Harf Lütfen! Oyunu [Hazırlıyorum]

ahmetfx

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Arkadaşlar Harf Lütfen! isimli Flash tabanlı bir kelime oyunu hazırlıyorum. Daha önce belki burada görmüşsünüzdür. Kelime Oyunu (burada) hazırlamıştım, fakat kanaldan uyarı gelince yayınlayamamıştım. Şimdi hem tasarım olarak oyunu değiştirdim hem de farklı bir isim seçtim. Orjinal oyundaki sesleri kaldırdım. Fakat oyun mantığı, kuralları aynı. Süreyi 4dk'dan 5'e çıkardım. Bunlara rağmen sizce hala sorun çıkar mı? Sonuçta birçok yarışmanın Flash versiyonu internette geziyor.

vzf2q.png

Harf Lütfen! oyunu da aynı şekilde okul ders konuları ile de oynanabilecek, hatta bunun için ders seçim ekranı oluşturdum.

vzf7l.png

vzf9g.png

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Özellikle de yasal sorun çıkma ihtimali ile ilgili olarak.

Daha fazla ekran görüntüsüne ve bilgiye kişisel web sitemden ulaşabilirsiniz.
http://biltek.info/calismalar/ugrastiklarim/harf-lutfen-oyunu_y282.html

ahmetfx

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Telif hakkı ile ilgili sorun çıkar mı, bu konuda bilgili olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Reaksiyon puanı
10,327
farklı bir isim ve muhteviyatında yapılabilecek bazı değişikliklerle sanırım sorun ortadan kalkabilir.

ahmetfx

Doçent
Reaksiyon puanı
18
farklı bir isim ve muhteviyatında yapılabilecek bazı değişikliklerle sanırım sorun ortadan kalkabilir.

İsmi ve görünümü tamamen değiştirdim ama oyun kuralları aynı.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Yayıncının "sorun çıkmaz, yayınlayın" diyeceğini hiç zannetmiyorum. İlla ki bahane bulurlar. Benim merak ettiğim, tamamen farklı bir isimde ve görünümdeki oyunu yayınlarsam bir hakları olup olmayacağı.. Süreç nasıl işliyor bilmiyorum. Merak ettiğim diğer konu da bu oyun tamamen Türkiye'ye mi ait yoksa diğer oyunlarda olduğu gibi uyarlama mı söz konusu. Çünkü bu şekilde uyarlama olan Kim 500 Milyar İster, Var mısın Yok musun gibi bir sürü oyunun Flash versiyonları bir çok sitede mevcut.

Reaksiyon puanı
10,327
[MENTION=75799]ahmetfx[/MENTION], bu oyunu burada da oynatmayı düşünüyor musun?

isim değiştikten sonra bir sorun çıkacağını pek zannetmiyorum. zaten bu oyun show tv. ekranlarından da kaldırıldı. çok fazla vesvese yapmana gerek yok diye düşünüyorum. olaki yine de bir sorun çıkarsa iptal edersin olur biter. bunu bir tv kanalı farklı isimle yayınlasa sorun çıkar muhakkak ama bir internet sitesinde yayınlanınca adamların kalkıp mahkemelerle falan uğraşacağını hiç zannetmiyorum.

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Kelime bulukça altın kazansın, altınlar ile de harf isteyebilsin vs.. farklı farklı özellikler getirin. Hem daha orijinal olur.

AhmetYasir

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bu kadar güzel tasarımlı ve çok sorusu bulunan harika bir flash oyun hazırlamışsın bence bu oyunu android - ios marketlerine çıkarmalısın sonuçta flashta artık bu iş çok kolay

ahmetfx

Doçent
Reaksiyon puanı
18
@ahmetfx, bu oyunu burada da oynatmayı düşünüyor musun?

isim değiştikten sonra bir sorun çıkacağını pek zannetmiyorum. zaten bu oyun show tv. ekranlarından da kaldırıldı. çok fazla vesvese yapmana gerek yok diye düşünüyorum. olaki yine de bir sorun çıkarsa iptal edersin olur biter. bunu bir tv kanalı farklı isimle yayınlasa sorun çıkar muhakkak ama bir internet sitesinde yayınlanınca adamların kalkıp mahkemelerle falan uğraşacağını hiç zannetmiyorum.

