Harry Potter And The Deathly Hallows Part 1 / Harry Potter Ve Ölüm Yadigarları Bölüm1

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101

harry-potter-ve-olum-yadigarlari.jpg

Fragman:
[video=dailymotion;xetvz4]http://www.dailymotion.com/video/xetvz4_harry-potter-ve-olum-yadigarlary-tu_shortfilms[/video]

Film Hakkında Bilgiler

Yapım:2010 ~ ABD, İngiltere
Tür:3 Boyutlu, Aile, Aksiyon, Casusluk, Dram, Fantastik, Gençlik, Gerilim, Gizem, Macera

Yönetmen: David Yates
Oyuncular:Emma Watson, Helena Bonham Carter, Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Alan Rickman, Ralph Fiennes, Bonnie Wright, Evanna Lynch, Tom Felton, John Hurt, Michael Gambon, Jamie Campbell Bower, Matthew Lewis, Natalia Tena, David Thewlis, Maggie Smith, Bill Nighy, Jason Isaacs, Mark Williams, Brendan Gleeson, Stanislav Ianevski, Robbie Coltrane, Sean Biggerstaff, Oliver Phelps, Timothy Spall, James Phelps, Clémence Poésy, Julie Walters, Imelda Staunton, Miranda Richardson, David Bradley, Warwick Davis, Richard Griffiths, Helen McCrory, Ciaran Hinds, Fiona Shaw, Chris Rankin, Dave Legeno, Harry Melling, Rhys Ifans, Domhnall Gleeson, Toby Regbo, Nick Moran, Laurence Richardson, Michelle Fairley, Simon McBurney, Andy Linden, Carolyn Pickles, Sophie Thompson, Charles Armitage, Chase Armitage, David O'hara, Hazel Douglas, Martin Ballantyne, Matyelok Gibbs, Paul Khanna, Rod Hunt, Steffan Rhodri

Senaryo:J.K. Rowling, Steve Kloves
Senaryo (Kitap) :J.K. Rowling
Yapımcı: David Heyman, David Barron
Görüntü Yönetmeni:Eduardo Serra
Müzik:Alexandre Desplat
Dağıtım:Warner Bros
Filmin Websitesi: http://harrypotter.tr.warnerbros.com/hp7a
Süre:2 saat 26 dk
Gösterim Tarihi: 17 Kasım 2010 (Türkiye)

Filmin Özeti

Bölüm 1, Harry, Ron ve Hermione’nin Voldemort’un ölümsüzlük sırrını barındıran Hortkuluklar’ın izini sürmek ve yok etmek görevini üstlenerek yola çıkmaları ile başlıyor. Profesörlerinin yönlendirmeleri ve Profesör Dumbledore’un koruması olmaksızın, tek başlarına yola çıkan üç arkadaş şimdi herzamankinden daha fazla birbirlerine güvenmek zorundadır. Ancak, onları tehdit ederek ayrı düşmelerini sağlamak isteyen Karanlık Güçler de aralarındadır.

Bu arada, büyücülük dünyası Karanlık Lord’un tüm düşmanları için tehlikeli bir yer haline gelmiştir. Uzun zamandır korkulan savaş başlamış ve Voldemort’un Ölüm Yiyicileri Büyü Bakanlığı’nın kotrolünü zorla ele geçirerek terör estirmekte ve kendilerine karşı olabilecek herkesi tutuklamaktadırlar. Ama, Voldemort için en değerli olan ganimeti; Harry Potter’ı hala bulamamışlardır. Seçilmiş kişi artık aranan kişidir ve Ölüm Yiyiciler Voldemort’a “canlı” olarak teslim etmek üzere onu aramaktadırlar.

Harry’nin tek umudu Voldemort onu bulmadan önce Hortkuluklar’ı bulmaktır. Ama, ip uçlarını araştırdıkça neredeyse unutulmuş olan eski bir efsaneyi ortaya çıkartır – Ölüm Yadigarları’nın efsanesi. Eğer bu efsane gerçekleşirse, Voldemort aradığı üstün güce erişebilecektir.

Aslında Harry’nin geleceği, geçmişte yaşadığı ve tüm geleceğini etkileyen “sağ kalan çocuk” olduğu kader gününde belirlenmiştir. O, artık sadece bir çocuk değildir, Harry Potter, Hogwarts’a ilk adımını attığı günden beri hazırlanmakta olduğu Voldemort’la nihai mücadelesine giderek daha da yaklaşmaktadır.

