Hardisk Bad Sector ( Yardım )

Bu konuyu okuyanlar

crazyboys90001

Profesör
Reaksiyon puanı
32
5-6 ay kadar önce Laptobumun gereksiz yere kilitlenip donması yüzünden garantiye göndermiştim. Garantiden hardiskinizde BAD sector vardediler ve yeni sıfır hardisk takmışlardı.

Şimdi yine aynı donmalar ve kilitlenmeler yaşıyorum.Gereksiz program da hiç yoktur bilgisarımda.

bad sector olup olmadığını nasıl anlarım ? garanti süresinin bitmesine 2 hafta kaldı.. eğer bad sector var ise garantiye göndercem hemen..

lütfen donanım konusunda uzman arkadaşlar cevap yazabilirse sevinirim. saygılarımla

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Hardiskte bozuk sektör varsa harddisken SMART veritabanı üzerinden bilgiyi alabilirsin. Bunu okuyan programlar var. Hangisi iyi kötü bilmiyorum. Googleden harddisk smart program diye aratırsan bulursun. Ben Ubuntudan Sistem -> Disk aracı üzerinden bakıyorum. Burada da harddiski test edebilir, istersen bir Ubuntu cd görüntüsünü indir, sistemi CD den başlat. Oradan da bakabilirsin, windows ta uygun program bulamadıysan.

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Hardiskte bozuk sektör varsa harddisken SMART veritabanı üzerinden bilgiyi alabilirsin. Bunu okuyan programlar var. Hangisi iyi kötü bilmiyorum. Googleden harddisk smart program diye aratırsan bulursun. Ben Ubuntudan Sistem -> Disk aracı üzerinden bakıyorum. Burada da harddiski test edebilir, istersen bir Ubuntu cd görüntüsünü indir, sistemi CD den başlat. Oradan da bakabilirsin, windows ta uygun program bulamadıysan.

Linux kullanıcı mısın Aex1024? Seni Linux bölümünde sık sık görmek isteriz.

crazyboys90001

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Windows kullanıcı isen Hdd Tune isimli bir program var onu indir ve kur. Basit bir arayüzü var zaten . Harddiskini tarattır yeşil renk olan yerler sorunsuz olan yani temiz olan yerleridir. Eğer kırmızı renkli alan varsa onlar bad sector olduğu anlamına gelir.

Şurdan indirebilirsin.

HD Tune website

HD Tune Download - ndir > Gezginler

merhaba

3 gün önce hdtune programı kurup taratmıştım.sadece 1 kırmızı ışık vardı,diğerleri yeşildi.

ama 2. kezz tekrar taratayım dedim bu sefer hepsi yeşil oldu.

birazdan 3. kez tekrar taratacağım HDtune ile ..sonuçları resim olarak buraya atarım.

cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.linux cd indirip taratmak falan bayağı zahmetli gibi :) galiba garantiye göndercem.ama hdtune ile tekrar taratayım bi

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Sen hdd tune ile yapmaya devam et. Ama sakın çabuk taramayı kullanma. Eğer çıkan değerde sadece bir-iki tane varsa normalde harddisk sana çok büyük sorun çıkarmaz. Öyle kullanmay devam edebilirsin.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
kesin bad sector olduğunu anlamak için health sekmesine bak. orada 05 ve 0A satırlarından biri veya ikisi sarı ise bad sector vardır.

oguzhan432

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Hd tune 4 ile tarat sakın quick yapma uzun uzun tarasın.
Ayrıca bad sectorler pc nin kilitlenmesinde bence rol oynayamaz.