Soru Hangi Windowsu Kullanmalıyım

Bu konuyu okuyanlar

DarwinReyiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Arkadaşlar merhaba benim windows 7 ama diğer windowslar dahamı iyi diye size sormak istedim
İşletim sistemi İşlemci İntel pentinium(R) Ekran kartı 1gb markasını hatırlamıyorum ve 64 bit sizce windows 7 mi windows 8 mi windows 10 mu kullanmalıyım
Kullanım amacım hem oyun hemde ödev yapmak için

Umut Hakan KAPLAN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Eğer çok fazla program ve oyun yükleyeceksen windows 7 de kalmanı öneririm ama sadece önemli uygulamaları kullanacaksan win8.1 öneririm
NOT:performance edition gibi şeyler indirme onlarda hızlı değil

AVG Brave

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20

Sizinki gibi düşük sistemlerde Windows'tan çok Linux daha iyi çalışacaktır. Size 15 öneri: 15 – Slax​

SlackWare Linux tabanlı bu dağıtım, gücünü Debian‘dan alan taşınabilir, oldukça hafif bir işletim sistemi. ISO boyutu 300 MB’dan daha az olup basit bir arayüz ile gelen bu dağıtımı kendi istediğiniz şekilde kişiselleştirebilir, USB üzerinden sisteme kurulum gerektirmeden çalıştırabilirsiniz. Tavsiyemiz bu tarz dağıtımları USB üzerinden kullanacaksanız sisteminizin desteklediği USB sürümüne uygun ve performanslı bellekler kullanmanız yönünde.

Minimum Sistem Gereksinimleri:

• İşlemci: i686 veya daha yeni işlemciler
  • RAM: 128 MB (aktif olmayan kullanım), 512 MB (aktif kullanım, web sayfalarında gezinmeler için.)
  • 32 Bit Desteği: Mevcut

14 – Ubuntu Mate​

Gücünü Ubuntu‘dan alan ve MATE masaüstü ortamı kullanan bu Linux dağıtımı, hafifliği ve görsel açıdan güzelliği ile ön plana çıkıyor. Masaüstü sistemlerin yanında aynı zamanda Raspberry Pi gibi mini bilgisayarlar için de destek sağlıyor.

• İşlemci: Pentium M 1.0 GHz
  • RAM: 1 GB
  • Disk Alanı: 9 GB
  • Ekran Çözünürlüğü: 1024×768

En hafif 15 Linux dağıtımı
13 – Zorin OS Lite​

En popüler dağıtımlardan birisi olan Zorin OS‘un Lite versiyonu olan bu dağıtım, XFCE masaüstü ortamı ile eski bilgisayarlar için gayet hafif ve uygun. İsteğe bağlı olarak bu sürüm yerine normal Zorin OS’u da deneyimleyebilirsiniz. Linux sistemlerin hepsi olmasa da birçoğu zaten kaynakları verimli tüketmekte.

• İşlemci: 700 MHz tek çekirdek
  • RAM: 512 MB
  • Disk Alanı: 8 GB
  • Ekran Çözünürlüğü: 640×480

12 – Xubuntu​

Ubuntu’nun XFCE masaüstü ortamı kullanan hafif ve hoş bir resmi dağıtım olan Xubuntu, belki de en güzel görünüme sahip olan dağıtımlardan birisi. Kolay yüklenebilmesi, Ubuntu dağıtımlarından birisi olması nedeniyle kaynak bolluğu gibi artılarıyla eski bilgisayar kullanan kimselerin sevgilisi.

• İşlemci: Pentium Pro veya AMD Athlon
  • RAM: 512 MB (aktif kullanım için en az 1 GB önerilir.)

11 – Linux Mint XFCE​

Bu aslında En iyi Linux dağıtımlarından birisi olan Mint‘in XFCE masaüstü ortamı ile oluşturulmuş hali. Yazımızda şu ana kadar göz atmış olduğumuz diğer dağıtımlara nazaran, sistem gereksinimleri biraz daha yüksek diyebiliriz. Buna rağmen yine de eski bilgisayarlarda gayet iyi performans vermesiyle oldukça seviliyor. Daha iyi bir sisteme sahipseniz Cinnamon masaüstü ortamı ile gelen sürümlerini de deneyebilirsiniz.

