Hangi Programlama Dil ?

G-khan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Html , Php , Delphi ,sql derken daha çok dil ögrenme istegi doguyor özelliklede herkezin gösterdiği C ilgisi...araştırdım biraz tabi.. C# daha cazip geldi hem java hem c++ ın özelliklerinin bütünleşmiş haliymiş kendimi geliştirmek açısından c# da karar kıldım ancak önerilerinize açığım...

birde C ögrenmeden C# cok mu zor gelir ?

şimdiden teşekkür ediyorum...

Reaksiyon puanı
188
Asıl soru şu: Masaüstü programcılık mı, yoksa web programcılığı mı?

Serkannd

Profesör
Reaksiyon puanı
10
html - php sonrasında delphi neden anlamadım. keşke css, jquery, veya asp gitseymiş :) bende şimdilerde php öğreniyorum. çok eğlenceli bir dil. :)

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Asıl soru şu: Masaüstü programcılık mı, yoksa web programcılığı mı?
Yazmak istediğin program ne olacak, bir iki örnek verirsen sana hangi dil kullanman gerektiğinin reçetesini yazacak doktor çok.

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Web istiyorsan ve freelance (serbest) çalışacaksan, dışarıya ufak ufak işler yapıp kendimi geliştireceğim diyorsan kesinlikle PHP. PHP ile başlamazsan kendini geliştiremezsin.

Masaüstü programlama yapacağım diyorsan yada kurumsal ağırlıklı büyük firmalarda çalışacağım diyorsan kesinlikle c#

Kendi başına çalıştığında inan asp.net (c#) kaliteli hosting bulmak zor, parası ayrı bir dert. Asp.net ile freelance çalışmak çok sıkıntı yaratıyor. Türkçe kaynak bakımından da PHP nin kaynak oranı çok daha fazla.

Hem c# hemde php biliyorum. Dediğim gibi kendi başına web üzerine başlayacaksan PHP kesinlikle. Ama masaüstü programlama yada kurumsal ağırlıklı büyük firmalarda çalışacaksan ASP.NET (C#)

G-khan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hoşbuldum..

Php biliyorum orta seviyede css de(çok profesiyonel olmasada) , masaüstüde delphi biliyorum aslında hem web programlamayı hemde masaüstü programlamayı seviyorum.. Bana php yeter gibi geliyor he birde jquery ögrenmek şart tabi de o da zamanla olur ben masaüstü programlama istiyorum bu yüzden C# yada Java.. ama C ögrenmeden C# zor olur mu olur ?

delphi neden mi delphi okulda ogredim çünkü : ) keske jquery de olsaydı dediniz gibi oda zamanla inş..

Reaksiyon puanı
188
sadece Adobe Flex öğrenerek her iki platforma ( Web ve masaüstü (windows, linux, mac) ) zengin uygulamalar geliştirebilirsiniz :)

bunun yanında sadece PHP bilmek elbet yetmez. html'in temel hiyerarşisini iyi bilmek gerekir. ayrıca iyi ve hafif bir tasarım için css bilmek ya da bir css frameworküne aşina olmak işleri baya hızlandırabiliyor. Yine browser bazlı çözümler için JavaScript olmazsa olmaz. JavaScript için de kullanılabilecek en güzel framework herkesin bildiği üzere jQuery. Ayrıca jQuery'nin çeşitli animasyon eklentileri ile sitelerinizde flash kullanmadan çok iyi içerikler yaratabilirsiniz.

Masaüstü programcılıkta açıkçası microsoft çok yol kat etti ve .net platformunu çok geliştirdi. Bu yüzden C# çok iyi bir dil olma yolunda son hız ilerliyor fakat şu anlık sadece windows platformunda düzgün çalışması (linux veya mac'de mono ile de çalışabiliyor ama performanslı değil ve tutarlı değil) pazar payını düşürüyor. Zira masaüstü yazılımcılıkta tüm platformlara (windows, linux, mac) hitab etmek için kullanılabilecek en güzel dil Java. Her platformda sorunsuz çalışabilmesi bu anlamda onu C#'dan üstün kılıyor. Ayrıca QT kullanarak C++ 'da yazılım geliştirilip yine her platforma hitap edebilirsiniz.

Bütün bunların yanında SQL sorguları ile aranızın da çok iyi olması gerekir ki veritabanı uygulamalarında sıkıntı çekmeyesiniz :)

Kısacası tamamen sizin seçiminiz ile alakalı. Hangisi ile hedeflediğiniz şeyleri gerçekleştirebiliyorsanız o sizin dilinizdir :)

Açıkçası Kullanılabilecek bir sürü dil var. Python mesele akla gelebilecek her platformda çalışıyor. (Sony PSP bile dahil)
Hangisi sizin işinizi görüyorsa ve size hızlı çözüm sunuyorsa ve hangisine hakimseniz o dilde kalmanız iyi olacaktır...