Benim İzlenimlerim

Fantastik kitap ve filmleri seven biri olarak vizyona girdiği ilk gün yani bugün filmi izlemeye gittim. Harry Potter tam da bizim dönemimize denk gelen bir fantastik kurgu olduğu için ve kitaplarını da bir çırpıda bitirdiğim için filmini merakla bekliyordum. İlk izlenimlerle Harry Potter And The Deathly Hallows / Harry Potter Ve Ölüm Yadigarları:

• Hani kitaplarını okuyan kişiler önceki filmlerde hayal kırıklığına uğrarken bu filmdeki hayal kırıklığının çok çok az olduğunu belirtebilirim. Sonuçta kitaptaki her şeyi aynen veremeyecekleri için beklediğim gibi önemli yerler gayet iyi bir şekilde verilmişti. Hani gene de daha fazla detay verilmesini kim istemez :D

• Görüntü açısından değerlendirecek olursak ilk filmlerindeki gibi bilgisayarın etkisi aşırı değildi neredeyse hiç hissedilmiyor diyebiliriz, sanki her şey gerçekmiş gibi bilgisayar kullanılmadan çekilmiş gibi geliyor ki zaten çoğu sahnesi de gerçek mekanlarda çekilmiş olduğundan doğal bir sonuç. Ben 3D olarak izlemedim ama eminim ki üç boyutlusunda grafikler çok daha iyidir.

• Ses açısından da gayet iyiydi diyebilirim. Özellikle bazı sahnelerde salonda çığlıklar yükseldi :D Kitabı okuyanlar hangi sahnelerde böyle olduğunu çok rahat tahmin edebilir o yüzden onlar böyle bir tepki vermeyecekler diyebilirim.

• Hikayeyi bilmeyenler boşuna gitmesinler bence çünkü filmden hiç bir şey anlamayacaklar nedeni de biliyorsunuz ki bu yedinci kitabın filmi ve olaylar hep önceki kitaplarla bağlantılı şeyler. Kitabı okumuş ya da en azından olayları bilen bir kişi için tavsiye edebileceğim bir film.

• Son sahnesinden bahsetmeyeceğim tabi ki ama biliyorsunuz ki film iki bölüm şeklinde oluşturuldu ve bu film bölüm 1 idi. Yani şunu diyeceğim ki filmin sonunun geldiği anlaşılmıyor ve film havada kalıyor. Hani hava da kalması normal 2 bölüm olduğu için ama bu kadar havada kalacağını hiç tahmin etmemiştim. Ne oldu derken film bitiyor diyebiliriz. Bu durum filmdeki tek kusurdu bence.

Tüm herşeyi ile değerlendirirsek ben filme 10 üzerinden 9 veriyorum ve tavsiye ederim ama dediğim gibi hikayeyi hiç bilmeyen için bu film hiç bir anlam ifade etmeyecektir hatta sırf zaman kaybı gibi bile görülebilir. Bu yüzden ben sadece olayı bilenler için öneriyorum.

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
erenberk çok güzel bi izlenim açıklaması olmuş teşekkür ederim kendi adıma. :) Ama seninde bahsettiğin gibi önceki hikayeyi bilmeyelerin bunu seyretmesinin anlamı yok. Sorun şu ki ben önceki hikayeyi biliyorum daha önce okudum ve filmini seyrettim. Ancak o kadar zaman geçti ki konu nerede bitmişti hatırlayamıyorum :)

tekrar teşekkürler emeğine sağlık :)

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Rica ederim, üç - beş kişi bile bu yazımı okursa ne mutlu bana derim. Hikaye en son Profesör Dumbledore’un ölümünde kalmıştı, hatırlarsan Harry ile birlikte bir hortkuluğu bulmaya gitmişti ve okula geri döndüklerinde ölüm yiyenler çoktan içeri girmişti. Malfoy, Dumbledore'a asasını çevirdiğinde Snape araya girip Profesör Dumbledore’u öldürmüştü. Bizimkiler en son buldukları hortkuluğun sahte olduğunu öğrenmişlerdi ve içinde R.A.B dan bir not bulmuşlardı.

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
hatırladım teşekkür ederim :) ama yine de ne olur olmaz altıncı filmi indiriyorum :D