Hacklenmelere Karşı Neler Yapabiliriz?

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
Bugün sabah birkaç video izledim adam diyor ki siz bilgisayarı kapatsanız bile ben sizin bilgilerinizi topluyorum diyordu. (Eski hackera soru sorma videosu gibi birşeydi)
Antivirüs kullanmıyorum kullanmamda. Yabancı linklere tıklamayacağız vs. ama başka neler var mesela?
Birde mesela biri benim kamerama erişti benim kamera açıldığında yanan ışık yanar mı bu durumda?

Akdeniz124

Doçent
Reaksiyon puanı
424
Bugün sabah birkaç video izledim adam diyor ki siz bilgisayarı kapatsanız bile ben sizin bilgilerinizi topluyorum diyordu. (Eski hackera soru sorma videosu gibi birşeydi)
Antivirüs kullanmıyorum kullanmamda. Yabancı linklere tıklamayacağız vs. ama başka neler var mesela?
Birde mesela biri benim kamerama erişti benim kamera açıldığında yanan ışık yanar mı bu durumda?
Hocam kamera mevzusu için 2 çözüm var bantlamak yada Kaspersky (kamera kullanıldığında sana bildirim gönderiyor)

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Platformların kendine ait uygulama marketlerinden uygulama edinmelisin,
Steam, Epic Games ve oyun şirketlerinin kendi marketlerinden oyun edinmelisin,

Tarayıcı üzerinden, izleyicileri etkinsizlestirmelisin.

Güncel internet tarayicilarin, bu site güvenli değildir uyarılarını dikkate almalısın. Örneğin bir uygulama indireceksin,

Bunları yaptığın sürece güvencesin.

LinuxIsNotUniX

Doçent
Reaksiyon puanı
963

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,183
Tün dünyadan göz renginden, parmak izine kadar topladılar telefonlar sayesinde.
Hacker de bişey yaptığını sanıyor :D

Hakclenmeye karşı Lan kablosunu pc den ayırırsam görürüm o heykır neler yapıyor mesela :D

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Tün dünyadan göz renginden, parmak izine kadar topladılar telefonlar sayesinde.
Hacker de bişey yaptığını sanıyor :D

Hakclenmeye karşı Lan kablosunu pc den ayırırsam görürüm o heykır neler yapıyor mesela :D
Vallahi aynen öyle. Sonra telefondan Google Hizmetlerinden kurutulun deyince bana kızıyorlar.
Google Gmail sen bile veri topluyor.

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,305
O ışığı devre dışı bırakmak mümkün fakat sistemde yetkili olmanız gerekir. PC kapalıyken girme mevzusu Wake on LAN ile uyandırıp işlerini hallediyor kapşonlu abimiz.
Wake on LAN'ı kullandıktan sonra ben de kapalı bilgisayara girerim, ne var bunda? Önemli olan onu kullanmadan girebilmek.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Antivirüs kullanmıyorum kullanmam da demişsin dk bir gol bir istediğin kadar bildiğin siteye gir. Maalesefki o site alt yapısı gitti ise vürüs yine bulaşır sana. Sen bu düşünce ile kesin işletim sisteminin güncellemesini de yapmıyorsun yani açıkkapıları kapatmıyorsun diyorsunki gelin girin benim pc me. Uygulamalarda bile bilinen bilinmeyen zaafiyetler olduğu sürece hiçbir çaban fayda vermez.

Reaksiyon puanı
120
Hocam en iyisi virüsler hakkında çok ama çok araştırma yapmak. Hangisi nasıl bulaşıyor öğrenmek. Sonra bulaşma yollarını önlemle tıkamak. Her ne kadar uğraşsanız da bulaşabileceği için araştırıp en güzel bulduğunuz antivirüsü kullanmak.

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
kraspery cloud antvirüs kulan test souçlarında en iyi antvirüs

gördüğün her linke basma ve indirme (zaten girince kraspery dur bu site virüslü diyo ama dikat et)

öneri: bu youtube kanalı çoğu şeyi anlatıyor kanal: https://www.youtube.com/channel/UCL1Rp1QrhuRhl-sjP5KYwhw

destekleyici video :
Bu kanalı biliyorum ama bu videolarına bakmamıştım sonra izleyeyim.
Platformların kendine ait uygulama marketlerinden uygulama edinmelisin,
Steam, Epic Games ve oyun şirketlerinin kendi marketlerinden oyun edinmelisin,

Tarayıcı üzerinden, izleyicileri etkinsizlestirmelisin.

Güncel internet tarayicilarin, bu site güvenli değildir uyarılarını dikkate almalısın. Örneğin bir uygulama indireceksin,

Bunları yaptığın sürece güvencesin.
Oyunları orjinal alıyorum bir ara ps3 için bir sayfaya giriyordum sayfa güvenli değil vs. diyordu ama format attım zaten ondan sonra.
Antivirüs kullanmıyorum kullanmam da demişsin dk bir gol bir istediğin kadar bildiğin siteye gir. Maalesefki o site alt yapısı gitti ise vürüs yine bulaşır sana. Sen bu düşünce ile kesin işletim sisteminin güncellemesini de yapmıyorsun yani açıkkapıları kapatmıyorsun diyorsunki gelin girin benim pc me. Uygulamalarda bile bilinen bilinmeyen zaafiyetler olduğu sürece hiçbir çaban fayda vermez.
Güncellemeleri yaparım ama antivirüsler biraz reklam vs. gibi geliyor bana. Kendi kendine kontrol yapıyor bir anda bildirim geliyor yandan. Nedense pek güvenemiyorum böyle olunca. Sanki yapmış olmak için yapıyor gibi.

