Harici Şarj Ünitesi İçin Çok Para Vermeyin!

Bu konuyu okuyanlar

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Öncelikle modelci hobi ile uğraşan arkadaşlarım muhakkak bilirler hobbyking sitesini. Ben de bu siteden ufak bir kaç parça ile kendi harici şarj ünitemi yaptım. Öncelikle sizlerin ihtiyaç duyacakları şunlar;
Lipo pil şarj cihazı: 11.44$
Lipo pil: 7.55$
USB aparatı: 6.99$
Kargo dahil toplam : 34$
Yapmanız gereken ise sadece hepsini peş peşe eklemek. Öncelikle reklam amaçlı yapmıyorum bunu belirteyim. Kendim kullandığım bir set ve memnunum hepinizle paylaşmak istedim. Şu şekilde, şarjda ortalama 5 saat kaldıktan sonra ki gece takıp sabah alıyoruz , telefonumuzu iki kere şarj edebiliyor ki bu da yanımızda taşıdığımız ve toplamda 250 gr dan az bir miktarda ağırlığa sahip bir pil için gayet iyi. Tabiki telefonun şarj kablosu yanınızda olmalı çünkü bu saydıklarım size sadece usb çıkış sağlıyor. Oraya kablomuzu takıp şarj ediyoruz. Peki ya muadilleri? Mesela Powermonkey Discovery de aynı özelliklerde yaklaşık olarak ve aynı performansı veriyor bizlere. Fiyatı yalnız biraz korkutucu: 150tl civarı! Umarım işinize yarar;)
Bu da fotoğrafı:

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
Peki bunun bataryaya bir zararı olabilir mi?

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Olamaz çünkü şarj cihazı ile aynı akım ve voltajda çıkıyor adaptörden yani 5V 500mAh

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
Olamaz çünkü şarj cihazı ile aynı akım ve voltajda çıkıyor adaptörden yani 5V 500mAh
Daha önce "yan sanayi" bir şarj aleti yüzünden telefonum sapıtmıştı. O şarj aletinin arkasında yazan akım ile orijinal batarya akımı aynıydı. Ona rağmen telefonum sapıtmıştı akımdan dolayı. O yüzden soruyorum.

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Açıkçası şuana kadar çok stabil şekilde kullandım sorunsuz 10 kere falan sanırım denedim hiç sorun olmadı ve hep de bir işaret midir bilmem bu şekilde şarja taktıktan sonra telefonum çalıyor :D şarj bitse demekki ulaşamayacaklar bana :D:D Dediğim gibi sorun yaratacak bir olay yaşamadım henüz menunum

mehmet0321

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Kendi yaptığını kullanmanın tadı bir başka oluyor.:D
Ben de küçük değişik icatlar üretirim ve kullanırım.Fabrika çıkışı diye 400 liraya satılan bir ürünü kendiniz 30 liraya yapabiliyorsunuz.

008taki

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ali Baba müthiş bir yer cidden en ucuza bulduğun şeyin daha ucuzunu çakma diye aldığın şeyin taklidini bulabiliyorsun :D tebrik etmek gerekli

aynen öyle .) şarj aleti sipariş ettim 4 ,9 $. taşıma bedava üstelik. bakalım gelir herhalde 1 ay içinde :D

Reaksiyon puanı
188

Bilgisayardan şarj ediyorsanız dediğiniz gibi 500mA çıkış alırsınız ama genellikle şarj cihazları 1A ile şarj eder ve çok daha iyidir. O yüzden bununla şarj etmek, bilgisayarla şarj ederken ki gibi gereksiz uzun sürer...

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
2200 ma galiba pil ve çıkışı çok düşük 500ma :) bu sistemle zaten pili 1 kere bile tam şarz yapamazsınız. Ayrıca diyelim ki şarz ederken cihazı kullanacaksınız belli bir zaman sonra pilin şarz olmak yerine tükendiğini göreceksiniz yetersiz akım yüzünden :) Kısacası alacağınız şarz ünitesinin çıkışı en az 1 A olmak zorunda tabi akıllı telefon kullanmıyorsanız sorun olmaz :)

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Açıkçası ben belirttiğiniz sorunların hiçbirini yaşamıyorum :D Tam şarj olmasını beklemiyorum ama eğer bir oranlama yapacaksak 0 dan tam şarja 2 saat kadar sürüyor sanırım. Onun dışında çok yüksek akım verilmesini asla doğru bulmam zaten, bilgisayardan yapılan şarjın uzun süre dayanmasının nedeni pili ısıtmaz ve aşırı yüklemez bu sayede daha iyi şarj olur. Pilin tükendiğini hiç görmedim tüm yol oyun oynarken bir kere bile. 1400 mah telefon pili ancak 2 şarjı birazcık kaçırıyor tabiki de bu tahmini yani tam bitmesini beklemeyin o halde :D kısacası yaparsanız böyle birşey memnun kalırsınız ben memnunum ;)

Son mesajlar