Yardım Hangisini almalıyım? MacBook M2 VS Gaming laptop

SteeLl

Asistan
17 Aralık 2020
254
72
28
16
30.000 TL bütçem var ve bir bilgisayara ihtiyacım var.

Lise son sınıf, sınav hazırlık öğrencisiyim.
Sınav hazırlığı ve günlük hayatta kullanacağım.
Günlük olarak kullanma sürem; ortalama 7 saat ve elektrik-elektronik mühendisliği düşünüyorum.

Oyun hiç oynamıyorum, sizce MacBook M.2 mi, Gaming laptop mu almalıyım?

MacBook M.2, Pozitif Teknoloji sitesinde, öğrenci indiriminden dolayı 31.500 TL.

Son düzenleyen moderatör:

Eyüp 1905

Öğrenci
8 Kasım 2022
20
14
3
19
Eğer oyun oynamayacağım dersen bence macbook çünkü gaming laptopu çantada taşımak bir yerden sonra zulüm gibi gelecek

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,057
5
3,218
358
Ben 2 ayrı üniversitede mühendislik okumuş biri olarak Mac bence Türkiye de mühendislik okuyacak adam pc si değil. Ha kızlarla okulun kafeteryasında masaya koyarım şekil şukul olur diyorsan evet olur. Millet bi aa falan der. Ama uygulamalar, kütüphaneler, yazılımlar vs. mac te olamayabiliyor. Bazı üniversiteler lisans alıyor uygulamalar için ama bilgi işlem merkezi sadece windows altyapısına göre lisanslama yapıyor. Yani biraz sıkıntı çekiyorsun. Al gaming laptop her işini görsün, az bir paran olunca da 2. el mac alır kafelere giderken mac götürürsün browser da takılırsın video falan izlersin..

Birkaç örnek yazılım söyliyim:
  • Proteus
  • OrCAD
  • Altium Designer
  • Multisim
  • AutoCAD Electrical
  • PSpice

Görkem Say

Guru
Emektar
22 Nisan 2017
26,094
8
25,465
8,958
Butce belirtilmemis ama biraz beklerseniz Snapdragon islemcili cihazlar gelir bu yaz Turkiye'ye. Windows tarafinda Mac'e en buyuk alternatif su an bu cihazlar.

mirac_s

Asistan
5 Haziran 2024
106
51
28
30.000 TL bütçem var ve bir bilgisyar ihtiyacım var.
Lise son sınıf sınav hazırlık ögrencisiyim.
Sınav hazırlıgı ve günlük hayatta kullanacagım.
Günlük olarak kullanma sürem ortalama 7 saat ve elektrik elektronik mühendisligi düşünüyorum.
Oyun hiç oynamıyorum sizce MacBook M.2 mi Gaming laptop mu almalıyım.
MacBook M.2 pozitif teknoloji sitesinde ögrenci indiriminden dolayı 31.500
Gaminig Laptop al daha iyi

Graveworm

Profesör
Moderatör
17 Haziran 2012
1,795
6
824
293
36
30.000 TL bütçem var ve bir bilgisyar ihtiyacım var.
Lise son sınıf sınav hazırlık ögrencisiyim.
Sınav hazırlıgı ve günlük hayatta kullanacagım.
Günlük olarak kullanma sürem ortalama 7 saat ve elektrik elektronik mühendisligi düşünüyorum.
Oyun hiç oynamıyorum sizce MacBook M.2 mi Gaming laptop mu almalıyım.
MacBook M.2 pozitif teknoloji sitesinde ögrenci indiriminden dolayı 31.500

İlla gaming laptop diye düşünme. Thinkbook, cartbook, curtbooklar var. Gaming laptopları taşıması cidden zor olabilir sürekli. Bir de sen mühendislik düşünüyorsun, laptopu sürekli taşıman gerekecek. Ince tasarımlı laptoplara bakarsan hem senin eğitiminde önemli rol oynar, hem de taşımada sana işkence çektirmez.

LuiLibero

Öğrenci
6 Mayıs 2024
85
42
18
Oyun oynamayacaksan Macbook biçilmiş kaftan. Eğitim indirimiyle gerçekten iyi bir fiyata denk geliyor. Mac bana sıkıntı çıkarmasın dersen diğer markaların Ultrabook’larına bakabilirsin.

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,057
5
3,218
358
Mac aldım ilerisi için sorun olursa 1 tanede gaming laptop alırım.
Proteus'u macbookta açmak için taklalar atarken belki aklından geçirirsin:

"Forumda mycharxxx bi adam vardı macbook mühendislik öğrencisine gitmez falan demişti aman neyse havalı görünüyor boş boş konuşmuş. Şunla instagrama selfie atayım."