Google, Ne Varsa Topladı!

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
2 Haziran 2005
Mesajlar
13,886
Reaksiyon puanı
2,137
Puanları
113
Arama motorları listesinde ilk sırada yer alan Google, kullanıcıları sevindirecek bazı gelişmelerle kendini yeniliyor. Editörümüz Özlem Özgöbek, bu gelişmeleri yorumluyor.

İnternette aradıklarımıza kolayca ulaşmamızı sağlayan Google, yeni gelişmeleriyle, merak ettiklerimize bir adım daha yaklaştırıyor. "Evrensel arama" (Universal search) diye tabir edilen bu yeni yöntem ile Google'da aradığımız kelimeler için videodan haberlere, resimlerden taranmış kitaplara kadar her şeyi tek tıklamada görebileceğiz. Bu yöntem sayesinde kullanıcılara daha bütünsel sonuçlar vermeyi hedeflediklerini söyleyen Google yetkilileri, eldeki verilere göre şu anda sadece en iyi arama motoru hizmetini vermediklerini, aynı zamanda da kendilerini sürekli geliştirdiklerini belirttiler.

gg_ust_menu.jpg
Menüden istediğin Google bölümüne kolayca geçiş mevcut ve kullanıma açık durumda.

Sadece Google videoları değil
Google şu anda verdiği video arama hizmetinde sadece Google ve YouTube videoları içinde arama yapabiliyor. Ancak yeni arama sonuçlarında bu böyle olmayacak. "Evrensel arama"da karşınıza çıkacak video sonuçlarında sadece Google videoları değil, Metacafe gibi diğer video kaynaklarından da sonuçlar olacak.

Hepsi bu kadar sanmayın
Google’ın açıkladığı değişiklikler sadece bu kadarla sınırlı değil. Bazıları hala test aşamasında olan yeniliklerden bazıları ise uygulamaya konmuş durumda. Örneğin; Google ana sayfasında diğer hizmetlere kolayca ulaşmayı sağlayan bir menü kullanıma açılmış durumda.

Henüz deneme aşamasında olan hizmetler ise çok daha ilginç. Bunlardan ilki; arama sonuçlarının bir zaman çizelgesi üzerinde gösterilmesi. Bu sayede aradığınız bilginin hangi tarihlerde ne şekilde geliştiğini kolaylıkla görebilirsiniz.

gg_zaman_cizelgesi.jpg

Zaman çizelgesi ile aradığınız şeyler tarihlere göre karşınızda.

Klavyeyi Daha Fazla Kullanın
Google'ın bize sunduğu bir diğer kolaylık ise klavye kısayolları. Hala deneme aşamasında olan bu özellik sayesinde kolayca bir sonraki arama sonucuna geçebilir, seçtiğiniz arama sonucunu tek tuşla açabilirsiniz.

Fare kullanımını azaltmayı planlayan yetkililer, bu sayede bizlere daha rahat bir kullanım sunmayı hedefliyor. İşte klavyeden yapabilecekleriniz:

J : Sonraki arama sonucunu seçer.
K : Önceki arama sonucunu seçer.
O : Seçili olan arama sonucunu açar.
<Enter> : Seçili olan arama sonucunu açar.
/ : İmleci arama kutucuğuna götürür.
<Esc> : İmleci arama kutucuğundan çıkarır.
Arama Ekranı Zenginleşiyor
Son olarak, deneme aşamasında olan iki yeni gelişme de ekranın sağ ve sol kenarlarında kendisini gösteriyor. Aradığımız bilgiye daha kolay ulaşabilmemiz için geliştirilen sağ ve sol menülerde, aradığımız kelime ile ilgili daha detaylı arama sonuçlarına tek tıklama ile ulaşabiliyoruz.

Sol taraftaki menü aranan kelime ilgili diğer arama sonuçlarını içerirken, sağ taraftaki bölüm ise o kelime hakkında arama yapmak isteyebileceğiniz diğer kategorileri görüntülüyor. Örneğin; "çiçek" kelimesini arıyorsanız, sol tarafta "çiçek çeşitleri", "çiçek resimleri" gibi seçenekler varken; sağ tarafta "kitaplar", "bloglar" ya da "gruplar" gibi kelimeyi aramak istediğiniz diğer yerleri göreceksiniz.

gg_sol%20menu.jpg

Sol menüde aranan kelime ile ilgili seçenekler bulunuyor.

gg_sag_menu.jpg

Sağ menüde ise arama yaptığınız kelimeyi tek tık ile başka bölümlerde de arayabiliyorsunuz.

