Grafik-Çizim işleri için bilgisayar

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
İş yerinde kullanılacak bilgisayar toplanmış arkadaşlar, performans için. Bana da sordular bazı parçalarda tereddütlerim oldu şimdi ben de sizlere sorayım dedim.

işlemci
İntel i7 950 3.06 8mb
anakart
asus p6x58d-e ddr3 usb3
ekran kartı palit gtx460 256bit 2gb ddr5
sabit disk
2 adet 1tb seagate 7200 32mb ncq sata 2
rem
4 gb ddr3 kingston hyperx 2000mhz cl9 2*2kit
monitör
24" LG W2486L-PF Wide 5ms led
kasa
Raidmax ENZO atx wb siyah
psu
FSP-700W Epsilon active
optik sürücü
ne iş bilmiyom ama bluray yazıcı koymuşlar:)
LG bh10ls30 10xblu-ray writer+lightscribe
klavye- fare
microsoft 2000 siyah klavye fare set
hoplarlör
creative sbs 245 siyah hoparlör
kamera
a4 tech pk-130mg 1.3 mp webcamera
Thermaltake SwingRS100 Siyah FullTower Pencereli Kasa

Western digital caviar black serisi düşünüyorum.
Rem ve ekran kartı için sizden öneri bekliyorum, daha doğru ne eklenmeli ne çıkarılmalı-bence kesinlikle BD RW gereksiz- yardım ederseniz sevinirim.

Düzenleme:
Ekran kartını
Sapphire Ati HD5850 1GB GDDR5
Remi
Ocz Gold Edition 6GB 2000MHZ DDR3 Low Voltage Üç Kanallı Bellek Kiti
Optik sürücüyü
Asus DRW-24B1ST 24x SATA DVD Yazıcı
Sabit diski
Western Digital Caviar Black 1TB 64MB 3.5"
olarak değiştirdim arkadaşlar, var mı başka önerileriniz?

D'Artagnan

Asistan
Reaksiyon puanı
9
İşyerinde kullanım için bence blu-ray gereksiz. İyi bir DVD-RW yeterli bence.

Ayrıca 3 kanal hafıza desteği olan listedeki anakartın Ram miktarını 6 gb a çıkarın derim. Onun dışındaki özellikler süper. Ve kasa değişimi fikrini de beğendim. Bence mantıklı.

---------- Post added at 20:28 ---------- Previous post was at 20:27 ----------

ram i 8 yap farkı olsun :)

listedeki anakartın 3 kanal desteği var bence 6 gb daha mantıklı.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
ram i 8 yap farkı olsun :)

İşyerinde kullanım için bence blu-ray gereksiz. İyi bir DVD-RW yeterli bence.

Ayrıca 3 kanal hafıza desteği olan listedeki anakartın Ram miktarını 6 gb a çıkarın derim. Onun dışındaki özellikler süper. Ve kasa değişimi fikrini de beğendim. Bence mantıklı.

---------- Post added at 20:28 ---------- Previous post was at 20:27 ----------

listedeki anakartın 3 kanal desteği var bence 6 gb daha mantıklı.
Peki remi 6 gb yapayım, babam anakartı değiştirme demişti zaten. Yalnız remi 6 gb kaç mhz seçeyim, aynı markanın sadece 6 gb olanını mı bakayım?
Blu ray yazıcı bana da gereksiz geldi zaten ona verilen para rem, sabit disk ya da ekran kartına gidebilir bence. 5850 gtx460a göre nasıl performans veriyor fikriniz var mı?

Yunus ÖZCAN

Doçent
Reaksiyon puanı
9
ana kartın sata 3 desteği varsa wdnin sata 3 diskleri var daha performanslı veya ssd alabilirsin

önerim 1 adet agility 2 90 gb ssd sistem ve programlar için ve sata 3 wd 1tb depolama için

ssdyi donanımhaber hardvaremania gibi sitelerin satış bölümünde 500 civarına alabilirsin sıfırdır ürünler

bütceni söylersen ona göre bi sistem toplayayım

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
ana kartın sata 3 desteği varsa wdnin sata 3 diskleri var daha performanslı veya ssd alabilirsin

önerim 1 adet agility 2 90 gb ssd sistem ve programlar için ve sata 3 wd 1tb depolama için

ssdyi donanımhaber hardvaremania gibi sitelerin satış bölümünde 500 civarına alabilirsin sıfırdır ürünler

bütceni söylersen ona göre bi sistem toplayayım
SSD fazla gelir heralde, sata 3 destekli düşünüyorum zaten;)

Yunus ÖZCAN

Doçent
Reaksiyon puanı
9
benim şuana kadar gördüğüm hangi sistemi alırsan al performansı aynı ssd fark yaratıyor diyebilirim böyle bir sisteme almamak haksızlık olur

Reaksiyon puanı
188
Ramleri bulabilirsen ECC RAM olarak al. Hata düzeltmesi sayesinde sistemin daha kararlı çalışır. Ama fena pahalı oluyolar haberin ola :)

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
3dmax ve autocad için quadro yada fire serisi kart al , oyun kartı alma

o işlemci ile ecc ram olmaz

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Tam oyun bilgisayarı olmuş.Ama grafik için istiyorsun.Profesyonel ekran kartı tavsiye ederim.Buradan bakabilirsin.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Ramleri bulabilirsen ECC RAM olarak al. Hata düzeltmesi sayesinde sistemin daha kararlı çalışır. Ama fena pahalı oluyolar haberin ola :)
Pahalıysa uzak dursun zaten şu anki hayli pahalı:)
3dmax ve autocad için quadro yada fire serisi kart al , oyun kartı alma

o işlemci ile ecc ram olmaz
O kadar yüksek grafik isteyen işlem olmayacak bildiğim kadarıyla ama 4 5 sene götürmesi düşünülüyo.

---------- Post added at 21:32 ---------- Previous post was at 21:30 ----------

Tam oyun bilgisayarı olmuş.Ama grafik için istiyorsun.Profesyonel ekran kartı tavsiye ederim.Buradan bakabilirsin.
Zaten içim gidiyo ama profesyonel çalışma yapılmayacak bildiğim kadarıyla.

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Açıkcası artık grafik işi için pc kullanmayı düşünmüyorum ben üstteki gibi bilgisayar toplayıp ona para vereceğime Imac 21.5 inc alırım hem performans iyi hemde kasayla uğraşmıyorsun altta gördüğün ekranın içinde kasası :)

imac-21-inch-3.06-300x244.jpg

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Apple bana mantıklı gelmedi, babama da gelmez büyük ihtimalle:D

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
grafik derken adobe CSx türü mü yoksa yoksa 2d 3d çizimlermi. boyutlu çizimlerse mac pek cazip değil :) Hele bu model hiç değil. Bu sana ancak bu resmi gösterir
kalyway_error.JPG

Reaksiyon puanı
188
Apple bilgisayarların bu kadar stabil çalışmasının arkasında yatan sır ECC Ramler :) Haberiniz ola :)

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
grafik derken adobe CSx türü mü yoksa yoksa 2d 3d çizimlermi. boyutlu çizimlerse mac pek cazip değil :) Hele bu model hiç değil. Bu sana ancak bu resmi gösterir
Benim bildiğim autocad, netcad, intellicad felan. e8500 işlemci, gts250 ekran kartı, 4gb 800 remlik pc yetmemiş artık. O yüzden birkaç sene idare edecek bilgisayar isteniyor.

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Apple bana mantıklı gelmedi, babama da gelmez büyük ihtimalle:D

Hehe kullanmaya başladığında mantıklı gelir :) profesyonel reklam ajanslarının çoğu mac kullanır yinede karar sana kalmış

ayrıca ekran kartında paliti pek tercih etme genelde palit pek önerilmiyor birde bluray disk çok abartı normal dual layer dvd yazıcı işini hayli hayli görür bluray de yapmış olacağın tasarrufu ses kartı alarak değerlendirebilirsin çünkü herşey var ses kartı yok :)

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Hehe kullanmaya başladığında mantıklı gelir :) profesyonel reklam ajanslarının çoğu mac kullanır yinede karar sana kalmış

ayrıca ekran kartında paliti pek tercih etme genelde palit pek önerilmiyor birde bluray disk çok abartı normal dual layer dvd yazıcı işini hayli hayli görür bluray de yapmış olacağın tasarrufu ses kartı alarak değerlendirebilirsin çünkü herşey var ses kartı yok :)
Yok ses kartı lazım değil , onboard yeterli. Ekran kartını değiştirdim 5850 olarak, bluray da değişti.

