‘Güneş ışığı koronavirüsü öldürebilir’

Bu konuyu okuyanlar

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın (DHS), yaptığı deneyler neticesinde koronavirüs (Covid-19) yüksek sıcaklığa dayanamadığı ve güneş ışığıyla ölebildiği açıklandı.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,506
Böyle bir zamanda güzel haberler görmek iyi oluyor.Umarım öyle olur da hemen kurtuluruz koronavirüsünden.

RetCluty

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Bu çok iyi bir şey :) insanların böyle umutsuz oldukları zamanlarda böyle haberler içimizi ısıtıyor

Semih10

Doçent
Reaksiyon puanı
840
Haberin detayında bilimsel olarak kanıtlanmadığı yazıyor şahsi fikrim böyle bir şey mümkün değil diye düşünüyorum. Eğer doğru olsa Afrika kıtasında bu hastalığa rastlanılmazdı çünkü coğrafi olarak sıcak iklimli böyle haberler umutlandırsa'da realist olmakta fayda var boşa umutlanılmamalı.

Son düzenleme:

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Sonra bir kısım profesör diyor ki eğer 36-37 derecede ölecek bir virüs olsaydı insan vücut ısısına dayanamaz ölürdü.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Mekke de Afrika ülkelerinde çıktı korona normal sicaklikta fazlası gerekiyor.

Agilus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Biliyordum bunu ama o kadarda etkili olacağını sanmıyorum.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Şöyle haberleri yaymayın kesinleşmeden ölebileceği açıklanmış ( Ölüyor denmemiş ) :) DIşarda hava çok güzel ve 30 Büyük Şehiri evlerinde zor tutuyorlar zaten. Millet Güneş ışığı Koronayı öldürüyormuş diye sere serpe sokaklara dökülür.

Reaksiyon puanı
10,325
Güneş ışığının coronayı öldürdüğünü sanmam, ama D vitamini için çok gerekli birşey. Geçen gün bir doktor öğle saatlerinde günde 20 dakika kadar belden yukarı açık olarak güneş altında beklenilmesinin çok yararlı olacağını söylemişti.

Bu arada güneş ışığının virüse doğrudan etkisi olmasa da imnün sistemi güçlendirmesi yönüyle virüsü yenmede çok yararlı bir vasıta olacağı açıktır. Şu kadar var ki güneşleneceğim diye belden yukarı soyunup sokaklara çıkmak da en büyük yanlış olur tabii ki. Bunu kişi müsaitse kendi balkonunda veya varsa bahçesinde yapmalı...

Toprak Kokusu

Profesör
Reaksiyon puanı
6,063
Şuan yazı yaşayan güneşi gören ülkeler de corona vakaları çoğalmaya devam ediyor diye duymuştum. Ben inanmıyorum güneş ışığıyla tüm virüslerin öleceğine.
Dert görüyoruz ki dua vaktinin geldiği belli olsun

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Hava sıcaklığının artıyor olması mı yoksa Güneş ışığı mı burada önemli olan?

Bu konuya bakarken şu bilgilere ulaştım:

Ön bilgi:
Güneş ışığı üç tür ultraviyole ışık içerir:
- cildinizi bronzlaştıran (ve onu yaşlandıran) ve göz hasarına neden olabilecek UVA;
- cildi yakan ve yaşlandıran UVB;
- "en zararlı olan" UVC, çünkü genetik materyali yok etmekte oldukça iyidir. (Neyse ki, Güneş'in UVC ışınları yeryüzüne ulaşmıyor.)

Burada Güneş'in UVA ışınlarına yoğunlaşmak lazım. Diğerleri cildimiz için zararlı; UVA içinse "Şu anda, Güneş'in UVA ışınlarının bu koronavirüsü etkisiz hale getirip getiremeyeceğine dair veri yok" deniliyor. Bkz.

Bu konuyu diğer bazı yabancı kaynaklarda aratırken şu bilgiye ulaştım:
Güneş ışığı diğer patojenlerle iyi bir dezenfektan olabilirmiş. Dünya Sağlık Örgütü, suyu plastik kaplara koyarak ve yaklaşık 5 saat güneşte dışarıda bırakarak mikroplardan arındırmanızı öneriyor. Bu bilgi (belki) bir zaman işinize yarar. :)

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Zaten sıcakla birlikte virüsler yok oluyor genellikle ama , bu farklı birşey

DKN NZY

Rektör
Reaksiyon puanı
10,146
Vücutta da işe yarayacak mı ?

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Bildiğim kadar sadece UVC koronavürüse karşı etkili bir dezenfektan ama insana zarar veriyor mu bilmiyorum(delme gücü diğerlerine göre düşük ama yinede...) Eğer lamba şeklinde satıyorlarsa maske eldiven vb şeyleri dezenfekte etmek için kullanırdım...

Son mesajlar