Google, Ne Varsa Topladı!

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
Arama motorları listesinde ilk sırada yer alan Google, kullanıcıları sevindirecek bazı gelişmelerle kendini yeniliyor. Editörümüz Özlem Özgöbek, bu gelişmeleri yorumluyor.

İnternette aradıklarımıza kolayca ulaşmamızı sağlayan Google, yeni gelişmeleriyle, merak ettiklerimize bir adım daha yaklaştırıyor. "Evrensel arama" (Universal search) diye tabir edilen bu yeni yöntem ile Google'da aradığımız kelimeler için videodan haberlere, resimlerden taranmış kitaplara kadar her şeyi tek tıklamada görebileceğiz. Bu yöntem sayesinde kullanıcılara daha bütünsel sonuçlar vermeyi hedeflediklerini söyleyen Google yetkilileri, eldeki verilere göre şu anda sadece en iyi arama motoru hizmetini vermediklerini, aynı zamanda da kendilerini sürekli geliştirdiklerini belirttiler.

gg_ust_menu.jpg
Menüden istediğin Google bölümüne kolayca geçiş mevcut ve kullanıma açık durumda.

Sadece Google videoları değil
Google şu anda verdiği video arama hizmetinde sadece Google ve YouTube videoları içinde arama yapabiliyor. Ancak yeni arama sonuçlarında bu böyle olmayacak. "Evrensel arama"da karşınıza çıkacak video sonuçlarında sadece Google videoları değil, Metacafe gibi diğer video kaynaklarından da sonuçlar olacak.

Hepsi bu kadar sanmayın
Google’ın açıkladığı değişiklikler sadece bu kadarla sınırlı değil. Bazıları hala test aşamasında olan yeniliklerden bazıları ise uygulamaya konmuş durumda. Örneğin; Google ana sayfasında diğer hizmetlere kolayca ulaşmayı sağlayan bir menü kullanıma açılmış durumda.

Henüz deneme aşamasında olan hizmetler ise çok daha ilginç. Bunlardan ilki; arama sonuçlarının bir zaman çizelgesi üzerinde gösterilmesi. Bu sayede aradığınız bilginin hangi tarihlerde ne şekilde geliştiğini kolaylıkla görebilirsiniz.

gg_zaman_cizelgesi.jpg

Zaman çizelgesi ile aradığınız şeyler tarihlere göre karşınızda.

Klavyeyi Daha Fazla Kullanın
Google'ın bize sunduğu bir diğer kolaylık ise klavye kısayolları. Hala deneme aşamasında olan bu özellik sayesinde kolayca bir sonraki arama sonucuna geçebilir, seçtiğiniz arama sonucunu tek tuşla açabilirsiniz.

Fare kullanımını azaltmayı planlayan yetkililer, bu sayede bizlere daha rahat bir kullanım sunmayı hedefliyor. İşte klavyeden yapabilecekleriniz:

J : Sonraki arama sonucunu seçer.
K : Önceki arama sonucunu seçer.
O : Seçili olan arama sonucunu açar.
<Enter> : Seçili olan arama sonucunu açar.
/ : İmleci arama kutucuğuna götürür.
<Esc> : İmleci arama kutucuğundan çıkarır.
Arama Ekranı Zenginleşiyor
Son olarak, deneme aşamasında olan iki yeni gelişme de ekranın sağ ve sol kenarlarında kendisini gösteriyor. Aradığımız bilgiye daha kolay ulaşabilmemiz için geliştirilen sağ ve sol menülerde, aradığımız kelime ile ilgili daha detaylı arama sonuçlarına tek tıklama ile ulaşabiliyoruz.

Sol taraftaki menü aranan kelime ilgili diğer arama sonuçlarını içerirken, sağ taraftaki bölüm ise o kelime hakkında arama yapmak isteyebileceğiniz diğer kategorileri görüntülüyor. Örneğin; "çiçek" kelimesini arıyorsanız, sol tarafta "çiçek çeşitleri", "çiçek resimleri" gibi seçenekler varken; sağ tarafta "kitaplar", "bloglar" ya da "gruplar" gibi kelimeyi aramak istediğiniz diğer yerleri göreceksiniz.

gg_sol%20menu.jpg

Sol menüde aranan kelime ile ilgili seçenekler bulunuyor.

gg_sag_menu.jpg

Sağ menüde ise arama yaptığınız kelimeyi tek tık ile başka bölümlerde de arayabiliyorsunuz.

Dil sınırı kalkacak
Google’ın hedeflediği bir diğer şey ise internette dil sınırını ortadan kaldırmak. Yakın zamanda denemelerine başlanacak olan bu hizmet kapsamında, diğer dillerde karşınıza çıkabilecek arama sonuçları ana dilinize çevrilerek karşınıza getirilecek.

Ne istediğinizi anlayan bir arama motoru
Evet, doğru okudunuz. Bazen internette bulmaya çalıştığımız şeyi nasıl arayacağımızı bilemeyiz. Google işte bu noktada önemli bir görev üstlenecek olan hizmetini geliştirmeye başladığını da açıkladı. Bir örnek vermek gerekirse; arama kutucuğuna "İzmir'in genel görünümü" yazdığınızda Google otomatik olarak "İzmir resimleri"ni arayacak.

Yapılan açıklamada bu hizmeti kullanıcılara sunmak için de çalışmaların devam ettiği, ancak böyle bir değişiklik yapıldığında bunu kullanıcıların fark etmesinin zor olduğu belirtildi. Zira bu özellik arka planda çalışacak ve size aradığınız şeye daha yakın sonuçlar getirmesi ile kendisini gösterecek.

Google yine bir değil birçok gelişme ile karşımızda. Şimdilik çok büyük çoğunluğu deneme aşamasında olan yenilikler kısa zaman sonra hayatımıza girecek gibi görünüyor. Ancak her zamanki gibi öncelik İngilizce kullananlarda olacak.

Önce Microsoft Türkiye'de üst düzey yöneticilik yapan, sonra Apple Türkiye'ye geçen Mustafa İçil'in şimdi de Google Türkiye ofisinin başına geçmesinin konuşulduğu şu günlerde Türkçe Google için bu değişiklikler ne zaman yapılır bilemiyoruz. Fakat görünen o ki bizi ilginç bir gelecek bekliyor.

Ayrıntılı bilgi için: Google
Yazar: Özlem Özgöbek
SDN - http://shiftdelete.net
 

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
Mynet de zamanında pes edip Google ile anlaşmıştı. Şimdi arama bölümü Google'dan.
 

SDN Son Haberler

Üst