Hangi programlama dilini öğrenmeliyim. Sıfırdan başlayacağım. Nereden başlayayım. Fen lisesi öğrencisiyim.

Bu konuyu okuyanlar

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Mobil uygulamalar icin google'in arka cikip destekledigi flutter'i de tavsiye ederim. İyi yatirim yapti. Css yazar gibi app yaziyorsunuz. Aninda gorebiliyorsunuz kodladiginiz uygulamayi.

Fen lisesi olmasi da avantaj cunku matematigi iyi biri bir sifir onde baslar ve daha kolay yazilim ogrenir. Ayrica sayisalcilari her zaman daha cok severim : d

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Adobe PhoneGap var bir de.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
Mobil uygulamayı JavaScript, dart... ile de yapabiliyorsunuz.

Ben JavaScript öğrenmenizi öneririm.
JavaScript sadece web sayfaları için kullanılmıyor.
Mesela React Native kütüphanesi kullanarak mobil uygulama, Electron.js kullanarak masaüstü uygulamalar geliştirebilirsiniz.
Dediğim Gibi Mobil Uygulama Yapmayı Denemediğim İçin Bilmiyorum.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
GML ücretli mi?

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
Kimse yazmamış, program yazmanın temeli algoritma öğrenmektir. Önce bunu öğrenmelisin. Sonra kendine bir alan belirlemelisin: Program dili öğrenip ne yapmak istiyorsun?

Mobil app mi yapacaksın, masaüstü mü programlayacaksın, veri altyapısına mı gireceksin?

Yani öyle programlama dillerini yan yana yazmakla olmuyor, önce algoritma ve mantığı çözmen lazım.

RisKatOr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Bence (benim gibi) en kolayı (Python) ile başlamalısın :)

BTK Akademinin Python eğitimi ile... Algoritma Tasarımı Eğitimi...

BTK Akademi başlangıç için son derece iyi, ben de hobi amaçlı yeni başladım Python kursuna, ayrıca her ay ücretsiz 6GB internet veriyor ;) (gerçi benim ihtiyacım yok, kullanmıyorum çünkü ofis ve evde sınırsız internet var zaten)

Python aynı zamanda son yıllarda hızla yukarı tırmanan grafik sergiliyor, kaldı ki Üniversiteler ilk dönemden itibaren bu dili öğretiyor hatta liselere kadar genişlemiş durumda.

C/C++ ve JAVA gibi diller başlangıç için çok ağır gelebilir ve motivasyonu düşürebilir, C# nispeten kolay olabilir belki ama en kolayı ile yani Python ile başlayıp ileriki aşamalarda söz konusu dillere geçiş yapılabilir... (burada amaç/hedef önemli tabiki, amaca göre dil seçimi yapılmalı)
ve
HTML5, CSS3, SQL # Hemen hemen her programcının/yazılımcının kıyısından köşesinden bilmesi gerekenler, bunlar aynı zamanda çok da kolaydır.
JavaScript # Geçmişi gibi geleceği de çok parlak...
PHP/ASP #

Son düzenleme: