Hafıza Güçlendirmek, İstediğin Şarkıyı Ezberleye Bilmek için bir yol varmı yahu :)

Rejii

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Merhaba Arkadaşlar biraz hafıza konusunda sıkıntılıyım yani çok çabuk unutuyorum unutkanım anlayacağınız.
Benim Tek istediğim hayranlıkla dinlediğim ve her sözünden birşeyler aldığım 2 kişinin şarkılarını azda olsa ezberleyebilmiş olmak.
Bu iki kişi kim Sagopa Kajmer(Yunus Özyavuz) ve Kolera (Esen Güler özyavuz) kimine göre saçma gelen şarkıları sözleri davranışları bana göre çok çekici ve bağlayıcı ben 2003 senesinden beri bu ikiliyi dinliyorum tabi kolera biraz daha sonradan başladım.
Benim İstediğim bana yardımcı olmanız konserlere gittiğimde şarkılarını söyleyememek beni üzüyor açıkcası yani ortam muhteşem sahnedeki iki insan muhteşem ama ortama ayak uyduramaz oluyorum.
Düşündümki siz shiftdelete.net üyeleri bunun bir yolunu biliyorsunuzdur en azından bir fikriniz vardır. Uzun Lafın Kısası Ben Nasıl Şarkı Ezberleye bilirim nasıl hafızamı güçlendirebilirim yardımcı olurmusunuz

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
Benim de hafızam ezber konusunda çok kötüdür. Geçen sene Cranberries grubunun şarkılarına bir anda vurulduğumu hissettim ve şarkılarını ezberlemeye karar verdim. İngilizcem de pek iyi olmamasına rağmen azmettim ve 5-6 tane şarkısını tamamen ezberledim. Bu işin sırrı şu; önce azim, sonra tekrar ve tekrar ve tekrar.:)

ezberleme metodum şöyleydi. şarkının sözlerini ekranda bir kenara açıp, sözleri cümle cümle tekrar ederken şarkıyı da ileri geri yapıyordum. tek cümleyi tamamen ezberlemeden ikinci cümleye geçmiyordum.

senin ezberlemek istediğin şarkılar Türkçe olduğu için müziğe ezber sırasında çok fazla mahkum değilsin, sadece sözlerine yapışsan yeter.

Reaksiyon puanı
31
Benim de hafızam ezber konusunda çok kötüdür. Geçen sene Cranberries grubunun şarkılarına bir anda vurulduğumu hissettim ve şarkılarını ezberlemeye karar verdim. İngilizcem de pek iyi olmamasına rağmen azmettim ve 5-6 tane şarkısını tamamen ezberledim. .
Kötü hali buysa iyi halini sormayalım :p :)

angel75

Dekan
Reaksiyon puanı
18
millet unutkanlıktan şikayetçi ben de unutkanlığa hasret :)

uyurken dinle şarkıları...

Rejii

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Benim de hafızam ezber konusunda çok kötüdür. Geçen sene Cranberries grubunun şarkılarına bir anda vurulduğumu hissettim ve şarkılarını ezberlemeye karar verdim. İngilizcem de pek iyi olmamasına rağmen azmettim ve 5-6 tane şarkısını tamamen ezberledim. Bu işin sırrı şu; önce azim, sonra tekrar ve tekrar ve tekrar.:)

ezberleme metodum şöyleydi. şarkının sözlerini ekranda bir kenara açıp, sözleri cümle cümle tekrar ederken şarkıyı da ileri geri yapıyordum. tek cümleyi tamamen ezberlemeden ikinci cümleye geçmiyordum.

senin ezberlemek istediğin şarkılar Türkçe olduğu için müziğe ezber sırasında çok fazla mahkum değilsin, sadece sözlerine yapışsan yeter.
Anladım Teşekkürler fakat şöyle bir problem varki sagopa ve kolera sürekli kullanılmayan terimler kullanıyorlar ve benim bi anda dilim dönmüyor onlara ve yeterince hızlılar yetişmek zor oluyor dediğin şekilde yapıyordum bende + birde önce a4 kağıda şarkı sözlerini yazıyor sonrada dediğin şekilde şarkıyı söylüyordum sonuç 0 olmuyor :)

--- Mesaj Güncellendi ---

deniycem fakat uyuyacağımı sanmıyorum o şekilde :)

Balık Taraftarı değilim başka neyde omega 3 var ? :D

zatura

Profesör
Reaksiyon puanı
0
hafıza teknikleri kitabı mevcut , bir ara internette hotfile uzantılı indirme linki görmüştüm ..

