Öneri Hangi laptop daha iyi?

yusufalonee

Asistan
Reaksiyon puanı
57
En fazla 35.000₺ bütçem var. Aklınıza gelebilecek her anlamda hangisi daha iyi? Aradığım özellikler: Çoğu FPS oyunlarında örneğin Valorant, CS2 gibi oyunlarda 144 FPS'nin altına düşmeyecek, popüler hikaye oyunlarında sıkıntı yaratmayacak. Mesela ben RDR2, Mafia 3 gibi oyunları şu anki laptopumla oynayamadım. 2 laptop arasında kaldım. İkisi de aynı ama birisi i5 13420H 16 GB RAM, biriside i5 12420h 32 GB RAM. Açıkçası kendi fikrim artık 16 GB RAM bile düşük kalmaya başladı. Ama çok anlamadığım için "nedenleriyle birlikte" size bırakıyorum. Tarafsız olun çünkü hayatımda ilk defa Allah izin verirse güzel bir laptop alacağım. Ve bu konuda pişman olmak istemiyorum. Acer aldım çok pişmanım. 100 tane sorun ile karşılaştım bir daha böyle sorunlarla karşılaşmak açıkçası bu kadar para verip üzer. Aklımda 2 marka var Excalibur ve Monster. Benim arasında kaldığım 2 laptopu aşağıya bıraktım. Aşağıdaki laptopları yorumlarsanız sevinirim, teşekkür ederim.

1. Casper Excalibur G870.1245-DFB0X-B Intel Core i5-12450H 32GB RAM 1TB NVME SSD GEN4 8GB RTX4060 Freedos Fiyatı, Yorumları - Trendyol

2. https://www.hepsiburada.com/casper-...6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-pm-HBC00005BAEQ4

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,850
Bir laptop alırken dikkat ettiklerim ekran kartı ve işlemci. Çünkü diğer her şeyi ileride istediğin vakit yükseltebiliyorsun. Ekran kartları aynı, işlemci olarak ise 2 numaranın islemcisi bir miktar daha iyi.
1 numaranın RAM'i 32GB'a yükseltilmiş ve çok yüksek ihtimalle 16'şardan dual yapmışlardır. 2 numaranın RAM'i ise 8'erden 16GB yapılmış. Daha sonra istenirse ekonomik bir şekilde 8'in birini çıkarıp 16 ekler 24 yapar ilerleyen zamanlarda ihtiyaç halinde bir 16 daha ekler 32 yapabilirsin ama elbette bu ek masraf demek. Yine de 16GB RAM sıradan kullanımlarda fazlasıyla iş görecektir. Keşke DDR4 yerine DDR5 RAM kullanılsaymış da gerekirse 8GB olsaymış ancak iki bilgisayar da anakarttan dolayı DDR4 RAM teknolojisine sahip, bu da RAM'in MHz ini düşük tutan eski teknolojide kalmış bir durum.

Özetle bakacak olursak ikisini puanlayacak olsak eşit puan verirdim. Ben ufak derecede de olsa işlemcisi iyi olan modeli RAM'i yüksek olana tercih ederdim. Yine karar sizin. Ayrıca ışık sızması yaşama ihtimalinizin %90 olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim, alacak olursanız gelen bilgisayara Windows yüklemeden önce ışık sızması var mı kontrol etmeyi unutmayın. Zira Windows yüklerseniz iade almakta zorluk çıkarıyorlar

Son düzenleme:

yusufalonee

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Bir laptop alırken dikkat ettiklerim ekran kartı ve işlemci. Çünkü diğer her şeyi ileride istediğin vakit yükseltebiliyorsun. Ekran kartları aynı, işlemci olarak ise 2 numaranın islemcisi bir miktar daha iyi.
1 numaranın RAM'i 32GB'a yükseltilmiş ve çok yüksek ihtimalle 16'şardan dual yapmışlardır. 2 numaranın RAM'i ise 8'erden 16GB yapılmış. Daha sonra istenirse ekonomik bir şekilde 16 ekler 24 yapar ilerleyen zamanlarda ihtiyaç halinde bir 16 daha ekler 32 yapabilirsin ama elbette bu ek masraf demek. Yine de 16GB RAM sıradan kullanımlarda fazlasıyla iş görecektir. Keşke DDR4 yerine DDR5 RAM kullanılsaymış da gerekirse 8GB olsaymış ancak iki bilgisayar da anakarttan dolayı DDR4 RAM teknolojisine sahip, bu da RAM'in MHz ini düşük tutan eski teknolojide kalmış bir durum.

