Hacamat Tedavisi

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
HACAMAT NEDİR?
hacamat_nedir.jpg

Hacamat kısaca deri altında birikmiş , vücutta hastalıklara neden olan toksik kanın vakumlanarak dışarı alınması işlemidir. Hacamat , Rasulallah ( S.A.V ) Efendimizin şiddetle tavsiye buyurduğu ve bizzat kendilerinin de uyguladığı sünnet olan çok önemli bir tedavi metodudur.

Deri altında birikmiş olan kan , kan özelliğini yitirmiş koyu renkli pelte kıvamındadır ve bağışıklık sistemimizi olumsuz yönde etkileyerek birçok hastalığa kapı aralamaktadır.

Hacamat ağrısız, acısız, yatak istirahatsiz, iş gücü kaybı olmadan tatbik olunan bir tedavi metodu olup , hastalıklardan korunmanın ve sağlıklı yaşamanın en kolay yoludur.

‘Hacamat’ kelimesi Arapça ‘emmek, normal formuna getirmek’ anlamlarını taşır. Hacamat uygun zaman dilimlerinde belli aralıklarla usulüne uygun olarak yapılırsa , vücüdun dışarıya atamadığı ağır metaller, toksinler, serbest radikaller, kullanılan ilaçların ve hormonlu gıdaların vücutta bıraktığı kalıntılar emilerek bedenimizin normal formuna gelmesi sağlanmış olur.

Hacamat İslam ülkelerinde çok yaygın olmakla birlikte Avrupa ülkeleri dahil tüm dünyada uygulanan bir tedavi metodudur. Geleneksel olarak boynuzla yapılan hacamat, günümüzde cam kupalar veya vakum setleri yardımıyla yapılmaktadır. Çizme işlemi ise genelde jilet yardımı ile yapılırken kliniğimizde hijyenik olması açısından bistüri ile yapılmaktadır. Kullanılan tüm malzemenin, tek kullanımlık olmasına da çok dikkat edilmelidir.

HACAMATIN GENEL FAYDALARI

Hacamat her şeyden önce bir kan verme eylemi olduğundan kan vermenin tıbbi faydaları başlığında bütün faydalara haizdir. Hacamat bağışıklık sistemine bağlı tüm kronik hastalıklara karşı tedavi edici özelliğe sahip olduğu gibi hastalıklardan korunmak adına da yapılır.

• Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırarak hastalıklardan korur.
  • Kanda birikmiş ağır metal ve toksinlerin atılmasını sağlar.
  • Kan üretimi ile görevli organları uyarır, kan dolaşımını ve metabolizmayı düzenler.
  • Ağrıların giderilmesi ve ödem çözülmesinde etkilidir.
  • Migren, bel-boyun fıtıkları, eklem ağrıları, karaciğer sorunları, kalp hastalıkları, psikolojik hastalıklar, unutkanlık, göz problemleri, kronik yorgunluk, tansiyon gibi bağışıklık sistemine bağlı tüm kronik hastalıkların tedavisinde başarıyla uygulanır.
HACAMAT NASIL YAPILIR ?

Hacamat tedavisi bir nevi cerrahi müdahaledir. Kime ve nasıl yapılacağı tüm tedavi metodlarında olduğu gibi doktor tarafından belirlenmelidir. Uygulamayı, doktorun yada doktor kontrolünde sağlık personellerinin yapması gereklidir.

HACAMAT NE ZAMAN YAPILIR ?

Herhangi bir rahatsızlık yoksa , detoks amaçlı, hastalıklardan korunmaya yönelik yaptırılacaksa, sünnet olan, tavsiye edilen mevsim , ay ve hafta günlerine riayet etmek hacamatın faydasını arttırma anlamında önemlidir.
Hacamat ,mevsim olarak ilkbahar ve sonbahar da ,ay günleri olarak hicri ay’ ın 14 – 28 arasındaki tekli günlerde (15, 17 19, 21, 23, 25 gibi..) yaptırılması daha uygun olur. Herhangi bir rahatsızlık açısından yaptırılıyor ise mevsim veya ay günlerine bakılmaksızın en kısa zamanda yapılması gerekir. Bu konuda sadece hafta günlerine dikkat edilebilir. Hacamat, ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki sefer yaptırılması tavsiye edilir.

