Güzin Abla'ya Soru :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
İzmir'den m.t. soruyor: ben 38 yaşında, kimya ögretmeni bir genç bayanım. üç ay kadar önce kısmetim açıldı ve iyi niyetli bir gençle tanıştım.geçen hafta da nişanlandık.mutluluktan uçuyordum ki dün laboratuarda korkunç bir şey keşfettim. nişanlımın bana aldığı yüzüğü denemek için civaya attım ve maalesef yüzdü.halbuki saf altının özgül ağırlığı civanınkinden fazla, yüzüğün; batması gerekirdi. demek bana aldığı yüzük saf altın değil, öyleyse sevgisi de saf olamaz. şimdi ben bu civayı nişanlımın yemeğine koyup bu işi bitirmeyi düşünüyorum... sizce ne yapmalıyım??? s

işte güzin abla' nın cevabı : arşimet'in hayatına her yönüyle vakıf olduğunuz anlaşılıyor. yalnız yüzey gerilimini hesaba katmamışsınız, civanın yüzey gerilimi suyunkinden çok daha fazladır, böylece kendinden ağır cisimleri de kaldırabilir, çünkü o cisim batarken ortaya çıkartacağı yüzey için harcaması gereken enerji, kendi potansiyel enerjisinden fazla olabilir. ayrıca civanın saf olmama ihtimali de var, o yüzden ani kararlar vermeyin derim...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...