Özetle bakacak olursak ikisini planlayacak olsak eşit puan verirdim. Ben ufak derecede de olsa işlemcisi iyi olan modeli RAM'i yüksek olana tercih ederdim. Yine karar sizin. Ayrıca ışık sızması yaşama ihtimalinizin %90 olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim, alacak olursanız gelen bilgisayara Windows yüklemeden önce ışık sızması var mı kontrol etmeyi unutmayın. Zira Windows yüklerseniz iade almakta zorluk çıkarıyorlar
Hocam sizin önerebileceğiniz 35.000 TL'lik laptop var mıdır? Reelslerde falan görüyorum Monster, Excalibur kullanıcılarına çok özeniyorum çok fazla fps alıyorlar ve asil duruyor açıkçası. Işık sızmasına gelirsek Excalibur olduğu için mi bu sonuca vardınız?

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,850
Hocam sizin önerebileceğiniz 35.000 TL'lik laptop var mıdır? Reelslerde falan görüyorum Monster, Excalibur kullanıcılarına çok özeniyorum çok fazla fps alıyorlar ve asil duruyor açıkçası. Işık sızmasına gelirsek Excalibur olduğu için mi bu sonuca vardınız?
Evet ışık sızması kaliteli laptop markaları da dahil olmak üzere hemen hemen bütün laptoplarda görülebiliyor; çünkü ekranı dışarıdan ürettirip monte ediyorlar ve çerçeve ile o bütünlüğü sağlayamıyorlar. Birçok markada görmekle birlikte en çok Monster ve Casper markalarında görülüyor.
Laptop önerisi için ise yine 4060 ekran kartına sahip ama DDR5 RAM'i olan şuradaki seçeneklere göz gezdirebilirsiniz:

yusufalonee

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Evet ışık sızması kaliteli laptop markaları da dahil olmak üzere hemen hemen bütün laptoplarda görülebiliyor; çünkü ekranı dışarıdan ürettirip monte ediyorlar ve çerçeve ile o bütünlüğü sağlayamıyorlar. Birçok markada görmekle birlikte en çok Monster ve Casper markalarında görülüyor.
Laptop önerisi için ise yine 4060 ekran kartına sahip ama DDR5 RAM'i olan şuradaki seçeneklere göz gezdirebilirsiniz:
Hocam ışık sızmasının bana ne zararı var ki şuan ki laptobumdada var ama bir sorun yaşamıyorum siyah ekrandayken belli oluyor. Bana vakit ayırdığınız için teşekkürlerimi sunarım son olarakta en baştaki 2 laptoptan siz olsanız hangisini alırdınız?

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,850
Hocam ışık sızmasının bana ne zararı var ki şuan ki laptobumdada var ama bir sorun yaşamıyorum siyah ekrandayken belli oluyor. Bana vakit ayırdığınız için teşekkürlerimi sunarım son olarakta en baştaki 2 laptoptan siz olsanız hangisini alırdınız?
İşlemciden ötürü 2'yi alırdım. Işık sızması kimisinin takıntısı oluyor gece falan film izlerken o ışık sızmalarını görünce hoşuna gitmiyor bence de hoş bir durum değil belki de gelen laptopta ışık sızması olmayacak. Dediğim gibi bu durum maalesef şans işi. Olursa değişim talep edebilirsiniz ama yeni gelende de ışık sızması olabilir de olmayabilir de. Yine de malzeme kalitesi konusunda Casper ve Monster gibi markalara nazaran Asus, HP, MSI gibi markaları tercih etmek her zaman daha iyidir

yusufalonee

Asistan
Reaksiyon puanı
57

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
18,945
Hocam Acer alacağıma laptop almam daha iyi. Şu ana kadar aldığım hiç bir Acer'in faydasını görmedim daha çok zararını gördüm. Acer dışında bir öneriniz varsa beklerim. Teşekkürler.
Markaya göre değil modele göre yargılamalısın, atılan Nitro 5 modeli bu bütçedeki en alınabilecek cihaz, ha ne sorunu olur sana; fan sesi yüzünden biraz rahatsız olursun o kadar. İyi soğutması olan Acer Nitro modelleri yerine kötü ve dandik panelli yeterli olmayan kötü soğutmaya sahip Victus alınmaz. Ha tabii atlamamak gerek ki Nitro 5'de menteşe biraz sert, yani açılırken kırılma vb. sorunları var. Dikkatli açmalısın, zaten o sertliği görünce kendini frenleyip orantılı güç uygulamasını bilmiyorsan yumurta bile kıramazsın.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,092
Hocam Acer alacağıma laptop almam daha iyi. Şu ana kadar aldığım hiç bir Acer'in faydasını görmedim daha çok zararını gördüm. Acer dışında bir öneriniz varsa beklerim. Teşekkürler.

Laptopta markadan cok modele bakilir. Her markanin iyi veya kotu modelleri olabilir cunku. Yasadigin bir deneyime gore genel markayi bu sekilde degerlendirmek dogru olmaz. Marka sonrasinda politikasini degistirmis olabilir, urununde iyilestirmeye gitmis olabilir gibi gibi. Neredeyse her gun en az 1 kisiye laptop oneriyorum, piyasayi da takip ediyorum surekli. Bu fiyatta alabilecegin en iyi cihaz attigim Nitro modeli. Excalibur'dan her acidan daha iyi cihaz.