HACAMAT KİMLERE YAPILMAZ ?

Kalp yetmezliği, Hemofili, Kansızlık, Hipotansiyon durumlarında ve hamilelerde uygulanmaz.

Ayrıca, hacamat olacak kişilerin kan sulandırıcı ilaç, aspirin kullanmıyor olması gereklidir. Tedaviye gireceklerin çok aç veya çok tok olması da uygun değildir. Tedavi sonrası 24 saat ağır gıdalardan kaçınmak ve bol sıvı tüketmek tavsiye edilir.

İLGİLİ HADİS-İ ŞERİFLERPeygamberimiz (S.A.V)’in yaptığı ve yapılmasını tavsiye ettiği işlerin şüphesiz bir anlamı ve hikmeti vardır. Onun hayatı bizim için örnektir: “And olsun Allah’ın Resulü’ nde sizin için Allah’ı ve ahireti arzu eden ve Allah’ı çok anan kimseler için (uyulacak) en güzel bir örnek vardır” (el-Ahzâb, 33/21).
Peygamberimiz ( S.A.V ) , ‘’ Üç şeyde şifa vardır , bal şerbeti içmekte, kan aldırmakta ve dağlama yaptırmakta. Fakat ben dağlama yaptırmayı sevmem.” (8) buyurmuşlardır.
Hz. Peygamber (S.A.V) bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir Haccâm’a hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp haccâma ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: “Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır.” (Buhâri, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebû Dâvûd Nikâh 26, Tıb 3).

Hz. Peygamber (S.A.V) ihramlı iken hacamat yaptırmıştır .(Buhârî, Savm, 22; Müslim, Hac 87, 88; Ebû Dâvûd Menâsik 35). İhramlı iken saç kestirmemek şartıyla hacamatın caiz olduğu hususunda âlimler arasında görüş birliği vardır. Aynı şekilde Hz. Peygamber (S.A.V) oruçlu iken de hacamat yaptırmıştır. (Buhârî, Tıb II; Ebû Davûd, Siyâm 29).
Resulallah ( S.A.V ) buyurdular ki: “Miraç gecesi hangi melek topluluğuna rastladıysam bana ,’’ Ey Muhammed , kan aldırmaya devam et , ümmetine de bunu emret ‘’ dediler. ‘’ buyurmuştur. ( Tirmizi , İbni Mace , Ahmed bin Hanbel )Arkadaşlar konu tamamen alıntıdır konuyu açmamdaki sebep tavsiye ettiğimden vesayre değil sizin görüşlerinizi almak aranızda yaptıran bilen ilgili olanların düşüncelerini merak ettim. Bir yakınımda kronik bir hastalığa sahip tıbben tedavisi yok olarak nitelendirdiler bu yakınımda Hacamat tedavisine takmış kafayı bende araştırmaya koyuldum.
Dediğim gibi düşüncelerinizi almak istiyorum.

Kaynak;
-Doğalhayat
-Wikipedi

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Kan aldıracak kişi çok yaşlı değilse ve yukarıda ki kimlere yapılmazın içinde değilse hiç düşünmeyin yaptırmak için. Ayın yerçekimi uygun olan zamanlarda aynı denizin sahile bıraktığı çöpler gibi toksik maddelerin kılcal damarlardan alınması işlemi. Tedavi için olucaksa uygun gün beklenmemelidir. Kendim 1,5 ay kadar önce oldum. Buraya ne yazsam abartı gelecek. Vücudunuzun, organlarınızın hafiflediğini ilk günden anlayabiliyorsunuz. Araştırma yaptığınız kişinin rahatsızlığına nasıl etkisi olur bilemem ancak herhangi bir yan etkisi steril ortam olduğu sürece yok, çok geçmiş olsun.

Hasta olunsun olunmasın şiddetle tavsiye ederim :) Masaj yataklarında sıcak masajlarla kirli kanı dağıtmak yerine alınması daha mantıklı, iz de bırakmıyor. Merak ettikleriniz varsa buyrun.

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
[MENTION=62904]webrettin[/MENTION] nerede yaptırdın ?

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
@webrettin
Zararı filan varmı birde yaptırırken çok acıyor mu?