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Hacklenmemek için al bu dosyayı Rufus ile USB belleğe yaz sonra da sistemi Usbden önyükle. Thank you for downloading Ubuntu Desktop | Ubuntu :D

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
Reaksiyon puanı
120
Bu kanalı biliyorum ama bu videolarına bakmamıştım sonra izleyeyim.

Oyunları orjinal alıyorum bir ara ps3 için bir sayfaya giriyordum sayfa güvenli değil vs. diyordu ama format attım zaten ondan sonra.

Güncellemeleri yaparım ama antivirüsler biraz reklam vs. gibi geliyor bana. Kendi kendine kontrol yapıyor bir anda bildirim geliyor yandan. Nedense pek güvenemiyorum böyle olunca. Sanki yapmış olmak için yapıyor gibi.
Bu arada hocam yavaşlatır diye mi kullanmıyorsunuz antivirüs ? Eğer öyleyse ben Kaspersky kullanıyorum çok etkisi olmuyor.

DDLAO

Asistan
Reaksiyon puanı
249
1619880124932.png

Virüslerde de kullanabilirsiniz, Outlook sadece bir örnek. :D

Reaksiyon puanı
120
He onu biliyorum sözler köşkü kanalının videosunda değil mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Youtube'dan Can Deger'İn kanalına bakabilirsin
Delikanlı adam antivirüs kullanmaz kdkdkdpdfa

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,305
Bir keresinde CCleaner'ın orijinal kurulum programına virüs gömmeyi başarmışlardı. Resmi sitesinden bildiğin virüslü dosya iniyordu. Nasıl başardılar bunu anlamadım.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Antivirüsü reklam olarak görmek de güzel kafaymış. Hem kullanmamakta inatçısın hem de bulaşmasın diyorsun. Ben olsam buradakilere sormam bile, güvenlikten anlayan eleman yok ki...

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,506
Öncelikle oradan buradan bir şey indirmeyin. Orijinal kullanıp rahat edin. Güvenli ve iyi olan bir antivirüs falan kullanılabilir.
Bir de bazı siteler var. Puan biriktiyorsun ve steam cüzdan kodu vereceğim diye... işte yalanlar. Ama sakın öyle sitelere girmeyin. Öyle benzeri yerlerden uzak duralım.
Bilinmeyen sitelere asla girilmemeli ve kayıt olunmamalı. Bildiğiniz ve güvenli olduğundan emin olduğunuz siteleri kullanın.
Dikkat ederseniz ne virüs girer ne de hacklenirsiniz.

Robert Grenee

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
971
Bir dosyayı açmadan önce sağ tıklayıp özellikler kısmına gel ayrıntılar kısmına bak eğer System.exe Winlogon.exe gibi şeyler varsa açma :Ꭰ Neden diye sorarsan sana açıklayayım, yapılan RAT/keylogger vs görev yöneticisinde sanki sistem dosyası gibi gözükmek için açıklamaları böyle yapılabiliyor, Web güvenliği için ise NoScript kullanabilirsin.. neys hadi Allaha emant..

''Wolfred1ght''

Profesör
Reaksiyon puanı
2,290
Şurada 7 milyar dur 8 Milyar nüfuslu Bu mavi gezegende....Neredeyse 200 ülke içinde....Asya'da bulunan....Orta doğu da yer alan....Türkiye adlı ülkede(Canım ülkem <3).....81 il içinden.....En küçük illerden birinde....Bir apartman dairesinde....bir odada bulunan tarihi eski çağlara dayanan bu pc'yi hackletmek için aşırı mantıklı bir şey yapmam gerekiyor.O mantıkta bende olmadığı için bana Eyvallah.

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
He onu biliyorum sözler köşkü kanalının videosunda değil mi?
Evet ama direkt onu izlemedim. "x kişisi y videosunu izliyor" gibi düşün.
Bir keresinde CCleaner'ın orijinal kurulum programına virüs gömmeyi başarmışlardı. Resmi sitesinden bildiğin virüslü dosya iniyordu. Nasıl başardılar bunu anlamadım.
Yürek yemişler ama akla bak ya.
Bir dosyayı açmadan önce sağ tıklayıp özellikler kısmına gel ayrıntılar kısmına bak eğer System.exe Winlogon.exe gibi şeyler varsa açma :Ꭰ Neden diye sorarsan sana açıklayayım, yapılan RAT/keylogger vs görev yöneticisinde sanki sistem dosyası gibi gözükmek için açıklamaları böyle yapılabiliyor, Web güvenliği için ise NoScript kullanabilirsin.. neys hadi Allaha emant..
Değişik yöntem ama aklıma gelir mi bilemem. :D