Harici HDD ve M.2 SSD Sağlığı

Bu konuyu okuyanlar

Mert0

Profesör
Reaksiyon puanı
1,702
Merhaba arkadaşlar, öncelikle hepinize hayırlı ramazanlar dilerim.
Dün internette gezerken Crystal Disk İnfo programına rastladım, normalde SSD yeni olduğu için hiç indirip bir test yapmak aklıma gelmemişti açıkçası. Her neyse indirdim. Bu değerlerden anlamıyorum ama bana biraz anormal geldi bu sebepten ötürü fikirlerinizi almak istiyorum. Eğer farklı bir programında değerlerini görmek gerekiyorsa söyleyin, hemen kurup paylaşırım. Ürünlere gelirsek biri 1 Nisan'dan beri kullandığım laptopumun içinde gelen 512GB Micron SSD. Diğeride zamanını bile hatırlamadığım, 7-8 senesi rahat olan bir harici HDD. Yaklaşık 4 sene falan kullanmadım harici HDD'yi. Onu da laptopu aldığımdan beri sürekli kullanıyorum. İçinde çok değerli fotoğraflar var. O yüzden çok önemli. Eğer cidden kötü durumdaysa yedek almak istiyorum bu sebeple fikirlerinize ihtiyacım var. Laptopun SSD yetmediği için zaten 1TB SX6000 almayı düşünüyordum eğer laptop içindeki SSD kötüyse satıp 256GB SX8200 + 1TB SX6000 şeklinde alabilirim yada Sata 3 SSD. Kısaca bu değerler hakkındaki görüşlerinize muhtacım. Şimdiden teşekkür ederim.

SSD:
Ekran Görüntüsü (271).png

HDD:
Ekran Görüntüsü (270).png

Ekran Görüntüsü (272).png

Harici HDD hakkında bilgi verememiştim ama kutusunu paylaşabilirim.
WhatsApp Image 2020-05-12 at 13.42.33.jpeg

Mert0

Profesör
Reaksiyon puanı
1,702
Up
Bunu yapmaktan hoşlanmıyorum ama ben ne yapayım bu HDD ve SSD'yi, ne kadar ömrü kalmış?

hobbSSaldım

Asistan
Reaksiyon puanı
134
Önemli şeyleri bi klasöre atıp boyutu hesaplayın. Sonra karar verirsiniz. HDD 8 senelikse programdaki sonuçtan ziyade yanma ihtimali var. Ki çok canınız yanar eğer içindekiler giderse. SSD daha götürür ki zaten bence SSD sağlığı tamamen yalan. SSD de mekanik bir parça yok birkere. USB mantığında çalışıyor. En az 5 yıl götürmesi gerek.
(eğer çok ısı görmüyorsa veya bir darbe almıyorsa. HDD bir süre sonra kafa vurmaya başlıyor zaten. Fotoların boyutunu öğrenip ona göre harici bir ssd alarak yedek alabilirisniz. Yani uzun lafın kısası SSD den daha korkmayın ama HDD gidici. Hemen yedek alın.

Mert0

Profesör
Reaksiyon puanı
1,702
Önemli şeyleri bi klasöre atıp boyutu hesaplayın. Sonra karar verirsiniz. HDD 8 senelikse programdaki sonuçtan ziyade yanma ihtimali var. Ki çok canınız yanar eğer içindekiler giderse. SSD daha götürür ki zaten bence SSD sağlığı tamamen yalan. SSD de mekanik bir parça yok birkere. USB mantığında çalışıyor. En az 5 yıl götürmesi gerek.
(eğer çok ısı görmüyorsa veya bir darbe almıyorsa. HDD bir süre sonra kafa vurmaya başlıyor zaten. Fotoların boyutunu öğrenip ona göre harici bir ssd alarak yedek alabilirisniz. Yani uzun lafın kısası SSD den daha korkmayın ama HDD gidici. Hemen yedek alın.
Peki teşekkür ederim. İçindeki fotoğraflar ve videolar çok değerli benim için. Harici bir SSD bakacağım. Çok ısınıyor fakat kısa süreli kullanıyorum. Okuma yaparken ısınmıyor. Yazma yaparken ısınıyor, kısa süreli. Peki kaldırsam kutusuyla yine de yanma gibi bir ihtimali var mı?

hobbSSaldım

Asistan
Reaksiyon puanı
134
Kutuda yanma ihtimali yok ama eğer darbe almassa. Darbe söz konusu olursa hasar alan parça akım alınca HDD yi yakabilir. Dikkatli olun. HDD nin bağlantısını cihazı kapatmadan kopartmayın. Yeterlidir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Iınması da yaşına göre normaldir pek sıkıntı yapmaz 5-6 saatlik kullanımda

Mert0

Profesör
Reaksiyon puanı
1,702
Kutuda yanma ihtimali yok ama eğer darbe almassa. Darbe söz konusu olursa hasar alan parça akım alınca HDD yi yakabilir. Dikkatli olun. HDD nin bağlantısını cihazı kapatmadan kopartmayın. Yeterlidir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Iınması da yaşına göre normaldir pek sıkıntı yapmaz 5-6 saatlik kullanımda
Tamamdır, çok teşekkür ederim. Önerilerinizi dikkate alacağım.

...Görkem...

Profesör
Reaksiyon puanı
779
Programda da zaten sağlığına işaret etmek için "dikkat" uyarısını vermiş. 7-8 yıl hdd'ler için uzun bir süre. Gözün gibi baksan bile 7-8 yılda bir hdd'nin bozulması olası yğksek ihtimal. Yani sizin hdd'nin bozulması eli kulağında. Yeni bir hdd almanızı ve verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ederim.

Ssd ile ilgili şuan bir sorun gözükmüyor gibi. Zaten yeni de almışsınız ürünü. SSd sağlığı dandilk bir marka tercih edilmediyse en büyük düşmanı ısı. Çünkü ssd'ler mekanik değil elektronik eeprom'larda data saklar. Buda her elektronik IC'nin olduğu gibi düşmanı yüksek ısı ve eeprom'un kalitesine kalmış. SSd'leri eğip bükmeyin, üzerinizde kazak ve yüksek elektrostatik yük oluşturacak giysiler varken çıplak elle pcb'ye çok dokunmayın, tabiki su/sıvı temasından koruyun, nemli ortamdan koruyun gibi temel şeylere dikkat edin. Onun dışında da ssd'lerde çok öenmli verilerinizi sağlamayın. Elektriksel bir dalgalanma anıda eğer psu'nuz çok iyi değilse veya topraklama hattınız zayıfsa ssd'lerin hassasiyetinden dolayı veri kaybı yaşayabilirsiniz. Çalışma esnasında ssd ama uzun soluklu veri saklama konusunda enerji altında bırakılmayan bir hdd güzel tercih olur.

Mert0

Profesör
Reaksiyon puanı
1,702
Programda da zaten sağlığına işaret etmek için "dikkat" uyarısını vermiş. 7-8 yıl hdd'ler için uzun bir süre. Gözün gibi baksan bile 7-8 yılda bir hdd'nin bozulması olası yğksek ihtimal. Yani sizin hdd'nin bozulması eli kulağında. Yeni bir hdd almanızı ve verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ederim.

Ssd ile ilgili şuan bir sorun gözükmüyor gibi. Zaten yeni de almışsınız ürünü. SSd sağlığı dandilk bir marka tercih edilmediyse en büyük düşmanı ısı. Çünkü ssd'ler mekanik değil elektronik eeprom'larda data saklar. Buda her elektronik IC'nin olduğu gibi düşmanı yüksek ısı ve eeprom'un kalitesine kalmış. SSd'leri eğip bükmeyin, üzerinizde kazak ve yüksek elektrostatik yük oluşturacak giysiler varken çıplak elle pcb'ye çok dokunmayın, tabiki su/sıvı temasından koruyun, nemli ortamdan koruyun gibi temel şeylere dikkat edin. Onun dışında da ssd'lerde çok öenmli verilerinizi sağlamayın. Elektriksel bir dalgalanma anıda eğer psu'nuz çok iyi değilse veya topraklama hattınız zayıfsa ssd'lerin hassasiyetinden dolayı veri kaybı yaşayabilirsiniz. Çalışma esnasında ssd ama uzun soluklu veri saklama konusunda enerji altında bırakılmayan bir hdd güzel tercih olur.
Teşekkür ederim uzun açıklamanızın için öncelikle. O zaman ben bu HDD'ye kutusuna koyup sağlam bir yere koyarım. Bundan sonra ayda yılda bir çıkarır, bir kaç bir şey atarım. Çok sık elektrik kesilmez buralarda. Laptop sürekli adaptöre bağlı ve pili de takılı. O yüzden bir sorun olacağını sanmıyorum SSD'ye. Tekrardan değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

Mert0

Profesör
Reaksiyon puanı
1,702
Ekran Görüntüsü (320).png

Arkadaşlar bu açılış değeri nasıl? İlk defa SSD kullandığım için bana hızlı geliyor ama sayısal veri olarak sanki biraz yavaş gibi.

SSD bilgileri:
Ekran Görüntüsü (324).png

Ekran Görüntüsü (322).png