Haremde kadınlar göğüsleri açık gezerdi!

Reaksiyon puanı
31
Eski Topkapı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı Muhteşem Yüzyıl dizisinde kadın oyuncuların giydiği kıyafetlerin eleştirilmesine tepki gösterdi.

Ortaylı, "Hiç bana göğsü açık filan demesinler. Haremde göğsü açık gezer kadınlar" dedi. Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı önceki gün Kanaltük'te yayınlanan "Bunu konuşalım" programına katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Muhteşem Yüzyıl" dizisi için "Benim böyle bir ecdadım yok" çıkışını değerlendiren Ortaylı, "Muhteşem Yüzyıl'da anlatılanlar doğru değil. Harem'den çıkmayan bir Kanuni ben hiçbir yerde okumadım. Kanuni büyük bir mareşaldi." dedi.

Kanuni Sultan Süleyman'ın 46 yıllık hayatında 13 seferi olduğunu hatırlatan Ortaylı, "Sefer dediğin 1 haftada gidip gelinmiyor. Nisan'da çıkıyorsun sefere Ekim'de dönüyorsun yani bunun en normali bu" dedi.

Seferlerin şeklinin mevsimlere göre ayarlandığını söyleyen Ortaylı, "Ekim gibi geri dönüyor. Neden? Çünkü oradan sonra ilerleyemessin. Ordu o topları çekemez, çadırları çekemez" dedi. Dizide kendisini sürükleyenin dekor ve kostüm olduğunu kaydeden Ortaylı, şunları söyledi: "Fevkalade bir dekor, güzel bir kostüm var. Hiç bana göğsü açık filan demesinler. Haremde göğsü açık gezer kadınlar. Çünkü erkek yok orda yani. Helali olan erkekten başka adam yok orada. Çok güzel oyunculuk var. "

Haberturk.com

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Saatli bombayı koydun, bu konunun sonu iyi değil :)

MBrv

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Yazık. Profesör olan birinin açıklamasına bakın. Baya baya saçmalamış.

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Gece gece tamda kestane kızartıp yiyerek libido değerlerim değişkenlik gösterirken bu haberi okumam iyi olmadı... :)

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
SDN'de dizi kategorisi altında muhteşem yüzyıl diye bir bölüm mü vardı yeni görüyorum. :D

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Habertürk son günlerde amacını aşan haberler yapıyor.. .

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Şaka ile dalgayı ayıracak tecrübedeyim. Sadece bu konu için demedim zaten. Neyse konuya dönelim.

MBrv

Profesör
Reaksiyon puanı
23
ya açıklama doğruysa ? aksini ikna edecek kanıtı göster bizde eski Topkapı müzesi müdürü Prof tarihçi ye inanmayalim :)

Benim için yanlış ve yalan bir açıklama. Tek gayesi dinimizi yaymak isteyen bir padişaha bu şekilde bir karalama kampanyası yürütülmesini sindirmemi kimse benden beklemesin. Sen inanabilirsin ama ben inanmıyorum. Madem bu adama inanıyorsun adamda kanıtını göstersin. Koskoca profesör yoksa dedikodu ile mi yorum yapıyor !

Genero

Profesör
Reaksiyon puanı
1
yanlış anlatıyorlar demiş :D biz hayla bunu çözemedik işte . olay şu abicim bu dizi, tarihi belgesel değil . Adam ne reyting yapıyorsa onu çekecek harem de ilişkiler reyting yapıyor ki devlet sefere ondan çıkmıyor :D . bide bütçe olayı var sürekli savaş sahnesi çekseler ohooo , harem aynı yer orda diziyi bitiyorlar herifler

- - - Mesaj Güncellendi - - -

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
Keşke o zamanlarda yaşasaydık. :p

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
iyi de adam harem içinde gezer demiş harem dışında dememiş ama dizide bütün kadınlar her yerde dekolteli geziyor :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
topkapı sarayı müze müdürüne açık mektup (hem eskisine hem şindikine)
o dönem hanım kıyafetlerine ait birkaç örnek sergileseniz! (hani müzesinizya, sergi diyorum, hatırlarmısınız vazife diyorum) tartışmaya konuşmaya gerek kalmasa,

"Benim böyle bir ecdadım yok"
"Muhteşem Yüzyıl'da anlatılanlar doğru değil. Harem'den çıkmayan bir Kanuni ben hiçbir yerde okumadım. Kanuni büyük bir mareşaldi."

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Bir kişinin Profesör kimliği taşıması, o kişinin söylediklerinin doğru olduğu anlamına gelmez.

Ben aksini iddia edemem ama ona benim ecdadım ile ilgili bir şey söylüyorsa (olumlu veya olumsuz) kanıtlamak zorundadır.

Harem yaşantısı hakkında söylediklerini, hangi kaynağa dayalı söylemiş?

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Sadece göğüsleri mi?
Yapma prof! :D

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
2013-02-18_130757_zps083f92f0.jpg

Kaynak. Murat Bardakçı.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Bir kişinin Profesör kimliği taşıması, o kişinin söylediklerinin doğru olduğu anlamına gelmez.

Ben aksini iddia edemem ama ona benim ecdadım ile ilgili bir şey söylüyorsa (olumlu veya olumsuz) kanıtlamak zorundadır.

Harem yaşantısı hakkında söylediklerini, hangi kaynağa dayalı söylemiş?

:) Keşke siyasiler tarih ile ilgili açıklama yaptıklarında da söylemlerini slogan haline getirmeden önce onlara böyle hesap sorup kaynak göstermelerini isteseyip, doğruluğunu ve inanabilirliğini sorgulayabilsek.

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
:) Keşke siyasiler tarih ile ilgili açıklama yaptıklarında da söylemlerini slogan haline getirmeden önce onlara böyle hesap sorup kaynak göstermelerini isteseyip, doğruluğunu ve inanabilirliğini sorgulayabilsek.

Sorgulamayanlar düşünsün. :)

Yapılan bir açıklamayı, araştırmadan, bilip bilmeden inanan kişilerin zekasına acırım. :) Bu kişi ailemden biri bile olabilir.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
@deatmania ,

Ayrıca geçen ay bu konuyla ilgili bir yazı paylaşmıştım(Murat Bardakçının Osmanlı'da seks kitabıyla alakalı) kaynak olabilir sanırım bu, fakat konu yanlış hatırlamıyorsam REDFOKS tarafından silinmişti(Burası teknoloji forumu denilerek). İnternetten isteyen araştırıp bulabilir kitabı, fırsat bulursam bende bakıcam merak ettim.

Tabi İlber Ortaylı'ya katıldığım manasına gelmesin bu, göğsü açıktan kastı sanırsam dekolte. Yoksa yarı çıplaklığı kastettiğini sanmıyorum.