Google'ın sonu mu geliyor?

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
149906.jpg

BÜYÜK AÇILIŞ 18 MAYIS'TA

"Farklı" arama motoru Wolfram, Google'ı bitirebilir mi? Okuyun, kararı kendiniz verin...

Stephen Wolfram'ın son projesi olan Wolfram Alpha adlı yeni arama motoru, özellikle Wolfram'ın daha önceki çalışmalarını yakından takip eden bilim dünyasından çok büyük yankı bulmuştu. Konusunda bir dahi olarak adlandıran Wolfram'ın geliştirdiği arama motorunun en büyük farkı arama konusuna tamamen farklı bir açıdan yaklaşarak, anahtar kelimeler yerine kullanıcıya doğrudan soru sorma şansı veriyor olması.

Peki Wolfram bizim bildiğimiz anlamda internette arama alışkanlıklarını tamamen değiştirerek, "eski moda" yöntemleri kullanan Google gibi devleri işlerinden edebilir mi?

Başta Wolfram'ın kendisi olmak üzere pek çok kişi bu görüşe katılmıyor. Google'ın devrinin kapanıp kapanmayacağına dair soruyu Wolfram, her ikisinin de farklı amaçlara hizmet ettiklerini söyleyerek yanıtladı ve "Kimseyi kandırmak niyetinde değilim ama Wolfram Alpha'nın çok önemli hale geleceğini tahmin ediyorum" dedi.

Buna rağmen Wolfram Alpha'nın Google'ın tahtını sarsacağını söyleyenlerin sayısı da hiç az değil. Wolfram Alpha'nın 18 Mayıs'ta açılması bekleniyor.

samanyoluhaber

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Hocam konu yanlış yerde...

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
Hocam konu yanlış yerde...
pardon hocam kafa karıştı konuyu oraya alabilirsek iyi olur. ;)

bide hocam konu açacağım yerde 100 yorum limitini açmadan konu açamıyorum bide böyle sorunla karşılaşıyorum.

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Konu ilgili bölüme taşınmıştır
Bir de flood (ard arda mesaj gönderme) yapmasan süper olacak ;)

Ugur.pc

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Google amca emektardır tecrübelidir sakalı yok ki anlasınlar ;)
Google 1 numaradır bence

Serkannd

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
10
sadece amerikaya hitap edecektir

adem54

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Google, şimdilik sadece Allah bitirebilir.

knightx

Profesör
Reaksiyon puanı
15
açılsın bakalım türkçe desteği varmıymış

hakki900

Asistan
Reaksiyon puanı
1
google bitmez dünyada 100 milyon kişide internet varsa 80 milyonu google ı internet sanıyor

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Google giderse işler sarpa sarar çünki google de aradığım bişeyi başka bir arama motorunda aradığımda aynı sonuçları vermiyor.Ama google nin bir biraderi var blackle güzel bir arama motoru

Link:Blackle - Energy Saving Search

karay

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bugün kısa süreliğine yayındaydı. Biraz kurcaladım hiç te google a rakibim diyen bir havası yoktu, kendi kulvarında en iyiyi oynamaya hazırlanıyor diyebilirim.
Ağırlıklı olarak matematiksel ve istatistiksel işlemlere dayalı aramalar sağlayacak sanırım.
"istanbul" diye bir arama yaptığımda nüfustan tutun, hava sıcaklığı istatistiklerine kadar derli toplu bir arayüzde sundu, gayet başarılı olmuş.

Saad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kıyamet yaklaşıyo demektir :)

PHUSO

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Google nin önüne geçebilmesi için daha fazla değişiklikler ve imkanlar tanıması lazım ki ben zannetmiyorum google ı geçsin yada sonu gelsin.

karay

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bugün kısa süreliğine yayındaydı. Biraz kurcaladım hiç te google a rakibim diyen bir havası yoktu, kendi kulvarında en iyiyi oynamaya hazırlanıyor diyebilirim.
Ağırlıklı olarak matematiksel ve istatistiksel işlemlere dayalı aramalar sağlayacak sanırım.
"istanbul" diye bir arama yaptığımda nüfustan tutun, hava sıcaklığı istatistiklerine kadar derli toplu bir arayüzde sundu, gayet başarılı olmuş.

wolframalpha şu sıralar tekrar yayında, denemek isteyen kaçırmasın

llLuckyStrikell

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Türkçe versiyonu çıksın şu an ingilizce bilmeyenlere faydası yok..(Google Bitmez..)

SiyahBuzul

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Google ın bitmeyeceğini wolfram da doğruluyor zaten.

google.com diye aratın wolframda .

site sıralamasında dünya çapında açık ara birinci olduğu görülüyor!

Wolfram'ı değerli milletim anlyamaz bile (biraz ezer gibi oldu ama :().
Yapacak bir şey yok. Karı kız aratmak için kullanıyor milyonlar Google'ı.
Tabi böle bir zihniyet wolfram alpha yı "ne bu lan ?" yada "bi .ok anlamadım" gibi niteleycektir.
Halbuki bu bir devrim dünyada !