Hangi program dili ve amaçları hakkında yardım

Bu konuyu okuyanlar

Edenclaw

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar. Programlama dili öğrenmek istiyorum ama forumlardaki konulara baktığımda kafam karıştı. C ile başla diyenler var, c# diyen var, phyton diyen var, c++ diyen var. Benim sorum şu: Web tasarım hariç, programlama ve yazılım konularını genel olarak hepsini kapsamlı bir şekilde (oyun olsun, yazılımlar olsun hepsini yani aklınıza ne geliyorsa) öğrenmek istiyorum. Bunun için;
1- Programlama konusunda ilk hangi dili öğrenmeliyim, ilk dili öğrendikten sonra hangi diller ile devam etmeliyim.
2- Programlama dilleri için ders kaynaklarını nerede bulabilirim.
3- Yazılım konusunda ilk hangi dili öğrenmeliyim, ilk dili öğrendikten sonra hangi diller ile devam etmeliyim.
4- Yazılım dilleri için ders kaynaklarını nerede bulabilirim.
5- Bu dilleri öğrendikten sonra neler yapabilirim?
6- İş hayatında bu diller ne gibi şeyler yapmakta kullanılıyor?

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,731
Oyun yapmak için başlangıçta Java öğrenebilirsin. Yazılıma girecek olduğunda daha kolay olması için C# veya python daha kolay gibi. Ders konusunda Youtube üzerinden ücretsiz ders alabilir veya Udemy üzerinden ücretli ders satın alabilirsin. Dilleri öğrendikten sonra ne yapabileceğin tamamen sana ve hayal gücüne kalmış. Aklındaki oyunu yazabilir veya dilediğin web sitesini kendin kodlayabilirsin. Kaldı ki özgün yapacağın çalışmalar sana çok güzel kazançlar da sağlayacaktır.

Edenclaw

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Oyun yapmak için başlangıçta Java öğrenebilirsin
Java sadece android platformu için sanırım değil mi? Pc için C++ bilmek gerekiyor galiba.
Aklındaki oyunu yazabilir veya dilediğin web sitesini kendin kodlayabilirsin.
Web sitesi için phyton mu kullanılıyor? Eğer öyleyse phyton baya geniş kapsamlı bir dil sanırım. Ama benim bildiğim javascript ile web sitesi yapılıyor. Sanırım yanlış biliyorum.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,731
Html, javascript ve css başta olmak üzere python, php, c# ve asp dilleriyle web tasarımı evet yapabilirsin. Java android için, karşısında IOS için istersen swift bilmen gerekiyor.

Edenclaw

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Html, javascript ve css başta olmak üzere python, php, c# ve asp dilleriyle web tasarımı evet yapabilirsin. Java android için, karşısında IOS için istersen swift bilmen gerekiyor.
İlk python ile başlamayı düşünüyorum sizce doğru mu yapıyorum yoksa yanlış mı? Python öğrendikten sonra da sırasıyla c,c++,c#,java diye gitmeyi düşünüyorum. Birde bir dili iş yapar halde öğrenmek kaç ayımı alır günde 1-2 saat çalışma ile?