Harddisk sorunu, anlayan var mı ? | TOSHIBA Sabit Disk Sürücüsü/Elektro Manyetik Sürücüsü Uyarısı

Bu konuyu okuyanlar

bymadak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
AYnı sorunu 2011 yılında yaşadım KONU : TOSHIBA Sabit Disk Sürücüsü/Elektro Manyetik Sürücüsü Uyarısı

Harddisk test programları ile sorunun ne olduğunu anlayanlar oluyor. Belki bilgili birisi çıkar diye yazdım.

TEST SONUCU
TEST SONUÇLARI :
437804949.png

Disk0
Sabit Disk Sürücünüz (HDD) düzgün çalışıyor.
Kişisel bilgisayarınızın olağan kullanımı sırasında veri kaybı tehlikesi yaşamak istemiyorsanız, verileri düzenli olarak harici bir ortama kopyalayarak yedek kopyalar oluşturmanız önerilir.

1096330704.png

2011 yılında aynı sorunla karşılaşmıştım - https://prnt.sc/tsuoueYinene bayramda bozuldu. Garanti o zaman yeni harddisk vermişti.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
binanın altında trafo yakından geçen yüksek gerilim hattı var mı? pc çalışırken yakınında crt tv,mikrodalga fırın var mı?

bymadak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
binanın altında trafo yakından geçen yüksek gerilim hattı var mı? pc çalışırken yakınında crt tv,mikrodalga fırın var mı?

Hocam bayram sebebiyle memlekete geldim. Köyde konteynırda kalıyorum burada televizyon dahi. Buzdolabını da yeni çalıştırdım 3 metre uzaklıkta.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Hocam bayram sebebiyle memlekete geldim. Köyde konteynırda kalıyorum burada televizyon dahi. Buzdolabını da yeni çalıştırdım 3 metre uzaklıkta.
olayın nedini konteyner olabilir ssd alman çözüm olur demirden değil mi?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
evet demirden.

Hocam çok farklı bir bakış açısı sizin gibi yorumlayan olmadı. Bunun ne alakası var hala anlamadım.
yumuşak demir daha kolay manyetize oluyor belki altında demir ceheri var ondan oluyor bu arada dünyanın manyetik kutuplar değişiyor ondan olur.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
hdtune ile bak...
screenshot.png

health kısmına bak disk monitör ve error scan yavaş tarat hızlıda kaçırabilir.

bymadak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hocam ilk sonucu ekledim zaten konuya sorun yok gibi duruyor.
437804949.png

HEALTH kısmını ise dün başlattım yaklaşık 8 saat sürdü en alt kısma kadar geldim artık uuayım dedim oraya kadar her hangi bir ıkıntı çıkmadı hep yeşildi.

Ama bir sıkıntı var sanırım harddisk 45 derecelerde hatta bugün 51e kadar çıktı bilgisaayrı kapattım.

hdtune ile bak...
screenshot.png

health kısmına bak disk monitör ve error scan yavaş tarat hızlıda kaçırabilir.

Hocam

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
hata mesajından resim atabilir misin? Bir de dizüstünün hoparlörleri yakın mı duruyor hdd ye ? hdd'ye hoparlörlerin mıknatısı etki ediyor olabilir, bu durumda üretim hatası olur... marka ve model yazarsan bi iç kesimine bakalım... Diğer bir çözüm ise ssd sata 3 disk alman, manyetizmadan çok çok daha az etkilendiğinden sıkıntı çıkmaz.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
demir konteyner ve hoparlör denklemi neden olabilir çözüm ssd kullan benim kinde öyle ve tam arkasında altında duran hoparlörlerin manyetik izolasyonları yok...
Mikado MD2012 ve MD3012 dandik kabloları...

bymadak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Manyetiğin bu kadar etki ettiğini bilmiyordum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

hata mesajından resim atabilir misin? Bir de dizüstünün hoparlörleri yakın mı duruyor hdd ye ? hdd'ye hoparlörlerin mıknatısı etki ediyor olabilir, bu durumda üretim hatası olur... marka ve model yazarsan bi iç kesimine bakalım... Diğer bir çözüm ise ssd sata 3 disk alman, manyetizmadan çok çok daha az etkilendiğinden sıkıntı çıkmaz.

Bundan başka hiç bir yerde hata göstermiyor ama.

1096330704.png