Güvenli online alışverişin ipuçları

cgr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayınladığı verilere göre, 2011 yılında 23 milyar lira olan e-ticaret hacmi, bu yılın ilk yarısında 25 milyar lirayı aşmış. İlerleyen zamanlarda bu sayının daha da artacağı bekleniyor.

Peki gelelim kritik soruya: Online alışveriş ne kadar güvenli?

Selim Kuvel ve Yunus Emre Hatunoğlu tarafından oluşturulan bir grafik çalışması, akıllardaki tüm soruları cevaplar nitelikte. Online alışverişte dikkat edilmesi hususlar özel olarak belirtilmiş. Bu hususlar yerine getirildiği takdirde de alışverişinizin güvenli olmaması için hiçbir sebep görünmüyor.

Eğer online alışverişlerde güvenlik endişeniz varsa, bu endişenizi ortadan kaldırmak için, işleminizi tamamlamadan önce bu grafiğe göz atmanızda yarar var.

Kaynak: Aklibasinda.com

İşte o grafik
guvenli-alisveris.jpg

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Gerçekten dikkat edilmesi gereken konulaarın en başlarında geliyor.. Çok kişinin ocağına incir ağacı dikmişlerdir kesin..Faydalı bi paylaşım teşşekürler....

fazil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cgr teşekkürler yazınız için.
Elinize kolunuza sağlık yalnız bir şeyler eklemek istiyorum.
Ne kadar 11 şartı yerine getirseniz de kredi kartınızı artık bir başkasının eline bilgisayarına data olarak veriyorsunuz.
Sizin bilgisayarınız ne kadar güvenli olursa olsun ya sizin alışveriş yaptığınız yerin güvenliği ne kadar iyi...
Bunun tek yolu var. Yakında ise kapıda ödeme ile yapın her şeyi uzakta ise paypal ile yapın olmazsa bari sanal kart ile yapın.
İnternette kullandığınız kredi kartın limitini çok düşük olsun...

worker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki ya dikkat edilmesse en kötü sonuç ne olur

byrebel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
online alışveriş nasıl tehlikeli olabilir, mesela bilinmedik bir firmaya paranızı verirsiniz adamlar ürünü göndermez, farklı ürün gönderir, uzun zaman sonra gönderir, yanlış yere gönderir v.s. v.s. İşte bunlar tehlikeli. Gerisi hikaye.

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
türkiye gibi bir ülkede soyguncuların en fazla olduğu yerde internetten alışveriş yapmak hiç ama hiç akıl karı bi iş değil dikkat edilmesi gereken bir durum örnek ben bilinen güvenilen bir siteden cep telefonu aldım telefon geldi ürünü onayladım telefon 1 hafta sonra kendiliğinden kapandı ve bir daha hiç açılmadı sarıcıya ulaşmaya çalıştım alıveriş yaptığım sitede sistemizde böyle bir kullancı bulunamadı dedi ha diyceksiniz faturada telefon numarası yazmıyormu evet yazıyor aradığınız numara kullanılmamaktır dikkat edin arkadaşlar çok dikkat edin

sentezrock

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler bilgilendirme için ama uzun zamandır internetten alış veriş yapmama rağmen hala kapıda ödeme seçeneğini tercih ediyorum kredi kartı kullanmaya alışamadım :)

AmerikadnAdrese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kredi kartı kullanmaktansa PayPal kullanmak daha güvenli olabilir ödemeler için. Neticede satıcı kargo takip numarasını PayPal a iletmek zorunda, egerki teslimatta sorun olduysa ve bunu ispat edebiliyorsaniz, paranızı kesintisiz hesabiniza geri gönderiyor.

debir

Asistan
Reaksiyon puanı
2
sanal kart kullandıktan sonra, güvenilir kurumsal firmalardan aldıktan sonra sorun olacağını sanmıyorum...

ben genelde internet üzerinden yapıyorum, şu ana kadar ürünün geç gelmesi harici sıkıntı yaşamadım....

rasimtanu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ben kredi kartı bilgilerimizin siteler tarfından saklandığını düşünüyorum. Bu sebepten online alışverişlerimde sanal kart kullanıyorum