Haber Google'ın pek çok kişisel veriyi ihlal ettiği ortaya çıktı

Yahya Furkan

contravolta
Süper Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,535
IMG_0361.png

404 Media'nın elde ettiği iç Google veritabanına göre Google'ın çocuk sesleri ve plakalar gibi pek çok kişisel veriyi ihlal ettiği ortaya çıktı.
gdh.digital
Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Adamlar mikrofonu dinliyor, kongre karşısında sorulduğunda "not by default" diye cevap veriyorlar :)
Çiğnedikleri yasa bir hayli fazla.

Geçen gün durup dururken arkadaşım "kanka aslında bir ip makinesi alıp gym e hiç gitmemeyi düşünüyorum" dedi ve 3 dk sonra ikimizin telefonda birden gym ip makineleri reklamları çıkmaya başladı :D

Creative

Rektör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
17,398
Bu zaten alenen yapılan ve bilinen bir şey, pek bir şey olmaz. Koymaz yani Google amcaya.

eilhanzy

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
7,873
Ubuntu üzerinden Canonical da aynı şeyi yapıyor mesela. Bilgisayarda arattığınız her kelime Amazon'a satılıyor. Her GNU/Linux dağıtımları gizlilik sağlar anlayışı da aşırı yanlış bir düşünce.

Maalesef dünya pek masum değil.

Son düzenleme:

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
333
Bu gibi tarayıcılar uzun zamandır kişisel verilerimizin içinden geçiyor zaten. Yeni karşılaştığımız birşey değil. Ben çok dert etmiyorum ama dert ediyorsanız Brave, DuckDuckGo gibi tarayıcılara geçebilirsiniz.

Hopeツ︎

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,182
Google'da kendimi bildim bileli search atardım ta ki bir gün bunu yaparken indexe abuk subuk virüslü anlamsız siteleri karşıma çıkartana kadar. O gün bugündür DuckDuckGo'yu kullanırım hem kişisel bilgisayarımda hem de telefonumda. Google'i kullanmaya devam ediyorum, YouTube vb. servislerine ihtiyaç duyduğum için ama diğer işe son verdim. Dijital evrende zaaf ve ihlallerle doluyuz önemli olan bunları güzel muhafaza edebilmek ya da edildiğinden emin olmak. 👍

James Howlett

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,620
Cezalar onlar için çerez… Devam edecekler yine
Android kullanırken herhangi bir konuşma yapınca mesela Kazandibi tatlısını konuşsam reklamlarda Kazandibi çıkıyordu veya konuşurken Google asistan hey Google veya ok Google dememe me rağmen cevap veriyordu hatta telefon tv yanındayken tv den çıkan konuşmalara dahi cevap veriyordu.

iPhone da bu hiçbir zaman olmadı, ne 5s kullanırken ne se2020 kullanırken ne xr kullanırken nede şuan 11 kullanırken.