GTX 750 Tİ WİNDFORCE 4GB 128BİT GDDR5 Overclock yardım ...

Bu konuyu okuyanlar

thesweetpink13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sistem
İşlemci : AMD A8-7600 (3.8)
Ekran kartı : Gigabyte Nvidia GTX 750 Tİ Windforce 4GB 128 bit GDDR5
Anakart : Msi a88xm-e35 v2
Ram : 8gb 1600 mhz

GTA 5: Ultra 27 fps ( Sadece Msaa kapalı )
Rise Of tomb Raider : orta 30 fps

Ki gta 5 ultrada 27 fps alırken tomb raider da 30 fps almam çok saçma geliyor oda ayrı bi konu.

Bu sistemi yeni topladım beklediğim performansı alamıyorum ekran kartım oc model olduğu için overclock yapmayı düşünüyorum.Çift soğutuculu bi ekran kartı modeli overclock için uygun olduğunu düşünüyorum ama en ufak bi fikrim yok beni 10 fps yukarı atmasını istiyorum overclocğumun fakat türkiye standartlarında sürekli bir ürün alamadığımız için ekran kartımada zarar gelsin istemiyorum.Bunu kararınca yapabilen bir arkadaşımız varsa en azından neyi ne kadar arttıracağımı söyleyip yardımcı olursa çok sevinirim..

Ekli dosyalar

• 131313.jpg
    131313.jpg
    116.7 KB · Görüntüleme: 668

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
750Ti o oyunları zaten ultra ayarlarda oynatabilecek kart değil. GTA 5 de daha düşük olmasının nedeni de işlemciniz, ROTR daha fazla karta yüklenen bir oyun GTA ise biraz CPU intensive. Kartada overclock yapsanız bile 10 fps artışı yaşamazsınız en fazla 3-4. OC model demekte zaten fabrika çıkışlı hız aşırtmalı bir kart demek çokta fazla alan olmaz oc için.

thesweetpink13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
750Ti o oyunları zaten ultra ayarlarda oynatabilecek kart değil. GTA 5 de daha düşük olmasının nedeni de işlemciniz, ROTR daha fazla karta yüklenen bir oyun GTA ise biraz CPU intensive. Kartada overclock yapsanız bile 10 fps artışı yaşamazsınız en fazla 3-4. OC model demekte zaten fabrika çıkışlı hız aşırtmalı bir kart demek çokta fazla alan olmaz oc için.
Kusura bakamyın yanlış yazmısın 37 fps veriyor stabil olarak gta 5 ama orta ayarlarda tomb raider 30 veriyor birazda bu yüzden diyorum oc değiştirirmi ki gta 5 daha ağır bi oyun ROTR a göre nasıl daha yüksek fps alıyorum anlamıyorum.ana konuyu düzeltemiyorum

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
ROTR grafik olarak daha ağır bir oyun, gta ise yapay zeka olarak.

thesweetpink13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
yani diyorsuniz ki oc bile yapsan gözle görülrü 10 fps ye kadar bi artış alamazsın

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Evet, alamazsınız.

Ayyıldız6638

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Sistem
İşlemci : AMD A8-7600 (3.8)
Ekran kartı : Gigabyte Nvidia GTX 750 Tİ Windforce 4GB 128 bit GDDR5
Anakart : Msi a88xm-e35 v2
Ram : 8gb 1600 mhz

GTA 5: Ultra 27 fps ( Sadece Msaa kapalı )
Rise Of tomb Raider : orta 30 fps

Ki gta 5 ultrada 27 fps alırken tomb raider da 30 fps almam çok saçma geliyor oda ayrı bi konu.

Bu sistemi yeni topladım beklediğim performansı alamıyorum ekran kartım oc model olduğu için overclock yapmayı düşünüyorum.Çift soğutuculu bi ekran kartı modeli overclock için uygun olduğunu düşünüyorum ama en ufak bi fikrim yok beni 10 fps yukarı atmasını istiyorum overclocğumun fakat türkiye standartlarında sürekli bir ürün alamadığımız için ekran kartımada zarar gelsin istemiyorum.Bunu kararınca yapabilen bir arkadaşımız varsa en azından neyi ne kadar arttıracağımı söyleyip yardımcı olursa çok sevinirim..
Ben laptopa yaptım. Gtx970m var. Öncelikle ben de dahil OC işlemi için kimse sorumluluk kabul etmez bunu söylemem lazım. Gerekli program elinde mevcutsa onu kullan yoksa Nvidia Inspector yada Msi Afterburner tavsiye ederim. Benim yaptığım OC + 135 Mhz core clock ve + 385 Mhz memory clock şeklinde. BU AYARLARA BİR ANDA ÇEKMEMEN GEREKİYOR. Core clock + 10 memory clock + 20 veya + 30 gibi kademelerle işe başla. Değer artırdıkça 3D Mark programı yada başka bi programla hem benchmark hem de stress test yap. Benchmark performans için stress test ısınmayı kontrol etmek için. Benim ekran kartı overclocktan sonra Msi Kombustor programıyla yaptığım testte 70℃ yi geçmedi. Kabul etmen gereken sıcaklık en fazla 80℃ olsun. 85 dereceye geldiği zaman ekran kartın her dakika hasar görüyor demek. Sen bi 5℃ pay bırak. OC yapacağın program ekran kartı Mhz değelerini olması gerekenden ufak görürse bir oyun aç gir oyunu alt+esc yada alt+tab yaparak alta at. Sonra OC programına gir. Tercih olarak hafif bir oyun aç. OC programın açık dursun. Arttırdığın ayarları ilk kez uyguladıktan sonra oyunu kapat muhtemelen ekran kartı hızını ilk uygulamadan sonra da düşük görebilir. 3D testi yaparken düzelir. Düzelmezse yada 3D testinde takılma olursa Nvidia denetim masasına gir program ayarlarından 3D Mark ı seç sekmedeki seçeneği de yüksek performanslı nvidia işlemcisi yap. Ayarlarını belli bi kademe yaptıktan sonra core clock arttırmadan memory clock arttır. Aynı core clock hızında farklı memory clock hızlarıyla test yapıp puanları karşılaştır. Sonra coreclock arttırmaya devam et. Eğer memory clock hızın fazla gelirse ya ısınma görürsün yada büyük ihtimal pc donar mavi ekran gelir yada ekran kartın yanıt vermeyi keser. Unutma memory clock hızından sorun olduğunu anlamak için core clocku değiştirmeden memory clock u yoklaman lazim. Obur turlu ikisini orantili artirirken bi mavi ekran falan olursa ekran kartin o yaptigin ayarlarda zorlanir ve voltaj ister. Pc yi actiginda biraz ayarlari dusur ve baska voltaj ayari falan yapma bence. 135e 385 orantısına benzer şekilde yaparsan sorun olmayacaktır. Benim laptopta +135den fazla yapılmıyor. Onun için en yüksek ve en tutarlı memory clock hızını bulmaya çalıştım. Sen bu işi 135e 280 orantısıyla yapabilirsin. Memory clock hizina test sonuçlarına göre bi ayar çek.
Ayrıca msaa kapalı diğerleri ultra demişsiniz. Bahsettiğiniz şey zaten antialiansing ayarı yani en ağır grafik ayarı. Bi oyunun aa ayarını kapatıp diğeriyle kıyaslamak yanlış.
Ayrıca ben laptopta +135 kısıtlamasına takılarak yaptığım OC de Battlefield4 den +5 fps aldıysam siz bahsettiğiniz oyundan +10 alırsınız diye tahmin ediyorum. Youtube da 750ti ile yapılmış OC lar çok başarılı.

Son düzenleme: