Google'a Türk rakip!

Bu konuyu okuyanlar

ATmaCA53

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Mehmet Öz’ün kardeşi Silikon Vadisi’nden Google’a rakip oldu...

Ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz’ün kardeşi Seval Öz, Google’a alternatif olacak yeni bir arama motorunu Türkiye pazarına açtı. Google’un tarama sistemini kuran Anna Patterson ve Tom Costello’la ortak olan Öz, http://www.cuil.com ile 1 yıldan kısa bir sürede saniyede 11 kullanıcıya ulaştı.

f5a0586029a6eb6cfda1993c079e4923.jpg

Yıl sonuna kadar büyümesini ikiye katlaması beklenen Cuil’in Google’dan farkı ise 3 kat fazla sayfa sayısıyla araştırılan kelimenin kronolojik geçmişinden bağlantılı olduğu konulara kadar tüm bilgileri aynı sayfada gösterebilmesi ve resimlerle desteklenmesi.

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz’ün kardeşi Seval Öz, Google’a alternatif yaratan yeni bir arama motorunu Türkiye pazarına açtı.

Google’un tarama sistemini kuran Anna Patterson ve IBM araştırma mühendisi Tom Costello’nun kurduğu Cuil şirketine geçen yıl hem finans uzmanı hem de şirket ortağı olarak giren Öz, kurduğu yeni teknolojiyle Google’a alternatif yaratan arama motoruna 1 yıldan kısa bir süre içinde saniyede 11 kullanıcının girdiğini söylüyor. Her gün yeni 1 milyon kullanıcının eklendiği sitenin aylık kullanıcı sayısı ise 30 milyona ulaşmış.

Arama motorunun internet kullanıcılarına getirdiği kolaylıklarsa en çok öğrencileri ve mesleği araştırma üzerine kurulu kişilere kolaylık sağlıyor. Çünkü bu arama motorunda araştırdığınız kelimeyle bağlantılı her türlü bilgiyi sayfadan çıkmadan görebilme imkanı size sunuluyor. Örneğin arama motoruna girip bir marka adı yazdınız, arama motorunda sadece konuyla ilgili sayfalar çıkmıyor. Buna ek olarak markanın merkezi ve mağazalarının işaret edildiği bir harita ve markanın yıllar itibarıyla gelişimini gösteren bir kronolojik bilgi takvimi de yer alıyor. Ayrıca markayla bağlantılı tüm konu ve isimleri de yine aynı sayfada görebiliyorsunuz.

Cuil’in diğer tüm arama motorlarından daha fazla araştırma yaptığını söyleyen Seval Öz, “Google’da arama yapılan sayfa sayısı 40 milyar iken, Cuil’da 128 milyar. Bu rakam Microsoft’tan 10 kat daha fazla. Her 6 haftada site trafiği 2.5 kat artıyor” dedi.

Hedef yüzde 5 pazar payı ve 2 milyon kullanıcı

SAYFALARIN popülerliğinden cok içeriğine göre sıralama yapılan Cuil’ı farklı kılan özelliklerden biri, ilk çıkan sayfaların arama yapılan konuyu en iyi anlatan sayfalar olması. Yüzde 2’lik pazar payı bulunan şirketin hedefi yıl sonunda yüzde 5’e ulaşmak. Kullanıcı sayısının ise günde 2 milyona çıkması planlanıyor.

- Sistemi 1 yıl içinde Almanya, İngiltere, İspanya, Fransa, İtalya ve Portekiz’den sonra Türkiye’ye de açtıklarını söyleyen Seval Öz, “Ancak harita ve kronolojik bilgi bağlantılarını arama motoruna yaz sonunda entegre edeceğiz. Cuil, Türkiye’de o zaman tam olarak etkin olacak” dedi. Öz, sisteme konuyla ilgili video izleme özelliğinin de ekleneceğini söyledi.