‌Minimum Sistem Gereksinimleri:

• RAM: 1 GB (aktif kullanım için 2 GB önerilir.)
  • Disk Alanı: 15 GB (20 GB önerilir.)
  • Ekran Çözünürlüğu: 1024×768

10 – Peppermint Linux​

Lubuntu tabanlı bir Linux dağıtımı olan Peppermint, LXDE masaüstü ortamının getirilerinden birisi olan düşük kaynak kullanımıyla öne çıkıyor. Temelinde Web tabanlı notebooklar düşünülerek oluşturulmuş Peppermint, herhangi bir web sitesini ya da web aplikasyonunu bağımsız bir masaüstü uygulaması olarak entegre etmek için ICE uygulamasını içerir.

• İşlemci: Intel x86 tabanlı işlemci
  • RAM: 1 GB (aktif kullanım için 2 GB önerilir.)
  • Disk Alanı: 4 GB veya daha az

9 – Lubuntu​

En hafif Linux dağıtımları arasında önemli bir yer edinen Lubuntu, resmi Ubuntu dağıtımlarının LXDE veya LXQT masaüstü ortamı kullanılarak hafiflik odaklı oluşturulmuş sürümlerinden birisi. Ubuntu’nun kullanıcı dostu yanı, doküman ve desteğini arkasına alan bu dağıtım, eski veya yeni fark etmeden gayet verimli bir şekilde çalıştırabiliyor. Lubuntu, hafif bir sürüm olduğu için diğer Ubuntu sürümlerine nazaran daha az paket ile geliyor fakat bu sorun değil. Zaten birçok yazılım kurulurken bağımlı olduğu paketleri ya kurmanızı söylüyor ya da kendisi kuruyor. Resmi Ubuntu sürümü olduğu için aynı zamanda diğerlerinin desteklediği yazılımlar bu sürümde de kullanılabilir.

Eski bir sisteminiz varsa, Lubuntu’nun performansının sizleri şaşırtacağından eminiz.

• İşlemci: Pentium 4 veya Pentium M, AMD K8 ve üstü.
  • RAM: 1 GB (aktif kullanım için önerilen)

8 – Linux Lite​

Ubuntu temelli hafif bir dağıtım olan Linux Lite, eski ve çok güçlü olmayan bilgisayarlara yönelik işletim sistemlerinden bir tanesi.

Ubuntu’nun LTS (Long Term Support) yani uzun süreli destek sürümlerini kullanan bu dağıtım, hafif olmasına rağmen içerisinde günlük hayatta kullandığımız programlar ile geliyor. Video izlemek için VLC, belge düzenleme işleri için LibreOffice ve birtakım özelleştirmeler için dağıtımla beraber kurulu gelen araçlar sonradan kurma zahmetini ortadan kaldırıyor.

Destek açısından Ubuntu tabanlı olduğu için bolca kaynak bulmak mümkün.

• İşlemci: 1 GHz işlemci
  • RAM: 768 MB (aktif kullanım için en az 1 GB önerilir.)
  • Disk Alanı: En az 8 GB boş alan
  • Ekran Çözünürlüğu: VGA ekran için 1024×768 (HDMI veya DVI için 1366×768 önerilir.)

7 – LXLE​

En hafif 15 Linux dağıtımı listemizin yedinci sırasında yer alan Lubuntu LTS temelli LXLE, artık LXQT ile gelen Lubuntu’nun eski masaüstü ortamı LXDE kullanan yeni bir alternatif olmayı hedefliyor. LXLE, Görsel açıdan güzel bir deneyim sunması yanında olabildiğince hafif hazırlanmış bir dağıtım. Yanında birtakım paketler ile birlikte gelen LXLE, eski bilgisayar kullanan kimseler için aranan kan olabilir.

