Öneri "Hangi Filmi İzlesem?" Diye Düşünenlere En Etkileyici Film Tavsiyeleri! Sizin Film Önerileriniz Nedir?

Bu konuyu okuyanlar

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
5- Bin Jib (Boş Ev) | 2004 | IMDB 8.0

Film Özeti:

“Hepimiz birer boş eviz, ta ki birisi kilidimizi kırıncaya kadar…”

Yönetmenliğini ve senaryosunu Kim Ki Duk’un üstlendiği bir yapım olan Boş Ev, tatile giden insanların boşalttığı evlere giren ve bir süre orada kalan, bunun karşılığında ise evde tamire ihtiyacı olan aletleri onararak kendince karşılığını veren genç ve yalnız bir adamın öyküsünü anlatıyor. Filmde diyalog olmadan tüm hikaye çok iyi bir şekilde görsellerle anlatılıyor. "Boş Ev" filmi sinemanın görsel gücünü çok iyi kullanan, Güney Kore sinemasının en özgün yapımlarından birisidir. Mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.

Türü: Suç, Dram, Romantik
Yönetmen: Kim Ki Duk

4- It Must Be Heaven (Burası Cennet Olmalı) | 2019 | IMDB 7.0

Film Özeti:

Burası Cennet Olmalı, birçok şehre seyahat eden ve hepsinde de anavatanı Filistin ile türlü benzerlikler bulan bir adamın hikayesini konu ediyor. Elia Suleiman, kendisine Filistin’den başka bir vatan aramak için yola koyulur. Ancak onun yeni bir yaşam vaadi, kısa süre içerisinde bir hatalar silsilesine dönüşür. Filistin’den başlayıp, New York, Doha ve Paris’e seyahat eden Suleiman, gittiği yerlerdeki bir şeyin ona evini hatırlattığını fark eder. Polis, sınır kontrolleri ve ırkçılık gittiği her yerde onunla birliktedir. Yeni bir topluma entegre olabilmek için elinden geleni yapan Suleiman, herkesin ona sürekli nereden geldiğini hatırlatması ile karşı karşıya kalır. Ait olma arayışı içinde olan Suleiman, gerçekten nereye evim deriz sorusuna yanıt bulmaya çalışır. Bu süreçte tüm gördüklerimiz sanki Neil Gaiman’ın Mezarlık Kitabı’nda yer alan “Nereye gidersen git, kendini de yanında götürürsün” ifadesiyle, İbn-i Haldun’un “Coğrafya kaderdir” yorumunun trajikomik bir ortaklığını resmediyor.

Türü: Komedi, Dram
Yönetmen: Elia Suleiman

3- Arkadaşımın Evi Nerede? | 1987 | IMDB 8.1

Film Özeti:

1987 İran yapımı Abbas Kiyarüstemi filmidir. Yönetmenin Köker Üçlemesinin ilk filmi kabul edilir. Ahmed bir gün arkadaşına ait olan bir ev ödevini yanlışlıkla kendi evine götürür. Eğer bu ödev en kısa sürede geri gelmezse öğretmeni ona çok kötü bir not verecektir. Bu nedenle Ahmed acilen yola çıkaran nerede oturduğunu tam olarak bilmediği arkadaşını ödevini götürecektir. Ahmed'in bu önemsiz görünen yolculuğu, İran kasabalarının çehresine dair birçok ipucu verecektir.

Türü: Dram, Aile
Yönetmen: Abbas Kiarostami

2- Gözleri Tamamen Kapalı | 1999 | IMDB 7.9

Film Özeti:

Aşk, ilişkiler, sadakat ve cinsellik konulu psikolojik gerilim filminde; doktor Bill Hartford (Tom Cruise), eşinin (Nicole Kidman) o güne dek gizlediği cinsel arzularını öğrenince, hayatında şüphe, korku ve cinsel keşiflerle dolu yeni bir sayfa açılır. Piyanist bir arkadaşı vasıtası ile katıldığı bir parti; uzun ve macera dolu bir gecede yaşanan kâbus dolu saatler anlatılmaktadır.

Film 2,5 saat olmasına rağmen yönetmenin ustaca çizdiği kompozisyon sayesinde, evliliği, sadakati, hayatını ve cinselliği sürükleyici bir şekilde anlatarak seyircinin sorgulamasını sağlıyor.