Oyun herkese açık olacak, hatta indirilebilir de yapmayı düşünüyorum. Şu an skor yükleme ve listeleme kısımlarını bitirdim.

Sorun çıkarsa kaldırırsınız olur biter olur mu acaba? Yani SDN'de burada Youtube'daki videoyu forumdan kaldırmasına rağmen bir sürü olay çıkmıştı hatırlarsanız.

Bu kadar güzel tasarımlı ve çok sorusu bulunan harika bir flash oyun hazırlamışsın bence bu oyunu android - ios marketlerine çıkarmalısın sonuçta flashta artık bu iş çok kolay

Mobile de el atmayı düşünüyorum, ilk olarak mobil web sitemi hazırladım, vakit olsa direkt uygulama geliştirmeye gireceğim..

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Android, IOS ve WP8 platformuna uyarlamaya çalışın. Ücretsiz yapıp reklam koyarsanız çok iyi kazanırsınız.

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Kelime oyunu yayından kalktı diye biliyorum. Telif hakkından da bi' sorun çıkacağını sanmıyorum.

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Mobilde bu formatta oyunlar yaptık zamanında, malesef lisanstan dolayı sorun çıkarıyorlar. İsmin değişik olması önemli değil, format önemli. Ama flash oyun tarafını bilmiyorum. Ancak mobilde acımıyorlar.

ahmetfx

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Mobilde bu formatta oyunlar yaptık zamanında, malesef lisanstan dolayı sorun çıkarıyorlar. İsmin değişik olması önemli değil, format önemli. Ama flash oyun tarafını bilmiyorum. Ancak mobilde acımıyorlar.

Nasıl bir sorunla karşılaştınız? Direkt yasal yollara mı başvurdular?

ahmetfx

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Sizle iletişime geçiyorlar, oyunu kaldırmazsanız yasal yollara başvuracaklarını söylüyorlar. Bu iletişimi avukatlar vasıtasıyla yapıyorlar.

Sizin çalışmanızda mı Kelime Oyunu idi. Şu an Play ve AppStore'da bile Kelime Oyunu adı altında oyunlar var, onlar neden kaldırmıyorlar ki?

tdg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bolca soru olması eğlence açısından güzel olacaktır. Benzer oyunlara baktığımızda soru sayısı az olduğundan bi süre sonra oyunu kullanıcı açmıyor yada siliyor dikkat lütfen.

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Sizin çalışmanızda mı Kelime Oyunu idi. Şu an Play ve AppStore'da bile Kelime Oyunu adı altında oyunlar var, onlar neden kaldırmıyorlar ki?

Şu anki durumu bilmiyorum ancak geçen sene Kelime Oyunu tarzındaki oyunlarımızı AppStore ve Play'den kaldırmamızı istediler.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
İsmi ve görünümü tamamen değiştirdim ama oyun kuralları aynı.

Yayıncının "sorun çıkmaz, yayınlayın" diyeceğini hiç zannetmiyorum. İlla ki bahane bulurlar. Benim merak ettiğim, tamamen farklı bir isimde ve görünümdeki oyunu yayınlarsam bir hakları olup olmayacağı.. Süreç nasıl işliyor bilmiyorum. Merak ettiğim diğer konu da bu oyun tamamen Türkiye'ye mi ait yoksa diğer oyunlarda olduğu gibi uyarlama mı söz konusu. Çünkü bu şekilde uyarlama olan Kim 500 Milyar İster, Var mısın Yok musun gibi bir sürü oyunun Flash versiyonları bir çok sitede mevcut.

Benim birşeyim var herhangi birşey.
Birisi gelip o şeyi kullanıp bundan para kazanırsa bende ondan pay isterim.
Ancak ücretsiz olarak bir hizmet veriyorsa karşı çıkmam sonuçta benimde reklamımı yapmış oluyor.