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555

Bir ara Discovery channel'da denk gelmiştim. ilginç deneyler yapan bir ekip uyurken insanın bir şey öğrenip öğrenilmeyeceği üzerine deney yapıyordu. kızın birinin yatağının yanına teyip koyup, hiç bir bilgisi olmadığı konulardan derledikleri soruları (futbol kuralları vs.) sabaha kadar tekrarlar halinde kıza dinlettiler. sabah kız kendisine sorulan hiç bir soruyu bilemedi :)

Rejii

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bir ara Discovery channel'da denk gelmiştim. ilginç deneyler yapan bir ekip uyurken insanın bir şey öğrenip öğrenilmeyeceği üzerine deney yapıyordu. kızın birinin yatağının yanına teyip koyup, hiç bir bilgisi olmadığı konulardan derledikleri soruları (futbol kuralları vs.) sabaha kadar tekrarlar halinde kıza dinlettiler. sabah kız kendisine sorulan hiç bir soruyu bilemedi :)
O zaman Bu Yatarken Dinleme Olayı Baştan kaybetti :)

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
Sürekli dinle,peş peşe :D Mırıldan arada bir dinlemediğin zamanlar.

Rejii

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sürekli dinle,peş peşe :D Mırıldan arada bir dinlemediğin zamanlar.
meselede orda mırıldancak kadar dahi aklımda kalmıyor :) yani nasıl oluyor anlamıyorum fakat unutuyorum bildiğimiz salak gibi hissediyorum kendimi ya :/

senar1st

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Hafızam maşallah çok iyidir. Bunun sebebi ise azmetmiş olmamdır. Eskiden çok unutkanlığım vardı. Emin ol varya hiçbir şey aklımda kalmazdı.

Ünlü Psikolog William James der ki biz beynimizin sadece yüzde 5 ini kullanabiliyoruz. O günden sonra teknikleri falan öğrendim şimdi çok çok çok iyi durumdayım.

Taktik ne diye soruyorsundur . Eee adam sadede gel diyorsundur :D

Taktik çok basit. Görsel öğe kullan. Mesela taş dibe düşmez kolera. Benim zihnimde hemen bir kuyu canlandı ve taşında düşme sesinin gelmediğini zihnimde imajladım.

Sözcüklere görsel öğe yüklersen bir de DİKKATİNİ verirsen bu sorunu çözersin.

Unutma! Söz uçar, görüntü(!) kalır :p

Ben o Tür kitaplara inanmıyorum açıkcası

Ayrıca o kitaplara inanmıyorum demişsin. O kitapları okumadıysan nasıl bir yargıya varabilirsin ki?

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
meselede orda mırıldancak kadar dahi aklımda kalmıyor :) yani nasıl oluyor anlamıyorum fakat unutuyorum bildiğimiz salak gibi hissediyorum kendimi ya :/

Kötü senin durum : )

Bak ben gittiğim yeri unutmam,bir kaç kredi kartımın kart no,son kullanma tarihi,cvc'sini ezbere bilirim : )

Netten alışveriş yaparken çok işime yarıyor :D

ilginç bir öneri :D

beyin-bedava.jpg

Rejii

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hafızam maşallah çok iyidir. Bunun sebebi ise azmetmiş olmamdır. Eskiden çok unutkanlığım vardı. Emin ol varya hiçbir şey aklımda kalmazdı.

Ünlü Psikolog William James der ki biz beynimizin sadece yüzde 5 ini kullanabiliyoruz. O günden sonra teknikleri falan öğrendim şimdi çok çok çok iyi durumdayım.

Taktik ne diye soruyorsundur . Eee adam sadede gel diyorsundur :D

Taktik çok basit. Görsel öğe kullan. Mesela taş dibe düşmez kolera. Benim zihnimde hemen bir kuyu canlandı ve taşında düşme sesinin gelmediğini zihnimde imajladım.

Sözcüklere görsel öğe yüklersen bir de DİKKATİNİ verirsen bu sorunu çözersin.

