Hangi Linux Sürümü Kullanıyorsunuz..

Linux Sürümleri

• Debian

Kullanılan: 2 4.5%
  • Ubuntu

Kullanılan: 14 31.8%
  • Redhat

• Suse

• Pardus

Kullanılan: 24 54.5%
  • Fedora

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    44
  • Anket kapatılmış .
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

linux

Doçent
Reaksiyon puanı
1
hadi bakalım hangi linux sürümü kullanıyorsunuz veya merak ediyorsunuz.. :D:D

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Fedora Redhat Pardus bu üçünü kullandım ama şimdi windows kullanıyorum

bertan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Fedora Redhat Pardus bu üçünü kullandım ama şimdi windows kullanıyorum

doğru yolu bulmuşsun demek ki. sadece server, kurumsal ve paket uygulamalar için bende öneririm linuxu. ama aktif Pc kullanıcısı için çekilcek dert değil. Stabil değil herşeyden önce. başka sebebe gerek yok.

Cursed

Asistan
Reaksiyon puanı
1
mandriva gibi önemli bir dağıtım neden listede yok?

turgay_1905

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ubuntu,suse,redhat,pardus kullandım.redhat daha stabil duruyo

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
İş yerimde arkadaşların XP bilgisayarlarına sürekli virüs bulaşırken ben rahatım (kendi bilgisayarımda, diğerlerini yine biz temizliyoruz...), ubuntu kullanıyorum vede XP de gerekli olduğunda kullanmam için kurulu iken hiç kullanmadım son 2 aydır. eagle elektronik çizim programın linux sürümü de mevcut, proteus elektronik simülasyon programı da bazı hatalara karşın linux te wine ile çalışmaktadır. Gelenler tarayıcıdan çıktı almak istiyor XSane ile windowsdan bile rahat tarama yapıyor, hatta tarayıcıyı XP de çalıştıramamıştık her nedense. Sürekli usb flash disk gelir birşeyler istenir. Virüs bulaşma ihtimali çok yüksek oluyor, kaspersky kurulu lisanslı olarak ama yenilere karşın oda çaresiz, yada sistemi yavaşlatıyor diye çoğunlukla devre dışı da bırakılıyor. Diğer bilgisayarda hep combofix ile bir virüsü siliyoruz, öbür gün gene bulaşıyor. Sıkıldık iyice virüs temizlemekten. Bana kalırsa bütün bilgisayarlara linux kurup rahat edicem ama herkes windowsa öyle alışık ki olmuyor tabi...
Benim windows için bir nedenim kalmadı. Evde de ubuntu kullanmaktayım ve openoffice benim için gayet yeterli ofis işleri için. Başkalarına office dosyası verirken .doc uzantılı değil pdf olarak veriyorum çoğunlukla. O yüzden uyumluluk sorunu yok. Tabi bazen .doc olarak istenir bu durumda uzak masaüstü ile başka boşta duran bir bilgisayara bağlanıyorum orada openoffice ile aktardığım dosyayı m$ office ile bakıp gerekli olduğunda düzeltiyorum.

doğru yolu bulmuşsun demek ki. sadece server, kurumsal ve paket uygulamalar için bende öneririm linuxu. ama aktif Pc kullanıcısı için çekilcek dert değil. Stabil değil herşeyden önce. başka sebebe gerek yok.
Yukarıdaki yazıdan anlayabileceğin gibi benim için tam tersi durum mevcuttur. Stabil değil diyorsun ama hiç denedinmi?

bertan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İş yerimde arkadaşların XP bilgisayarlarına sürekli virüs bulaşırken ben rahatım (kendi bilgisayarımda, diğerlerini yine biz temizliyoruz...), ubuntu kullanıyorum vede XP de gerekli olduğunda kullanmam için kurulu iken hiç kullanmadım son 2 aydır. eagle elektronik çizim programın linux sürümü de mevcut, proteus elektronik simülasyon programı da bazı hatalara karşın linux te wine ile çalışmaktadır. Gelenler tarayıcıdan çıktı almak istiyor XSane ile windowsdan bile rahat tarama yapıyor, hatta tarayıcıyı XP de çalıştıramamıştık her nedense. Sürekli usb flash disk gelir birşeyler istenir. Virüs bulaşma ihtimali çok yüksek oluyor, kaspersky kurulu lisanslı olarak ama yenilere karşın oda çaresiz, yada sistemi yavaşlatıyor diye çoğunlukla devre dışı da bırakılıyor. Diğer bilgisayarda hep combofix ile bir virüsü siliyoruz, öbür gün gene bulaşıyor. Sıkıldık iyice virüs temizlemekten. Bana kalırsa bütün bilgisayarlara linux kurup rahat edicem ama herkes windowsa öyle alışık ki olmuyor tabi...
Benim windows için bir nedenim kalmadı. Evde de ubuntu kullanmaktayım ve openoffice benim için gayet yeterli ofis işleri için. Başkalarına office dosyası verirken .doc uzantılı değil pdf olarak veriyorum çoğunlukla. O yüzden uyumluluk sorunu yok. Tabi bazen .doc olarak istenir bu durumda uzak masaüstü ile başka boşta duran bir bilgisayara bağlanıyorum orada openoffice ile aktardığım dosyayı m$ office ile bakıp gerekli olduğunda düzeltiyorum.

Yukarıdaki yazıdan anlayabileceğin gibi benim için tam tersi durum mevcuttur. Stabil değil diyorsun ama hiç denedinmi?

