[Haftanın Dağıtımı]Pardus'a merhaba deyin!

Gelecek hafta hangi dağıtımı incelemeliyim?

• Void

Kullanılan: 4 14.8%
  • Arco Linux

Kullanılan: 3 11.1%
  • Arch Linux

Kullanılan: 5 18.5%
  • UbuntuDDE

Kullanılan: 0 0.0%
  • Ubuntu Mate

Kullanılan: 4 14.8%
  • Peppermint

Kullanılan: 6 22.2%
  • Deepin

Kullanılan: 5 18.5%

• Kullanılan toplam oy
    27
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhabalar,haftanın dağıtımı konseptimize sizlerin seçmiş olduğu Pardus ile devam ediyoruz, bu arada lütfen bu konu altında siyaset yapmayın, bu konuyu siyaset meydanı olsun yada Pisi Linux ile Pardus'u kapıştıralım diye değil faydalı olsun diye yazıyorum.

1.Pardus nedir?
Pardus-tescil_Linux_logo.svg.png

Pardus, Tübitak tarafından üretilen ve geliştirilen, öncesinde bağımsız bir dağıtım olmasına rağmen daha sonra Debian'ı temel alarak yoluna devam eden bir GNU/Linux dağıtımıdır. Pardus'un Debian temelli olması bazı kitleler tarafından çok ağır bir şekilde eleştirilirken diğer bir kesim ise bu yapılan olayın son kullanıcının yararına bir karar olduğunu düşünmektedir. Pardus daha çok devlet kurumlarında ve kurumsal alanlarda kullanıma uygundur, bu alanlar dışında örnek olarak günlük kullanım için Pardus diğer dağıtımlara göre daha az tercih edilir.

2.Pardus hangi masaüstü ortamlarını destekliyor?

Pardus, şu anda GNOME ve XFCE masaüstü ortamlarını desteklemektedir ayrıca bir topluluk çalışması sonucunda Pardus'ta DDE masaüstü ortamını da kullanabilmektesinizdir.

3.Pardus hangi paket yönetisini kullanıyor?

Pardus, ilk başta Pisi paket yöneticisini kullanırken daha sonra DPKG paket yöneticisine geçiş yapmıştır, Pisi paket yöneticisini Pardus artık desteklemediğinden dolayı günümüzde ne yazık ki Pisi paket yöneticisi güncel Pardus sürümlerinde kullanılamıyor.

4.Pardus neden bağımsız bir dağıtım olmaktan vazgeçti?

Aslında bu soru için çok farklı cevaplar gelebilir ama bu kararın en temel sebebi Debian'ın GNU/Linux dağıtımları arasındaki yeri ve yaygın program desteği yüzünden bu değişim yaşandığını düşünüyorum, Pisi'de Debian kadar yaygın program desteğinin bulunmaması son kullanıcı için sinir bozucu bir durum oluşturabilmesi olasılığı aslında bu kararın alınmasındaki en önemli sebeplerden biridir.

5.Pardus'u kimler kullanabilir?

Pardus, daha çok sunucu sistemleri ile uğraşan kişiler veya kurumsal alanlarda çalışan insanlar için tercih edilebilecek bir dağıtımdır fakat son kullanıcı için daha iyi ve son kullanıcıya daha fazla rahatlık sağlayan diğer GNU/Linux dağıtımlarının olması ve Pardus'un bu alanda geride kalması sebebiyle son kullanıcıya Pardus yerine başka işletim sistemlerine bakmasını öneririm.

6.Eski bağımsız Pardus'un getirdiği yenilikleri devam ettiren başka bir işletim sistemi var mıdır?

Eski ve bağımsız Pardus'un getirdiği YALI,Kaptan, Pisi paket yöneticisi, Müdür vb. sistemlerin artık yeni Pardus'ta ne yazık ki bulunmaması bu soruların sorulmasındaki en önemli sebeplerden biridir. Pardus'un eski ve bağımsız hali üzerinden ilerleyen ve son kullanıcı için kolaylık sağlamayı kendine hedef edinmiş olan Pisi Linux adlı GNU/Linux dağıtımında eski ve bağımsız olan Pardus'un getirdiği yenilikler hala devam ettirilmekte ve sürekli yenilenmektedir.

7.Pardus mu kullanmalıyız yoksa Pisi Linux mu?
İllaha ki bu iki işletim sisteminden birini tercih etmek istiyorsanız benim cevabım tabi ki Pisi Linux olur. Pisi Linux hem son kullanıcı için daha rahat bir dağıtım olması vesilesiyle hemde Pardus'un bırakmış olduğu bazı sistemleri devam ettirmesi ve daha kararlı bir işletim sistemi olması dolayısıyla Pisi Linux'un Pardus'tan daha iyi olduğu söylenebilir. Pardus'tan daha iyi son kullanıcı odaklı dağıtımların bulunması Pardus için bir dezavantajken üstüne çoğu kitleler tarafından defalarca eleştirilen Pardus adlı GNU/Linux dağıtımının diğer dağıtımlardan farklı olarak özgünlük namına bir işin yapılmaması Pardus'un dezantajlarından birisidir, bana kalırsa bu değişiklik Pardus için gerekli olsa da Pardus'tan daha yenilikçi bazı sistemler veya kullanımı kolaylaştıran eklentilerin gelmesini beklerdim.

