Hangi Macbook'u Almalıyım?

Bu konuyu okuyanlar

rarebo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Herkese iyi akşamlar,

Ağustos ayının sonlarına doğru yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum. Alacağım cihazı en az 6-7 sene kullanmayı düşünüyordum fakat geçtiğimiz günler yapılan Apple'ın konferansından sonra fikrimi değiştirmeye karar verdim. Malum yakın zamanda Apple, Mac cihazlarda kendi işlemcileri ile yoluna devam edecek. Bu doğrultuda da alınabilecek güncel fakat en ekonomik cihazı (f/p ürünü) alıp 2-3 sene kullanıp, daha sonraki durum ve gelişmelere göre en yüksek donanıma sahip cihaza geçiş yapmayı düşünüyorum. Örneğin; MBA ile başlayıp MBP'ya geçtiğimizde de biraz daha iyi donanım olsun, şu da olsun, ekranı büyük olsun vs. derken neredeyse ikinci el araba fiyatlarına yakın para karşımıza çıkıyor. Sizce bu düşüncede doğru muyum yani fiyat/performans ürünü alıp daha sonra duruma göre yüksek donanımlı bir cihaz almak mı mantıklı yoksa farklı bir plan üzerinden ilerlemek mi?

Ayrıca alacağım cihazı;
  • Büyük çoğunluğu akademik çalışmalar (makale okumak-yazmak, Microsoft Office çalışmaları gibi), günlük içerik tüketimleri (video-film izlemek, müzik dinlemek, uzun süre İnternet'te gezinmek vs.),
  • Çok sık olmasa da Adobe PS, LR, PR üzerinde temel ve orta düzeyde (kısacası amatörce) fotoğraf ve video düzenleme,
  • Boş zamanlarda yazılım geliştirme ve temel arayüz tasarımları yapmak gibi amaçlarla kullanacağım.

1. Bu doğrultuda MacBook Air 2020 10.nesil i5 işlemci - 8GB RAM ve 256 GB depolama sizce beni idare eder mi? Veya neredeyse aynı fiyata olan 8. nesil işlemcili bir 13" MacBook Pro mu almak daha ideal olur?
  2. Şu anki bilgisayarım 15,6" mat 1366*768 çözünürlükte ekran, Intel i5 5.nesil ve harici ekran kartının arızası sebebiyle dahili ekran kartlı bir bilgisayar bu yüzden yeni cihazda küçük ekran vb. sorun yaşar mıyım?
  3. 8 GB Ram kullanım sırasında darlama yapar mı?

Reaksiyon puanı
1,338
Bence huawei matebook al

O zaman mac book ta i̇yi̇ ben fi̇yat olarak dedi̇m macbook daha i̇yi̇ zaten

Apple sitesine gir oradan özelliklerini seçebilirsiniz bence en iyisi oradan bakmak olur.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121

rarebo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
O zaman mac book ta i̇yi̇ ben fi̇yat olarak dedi̇m macbook daha i̇yi̇ zaten
Teşekkür ederim, haklısınız fiyat ve donanım özellikleri bakımından iyi görünüyorlar ancak dediğim gibi bundan sonra MacBook ile devam etmek istiyorum. İyi forumlar...

Bu ürüne daha önce baktım fakat çoğunluk miladı doldu diye yorumlarda bulunmuş o yüzden bu ürüne o kadar para vermek pek mantıklı değil sanırım. Teşekkürler.

Apple sitesine gir oradan özelliklerini seçebilirsiniz bence en iyisi oradan bakmak olur.
Oraya zaten baktım fakat daha önce Mac kullanmadığım için hangi donanımlar benim için ideal pek fikrim yok, zaten o yüzden buraya konu açtım. :)

---
Ayrıca @Hakkı Alkan - @Görkem Say - @The Judge - @TRTURKEYTR sizlerin de değerli görüşlerinizi almak isterim. Selamlar.

hakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Her iki cihaz da bahsettiğiniz işleri sorunsuz yapar. Aralarında seçim yapmak gerekirse ben oyumu MBP'dan yana kullanırdım. Ancak bu iki cihazın karşılaştırmasını bilmiyorum. Bu konuda yazı/video bulabileceğinii tahmin ediyorum.

Not: RAM 16 GB tercih ederseniz daha iyi olur.

Tuna Günay

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Hocam Macbook Air 2020 model İ5 işlemcili modeli tercih edin. Gerek klavye tasarımı ve düzenlemeli gerekse donanim acısından cok iyi internetten araştırırsanız insanlarin en iyi macbook modeli oldugunu söylediği yorumlarla karşılacaksınız.

rarebo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Her iki cihaz da bahsettiğiniz işleri sorunsuz yapar. Aralarında seçim yapmak gerekirse ben oyumu MBP'dan yana kullanırdım. Ancak bu iki cihazın karşılaştırmasını bilmiyorum. Bu konuda yazı/video bulabileceğinii tahmin ediyorum.

Not: RAM 16 GB tercih ederseniz daha iyi olur.
Evet, birde MBP'da ısınma sorunu yokmuş o yüzden gözümde artısı var ancak aynı fiyata işlemci modeli iki nesil öncesi olacağı için biraz düşündürüyor. Ayrıca RAM tavsiyenize kulak vereceğim, teşekkürler.

Hocam Macbook Air 2020 model İ5 işlemcili modeli tercih edin. Gerek klavye tasarımı ve düzenlemeli gerekse donanim acısından cok iyi internetten araştırırsanız insanlarin en iyi macbook modeli oldugunu söylediği yorumlarla karşılacaksınız.
Mesajdan anladığım kadarıyla MBA 2020 sahibisiniz. Cihazınızda ısınma var mı? Biraz araştırdığımda i5 ve üstü işlemcilerde ısınma ve performans düşüşleri şikayetleri var. Siz de böyle sorunlarla karşı karşıya kaldınız mı?

rarebo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tam bütçe ne kadar?
Normal şartlar altında 20-25 bin TL hatta biraz daha zorlayıp 30 bin TL'ye kadar bütçe düşünüyordum fakat 2-3 senelik idare etsin düşüncesindeki cihaz için şu an 10-15 binden fazla vermeyi düşünmüyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
Aşağıdakilere de bakabilirsin.

rarebo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Teşekkür ederim ama Macbook düşünüyorum.

Aşağıdakilere de bakabilirsin.

Teşekkürler, belirttiğiniz modelleri de inceleyeceğim.

Eylulada

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar ben de sizin gibi MBA i5 2020 ve MBP i5 2019 arasında kaldım. Belli bir araştırma yapıp ikisi hakkında bilgi sahibi oldunuz mu acaba

Deli_yazilimci

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Yazdığınız işlere bakılır ise 2020 Air alın ama ram 16gb depolamada 240gb altı olmasın hem hafif hem şarjı güzel gidiyor 4k 8k video editlemiyecekiseniz fazlası ile yeter size kod yazarken de sıkıntı çıkaracağına ihtimal vermiyorum.