• İşlemci: Pentium 3 (önerilen Pentium 4 veya daha üstü)
  • RAM: 512 MB (aktif kullanım için 1 GB önerilir.)
  • Disk alanı: 8 GB

6 – CrunchBang++​

CrunchBang Linux‘u canlandırmak üzere oluşturulmuş bir klon olan CrunchBang++, eski sistemler için de ideal hafiflik sunan bir dağıtım. Basit ve şık görünüşü ile Debian 10’u temel alan bu sistem yanında Geany IDE, Gimp gibi sıkça kullanılan yazılım paketleri ile beraber geliyor.

• İşlemci: Pentium 4 veya Pentium M, AMD K8 ve üstü
  • RAM: 1 GB

5 – Bodhi Linux​

Eski bilgisayarlar ve dizüstülerin canına can kattığı söylenen Bodhi Linux, hafiflik temelli oluşu ve minimal arayüzü ile de oldukça sevilen bir dağıtım. Kendisi ile çok paket getirmediğinden kurulum imajları genelde 1 GB ve altı olan Bodhi, kullanıcı deneyimi açısından gayet iyi durumda olan Moksh masaüstü ortamını kullanıyor.

• İşlemci: 1 GHz
  • RAM: 256 MB
  • Disk Alanı: 5 GB boş alan

4 – antiX​

En hafif 15 Linux dağıtımı listemizin dördüncü sırasında yer alan antiX, Debian tabanlı hafiflik üzerine odaklanmış bir dağıtım. IceWM pencere yöneticisi kullanan antiX olabildiğince az kaynak tüketiyor. İçerisinde ek paketler pek gelmediği için 700 MB ve altı boyutlarda ISO dosyasına sahip. Tabi bunun dışında kurulum sonrası istediğiniz yazılımı kurmakta özgürsünüz.

• İşlemci: Pentium III
  • Disk Alanı: 5 GB boş alan

3 – SparkyLinux​

Sadece hafiflik odaklı olmayıp aynı zamanda modernlik ve görünüme de önem vermesi ile listedeki diğer dağıtımlardan ayrılan SparkyLinux, özelleştirme açısından oldukça iyi sayılabilecek Debian tabanlı bir dağıtım. LXQT veya XFCE masaüstü ortamları olan bu dağıtımın ayrıca iki ayrı Debian sürümünden oluşan farklı sürümleri de bulunuyor. Birisi Debian‘ın stabil sürümünden oluşturulan dağıtım iken diğer ise test sürümünden oluşturulmuş.

• İşlemci: Pentium 4 veya AMD Athlon
  • RAM: 512 MB
  • Disk Alanı: 2 GB (CLI versiyonu için), 10 GB (normal ev kullanıcısı için olan versiyon), 20 GB (GameOver Edition için)

2 – Puppy Linux​

En hafif 15 Linux dağıtımı listemizdeki çoğu dağıtım gibi kurulumsuz ve taşınabilir medyalardan da kullanılabilen Puppy Linux listemizdeki en hafif işletim sistemlerinden birisi. JVM ve OpenBox pencere yöneticilerini kullanan Puppy’in düşük kaynak tüketimi dışında görsel açıdan bakıldığında pek bir şey vaat etmediğini görüyoruz. Ayrıca hafiflik üzerine tasarlanmış bir dağıtım olduğundan ek paketler ile çok gelmez yine de kurulum sonrası çoğu Linux dağıtımında olduğu gibi özelleştirebilir, yazılımlar kurabilirsiniz.

• İşlemci: 600 MHz işlemci

1 – Tiny Core​

En hafif 15 Linux dağıtımı listemizin birinci sırasında olan Tiny Core belki de en az kaynak tüketen dağıtım. Tam teşekküllü ve son kullanıcıya dönük bir işletim sistemi olmasa da yine de çeşitli yapılandırmalar ile kullanılabilir. Aslında adı gibi Linux çekirdeğinin üzerine temel bileşenlerin eklendiği bir dağıtım. Bu nedenle çok iyi bir sürücü veya donanım desteği beklememenizde yarar var. Her şeye rağmen çok eski sistem kullananlar için kurtarıcı olabilir.

• İşlemci: i486DX
  • RAM: 64 MB (128 MB önerilir.)