Türü: Dram, Gerilim
Yönetmen: Stanley Kubrick

1- Night on Earth (Dünyada Bir Gece) | 1991 | IMDB 7,7

Film Özeti:

Night on Earth, Jim Jarmusch'un senaryosunu yazdığı ve yönettiği 1991 tarihli sinema filmi. Filmin senaryosu; Aynı gece içerisinde dünyanın farklı şehirlerinde -Los Angeles, New York, Paris, Roma ve Helsinki- görev yapan taksi şoförleri ile yolcuların arasındaki diyalogların anlatıldığı 5 farklı dünya 5 farklı hikaye filmin sürükleyiciliğini arttırıyor.

Yönetmen: Jim Jarmusch

Arishtat

Yunus Çakır
SDN
Reaksiyon puanı
18
Tarihsever olarak film denildiğinde aklıma otomatik olarak Cennetin Krallığı geliyor. Birçok insan izlemiştir gerçi ama ben çok beğeniyorum. Film arayışında olup izlemeyen varsa tavsiyemdir.

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Tarihsever olarak film denildiğinde aklıma otomatik olarak Cennetin Krallığı geliyor. Birçok insan izlemiştir gerçi ama ben çok beğeniyorum. Film arayışında olup izlemeyen varsa tavsiyemdir.
Daha önce duymuştum ama izlemedim öneri için teşekkürler ben de tekrar izlenecekler film listeme not alıyorum. :)

Arishtat

Yunus Çakır
SDN
Reaksiyon puanı
18
Filmin sonlarına doğru "I'am Salahaddin, Salahaddin!" repliğini duyduktan sonra kılıç çekip haçlı ordusuna saldırası geliyor insanın. O sahneye geldiğini fark edersen hemen sakinleştirici iç, kaza bela çıkmasın :D :D Şaka bi' yana güzel konu, takipteyim.

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
494
Yıl 3059 falan olsa bile benim gözümde hiçbir film Lort of the Rings kadar güzel olamayacak ne yazık ki. O yüzden yine tavsiyem LOTR'dur :D

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Harry Potter serisi
Açlık oyunları serisi
Zamana karşı
Bunlar güzeldir öneririm ?

Boyga TV

Doçent
Reaksiyon puanı
275
Film denince son 7-8 yıldır aklıma ilk gelen "Interstellar - Yıldızlararası" oluyor. İzlemeyen varsa, izlenecekler listesinde ilk sıraya almasını tavsiye ederim.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
The lord of the Rings
Maze
The Hungry Games
I am a Legend
Léon
The Shawshank Redemption
Blade
Harry Potter

Çok var... Şu anlık önerebileceğim ve aklıma gelenler bunlar oldu, kaliteli filmlerdir. ??

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Nette adam gibi izlenecek film bulamadığımda tekrardan izlediğim filmlerden her şeyi ile iyi olan filmlerden.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilinen iyi filmeler yazılmış zaten, konusu ile bu filmde çarpıcı.

elyshh

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
The movie NIGHT OF EARTH is a gripping tale of alien invasion and human resistance. the acting is top-notch and effects are believable, and the story is exciting. The movie is worth watching.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Narnia serisi
Spider-Man üçlemesi
Star Wars serisi
Big Fish
Catch Me If You Can

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Şu an Megan ı merak ediyorum açıkcası

Arjinn

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
Whiplash
Ford v Ferrari
Schindler List
Persepolis
12 Angry Man
12 Monkeys

dusunenadamm

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
384
5- Bin Jib (Boş Ev) | 2004 | IMDB 8.0

Film Özeti:

“Hepimiz birer boş eviz, ta ki birisi kilidimizi kırıncaya kadar…”

Yönetmenliğini ve senaryosunu Kim Ki Duk’un üstlendiği bir yapım olan Boş Ev, tatile giden insanların boşalttığı evlere giren ve bir süre orada kalan, bunun karşılığında ise evde tamire ihtiyacı olan aletleri onararak kendince karşılığını veren genç ve yalnız bir adamın öyküsünü anlatıyor. Filmde diyalog olmadan tüm hikaye çok iyi bir şekilde görsellerle anlatılıyor. "Boş Ev" filmi sinemanın görsel gücünü çok iyi kullanan, Güney Kore sinemasının en özgün yapımlarından birisidir. Mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.

