Google'nin sınırı nedir?

Bu konuyu okuyanlar

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Google'nin veri merkezlerinin devasalığını biliyorsunuz. bu veri merkezlerindeki inanılmaz fazla olan hard diskleride aynı şekilde.
Peki ya bu veri merkezinin sınırı nedir? google böyle sonsuza kadar yeni hard disk takmaya devam edebilir mi buraya?
Konu google ye gelince bütçe konusunda düşünmeye gerek olduğunu sanmıyorum. saniyede 100 dolardan fazla kar elde ettiğin söylenen bir şirket. Bütçeyi karşılayabileceklerinden şüphe yok.
Ama bu kadar hard diske aynı anda yetişecek sistem peki? sonsuz sayıda hard disk taşıyabilir mi bu sistem?

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
En son seviye kişilerin hard diskleri üzerinden veri erişimi.

Burak Yazıcı

Asistan
Reaksiyon puanı
58
Google'nin veri merkezlerinin devasalığını biliyorsunuz. bu veri merkezlerindeki inanılmaz fazla olan hard diskleride aynı şekilde.
Peki ya bu veri merkezinin sınırı nedir? google böyle sonsuza kadar yeni hard disk takmaya devam edebilir mi buraya?
Konu google ye gelince bütçe konusunda düşünmeye gerek olduğunu sanmıyorum. saniyede 100 dolardan fazla kar elde ettiğin söylenen bir şirket. Bütçeyi karşılayabileceklerinden şüphe yok.
Ama bu kadar hard diske aynı anda yetişecek sistem peki? sonsuz sayıda hard disk taşıyabilir mi bu sistem?
şu ana kadar hiç bir sıkıntı çıkarmadıysa ilerdede sorun çıkarmaz sadece ufak tefek parçaları değişir veya bakıma girer

Rootsyl

Profesör
Reaksiyon puanı
514
google sistemlerine real time güncellemeler yapabiliyor. yani bir şeyi değiştircekleri zaman sistemi yeniden başlatmaları gerekmiyor. bunun sebebi dünyanın sadece bir yerinde data centerının olmaması. birini güncelleyecekleri zaman orayı kullananları diğerlerine yönlendiriyorlar ki bu sadece birazcık daha yavaş arama yapılmasını sağlıyor.

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
şu ana kadar hiç bir sıkıntı çıkarmadıysa ilerdede sorun çıkarmaz sadece ufak tefek parçaları değişir veya bakıma girer
şahsen bende sorun çıkaracağını sanmıyorum. ama google bunu nasıl sağlıyor bunu öğrenmek istiyorum. Hiç sınırı yok mu bunun? yoksa böyle bir sınırı engellemek için bir şeyler mi yaptılar? yaptılarsa bu sınırı nasıl engellediler? bir sistemin sonsuz sayıda hard diski taşıyabileceği konusunda çok ciddi şüphelerim var

defacerGLD

Profesör
Reaksiyon puanı
3,067
bizim gibi laptop kullanmıyorlar :D
adamlarınki oda kadar bilgisayar

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
google sistemlerine real time güncellemeler yapabiliyor. yani bir şeyi değiştircekleri zaman sistemi yeniden başlatmaları gerekmiyor.
sorum buda değildi
Mesaj otomatik birleştirildi:

yani ofis kadar bilgisayarları olduğuna şüphe yok. ama bu sonsuz veriyi aynı anda depolayıp işleyebileceği anlamına mı geliyor?

Rootsyl

Profesör
Reaksiyon puanı
514
sorum buda değildi

yani ofis kadar bilgisayarları olduğuna şüphe yok. ama bu sonsuz veriyi aynı anda depolayıp işleyebileceği anlamına mı geliyor?
işleyemiyorlar zaten. veri bilimcileri bu yüzden var. ama dediğin dataları dosyaya işlemekse evet işleyebiliyorlar.

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
işleyemiyorlar zaten. veri bilimcileri bu yüzden var. ama dediğin dataları dosyaya işlemekse evet işleyebiliyorlar.
şahsen baya eski bir sistem vardı elimde. 2tb tan fazla hard disk takınca sistem çöküyordu neredeyse. hiçbir şeyi açamaz duruma geliyordu. tabiki onlarınki böyle sistemler değil bundan belkide yüzbinlerce kat çok daha güçlü sistemler. ama bu sonsuz veriyi aynı anda taşıyabilecek mi demek?

youtube, google her gün petabyte larca veri harcayan bir yer. bu güne kadar elinde tuttuğu verinin boyutunu hayal edebileceğim konusunda şüpheliyim. Bu verilerin hepsinin aynı anda erişilmesini sağlayan sistem bunu nasıl yapabiliyor? bu kadar veriyi aynı anda nasıl çalıştırabiliyor? böyle sonsuz sayıda veriyi çalıştırırken hiç sorun yaşamayacak mı?