G-khan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sadece Adobe Flex öğrenerek her iki platforma ( Web ve masaüstü (windows, linux, mac) ) zengin uygulamalar geliştirebilirsiniz :)

bunun yanında sadece PHP bilmek elbet yetmez. html'in temel hiyerarşisini iyi bilmek gerekir. ayrıca iyi ve hafif bir tasarım için css bilmek ya da bir css frameworküne aşina olmak işleri baya hızlandırabiliyor. Yine browser bazlı çözümler için JavaScript olmazsa olmaz. JavaScript için de kullanılabilecek en güzel framework herkesin bildiği üzere jQuery. Ayrıca jQuery'nin çeşitli animasyon eklentileri ile sitelerinizde flash kullanmadan çok iyi içerikler yaratabilirsiniz.

Masaüstü programcılıkta açıkçası microsoft çok yol kat etti ve .net platformunu çok geliştirdi. Bu yüzden C# çok iyi bir dil olma yolunda son hız ilerliyor fakat şu anlık sadece windows platformunda düzgün çalışması (linux veya mac'de mono ile de çalışabiliyor ama performanslı değil ve tutarlı değil) pazar payını düşürüyor. Zira masaüstü yazılımcılıkta tüm platformlara (windows, linux, mac) hitab etmek için kullanılabilecek en güzel dil Java. Her platformda sorunsuz çalışabilmesi bu anlamda onu C#'dan üstün kılıyor. Ayrıca QT kullanarak C++ 'da yazılım geliştirilip yine her platforma hitap edebilirsiniz.

Bütün bunların yanında SQL sorguları ile aranızın da çok iyi olması gerekir ki veritabanı uygulamalarında sıkıntı çekmeyesiniz :)

Kısacası tamamen sizin seçiminiz ile alakalı. Hangisi ile hedeflediğiniz şeyleri gerçekleştirebiliyorsanız o sizin dilinizdir :)

Açıkçası Kullanılabilecek bir sürü dil var. Python mesele akla gelebilecek her platformda çalışıyor. (Sony PSP bile dahil)
Hangisi sizin işinizi görüyorsa ve size hızlı çözüm sunuyorsa ve hangisine hakimseniz o dilde kalmanız iyi olacaktır...

teşekkürler yorumunuz için , tabiki php işe yaramaz html i iyi bilmeden cssdende kendı capımda anlıyorum cok profesıyonel olmasada.. Jquery sorun sadece onuda zamanla gelsıtırcegımı dusunuyorum..

Onun sqllede aram iyidir hatta accesle bile..

C# sorunmu yaratıyor dıger platformalrda sızce asılmaz mı bu zamanla.. yoksa C++ la baslamak daha dogurumu olur python cok cekıcı gelmıyor bana.. Dedigim gibi C# , C++ yada Java hakkında biligikler istiyorum..

birde adobe flex demişsiniz pek yaygın degıl sanırım adını pek duymadım.. ben ılerıde bana yardımcı olsun ıstıyorum en azından bır iş potansıyelıde olsun dılın..

Reaksiyon puanı
188
Flex yaygın değil çünkü çok yeni(diğerlerine göre), ama bence çok iyi bir yazılım platformu.

İş potansiyeli hepsinde var ama yaygın olanları C# ve java. C++ da yaygındır ama C# ve java kadar değil. Web kısmı ise işin ayrı bir kısmı. Webde kodlar açık paralı yazılım yapamam diye düşünmeyin sakın. PHP ile Zend Guard kullanarak lisanslı ve süre korumalı PHP scriptleri yazabilirsiniz. Bu scriptler şifrelenir ve sadece Zend Optimizer'ın olduğu sunucularda çalışır.

Açıkçası bir projeniz varsa ve bunu gerçekleştirmek gibi bir düşünceniz varsa pazar payına göre ve hitab edeceğiniz alana göre seçim yapabilirsiniz.

G-khan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Flex yaygın değil çünkü çok yeni(diğerlerine göre), ama bence çok iyi bir yazılım platformu.

İş potansiyeli hepsinde var ama yaygın olanları C# ve java. C++ da yaygındır ama C# ve java kadar değil. Web kısmı ise işin ayrı bir kısmı. Webde kodlar açık paralı yazılım yapamam diye düşünmeyin sakın. PHP ile Zend Guard kullanarak lisanslı ve süre korumalı PHP scriptleri yazabilirsiniz. Bu scriptler şifrelenir ve sadece Zend Optimizer'ın olduğu sunucularda çalışır.

Açıkçası bir projeniz varsa ve bunu gerçekleştirmek gibi bir düşünceniz varsa pazar payına göre ve hitab edeceğiniz alana göre seçim yapabilirsiniz.
anladım.Ancak agırlıklı olarak C# ve Java hakkında onerılerınızı almak istiyorum ben hangısının ne avantajı var gibi mesela ?

