Harddiski fabrika ayarlarına döndürme programı önerisi

Haçlı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bana bütün harddiskler için uyumlu olabilecek ve harddiskleri fabrika ayarlarına döndürecek bir program önerebilir misiniz?

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
forumda vardı du bakim

Haçlı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet arkadaşlar bi program öneren yok mu

Reaksiyon puanı
188
iyi de hdd nin fabrika ayarı diye birşey yoktur ki. hdd yi formatlarsın yada partitionları silersin biter olayı zaten. ha eğer içindeki verilere bi daha hiç ulaşılmaması ise istediğin her hangi bir wipe programı ile (paragon'un vardu galiba) hdd ye başka bir pcde wipe çekersin biter...

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar bana bütün harddiskler için uyumlu olabilecek ve harddiskleri fabrika ayarlarına döndürecek bir program önerebilir misiniz?

yani düşük seviyede format atmak istiyorsun..

hdd'nin markasi ne? orjinal bir program önereyim sana

Haçlı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar hani maxtorlar için maxtblast varya onun gibi ama bütün harddiskler için uyumllu bir program arıyorum

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
fabrika ayarı diye birşey söz konusu değildir harddiskler için. Bahsettiğiniz low level format (düşük güçte format) bu format biçimi harddiske genellikle çok büyük zararlar verebilir.. Tavsiye edilmez.Harddisk öldü denilen anlarda kullanılması uygun görülür onun dışında normal formatla istediğiniz yapabilirsiniz.. Ek olarak fdisk tarzı uygulamalarla da disk bölümlendirmelerini yapabilirsiniz (paragon,partition magic..)

Doğru bulmadığım için link vermek istemiyorum.. Çünkü toplumda çok yaygın bir kanı var.. Bir sorun olduğunda hele biraz zor bir sorun ise low level formatı tavsiye ediyorlar.Oysa low level format tabir caizse disk yüzeyini kazıyarak format atar.Buda ileride en ufak bir hatada diski tamamen bozar. Ben low level format diye birşeyin olduğunu hatırlamak bile istemiyorum. Zorunlu olmadıkça format atmayada karşıyım..

iyi çalışmalar...

Reaksiyon puanı
188
ertan2002 arkadaşım low level dediğin format quick formattır. ve disk üzerinde sadece verileri siler yani en zararsız olanıdır. normal formatta ise disk sektörleri tekrar oluşturulduğu için dediğin gibi sanki disk yüzeyini kazıyormuş gibi bir işlem yapar ama veriler yine geri dönebilir. tam veri geri dönüşümsüz bir işlem yapmak istiyorsan disk üzerindeki her sektöre veri yazıp silen programlar var bunlara wipe programları deniyor. paragon disk wiper olacaktı galiba o işini görür...

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
maxtor un bi cd si vardı, bulabilirsen internetten indir, kullanımı çok kolay ama bulması zor.

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
ertan2002 arkadaşım low level dediğin format quick formattır. ve disk üzerinde sadece verileri siler yani en zararsız olanıdır. normal formatta ise disk sektörleri tekrar oluşturulduğu için dediğin gibi sanki disk yüzeyini kazıyormuş gibi bir işlem yapar ama veriler yine geri dönebilir. tam veri geri dönüşümsüz bir işlem yapmak istiyorsan disk üzerindeki her sektöre veri yazıp silen programlar var bunlara wipe programları deniyor. paragon disk wiper olacaktı galiba o işini görür...

hocam quick format ile low leveli ayırt edemeyecek kadar donanım bilgisine sahip değil misin? low level format ın türkçesi düşük seviyede format.. bu da quick format mı oluyor ;) Biraz araştırma yap bakalım.. öyle direk atlama.. www.google.com da aratabilrisin.. sonra bulduğun bilgileri bizimle paylaş.. bakalım quick formatmıymış yoksa değilmişymiş..

yilhak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
MaxBlast programı işine yarar ancak biraz uzun sürüyor

kudigun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım senin işine yarayacak şöyle bir program ancak programı ve nasıl kullanıldığını kendin araştırmalalısın. Programın adı mxblst4cd. kullanımı zor ve uzun sürer.Bu program bir format programı değildir,format en çok 1 saat sürer ve yüzeysel olarak üzerine yeni bilgiler yazılana kadar silindi gözükür,bununla ise harddiskinize sıfır yazılır yani herşeyiyle sıfırlanır tertemiz olur. Haydi kolay gelsin