Unutma! Söz uçar, görüntü(!) kalır :p

Ayrıca o kitaplara inanmıyorum demişsin. O kitapları okumadıysan nasıl bir yargıya varabilirsin ki?

deneyeceğim dediğini kitap konusunda bilmiyorum ben pek taraftarı değilim o tür şeylerin insan ne istiyorsa kendi yapabilmeli sağından solundan yardım almalı ama birinin çıkıpta hafızayı güçlendirmenin yolları diye yazıp kitap çıkartırsa ben okumam onu şahsen :) bi ön yargı gibi birşey sanırım :)

senar1st

Profesör
Reaksiyon puanı
14
deneyeceğim dediğini kitap konusunda bilmiyorum ben pek taraftarı değilim o tür şeylerin insan ne istiyorsa kendi yapabilmeli sağından solundan yardım almalı ama birinin çıkıpta hafızayı güçlendirmenin yolları diye yazıp kitap çıkartırsa ben okumam onu şahsen :) bi ön yargı gibi birşey sanırım :)

İyi de bu dediğin paradoks oluyor.

Misal vereyim: Şu anda benim yazdıklarımı deneyeceğim dedin değil mi?

birncisi ben bunları kitaptan okudum
İkincisi kitaptan okumasaydım belki kitap yazabilrdim.

Haliyle de kitaba dökmediğim tavsiyeleri dinliyor, döktüklerimi dinlemiyorsun :) Halbuki ikisi de aynı ;)

Önyargını kır ve o kitaplardan oku derim ben sana. Yine de sen bilirsin. :)

Rejii

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İyi de bu dediğin paradoks oluyor.

Misal vereyim: Şu anda benim yazdıklarımı deneyeceğim dedin değil mi?

birncisi ben bunları kitaptan okudum
İkincisi kitaptan okumasaydım belki kitap yazabilrdim.

Haliyle de kitaba dökmediğim tavsiyeleri dinliyor, döktüklerimi dinlemiyorsun :) Halbuki ikisi de aynı ;)

Önyargını kır ve o kitaplardan oku derim ben sana. Yine de sen bilirsin. :)
Sonuça güzel vardın fakat benim düşündüğüm birileri illa bi yerden alacak kitaptan veya başka birinden ama benim alacağım yer kitap olmamalı bir kitabı 10 kişi okumuşsa ben o okuyan 10 kişinin içinden 5 inden alacağım o okuduklarını bana yöntem olarak sunduklarında deneyeceğim ama doğrudan oturup da kitaptan okumak bana itici geliyor :)

angel75

Dekan
Reaksiyon puanı
18

sorulunca cevap veremeyebilir ama hiç olmadık bir anda karşısına çıkan soruyu kendi bile farkında olmadan cevaplayabilir..

Kötü senin durum : )

Bak ben gittiğim yeri unutmam,bir kaç kredi kartımın kart no,son kullanma tarihi,cvc'sini ezbere bilirim : )

Netten alışveriş yaparken çok işime yarıyor :D

senin durumun iyi valla.. ben gördüğüm hiçbir rakamı unutmuyorum... :(

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Sonuça güzel vardın fakat benim düşündüğüm birileri illa bi yerden alacak kitaptan veya başka birinden ama benim alacağım yer kitap olmamalı bir kitabı 10 kişi okumuşsa ben o okuyan 10 kişinin içinden 5 inden alacağım o okuduklarını bana yöntem olarak sunduklarında deneyeceğim ama doğrudan oturup da kitaptan okumak bana itici geliyor :)

Hocam yani tabiri caizse armut piş ağzıma düş diyorsun. Birileri denesin, doğruluğunu onaylasın, bende kullanayım o metodları, kısadan başarıya ulaşayım istiyorsun. Ama yeryüzünde böyle bir işleyiş yok. Bu ancak kendini kandırmaktır. Neden?

Konuyla alakalı örnek üzerinden gidersek. Hafıza güçlendirmenin temeli üçe dayanır.

Fizisel olgunlaşma
Pisikolojik olgunlaşma
Hazırbulunuşluluk

Şimdi fiziksel olgunlaşma belli. Beyninin fonksiyonlarının düzgün çalışması lazım. Herhangi öğrenmeyi etkileyecek hastalığın olmaması lazım, Öğreneceğin bilgileri kazanabilecek, kavrayabilecek yaş ve fiziki olgunluğa erişkin olman lazım vb. daha sıralanabilir.

Psikolojik olgunlaşmada ise kazanılacak bilginin, davranışın psikolojik olgunluğuna ulaşmış olman, bu özelliği kazanmak için gerekli psikolojik rahatlığı sağlaman lazım. Çok tanıma boğmak istemiyorum ama örneğin eğer evde stresli bir gün geçiriyorsan, yada ne bilim öğrenmeni etkilliyen bir psikolojik sorunun varsa iş kaygısı, eğitim vb. işte o zaman bu engellerden arınman lazım.