NZT

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ikiside güzel programa dili öenmli olan programlama dilindeki profesyönelliğin, c# son zamanlarda yerini javaya bırakıyor yani javaya son dönemlerde bir kayma mevcut durumda. Özellikle mobilite teknolojilerin yaygınlaşması javayı avantajlı kılıyor diğer yandan c#'ın kullanım alanları herzaman mevcuttur.. JAVA derim günümüzde

G-khan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Saten profesiyonel bi arkadaştan tavsiye aldım C# de uzmanlaşmış ancak javayı onerdı şaşırdım.. Biraz daha konusmak bırazdaha arastırmak bırazdaha duymak ıstıyorum ıkısı arasındakılerı ıste.. Java artık daha yakın gelmeye basladı bakalm zaman neler gosterıcek..

NeoCrys

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Web ortamında C# kullanarak Asp.ne, Masa üstünde C# kullanıyorum emin ol C# öğrenince web ortamının büyük bir kısmında işine yarayacak.

Reaksiyon puanı
188
ASP.NET de çok güzel web için ama sunucuları çok masraflı nedense. Ayrıca ASP.NET'de componentler'in bir çoğu paralı satılırken PHP'de ücretsiz bir sürü component bulabilirsiniz :)

Bu arada ASP.NET ile web servisi yazıp bir C# programı ile konuşturması çok basit ama PHP ile de bir api yazıp her dil ile konuşturabilirsiniz :)

G-khan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Web ortamında C# kullanarak Asp.net, Masa üstünde C# kullanıyorum emin ol C# öğrenince web ortamının büyük bir kısmında işine yarayacak.
anladım peki PHP ve C# uygun olmuyormu ?

ASP.NET de çok güzel web için ama sunucuları çok masraflı nedense. Ayrıca ASP.NET'de componentler'in bir çoğu paralı satılırken PHP'de ücretsiz bir sürü component bulabilirsiniz :)

Bu arada ASP.NET ile web servisi yazıp bir C# programı ile konuşturması çok basit ama PHP ile de bir api yazıp her dil ile konuşturabilirsiniz :)
o zaman sorun olmaz bence..

Peki C ogrenmeden C# zor olurmu ? Bi kaç yerde okudum Delhpi den C# a direk gecmek daha avantajlıymıs oyle yazıyor bende delphi bildigim için öyle yapmayı düşünüyorum..

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Ben direk c# başladım, php den geçmiştim c# a. Öğrenmem bir kaç ay aldı, C yi vs.. öğrenmene gerek yok.

Mantık olarak biraz php de ters düşüyor, $_POST lar gibi postlarla uğraşmıyorsun ama zamanla alışıyorsun.

G-khan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben direk c# başladım, php den geçmiştim c# a. Öğrenmem bir kaç ay aldı, C yi vs.. öğrenmene gerek yok.

Mantık olarak biraz php de ters düşüyor, $_POST lar gibi postlarla uğraşmıyorsun ama zamanla alışıyorsun.
siz sevdiniz mi peki C# ?

NeoCrys

Asistan
Reaksiyon puanı
1
anladım peki PHP ve C# uygun olmuyormu ?

o zaman sorun olmaz bence..

Peki C ogrenmeden C# zor olurmu ? Bi kaç yerde okudum Delhpi den C# a direk gecmek daha avantajlıymıs oyle yazıyor bende delphi bildigim için öyle yapmayı düşünüyorum..

C#, C'ye göre daha düzenli,kodları yazmak daha kısa daha pratik. C# sadece masaüstünde değil Asp.net de de işine yarayacak o yüzden php ve C öğrenmene gerek yok.

mstfcck

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Rektörümüz güzel bir açıklama yapmış :) ki hala kararsızsın. Ben C# biliyorum şuanda da Java öğrenmeye çalışıyor arayada sıkıştırabilirsem Php.
Şimdi bilindiğini gibi Php sadece web tabanlı bir dil ki çok güçlü elbet öğrenmek gerekir. Ama C# ile Asp.Net bu konuda gerçekten muhteşem bi ikili olabiliyor. Arkasında koskoca Microsoft dururken şimdi öğrenmemek ayıp olur :) Artı birçok büyük orta küçük kurumsal işletmeler C# kullanıyor. Genelde web üzerine çalışan çoğunlukda Php'nin hakimiyeni görmek mümkün. Demek istediğim C#'ı kesinlikle öğren. Java'ya gelince. Artık birçok platformda çalışıyor. İster masaüstü uygulamları, ister web sayfası, ister mobil aklına gelen platformların çoğunda Java'yı görmek mümkün ve kesinlikle öğrenilmesi gereken 2. dil olduğunu düşünüyorum. Bunların ikisinin yanı sıra benim gibi arada da php ile uğraşarak küçük uygulamlar ile zamanla kendini geliştirebilirsin.

