Güneş tutulması nedir? Türkiye'den görülecek mi?

Bu konuyu okuyanlar

pesimist

Müdavim
Emektar
Katılım
30 Eylül 2005
Mesajlar
18,571
Reaksiyon puanı
1,989
Puanları
113
Yaş
40
Google insanlık ve doğa için muhteşem bir olay olarak bilinen güneş tutulması için Doodle hazırladı. Peki güneş tutulması nedir ve ne zaman gerçekleşecek?

GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

9 Mart Çarşamba günü gerçekleşecek olan tam güneş tutulması 2016 yılının ilk Güneş tutulması olacak. Türkiye bu doğa olayına maalesef şahit olamayacak.

güneş tutulması.jpg


TÜRKİYE'DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

9 Mart'taki "Tam Güneş tutulması"na şahitlik edemeyecek ülkemiz, 21 Haziran 2020'deki Halkalı Güneş Tutulmasını ise parçalı tutulma olarak izleyebilecek.

GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Güneş tutulması, Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay'ın Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay'ın yeniay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzlemininDünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir. Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık 12 kez dönmesine karşın, Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında 5 derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş'in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında güneştutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge içingüneş tutulması çok ender bir olaydır.
 

Darknes$

Müdavim
Emektar
Katılım
13 Haziran 2008
Mesajlar
17,955
Reaksiyon puanı
351
Puanları
83
o güneş tutuldu.
 
Üst