Öneri Grafik Tasarım mı? Yazılım mı?

Bu konuyu okuyanlar

berkn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar merhaba, ben şu an üniversite öğrencisiyim. Okuduğum bölümün yanında kendini geliştirmek için farklı bir alanda bir şeyler denemek istiyorum. Grafik tasarım, web tasarım, yazılım gibi konulara ilgim var. Bunlardan birisini seçerek ilk olarak online kurslarla başlamak istiyorum. Ancak hangisi seçmem gerektiğine karar veremedim. Bu konuda bilgili olan veya direkt bu alanlarda çalışan birileri yardımcı olabilir mi? Yani artıları eksileri şeklinde açıklayabilirse çok memnun olurum.

magnify

localhost
Reaksiyon puanı
113
Arkadaşlar merhaba, ben şu an üniversite öğrencisiyim. Okuduğum bölümün yanında kendini geliştirmek için farklı bir alanda bir şeyler denemek istiyorum. Grafik tasarım, web tasarım, yazılım gibi konulara ilgim var. Bunlardan birisini seçerek ilk olarak online kurslarla başlamak istiyorum. Ancak hangisi seçmem gerektiğine karar veremedim. Bu konuda bilgili olan veya direkt bu alanlarda çalışan birileri yardımcı olabilir mi? Yani artıları eksileri şeklinde açıklayabilirse çok memnun olurum.
Bu kararı aslında sizin vermeniz gerekiyor. Her meslek dalı içerisinde onlarca detay var.

Grafik tasarımdan kastınız nedir? Antetli kağıda kurumsal kimlik hazırlamak, profesyonel logo yapmak, dergi hazırlamak, web site şablonu çizmek, el broşürü yapmak, kartvizit tasarlamak, bla bla.. Bunlar size heyecan verir mi?

Web tasarım da oldukça geniş bir kategori. Domain alım-satım, hosting/sunucu satışı, tema satışı, front-end veya back-end (ki bu ikisi için de yazılım dili bilmek gerekiyor) bla bla.. Onlarca çoğaltılabilir. Bunlar size heyecan verecek mi?

Yazılımdan anladığınız nedir? Bir .exe oluşturarak bilgisayarlara sızmak mı, masaüstü yazılım yaparak işleri kolaylaştırmak mı, otomasyon sistemi yazarak kurumsal firmalara satış ve teknik destek vermek mi, freelance çalışıp önüme gelen her işi yaparım mı...

Her 3 sektörde de, işinizi iyi yaparsanız çok para kazanırsınız. İşinizi iyi yapabilmeniz için o işi sevmeniz, heyecan duymanız gerekmekte. Şunu da unutmayın, "her işi yapan adam, hiç bir iş yapamaz." Mutlaka her konuda bilginiz olsun fakat tek kolda profesyonelleşin. Web tasarım için karşınıza yüzlerce dil ve kütüphane çıkacak, keza yazılım içinde bir çok yazılım dili. Hepsinde profesyonel olamazsınız. Sorunun doğrusu şöyle olmalı; şuna benzer bir proje hazırlamak istiyorum, hangi koldan ilerlemeliyim? Yazılım dediğiniz şey C#'den, Python'dan, grafik tasarım dediğiniz şey Photoshop'tan, web tasarım dediğiniz şey PHP'den ibaret değil ne yazık ki.

Sonuç olarak, piyasanın ihtiyacı ve maddi/manevi olanaklar(yurtdışı iş imkanı, sosyal statü) açısından bana kalırsa yazılım konusunda kendinizi geliştirmeniz faydalı olacaktır.

Tanınmıyor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Arkadaş doğru söylemiş hem göz zevkiniz hemde yazılım isterseniz Web tasarım çok güzel bir seçim olacaktır çünkü sadece tasarım belki heyecan vermeyebilir çünkü siz onu yaptıktan sonra kullanılması için başka biri lazım ama Web tasarımda 2sinide siz yapıyorsunuz. Siz bilirsiniz. İyi günler.