Dil sınırı kalkacak
Google’ın hedeflediği bir diğer şey ise internette dil sınırını ortadan kaldırmak. Yakın zamanda denemelerine başlanacak olan bu hizmet kapsamında, diğer dillerde karşınıza çıkabilecek arama sonuçları ana dilinize çevrilerek karşınıza getirilecek.

Ne istediğinizi anlayan bir arama motoru
Evet, doğru okudunuz. Bazen internette bulmaya çalıştığımız şeyi nasıl arayacağımızı bilemeyiz. Google işte bu noktada önemli bir görev üstlenecek olan hizmetini geliştirmeye başladığını da açıkladı. Bir örnek vermek gerekirse; arama kutucuğuna "İzmir'in genel görünümü" yazdığınızda Google otomatik olarak "İzmir resimleri"ni arayacak.

Yapılan açıklamada bu hizmeti kullanıcılara sunmak için de çalışmaların devam ettiği, ancak böyle bir değişiklik yapıldığında bunu kullanıcıların fark etmesinin zor olduğu belirtildi. Zira bu özellik arka planda çalışacak ve size aradığınız şeye daha yakın sonuçlar getirmesi ile kendisini gösterecek.

Google yine bir değil birçok gelişme ile karşımızda. Şimdilik çok büyük çoğunluğu deneme aşamasında olan yenilikler kısa zaman sonra hayatımıza girecek gibi görünüyor. Ancak her zamanki gibi öncelik İngilizce kullananlarda olacak.

Önce Microsoft Türkiye'de üst düzey yöneticilik yapan, sonra Apple Türkiye'ye geçen Mustafa İçil'in şimdi de Google Türkiye ofisinin başına geçmesinin konuşulduğu şu günlerde Türkçe Google için bu değişiklikler ne zaman yapılır bilemiyoruz. Fakat görünen o ki bizi ilginç bir gelecek bekliyor.

Ayrıntılı bilgi için: Google
Yazar: Özlem Özgöbek
SDN - http://shiftdelete.net
 

Downsat

Profesör
Katılım
2 Mart 2006
Mesajlar
1,116
Reaksiyon puanı
60
Puanları
0
Ohh be. Sonunda kurtuldum şuraya buraya girmekten. :D
Şimdi dahada kullanışlı ve hala sade. ;)
 

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
2 Haziran 2005
Mesajlar
13,886
Reaksiyon puanı
2,137
Puanları
113
Mynet de zamanında pes edip Google ile anlaşmıştı. Şimdi arama bölümü Google'dan.
 

Özlem

Asistan
Katılım
27 Haziran 2005
Mesajlar
137
Reaksiyon puanı
6
Puanları
0
Kendi haberime yorum yapmak gibi olmasın ama :)P) böyle giderse Google tekel olacak.
 

tugbagaleri

Profesör
Katılım
13 Mayıs 2006
Mesajlar
2,224
Reaksiyon puanı
44
Puanları
48
Ne zaman tekel olursa ozaman uretkenlıgını kayber en azından buzamnlardakı gıbı zev vermez (bence)
 

snra

Profesör
Katılım
26 Şubat 2007
Mesajlar
1,033
Reaksiyon puanı
22
Puanları
0
Haberi bilmem de bu foruma taşıma uygulaması güzel oldu baya :)
 

aydogan

Asistan
Katılım
26 Ağustos 2006
Mesajlar
246
Reaksiyon puanı
3
Puanları
0
Saner Apaydın dedi ki:
Haberi bilmem de bu foruma taşıma uygulaması güzel oldu baya :)

lütfen konuya yoğunlaşalım, anasayfa haberini kendi evinde hisstetirelim :p :D
 

tonce

Profesör
Emektar
Katılım
7 Nisan 2007
Mesajlar
2,796
Reaksiyon puanı
14
Puanları
38

Aştı bu Google artık aştı. :eek: Kullanmaya devam. 8)
 

chimera

Dekan
Emektar
Katılım
24 Kasım 2006
Mesajlar
8,774
Reaksiyon puanı
562
Puanları
0
Troy dedi ki:
Mynet de zamanında pes edip Google ile anlaşmıştı. Şimdi arama bölümü Google'dan.

Mynet de er yada geç doğru yolu bulmuş sonuçta 8)
 
Üst