Her ay 750 milyon insan arama yapıyor

- İnternetin dünyada en hızlı büyüdüğü pazar olan ABD’de dijital reklam harcaması bu yıl 25 milyar dolar seviyesinde. Bunun yüzde 45’i ise arama motorlarından geliyor. Arama motorlarına verilen reklam 10 milyar dolar. Her ay 750 milyon kişi arama yapıyor.

- Arama motorlarında zirvede yüzde 65 pazar payıyla Google var. Google’ın ardından yüzde 20 ile Yahoo, yüzde 8 ile Microsoft, yüzde 5 ile de Ask geliyor.

- Sempo’nun araştırmasına göre, arama piyasasına 2007’de 12 milyar dolar harcandı, 2011’de bu rakam 25.2 milyar dolara ulaşacak.

Google'a Türk rakip! Haberi - MedyaKafe - 24 Saat Açık

-----------------------------------

site çok güzel ama çok yol kat etmesi lazım, googleye raki göremiyorum mahlesef. :thumbup:

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Google'a ne rakipler çıktı ama hepsinin sonu ya hüsranla bitti ya da bi köşede unutulup gittiler, şu saatten sonra google gibi indexleme işini ve ek hizmetleri verebilecek kapasitede yeni bi arama motoru mu ? :İmkansız gibi bişey :)
Ama İnşallah çıkar bi tane motor da şu bazı google'a tekel sistemi uygulamaya çalışıyo diyen arkadaşlar mutlu olurlar :D

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Kendi sitelerimi, ismimi, tanıdıklarımı baya bi arattım denedim... Beş para etmez şuan için :) Yahoo ve bing çok daha üstün durumda. Bunları geçmeden google a rakip olması ise imkansız.

Serkannd

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
10
Gün Gelecek Buaralar Hep Google Olacak !!!

ATmaCA53

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
evet googlenin rakibi bir tek yahoo ve bide altavista diye arama motoru var, gerisi hikaye

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Kendi sitelerimi, ismimi, tanıdıklarımı baya bi arattım denedim... Beş para etmez şuan için :) Yahoo ve bing çok daha üstün durumda. Bunları geçmeden google a rakip olması ise imkansız.

Ben siteye girip bakmadım bile :mrgreen:
Çünkü Google'a rakip olduğunu iddia ederek, en büyük rakibinin üzerinden kendi reklamını yapar bu yeni arama motorlarının alayı, ismini 3 veya 5 defa daha duyarsam ancak o zaman uğrarım.

ATmaCA53

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Çünkü Google'a rakip olduğunu iddia ederek, en büyük rakibinin üzerinden kendi reklamını yapar bu yeni arama motorlarının alayı, ismini 3 veya 5 defa daha duyarsam ancak o zaman uğrarım.
usta benim bildiğim en iyi 2 arama motoru var yahoo tartışılmaz zaten, bide eskiden benim çok kullandığım arama motoru AltaVista var, senin bildiğin başka bir site varmı usta

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
528
Google'a alternatif üretmekten vazgeçin.

Beceremiyorsunuz işte. :D

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177

usta benim bildiğim en iyi 2 arama motoru var yahoo tartışılmaz zaten, bide eskiden benim çok kullandığım arama motoru AltaVista var, senin bildiğin başka bir site varmı usta

Bing fırtına gibi geliyo :cool:

http://forum.shiftdelete.net/sdn-ha...5319-internette-aramanin-yeni-sekli-bing.html

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Sanki bi Site Daha vardi İsmi garip Bişeydi o sitenin de Aklıma Gelmedi şimdi . Çin'in kendi arama motoru Google yu 10 a katliyosa Kendi içimizden Biri Kendi sitelerimizi İndexleyerek bunu başarabilir . Ama Çok sabırlı Olmak Gerekir!

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177

Ms live.com dan sonra ağzının payını aldı, Bu yeni sisteme bi hayli hevesli başladı ve gerisini de getirecek gibi görünüyo, henüz beta olduğu için bi fark görülmeyebilir ama ileriki zamanlarda isminden çok söz ettirecek.