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Zaten araştırmışsınızdır hijyenden başka riski yok. Yani yaptırdığınız yer önemli. Acı olarak ben herhangi bir ağrı kesici vb kullanmadım çok birşey hissetmedim kaşıntı gibi geldi kesikler ama sprey vb kullanılablir. Bir başhekimin tanıtım videosu var ancak görüntüler daha önce izlemeyenler de rahatsızlık oluşturabilir.

Orada detaylı anlatılmış. Görüntüler rahatsız edici olabilir!

https://www.youtube.com/watch?v=ynNtvHFrvDQ

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Zaten araştırmışsınızdır hijyenden başka riski yok. Yani yaptırdığınız yer önemli. Acı olarak ben herhangi bir ağrı kesici vb kullanmadım çok birşey hissetmedim kaşıntı gibi geldi kesikler ama sprey vb kullanılablir. Bir başhekimin tanıtım videosu var ancak görüntüler daha önce izlemeyenler de rahatsızlık oluşturabilir.

Orada detaylı anlatılmış. Görüntüler rahatsız edici olabilir!

https://www.youtube.com/watch?v=ynNtvHFrvDQ

Teşekkür ederim benzeri videoyu izlemiştim öncelikle yakınımın doktoru ile görüşücem o da kanın temizlenmesi gibi birşeylerden bahsetmişti fakat yüz yüze hiç görüşmedik tekrar teşekkürler.

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Teşekkür ederim benzeri videoyu izlemiştim öncelikle yakınımın doktoru ile görüşücem o da kanın temizlenmesi gibi birşeylerden bahsetmişti fakat yüz yüze hiç görüşmedik tekrar teşekkürler.

Tekrar geçmiş olsun inşallah hastalığına faydasını görür. Temizlik olarak göreceği kesin.

CMYK

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Yaklaşık 3 yıl önce cerrah düzeyinde bir doktora gittim. Doktor, toplamda 16 farklı yerden ( alnım omuzlarım belim dizimin üstü ) olacak şekilde hacemat yaptı ve hazırlayıp kullanmam için bazı meyve bitki ve sebzelerin ( Vucut direncini geri kazanmak ve kanı tazelemede yardımcı olması için ) listesini hazırlayıp bunları kullanmamı istedi ama ben uygulayamadım uğraşmadım.
İlk bir ay sanki üzerimden büyük bir yük kalkmış gibi ve kilolu birinin sağlıklı bir şekilde zayıflaması gibi hissediyordum kendii ama zamanla yorgun düşmeye ve kendimi halsiz hissetmeye başladım yani hacemattan önceki halime yaklaştım ama benim hatam doktorun tavsiyelerini yerine getirmediğim için diye düşünüyorum.

Hacemat yapılırken tok olmak ve moralinizin yerinde olması önemli. Az bir acı hissedersiniz doktor hacemat yapacağı noktaları neşter ile ince ince ciziyor sonra vakum şişeleri ile kirli kanı vakumluyor jel kıvamında kirli bir kan birikiyor ve hacemat yapılan noktadan yerine göre bir kaç sefer vakum yapabiliyor.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Tavsiye ederim ama bir daha yapmaya cesaret edemedim :)

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Yorum icin tesekkurler [MENTION=150526]CMYK[/MENTION]

Bilmiyorummm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ben yaptırdım ve pişmanım. 1 ay önce bacağımdan yaptırdım. Turanşah Tümer diye bir adama. Doktor diye ona gittim. 1 ay oldu bacaklarımdaki izler hala olduğu gibi duruyor. Konu ile alakalı başka biri ile görüştüm ve bu durumun normal olup olmadığını sordum. 1 hafta en geç 2 hafta içinde geçmesi gerekirdi dedi. Bir tanıdığımda başka birine yaptırmış ve onun da kesikler mikrop kapmış. İyileşene kadar çok uğraştım diyor. Ben de yara izleri için Contractubex diye bir ilaç aldım. Onu kullanmaya başladım bugün. Artık etek giyemiyorum izler yüzünden. Bunu paylaşabildiğim her yerde paylaşacağım. Geçmezse nereye şikayet edeceğimi ne yapacağımı araştıracağım. Foruma fotoğraf da yükleyeceğim. Ama inşallah gerek kalmaz.