---------- Post added at 23:08 ---------- Previous post was at 22:04 ----------

Soru garip gelebilir ama ekran kartı kasanın içinde rahat durur mu acaba, sığmazsa ayvayı yedik:D

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Yok ses kartı lazım değil , onboard yeterli. Ekran kartını değiştirdim 5850 olarak, bluray da değişti.

---------- Post added at 23:08 ---------- Previous post was at 22:04 ----------

Soru garip gelebilir ama ekran kartı kasanın içinde rahat durur mu acaba, sığmazsa ayvayı yedik:D

Hehe durur dostum merak etme :D yanındaki 1 girişi işgal edebilir ama bu arada kasada thermaltake seçmen iyi olmuş :)

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Duruyorsa sorun yok ama aklıma bi sorun daha geldi :D O da kartın 2 tane 6 pinlik güç girişine ihtiyaç duyduğu ama benim seçtiğim psuda özellik kısmında pin için yazdığı kafamı kartıştırdı biraz:D 1 tane pc ı E 6 pin güç çıkışı, 1 tane pcı E 6 pin+2 güç çıkışı yazmış. 2 tane 6 pinlik çıkış varla yok arası görünüyor gözümde:)

D'Artagnan

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Duruyorsa sorun yok ama aklıma bi sorun daha geldi :D O da kartın 2 tane 6 pinlik güç girişine ihtiyaç duyduğu ama benim seçtiğim psuda özellik kısmında pin için yazdığı kafamı kartıştırdı biraz:D 1 tane pc ı E 6 pin güç çıkışı, 1 tane pcı E 6 pin+2 güç çıkışı yazmış. 2 tane 6 pinlik çıkış varla yok arası görünüyor gözümde:)

Seçtiğin PSU da 2 tane 6 pinlik çıkış var. 6+2 pin olan çıkıştan ilave 2 pini kullanmadığın zaman 2 adet 6 pin çıkış sağlıyor.

hanxhanx

Asistan
Reaksiyon puanı
4
millet kafadan ekran kartı sallamış neki bu ? adam oyun bilgisayarı kurmuyo çizim bilgisayarı heleki büyük ihtimalle profesyonel olarak bu işi yapan birisine benziyorki buda ne demek oluyor* Nvidea Quadro.
Sana önerebileceğim kart ise Pny 'nin n Fx580'i
Pny Nvidia Quadro FX580 512MB GDDR3 Pci-e x16 Profesyonel Ekran Kartı
http://www.hepsiburada.com/Liste/pn...Details.aspx?productId=bd53080&categoryId=204

Sıradan ekran kartlarında yavaşlama sorunları oluyor heleki yanlış bakış açıları yaratıyor.
3d modellemede yapıyorsan kusursuz bir işlem için Quadrodan gerisi yalan gidip hd5970'de alsan quadronun tadını vermez.

Ram Team CL5 kullan, SSD kesinlikle olmassa olmaz Heleki autocad 2011 debaya ihtiyaç duyacaksın normal hdd ler artık yetmiyor.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Siparişi vermişler arkadaşlar, en üstte ne varsa o alınacakmış, görecez artık.

hüseyin123

Profesör
Reaksiyon puanı
13
HELAL OLSUN BEE! :D süperr. ama bi sorun olucak
neden 2 adet 1 tb harddistk aldın? 2 ye hiç gerek yok. he sorun okuma yazma hızı falan mı?

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Bana değil de babama hayrı olacak sağolun yine de:)
Görünüşte öyle ama bari kasayı değiştirseler ya:)
HELAL OLSUN BEE! :D süperr. ama bi sorun olucak
neden 2 adet 1 tb harddistk aldın? 2 ye hiç gerek yok. he sorun okuma yazma hızı falan mı?
Tam olarak sebebi nedir bilmiyorum ama raid yapıp kullanılacaktır büyük ihtimalle, performans ne olur fikrim yok.

hüseyin123

Profesör
Reaksiyon puanı
13
bence windows ilk diske, arşiv yedek dosyalar resim filim vs. de ikinci diske yüklenirse bilgisayar baya bi perf. artışı olur.
bu doğrumu acaba?

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Raid yaparlarsa büyük ihtimalle ondan daha fazla performans olur.