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,569
Sanırım sıkıştırılmış dosyayla halledebiliyorlar bi kaç sene önce barış özcanın bir videosunu izlemiştim videoyu bulamadım şuan ama orda bahsetmişti yüzlerce gblık dosyaları bir kaç gbta sıkıştırıyorlar hatta bozulmalar oluyormuş ama önemsiz derecede demişti en azından ben öyle hatırlıyorum

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Sanırım sıkıştırılmış dosyayla halledebiliyorlar bi kaç sene önce barış özcanın bir videosunu izlemiştim videoyu bulamadım şuan ama orda bahsetmişti yüzlerce gblık dosyaları bir kaç gbta sıkıştırıyorlar hatta bozulmalar oluyormuş ama önemsiz derecede demişti en azından ben öyle hatırlıyorum
peki sıkıştırmalar olduğunu varsayalım. her saniye yüz milyonlarca insanın video izlediğini veya arama yaptığını varsayalım. her saniyede bu yüz milyonlarca kişiye bu kadar sıkıştırılmış veriyi aynı anda sıkıştırmadan çıkarıp nasıl verebiliyor ki? şahsen 1gb lık sıkıştırılmış bir veriyi winrar dan çıkarmam 10 saniye sürüyor benim. tabiki kendi bilgisayarım ile kıyaslamıyorum muhtemelen oradaki sistem yüzbinlerce katım kadar güçlü benim sistemimimin. ama her saniyede bir terabyte larca veriyi aramada hiçbir gecikme olmadan nasıl sıkıştırmadan çıkarabiliyor ki?

Andromedavor

Profesör
Reaksiyon puanı
1,339
Google'ın ana merkezinden ayrı dünya genelinde 10 tane veri depolama merkezi var. Bu konu hakkında epey araştırma ve belgrselcik var ama tam olarak nasıl bir işleyiş var bilinmiyor. Şirket gizli bilgisi olabilir. Bu veri merkezlerinden sadece bir tanesi youtube üzerinden görülebiliyor.
Mesela aşağıdaki fotoğraf
Veri merkezi iklimlendirmesi için inşa edilerî dev su
tankları 240.000 galon (900.000 litre) su
kapasitesine sahip.
sutankı.jpg

Şu fotoğrafa bakıncada sınır falan kalmıyor bence. Zaten bilgileri sürekli evirip ceviriyorlar. Otomatik olarak silme protokolleri de var tabii.
unnamed.jpg

78af7505969082e18461ee4f480b0388_k1.jpg

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
peki sıkıştırmalar olduğunu varsayalım. her saniye yüz milyonlarca insanın video izlediğini veya arama yaptığını varsayalım. her saniyede bu yüz milyonlarca kişiye bu kadar sıkıştırılmış veriyi aynı anda sıkıştırmadan çıkarıp nasıl verebiliyor ki? şahsen 1gb lık sıkıştırılmış bir veriyi winrar dan çıkarmam 10 saniye sürüyor benim. tabiki kendi bilgisayarım ile kıyaslamıyorum muhtemelen oradaki sistem yüzbinlerce katım kadar güçlü benim sistemimimin. ama her saniyede bir terabyte larca veriyi aramada hiçbir gecikme olmadan nasıl sıkıştırmadan çıkarabiliyor ki?
iyi bir internetin var ise mesela youtube den neredeyse kimsenin izlemediği bir video bul. videoyu açman 1 saniye bile sürmez. oda internetinden dolayı. bu kadar kişiye aynı anda bu terabyte larca veriyi saliseler içinde sıkıştırmasını çözüp teslim edebiliyor mu

Andromedavor

Profesör
Reaksiyon puanı
1,339
iyi bir internetin var ise mesela youtube den neredeyse kimsenin izlemediği bir video bul. videoyu açman 1 saniye bile sürmez. oda internetinden dolayı. bu kadar kişiye aynı anda bu terabyte larca veriyi saliseler içinde sıkıştırmasını çözüp teslim edebiliyor mu
Veri merkezlerinde normal bir ev İnternet ağının 200 katı hızla veriler işleniyor.

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Veri merkezlerinde normal bir ev İnternet ağının 200 katı hızla veriler işleniyor.
alping verilerin sıkıştırıldığını o yüzden verilerin kolayca tutulabildiğini belirtmişti. bende o yoruma karşılık bu cevabı vermiştim. verileri hiçbir gecikme olmadan göndermelerini demiyorum. eğer her veri dediği gibi sıkıştırılmışsa yüz milyonlarca kişi aynı anda veri alıp veriyor google ye. 1 saniyede terabyte larca veri. eğer sıkıştırılmış ise bu terabyte larca veriyi saliseler içinde cidden işleyebilir miydi sorum

Teşekkürler yardım için

Son düzenleme:

Andromedavor

Profesör
Reaksiyon puanı
1,339
alping verilerin sıkıştırıldığını o yüzden verilerin kolayca tutulabildiğini belirtmişti. bende o yoruma karşılık bu cevabı vermiştim. verileri hiçbir gecikme olmadan göndermelerini demiyorum. eğer her veri dediği gibi sıkıştırılmışsa yüz milyonlarca kişi aynı anda veri alıp veriyor google ye. 1 saniyede terabyte larca veri. eğer sıkıştırılmış ise bu terabyte larca veriyi saliseler içinde cidden işleyebilir miydi sorum

Teşekkürler yardım için
Sorunu tam olarak anlıyorum ama net bir cevabı ancak Alphabet CEO'su Larry Page verir :(

Axe42

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Sorunu tam olarak anlıyorum ama net bir cevabı ancak Alphabet CEO'su Larry Page verir :(
sorum direk veri merkezinin işleyişi ile alakalıydı da dediğin gibi alphabet ceo sundan başkasının bu cevabı verebileceğini sanmıyorum. dediğim gibi yardım için teşekkürler