C# ve Java öğren derim Php ile de hobi gibi uğraş :) Bu arada C#'da kod yazmak çok zevkli :) bunların yanı sıra platforma özel veritabanlarıda var tabi. Oracle, MsSql, MySql. Birini iyi derecede bilsen diğerlerinde çok fazla zorlanmazsın zaten.

Bu da benim fikrim :)

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Birde Python'u deneyin :) İster kitabı al ister online eriş... www.istihza.com Hem masaüstü hem web :D Ayrıca oyunda yapabilirsin ufak ufak... C# i seçipte platform bağımlı kalma projeni yayımladığında boşa extra masraf açma sqlserver, windows host vs. vs.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Ben C++ ile her işimi görüyorum. Dil seçimi konusunda tek bir tavsiyem var. En az 2 sene üzerinde sürekli proje geliştirmeden başka bir dili öğrenmeye çalışma. Öğrenme sürecinde başka bir dil ile (örneğin hazır frameworkler kullanmadan Php, Python veya Aspx kodlamak gibi) çalışma yapma. Ancak hazır şeyler bulursan kullan, yoksa kavram karmaşası yaşar ve vakit kayıp edersin.

G-khan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Rektörümüz güzel bir açıklama yapmış :) ki hala kararsızsın. Ben C# biliyorum şuanda da Java öğrenmeye çalışıyor arayada sıkıştırabilirsem Php.
Şimdi bilindiğini gibi Php sadece web tabanlı bir dil ki çok güçlü elbet öğrenmek gerekir. Ama C# ile Asp.Net bu konuda gerçekten muhteşem bi ikili olabiliyor. Arkasında koskoca Microsoft dururken şimdi öğrenmemek ayıp olur :) Artı birçok büyük orta küçük kurumsal işletmeler C# kullanıyor. Genelde web üzerine çalışan çoğunlukda Php'nin hakimiyeni görmek mümkün. Demek istediğim C#'ı kesinlikle öğren. Java'ya gelince. Artık birçok platformda çalışıyor. İster masaüstü uygulamları, ister web sayfası, ister mobil aklına gelen platformların çoğunda Java'yı görmek mümkün ve kesinlikle öğrenilmesi gereken 2. dil olduğunu düşünüyorum. Bunların ikisinin yanı sıra benim gibi arada da php ile uğraşarak küçük uygulamlar ile zamanla kendini geliştirebilirsin.

C# ve Java öğren derim Php ile de hobi gibi uğraş :) Bu arada C#'da kod yazmak çok zevkli :) bunların yanı sıra platforma özel veritabanlarıda var tabi. Oracle, MsSql, MySql. Birini iyi derecede bilsen diğerlerinde çok fazla zorlanmazsın zaten.

Bu da benim fikrim :)
Çok sagol hocam ben bayabi araştırdım saten bı kaç forum sıtesınde daha tartıstım ve burada çok yararlı oldu karar verme aşamasında tabi sizlerin yorumlarıyla php saten bılıyorm tabı bırazdaha gelıstırmek yararlı C# ve jqueryde yogunlasmayı dusunuyorum ama sınavım var onumde onuda atlatım inş.. Artık kararımı verdım ılerdede bı kac yıl sonra en az ıkı yıl sonra java konusunda kendımı gelıstırmeyı dusunuyorum..Çok sagolun tekrar degerlı yorumunuz ıcın...

Birde Python'u deneyin :) İster kitabı al ister online eriş... www.istihza.com Hem masaüstü hem web :D Ayrıca oyunda yapabilirsin ufak ufak... C# i seçipte platform bağımlı kalma projeni yayımladığında boşa extra masraf açma sqlserver, windows host vs. vs.
Pythonda genıs bır dıl ancak C# da tercih kıldım saolun..

C#, C'ye göre daha düzenli,kodları yazmak daha kısa daha pratik. C# sadece masaüstünde değil Asp.net de de işine yarayacak o yüzden php ve C öğrenmene gerek yok.
keske asp yerıne php yle ıkılı oslaymıstı ama neyse bklm : )
Ben C++ ile her işimi görüyorum. Dil seçimi konusunda tek bir tavsiyem var. En az 2 sene üzerinde sürekli proje geliştirmeden başka bir dili öğrenmeye çalışma. Öğrenme sürecinde başka bir dil ile (örneğin hazır frameworkler kullanmadan Php, Python veya Aspx kodlamak gibi) çalışma yapma. Ancak hazır şeyler bulursan kullan, yoksa kavram karmaşası yaşar ve vakit kayıp edersin.
saolun tavsiyeniz için delphi kodladım css , html , php kodladım yanı bılgım var bu dıller hakkında saolun tekrar C# da karar kıldm dedıgım gıbı :)