GT 710 Ekran Kartı Overclock Ayarları

Yazımı beğendiniz mi ?

• Kullanılan toplam oy
    3

Bu konuyu okuyanlar

|nsert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Herkese merhaba arkadaşlar. Ülkemizde birçok kişide GT-710 ekran kartı var. Bu ekran kartı birazcık hız aşırtma ile kullanılabilir sonuçlar elde edebiliyoruz. Örnek oyun olarak ise Rise of the Tomb Raider gibi bu ekran kartı için çok uç bir oyundaki performans sonuçlarını paylaşacağım.

Sistemim:
-Intel Core 2 Quad 8300 2.50GHz
-Asus P5KPL-AM EPU
-2x2 Dual Channel DDR2 800Mhz (Kingston)
-Msi GT-710 1GB DDR3
-2x Samsung 160 GB HDD
-Highpower 400w ECO

1) Öncelikle sizinle varsayılan hız değerlerini ve fps değerlerini paylaşacağım.
Rise of the Tomb Raider : En düşük ayarlar ve 1280x720 çözünürlüğünde testler yapılmıştır.

perf-varsy-png.530672

Rise of the Tomb Raider FPS değerleri:

rotr-1-png.531078

Şimdi de hız aşırtma işlemine başlayalım.

--->Genelde her GT710'un çıkabileceği hız değerlerini deneyelim.

perf-2-png.531080

(!) Bu değerleri ayarladıktan sonra geldi test etmeye yaklaşık 10 dk boyunca oyuna girip test etmemiz gerekmekte özellikle de sıcaklık değerleri çok önemli, çünkü yüksek sıcaklık hiçbir donanımımız için iyi değildir.

Rise of the Tomb Raider FPS Değerleri:

rotr-2-png.531090

--->Yukarıda ayarladığımız değerlerden sonra sorun yaşamadıysak (herhangi bir windows çökmesi ve aşırı ısınma gibi.) frekansları artırmaya devam ediyoruz.

perf-3-png.531084

---> Yukarıdaki değerlerden sonra sorun yaşama ihtimaliniz artmakla birlikte performansta da çok bir artış yakalayamadım.

--->Şimdi de benim sorun yaşamadığım favori frekans değerlerini verelim.

perf-4-png.531099

Rise of The Tomb Raider FPS Değerleri:

rotr-3-png.531100

Görüldüğü gibi oyun gayet akıcı hale geldi.

---> Şimdi de tehlikeli ama bazı oyunlarda çalışan frekans değerlerine gelelim. Fakat bu değerleri uygulamanızı tavsiye etmiyorum zira oyun içerisinde bozulmalar ve çökmeler yaşadım fakat yinede fps değerlerini göstermek isterim.

perf-5-png.531105

Rise of the Tomb Raider FPS Değerleri:

2-png.531106

Görüldüğü gibi fps artmak yerine sistem kararsız hale geldi ve daha düşük fps değerleri aldık.

Konuyu özetlemek gerekirse benim gibi düşük bütçeye sahip olup GT710 gibi ekran kartına sahip arkadaşlar formdaki kişilerin dediklerine bence kulak asmasınlar. Evet bu kadar alt bir seviye ekran kartının amacı belli ama neden bedava duran performansı açığa çıkarmayalım ki.

UYARI: Bu işlemler ekran kartınızın ömrünü nün daha hızlı kısalmasına sebep verecektir ve her türlü sorumluluk size aittir.

NOT: Her silikonun verimi farklı olduğu için öncelikle elinizdeki GPU'nun verimini test ediniz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim iyi formlar dilerim... :)

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Bende bir soru sıkıştırıyım bari 650 ti oc yapılır mı? Tahmini ne kadar fps artar ?

|nsert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bende bir soru sıkıştırıyım bari 650 ti oc yapılır mı? Tahmini ne kadar fps artar ?
Yapılabilir fakat dediğim adımlara dikkat etmek lazım özellikle de sıcaklık ve stabilite arasında iyi denge kurulmalı.

Reaksiyon puanı
68
Msi 2GB GT 710 İ5 4590 Silikon verimi aynımı yani yaptığın ayarlarımı yapayım(!) işaretini görünce yapmaktan tedirgin oldum