Yani ücretsiz yaparsan, insan olan ses çıkarmaz yada bir takım düzenlemeler isteyebilir.
Ancak ücretli olursa emin ol para istiyeceklerdir.

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Ayrıca ana sayfada Din kütürü yazıyor onu da düzeltin

ahmetfx

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Türkçe karakterler görünmüyor sorularda
ayrıca cevapta Türkçe karakter yazınca yanlış kabul ediliyor kategorilerde de Türkçe karakter gözükmüyor @ahmetfx

Türkçe karakterler gözüküyor bende, kategorilerde ben yazmadım fontun desteği olmadığı için ama sorularda vs sorun olmaması lazım. Başka bir bilgisayardan deneyeyim bir de..

Ayrıca ana sayfada Din kütürü yazıyor onu da düzeltin

Bunu hiç farketmemiştim :)

2 yada daha fazla kelimeden oluştuğunda arada boşluk yapabilir misin ? Tek bir kelime olarak tahmin edilmiyor. Misal Truvaatı (Truva atı) kelimesi.

Normal kelime oyununda da boşluk olmuyordu.

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
[MENTION=75799]ahmetfx[/MENTION] Şimdi farkettim ben Linux Mint kullandığım için galiba fontlar olmadığından öyle gözüktü sorular fontu hem Windows'da hem Linux'da olan bir fontla değiştirirsen düzelir herhalde

Xxqkhnn

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
@ahmetfx ara ara kaçıncı soruda olduğumuzu veya kalan soru sayısını belirtmen fena olmazdı bence ve oyun güzel gerçekten, umarım yayınlamanda bi sorun çıkmaz.

ahmetfx

Doçent
Reaksiyon puanı
18
@ahmetfx ara ara kaçıncı soruda olduğumuzu veya kalan soru sayısını belirtmen fena olmazdı bence ve oyun güzel gerçekten, umarım yayınlamanda bi sorun çıkmaz.

Fikir güzel, ekleyeceğim. Teşekkürler.

Bir de ana menüye dönme butonu eklemelisin. İşler ters gittiğinde hep sayfayı yenilemek zorunda kalmayalım. Bu arada neden kaynaklandığını bilmiyorum ama bazen Adobe Flash Player donuyor.

Projeyi beğendim. Allah yardımcın olsun. :)

Bir de "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" bölümüne basıyorum ama ilk soru farklı kategorilerden çıkıyor.

Kategoride yeterli soru bulunmadığında tüm havuzdan uygun sorular çekiliyor. Havuz büyüdüğünde bu sorun otomatik olarak çözülecektir. Şu an 3500+ soru var.

ahmetfx

Doçent
Reaksiyon puanı
18
@ahmetfx Diğer önerilerime de cevap verirsen sevinirim. İyi çalışmalar.

Flash Player'da donma ile karşılaşmadım henüz. Anasayfaya dönmek ve tam ekran oynamak için düğmeler ekleyeceğim. Görüşleriniz için teşekkür ederim.

Reaksiyon puanı
10,327
beğendim [MENTION=75799]ahmetfx[/MENTION], eline sağlık. bayağı eğlenceli. yalnız yarışmayı birkaç kez denememe rağmen sonuna ulaşamadım, çünkü flash player donuyor.

ahmetfx

Doçent
Reaksiyon puanı
18
beğendim @ahmetfx, eline sağlık. bayağı eğlenceli. yalnız yarışmayı birkaç kez denememe rağmen sonuna ulaşamadım, çünkü flash player donuyor.

Teşekkür ederim, donma sorunu sürekli mi oluyor peki? Bazen veritabanındaki sorulardaki özel karakterlerden kaynaklanıyor, o soruları düzeltiyorum. Arkadaşların isteği üzerine birkaç ekleme yaptım bu arada.

Skor kaydetmede Türkçe karakter sıkıntısı giderildi.
Oyunda artık kaçıncı soruda olduğunuz gösteriliyor.
Giriş animasyonu eklendi.
Harf alma sesi eklendi.
Ana ekrana dönmek için düğme oluşturuldu.