8.Pardus son kullanıcı için uygun mudur?

Pardus, son kullanıcı için tercih edilebilir bir işletim sistemidir, Debian temelli olmasıyla daha yaygın bir program desteği kazanan Pardus şu anda son kullanıcı için tercih edilebillecek bir dağıtım olsa da Pardus'un daha yenilikçi ve daha son kullanıcı için uygun olan dağıtımların gölgesinin altında kalması Pardus'un son kullanıcı için tercih edilmesini engelleyen en önemli sebeplerden biridir.

9.Pardus özelleştirme bakımından nasıldır?

Pardus özelleştirme kısımında XFCE ve GNOME masaüstü ortamlarını kullanması sebebi ile gayet iyi iş çıkartıyor, Pardus ile beraber sisteminizdeki çoğu yeri KDE kadar olmasa da özelleştirip kendi göz zevkinize göre sistemi şekillendirebilmeniz mümkündür.

10.Pardus'u ana bilgisayarıma nasıl kurarım?

İlk olarak Ana Sürümler sitesinden Pardus'un istediğimiz masaüstü ortamınını barındıran sürümünün ISO dosyasını indiriyoruz, bundan sonra Rufus vb. programları kullanarak USB belleğimize ISO dosyasını yazdırıyoruz daha sonra ise bilgisayarımızı kapatıp BIOS menüsünü açıyoruz ve Secure Boot seçeneğini kapatıp USB belleği boot ediyoruz ve daha sonra kurulum yardımcısını kullanarak kolay bir kurulum gerçekleştirip Pardus'u ana bilgisayarınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Evet,bir haftanın dağıtımı konusunun daha sonuna geldik,eksik veya hatalı bir anlatım yaptıysam bana bunları söylerseniz memnun olurum,gelecek hafta incelememi istediğiniz dağıtımı anketten seçerek bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum,iyi günler dilerim.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,994
Elinize sağlık, gerçekten harika bir yazı olmuş.

Pardus NVIDIA olarak driver kısmında iyi fakat genel olarak benim pek de hoşuma gitmiyor. Sizlerin düşüncesi nedir, acaba? Yanıtla yaparak belirtebilirsiniz, arkadaşlar.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Elinize sağlık, gerçekten harika bir yazı olmuş.

Pardus NVIDIA olarak driver kısmında iyi fakat genel olarak benim pek de hoşuma gitmiyor. Sizlerin düşüncesi nedir, acaba? Yanıtla yaparak belirtebilirsiniz, arkadaşlar.
Pardus'un son kullanıcı için hala uygun bir dağıtım olduğunu düşünmüyorum, son kullanıcı için yapılmış diğer dağıtımların Pardus yerine tercih edilmesine daha mantıklı bakıyorum. Pardus için daha güzel bir destek ve güzel sistemlerin getirilmemesini de pek hoş karşılamıyorum, şu anlık Pardus yerine Pisi Linux'un tercih edilmesini daha mantıklı buluyorum.

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Merhaba Pardus! Hocam sadece logo yerine arada sisteme ait resimler olsa daha da güzel olur. Öbür hafta oylamada Deepin olursa çok sevinirim (Şu anda Deepin kullanıyorum eğer yapmak isterseniz ss alabilirim) . Ellerinize sağlık.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhaba Pardus! Hocam sadece logo yerine arada sisteme ait resimler olsa daha da güzel olur. Öbür hafta oylamada Deepin olursa çok sevinirim (Şu anda Deepin kullanıyorum eğer yapmak isterseniz ss alabilirim) . Ellerinize sağlık.
Pardus'u HDD'ye kurmuştum ama daha önce çökerttiğim için şu anda çalışmıyor ne yazık ki, bundan sonraki anlatımlarda anlık ekran görüntülerini koyarım. Deepin'i ekleyeyim madem ben hemen.

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Pardus'un son kullanıcı için hala uygun bir dağıtım olduğunu düşünmüyorum, son kullanıcı için yapılmış diğer dağıtımların Pardus yerine tercih edilmesine daha mantıklı bakıyorum. Pardus için daha güzel bir destek ve güzel sistemlerin getirilmemesini de pek hoş karşılamıyorum, şu anlık Pardus yerine Pisi Linux'un tercih edilmesini daha mantıklı buluyorum.
Eline Sağlık Abi

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Güzel rehber olmuş. Acaba Linux kullanışlı mı? Hiç kullanmadım.
Hangi dağıtımı kıyasladığımızı söylemen gerekirdi, Debian temelliler gayet kullanışlı ama yeni başlayacaksan Arch'tan uzak dur. :D Gayet kullanışlı aslında, istersen Terminalden Kurtulun ile beraber kullanıp sistemi daha da rafine hale getirebilirsin.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Oylama sonucunda Peppermint haftanın dağıtımı olarak seçilmiştir, bundan sonra Debian temelli dağıtımlar yerine farklı tabandaki dağıtımları incelemeyi düşünüyorum.