ATmaCA53

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Ms live.com dan sonra ağzının payını aldı, Bu yeni sisteme bi hayli hevesli başladı ve gerisini de getirecek gibi görünüyo, henüz beta olduğu için bi fark görülmeyebilir ama ileriki zamanlarda isminden çok söz ettirecek.
ama şunu söylemek gerekir ise 2 arama motoru ayakta kalabilir, yahoo. google gerisi hikaye yani söün bittiği yer ben googlenin daha da gelişeceğini inanıyorum hele dil çevirici sözlük harika googlenin yenilikleri bitmeyecek googleyi hiç kimse sollayamıyacak veya tahttan indiremiyecek, benim torunumun torunuda görecektir googleyi yahooda googleyi taklit ederek peşinden takip ediyor. :D

zeroaxa

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
kapkara sayfa alışamadım yada google ın beyazına vurgunum

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177

ama şunu söylemek gerekir ise 2 arama motoru ayakta kalabilir, yahoo. google gerisi hikaye yani söün bittiği yer ben googlenin daha da gelişeceğini inanıyorum hele dil çevirici sözlük harika googlenin yenilikleri bitmeyecek googleyi hiç kimse sollayamıyacak veya tahttan indiremiyecek, benim torunumun torunuda görecektir googleyi yahooda googleyi taklit ederek peşinden takip ediyor. :D

Başka bildiğin arama motoru var mı dedin cevap verdim :turned:
Google'ı tahtından indirir demiyorum zaten, Google, Yahoo ve az da olsa AltaVista'nın yanında bing de 4. (ama şimdilik) :)

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Google yetiyor zaten yaa... Alternetife gerek yok...

adoen

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Şu an Google a rakip olabilecek bir site olacağını düşünmüyorum. Çünkü o kadar yaygınki bilgisayardan hiç anlamayan bir kişi bile google ı biliyor.

Alesstyle

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Google dan çok daha iyisini de yapabilirler hatta ondan kat kat daaha iyi birşeyde olabilir ancak google durdurmalarına imkan ihtimal yoktur...insanlar alıştılar artık bing cuil ve butun turevleri ancak googledan arta kalanlarla bişeyler yapabilirler...Kişisel fikrimdir doğrudur yanlıştır bilmiyorum ama olay budur...Mesela Piyasada iphone yada ipodtan daha iyi cihazlar yok mu var hemde gırla var ama herkes gidip apple alıyor sebep ? cok iyi reklam taktikleri ve artık bünyelerde apple sa iyidir fikrinin yeşermiş olması :)
hal böyle olunca Seval hanıma Cuil Ütopyasında Başarılar Dileriz :))

cihanakova

Doçent
Reaksiyon puanı
3
dökümü güzel de, aradığın şeyi hemen çıkaramayabiliyor.

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Bütün Mp3 oynatıcılar Winamp'a, bütün arama motorlarıda Google'ye rakip.

by_erdal21

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Google ve Yahoo ya rakip olmak zor iş.Cuil ve Bing i karşılaştırınca Cuil ile istediğine yakın şey bulmak zor.İkisini SDN ve MSN Live diye arattırınca farkı anlıyorsunuz.Ama Bing, Google kadar iyi sonuçlar veriyor.İnsanların alışkanlıklarını değiştirmek çok zor bi olay.Sürekli insanları şaşırtan bi Google var ortada.

zarha6155

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Türkmüş,
Trabzonu arayayım dedim çıkan bütün sonuçlar ingilizce

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Rekabet yok onu bırakın, ama niyet ettik derseni belki akla yatar. İpini koparan zaten arama motoru yapıyor. :)

Melldott

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Google'ı geçicek bir arama motoru tanımıyorum. :)

adas12

Doçent
Reaksiyon puanı
4
en azından google ana sayfası beyaz
microsoft un bing ine gelince ondada görsellik var
gec bu cuil yazanı