Hazır bulunuşluluk ta ise öğrenmeyi sağlayan gerekli bilgi, materyal, döküman vb. şeyler elinin altında bulunmalı. Ve sen bunları kullanacak yetide olmalısın. Ör: sagopanın şarkılarının elinin altında hazır bulunması, hatta anlamını bilmediğin kelimeler için sözlük sahibi olman veya hafıza teknikleri ile ilgili metodları biliyor olman.

Bak bir düşün ben sana doğru cevabı verebilmek için o kadar özetlediğim halde ne kadar uzun cevap çıkıyor ortaya. Yani sen eğer bir şeyleri istiyorsan emek harcamalı. Ve bunu doğru şekilde yapmalısın.

Yani özetle demem o ki her birey yukarıda saydığım üç maddede farklı düzeydedirler. Sen önce kendini tanımalısın sonra eksiklerini tespit etmelisin buna göre çözüm üretmelisin. Ancak sonuca böyle ulaşabilirsin.

Birilerinin metodunu taklid etmen seni başarıya ulaştırmaz. Papağan da insanları taklit edip konuşuyor ama bu onun konuştuğu anlamına gelmez. (örnekten alınma sadece düşünceyi net anlatmak için verdim.)

zatura

Profesör
Reaksiyon puanı
0
webnick olayı güzelce açıklayıcı olarak yazmışsın ama , bunu okuyup içine sindirmiş tercüme edecek biri lazım şimdi ..

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
sorulunca cevap veremeyebilir ama hiç olmadık bir anda karşısına çıkan soruyu kendi bile farkında olmadan cevaplayabilir..

hatta bir bakmış, kendi bile farkında olmadan susamıyor, herşeye cevap veriyor. kendi kedine yürüyor, koşuyor falan. belki de bir bakmışsın biliç altında bilim adamı olmuş, farkında olmadan elleri atomu parçalıyor :D

angel75

Dekan
Reaksiyon puanı
18
hatta bir bakmış, kendi bile farkında olmadan susamıyor, herşeye cevap veriyor. kendi kedine yürüyor, koşuyor falan. belki de bir bakmışsın biliç altında bilim adamı olmuş, farkında olmadan elleri atomu parçalıyor :D

senin çok film seyrettiğini biliyordum da bu kadarını tahmin etmemiştim :)

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
webnick olayı güzelce açıklayıcı olarak yazmışsın ama , bunu okuyup içine sindirmiş tercüme edecek biri lazım şimdi ..

Böyle derken hocam ne demek istediniz anlayamadım? karışık mı yazmışım biraz. Eğer öyle olmuşsa birdaha ki sefere daha kısa ve öz anlatmaya çalışırım.

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Şarkıları ezberlemek için şarkı sözlerini bilmen lazım, şarkıyı aç vede arka planda sözlerini oku ezberlersin... sagopa şarkılarını ezberlemek kolay, sen birde cezanın şarkılarını dinle :)

Koyduğum nokta belki son :)

Korpe

Rektör
Reaksiyon puanı
16
ketentohumu
virgul.gif
semizotu
virgul.gif
ceviz
virgul.gif
fındık
virgul.gif
badem
virgul.gif
yeşil yapraklı sebzeler bunlarda omega 3 var

zatura

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Hayır çok güzel bir yazı olmuş okuyan için tabii. .. armut piş ağzıma düş demiştiniz ya ... :)

Böyle derken hocam ne demek istediniz anlayamadım? karışık mı yazmışım biraz. Eğer öyle olmuşsa birdaha ki sefere daha kısa ve öz anlatmaya çalışırım.

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Hayır çok güzel bir yazı olmuş okuyan için tabii. .. armut piş ağzıma düş demiştiniz ya ... :)

Haklısınız okuyan için! Ne bileyim belki birileri okur(sizin gibi) diyor yazıyoruz arada böyle uzun cevaplar.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Beynimdeki müzik arşivi devasa diyebilirim hatta radyoda bazı müziklerin başlangıç melodisi duyunca şarkıyı mırıldanmaya başlarım bu kadar şarkıyı nasil ezberledın dersen şarkıyı şöyler iken hissetmen lazım nasil derler duygusal bağ kur tabi sürekli dinle varsa klibini seyret.