarak hastane yaparsan ne mi olur? Batarsın.

Şu hastane de kaç aydır bitecek deniyor bir bitmedi be.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Şu hastane de kaç aydır bitecek deniyor bir bitmedi be.

Dünyadan haberiniz yok :D Hastane biteli 10 ay oldu ...

Not: Kapatıldı dediğin devlet hastaneleri en az 40-50-60 yıllık binalardı içleri rutubetten dökülmüş ölmüş binalardı. Çoğunu şehir hastanelerine taşıdılar veya büyük normal hastanelerde yaptılar. Lütfen şu siyasi körlüğünüz bağzı hizmetleri görmenize engel olmasın...

Eski SSK ları ve hastaneleri savunmayacan heralde şurada...

Not: 1 yıl önceki konu olduğunun farkında olmayanlar var galiba.

Çay Perisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
938
Dünyadan haberiniz yok :D Hastane biteli 10 ay oldu ...
Haberin tarihine bakmamıştım, benim hatam.

Not: Kapatıldı dediğin devlet hastaneleri en az 40-50-60 yıllık binalardı içleri rutubetten dökülmüş ölmüş binalardı. Çoğunu şehir hastanelerine taşıdılar veya büyük normal hastanelerde yaptılar. Lütfen şu siyasi körlüğünüz bağzı hizmetleri görmenize engel olmasın...

Eski SSK ları ve hastaneleri savunmayacan heralde şurada...

Not: 1 yıl önceki konu olduğunun farkında olmayanlar var galiba.
Ben yeni hastane yapılmasına karşı çıkmıyorum yapılan hastanelere fahiş paralar ödenmesine laf söylüyorum. 1 şehir hastanesinin yaklaşık maliyeti 1.5 milyar TL. Bu paraya devlet kendisi hastane yapabilir. Böylece her yıl milyarlar vermek yerine bir yıllık vereceği parayla kendisine ait bir hastane yapmış olur.

basliksiz-2.jpg

Bazen bende mi müteahhit olsam diye düşünüyorum...

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,454

Ben yeni hastane yapılmasına karşı çıkmıyorum yapılan hastanelere fahiş paralar ödenmesine laf söylüyorum. 1 şehir hastanesinin yaklaşık maliyeti 1.5 milyar TL. Bu paraya devlet kendisi hastane yapabilir. Böylece her yıl milyarlar vermek yerine bir yıllık vereceği parayla kendisine ait bir hastane yapmış olur.

Ekli dosyayı görüntüle 142211

Ben de düşünmüyor değilim.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060

Ekli dosyayı görüntüle 142211

Muhalif gazeteler ne yazık ki bu bilgileri verirken işin içine HİZMET BEDELLERİNİDE katıyor :( VE bazı çarpıtma ve ALGI muhabbetleride var.

Benim bildiğim bir şehir hastanesi 1 veya 1.5 Milyar Dolara mal oluyor. Yani dolar 7-8 bandında ortalama 10 Milyar TL diyelim.

Yok devlet yıllık şehir hastanesine 1 Milyar TL veriyormuş diyorlar. AMa bu paranın yarısından fazlası HİZMET BEDELİ. Yani sağlık hizmetleri için devletin SSK dan zaten vereceği şeyler.
Yani yarı yarıya desen yıllık 500 Milyon TL veriyor olsun devlet. Bu hastaneler genelde 20 yıllık yap işlet devrette yani devlet 20-25 yıl 500 Milyar TL verse bile anca hastanenin parası kadar vermiş olur. Veya azcık fazlasını versin. 20 yıllık kredi çekmiş ve her yıl ödüyor gibi oluyor...

Not: Ayrıca devlet sağlık sektörünü kar elde etmek için yapmaz gerekirse cebinden fazla verip zararda edebilir vatandaş sağlığı için. Burada önemli olan verilen hizmet kalitesi olmalı. Ama biz şehir hastanesi istemiyoz sahra hastanesi yaparız 2 günde gibi laflarla olmaz bu işler. Bakın pandemi döneminde nasılda lazım oldu bu hastaneler isterse milyarlarca TL zarar etsin önümüzdeki 15 yıl kurtardığı binlerce can oldu...

Son düzenleme:

Çay Perisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
938
Muhalif gazeteler ne yazık ki bu bilgileri verirken işin içine HİZMET BEDELLERİNİDE katıyor :( VE bazı çarpıtma ve ALGI muhabbetleride var.

Benim bildiğim bir şehir astanesi 1 veya 1.5 Milyar Dolara mal oluyor. Yani dolar 7-8 bandında ortalama 10 Milyar TL diyelim.

Yok devlet yıllık şehir hastanesine 1 Milyar TL veriyormuş diyorlar. AMa bu paranın yarısından fazlası HİZMET BEDELİ. Yani sağlık hizmetleri için devletin SSK dan zaten vereceği şeyler.
Yani yarı yarıya desen yıllık 500 Milyon TL veriyor olsun devlet. Bu hastaneler genelde 20 yıllık yap işlet devrette yani devlet 20-25 yıl 500 Milyar TL verse bile anca hastanenin parası kadar vermiş olur. Veya azcık fazlasını versin. 20 yıllık kredi çekmiş ve her yıl ödüyor gibi oluyor...

Not: Ayrıca devlet sağlık sektörünü kar elde etmek için yapmaz gerekirse cebinden fazla verip zararda edebilir vatandaş sağlığı için. Burada önemli olan verilen hizmet kalitesi olmalı. Ama biz şehir hastanesi istemiyoz sahra hastanesi yaparız 2 günde gibi laflarla olmaz bu işler. Bakın pandemi döneminde nasılda lazım oldu bu hastaneler isterse milyarlarca TL zarar etsin önümüzdeki 15 yıl kurtardığı binlerce can oldu...
Vatandaş sağlığı için müteahhitleri zengin ediyorlar değil mi?

Verdiğim ücret toplam ücret. Çoğu bölgede 1 şehir hastanesi 1 devlet hastanesinden daha masraflı.

'ALGI' oyununu anlamışsın aferin, A Haber izlemeye devam...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Vatandaş sağlığı için müteahhitleri zengin ediyorlar değil mi?

Verdiğim ücret toplam ücret. Çoğu bölgede 1 şehir hastanesi 1 devlet hastanesinden daha masraflı.

'ALGI' oyununu anlamışsın aferin, A Haber izlemeye devam...

Bilmiyorum ama yakın zamanda hiç bir şehir hastanesine gidip canlı gördün mü. Hizmet kalitesi farkını tattın mı.

Kendi ilimde eski devlet hastanesinide biliyorum şuan ki hastaneyide canlı gördüm ve burada üçün beşin lafını yapıp İSTEMEZUK demeye devam edin ne diyem. Sana göre hizmet Heykel yapmak heralde.
Her yağmurda içi sel olan her yer dökülmüş rutubetli düzensiz 40-50 yıllık eski hastaneleri özlemeye devam et ne diyem...

Not: Madem bu işler bu kadar kolaymış ve 1 şehir hastanesi parasına 10 tane devlet hastanesi yapılıyormuş neden kimse yapmamış 90 yıldırda bu kadar insan hastane kuyruklarında zahmet çekmiş...