örneklerin için saol ama linux serverım var 2 tane, 10 yıldırda herzaman linux kurulu bir pc im vardır, stabil değil konusunda ısrarlıyım çünkü değil. 3-4 örnekle bunu ispat etmen mümkün değil. wine nin çalıştıramadığı ve linux sürümü olmayan kaç tane program saymamı istersin, epsn yazıcının kaç tane modelini vermemi istersin linux un driverı olmayan, kaç tane wireless modeli vermemi istersin.kaç ten webcam vs vsss... güvenliğini tartışmıyoruz, o da windows kadr popüler olsa aynı sorunlar onda da olcaktır bkn: mac OS.. ne zaman stabil bir sistem olcak o zaman bende linux dicem ama uzun yıllar imkansız bu daha..

aliça

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bende ununtu ve pardus kullandım 2008 daha kurmadım ama ubuntu daha düznli gibi geldi bana

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
örneklerin için saol ama linux serverım var 2 tane, 10 yıldırda herzaman linux kurulu bir pc im vardır, stabil değil konusunda ısrarlıyım çünkü değil. 3-4 örnekle bunu ispat etmen mümkün değil. wine nin çalıştıramadığı ve linux sürümü olmayan kaç tane program saymamı istersin, epsn yazıcının kaç tane modelini vermemi istersin linux un driverı olmayan, kaç tane wireless modeli vermemi istersin.kaç ten webcam vs vsss... güvenliğini tartışmıyoruz, o da windows kadr popüler olsa aynı sorunlar onda da olcaktır bkn: mac OS.. ne zaman stabil bir sistem olcak o zaman bende linux dicem ama uzun yıllar imkansız bu daha..
Yeni donanım alırken artık linux uyumluluğuna dikkat edilirse, zaten sorun olmayacaktır ilerisi için, diğer donanımlar için beklemek gerek. Tabi eldeki donanımın sürücüleri linux görmeyebilir birçoğunda doğaldır. Ama birçok durumda tam tersi durum da olabiliyor, tarayıcı örneğindeki gibi... Birde yeni linux çekirdeğinde (2.6.27) zaten birçok webcam sürücüsü eklenmiş olarak gelecek. wine nin benim açıdan tatmin edici olduğunu söyledim, elbette her windows programı çalıştırabilecek kapazitede değildir. Ama stabil değil ile driver ve wine konusunu mu kastediyorsun anlayamadım?

Intpv6

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@bertan, son mesajında bahsettiğin sorunlar stabiliteden çok sağlanan destekle ilgli.
Stabilitenin daha çok uyuglama çökmeleri vb. şekilde tamınlandığındığını düşünürsek doğru yapılandırılmış bir linux'la ani program kapanmaları, sistem donmaları vb. sorunla kolay kolay karşılaşmazsın.
Driver konusuna gelince Microsoft üzerinden gidersek driverleri Microsoft değil ilgi ürünleri üreten firmalar kodlar. Microsoft'un driverleri genellikle sadece ürün ilk takıldığında nedir ne değildir bunu anlamaktan öteye gitmez genellikle bazı istisnalar hariç. Bu konuda linux'u değil üreticileri dürtmek gerekiyor.

Bu kadar söz söyledim ben ne yaptım, yapıyorum. Pardus, Ubuntu, Slackware, Debian dağıtımlarını kullandım ama şu an Windows kullanıyorum, HDDde yer yok ikinci bir hdd alınca muhtemelen Debian ve Windows kuracağım. Evet iki OS kullanıyor(d)um belki Mac'de kurarım maksat OS'ları tanımak bilmek. : )

RadoN

Dekan
Reaksiyon puanı
3
RedHat & Pardus kullandım..

Ubuntu ve Fedorayı kurmayı düşünüyorum..

bertan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@Intpv6 & @Alex1024
stabil derken OS u tek başına değerlendirmedim. sistem tek başına stabil olabilir ama uyum konusunda elbete yetersiz. kullanıcı uyumundan donanım ve software uyumuna kadar linux tam stabil olamadı henüz ve bu kadar çok linux versiyonu varken bu çok zor. belki hepsi birleşse tek bir sistem oluşturma kararı alsalar inanılmaz bi OS la karşı karşıya kalabiliriz. o zaman hardware ve software üreticilerde kolaylıkla destek verebilirler. ama şuan için en sorunsuz OS windows, xp veya vista ama windows.

maxspacemax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu kullanıyorum çok memnunum.

Zamanında denemediğim dağıtım kalmamıştı. Ubuntuda karar kılmıştım. Hatta şimdi Ubuntu kurarken bir yandanda foruma yazmak ayrı bir zevk.

savruk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bertan:
üreticilerin linux driverları yapmaması linux'un suçu zaten demi?

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Pardus bana Windows'tan daha güzel geldi. Eskiden Windows kullanırdım formattan sonra ofis indir, anakartı kur falan uğraşırdım şimdi Pardus yüklediğin gibi her şeyi içinde.

2003mst

Asistan
Reaksiyon puanı
0
pardus kullandım ama işyerinde ki pc abuntu kurmak isterdim ama bazı online çalıştığımız programlar engel oluyor

JunkChorn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ubuntu..
Çoğu zaman pardus cazip gelsede yine de ubuntu tercih ediyorum.Pardus daha ziyade türk malı olduğu için cazip geliyor yoksa..

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
ubuntu pardus kullandım. ubuntu sağlamdır. pardus çocuk oyunu gibi. Linux'a hep destek tam destek.

Aklıma gelmişken ubuntu kurayım bir sanal pc'ye

kingofarthur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pardussssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss :dddddddd

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...