Türü: Suç, Dram, Romantik
Yönetmen: Kim Ki Duk

4- It Must Be Heaven (Burası Cennet Olmalı) | 2019 | IMDB 7.0

Film Özeti:

Burası Cennet Olmalı, birçok şehre seyahat eden ve hepsinde de anavatanı Filistin ile türlü benzerlikler bulan bir adamın hikayesini konu ediyor. Elia Suleiman, kendisine Filistin’den başka bir vatan aramak için yola koyulur. Ancak onun yeni bir yaşam vaadi, kısa süre içerisinde bir hatalar silsilesine dönüşür. Filistin’den başlayıp, New York, Doha ve Paris’e seyahat eden Suleiman, gittiği yerlerdeki bir şeyin ona evini hatırlattığını fark eder. Polis, sınır kontrolleri ve ırkçılık gittiği her yerde onunla birliktedir. Yeni bir topluma entegre olabilmek için elinden geleni yapan Suleiman, herkesin ona sürekli nereden geldiğini hatırlatması ile karşı karşıya kalır. Ait olma arayışı içinde olan Suleiman, gerçekten nereye evim deriz sorusuna yanıt bulmaya çalışır. Bu süreçte tüm gördüklerimiz sanki Neil Gaiman’ın Mezarlık Kitabı’nda yer alan “Nereye gidersen git, kendini de yanında götürürsün” ifadesiyle, İbn-i Haldun’un “Coğrafya kaderdir” yorumunun trajikomik bir ortaklığını resmediyor.

Yönetmen: Elia Suleiman

3- Arkadaşımın Evi Nerede? | 1987 | IMDB 8.1

Film Özeti:

1987 İran yapımı Abbas Kiyarüstemi filmidir. Yönetmenin Köker Üçlemesinin ilk filmi kabul edilir. Ahmed bir gün arkadaşına ait olan bir ev ödevini yanlışlıkla kendi evine götürür. Eğer bu ödev en kısa sürede geri gelmezse öğretmeni ona çok kötü bir not verecektir. Bu nedenle Ahmed acilen yola çıkaran nerede oturduğunu tam olarak bilmediği arkadaşını ödevini götürecektir. Ahmed'in bu önemsiz görünen yolculuğu, İran kasabalarının çehresine dair birçok ipucu verecektir.

Türü: Dram, Aile
Yönetmen: Abbas Kiarostami

2- Gözleri Tamamen Kapalı | 1999 | IMDB 7.9

Film Özeti:

Aşk, ilişkiler, sadakat ve cinsellik konulu psikolojik gerilim filminde; doktor Bill Hartford (Tom Cruise), eşinin (Nicole Kidman) o güne dek gizlediği cinsel arzularını öğrenince, hayatında şüphe, korku ve cinsel keşiflerle dolu yeni bir sayfa açılır. Piyanist bir arkadaşı vasıtası ile katıldığı bir parti; uzun ve macera dolu bir gecede yaşanan kâbus dolu saatler anlatılmaktadır.

Film 2,5 saat olmasına rağmen yönetmenin ustaca çizdiği kompozisyon sayesinde, evliliği, sadakati, hayatını ve cinselliği sürükleyici bir şekilde anlatarak seyircinin sorgulamasını sağlıyor.

Türü: Dram, Gerilim
Yönetmen: Stanley Kubrick

1- Night on Earth (Dünyada Bir Gece) | 1991 | IMDB 7,7

Film Özeti:

Night on Earth, Jim Jarmusch'un senaryosunu yazdığı ve yönettiği 1991 tarihli sinema filmi. Filmin senaryosu; Aynı gece içerisinde dünyanın farklı şehirlerinde -Los Angeles, New York, Paris, Roma ve Helsinki- görev yapan taksi şoförleri ile yolcuların arasındaki diyalogların anlatıldığı 5 farklı dünya 5 farklı hikaye filmin sürükleyiciliğini arttırıyor.

Yönetmen: Jim Jarmusch
Milyon tane film izlemişimdir ama nedense " John Carter: İki Dünya Arasında " şu filmin yerini hiçbiri tutamadı.